آموزش بازی های مناسب و سرگرمی کودکان

آموزش بازی های فکری مناسب کودکان با روشهایی لذت بخش (همراه فیلم)

bestkid b

بهترین کودک در ابتدای مطلب چند مطلب کاربردی درباب بازی های فکری به شما شرح میدهد و سپس چند بازی فکری را نیز به صورت متن و فیلم به شما آموزش خواهد داد.آموزش بازی‌ فکری و انجام آن با کودکان موجب تقویت توانایی ذهنی کودک شده و روابط کودک و والد و همچنین مهارت‌های ارتباطی کودک با همسالانش را بهبود می‌بخشد.


بخش اول-نکات مهم و کلی

۱-یاد دادن معنی کلمات به کودک

با کودک خود به آرامی صحبت کنید و معنی کلمات را با نشان دادن اشیا به آنها آموزش دهید. این کار یادگیری کودک را افزایش می دهد. هیچ گاه با کودک خود تمسخر و یا با الفاظ بد صحبت نکنید، آنها ماه ها قبل از اینکه بتوانید حرف بزنند، معنی کلمات شما را درمی یابند.

۲-راجع به صدا از کودک بپرسید

هنگامی که کودک خود را به پیاده روی می برید و صدای واق واق یک سگ را می شنوید، از او سوال کنید که چه صدایی شنیده است و خود آن را پاسخ دهید. واق واق این کار موجب می شود که در نهایت کودک شما سعی کند این صدا را تقلید کرده و با آن آشنا شود و یا هنگامی که باران شروع به باریدن می کند، اجازه دهید که چند قطره از آن به صورت کودک شما برخورد کند! نگران نباشید، هیچ نوزادی با چند قطره باران یخ نمی زند ولی این امر موجب می شود که حساسیت فیزیکی را درک کند و سپس روی او را بپوشانید و به خانه ببرید.

۳-بی بی انیشتین نسخه جدید

بی بی انیشتین یکی از کاملترین محصولات آموزشی شرکت والت دیزنی و شامل مجموعه ای از ویدئو های آموزشی برای کودکان ۳ ماهه تا ۶ ساله است که به موضوعات مختلفی می پردازد. هدف این محصول، آموزش زبان انگلیسی، تقویت حواس دیداری، شنیداری و لامسه کودک است که نهایتا منجر به کنجکاوی و کشف دنیای نا شناخته اطراف می شود.

اینجا ببینید:‌ آموزش بی بی انیشتین نسخه ۲ همراه فلش کارت

۴-افزایش هوش اجتماعی کودک

با تمام اطرافیان تان با لبخند و مودبانه برخورد کنید حتی با فروشنده ای که کیسه های خریدتان را تا ماشین شما می آورد. این کار علاوه بر آموزش لبخند و رعایت ادب به کودکان، هوش اجتماعی آنها را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که کودک تان به شما نگاه می کند و از هر نوع تعامل و رفتار شما درس می گیرد. مغز نوزادان، اطلاعات جدید را به بهترین نحو پردازش کرده(به خصوص زمانی که در محیط های آشنا قرار می گیرند) و سپس تمامی جزئیات را به صورت اتوماتیک تجزیه و تحلیل می کند؛ مثلا هر روز در یک ساعت مشخص به پیاده روی بروید؛ ولی هر بار مسیر خود را تغییر دهید.

۵-با کودک حرف بزنید

با کودک خود یک مکالمه دو سویه داشته باشید و به او فرصت پاسخ دهی بدهید. حتی اگر این پاسخ یک لبخند باشد، ولی انتظار شما برای گرفتن پاسخ از کودک مهم است و کودک متوجه می شود که واکنش او برای شما اهمیت دارد و مفهوم تبادل (دادن و گرفتن) را به کودک آموزش می دهد. می توانید با او بازی کنید اشیای مختلف را دست او بدهید و از او بخواهید که آن شی را به شما بدهد و نام آن تکرار کند و سپس شما از او تشکر کرده و مجددا آن شی و یا جسم دیگری را به او بدهید.

۶-استفاده از زبان اشاره

استفاده از زبان اشاره را در گفت و گو با کودک فراموش نکنید. قبل از اینکه کودک یاد بگیرد حرف بزند، لازم است بیش از ۸۰ عضله ای که در دهان و صورت او وجود دارد، به اندازه کافی رشد کنید. تکامل این عضلات بیش از یک سال زمان خواهد برد، ولی با زبان اشاره کودک خیلی زود می تواندمنظور خود را به والدین بفهماند؛ مثلا با نشان دادن فنجان و شیر از والدین خود درخواست شیر کند.

با استفاده از این روش، بسیاری از مفاهیم را همچون متشکرم، لطفا و…را می توان به کودکان آموزش داد. با توجه به پژوهش های انجام شده نوزادان از دو ماهگی می توانند تعداد را احساس کنند و متوجه تغییرات تعداد اشیا می شوند. از دوازده ماهگی از آنها بخواهید که اسباب بازی های یکرنگ خود را طبقه بندی کنند.

بازی فوق العاده : آموزش بازی سرگرم کننده و آموزنده (بشمار و گیره بزن کارت های یخی) کودکان


بخش دوم-بازی های فکری مناسب

۱-بازی فکری پیدا کردن گنج

بچه‌ها بازی فکری پیدا کردن گنج از روی نشانه‌ها و نقشه را بسیار دوست دارند. کاوش و حل معما برای رسیدن به هدف در این بازی موجب افزایش خلاقیت کودک و پرورش هوش فضایی او می‌شود. مهم نیست که گنج مورد نظر چه باشد. شما از یک لباس یا کتاب می‌توانید به عنوان گنج پنهان شده استفاده کنید.

آنچه نیاز دارید:

 • کاغذ
 • خط کش
 • ماژیک
 • گنج

روش بازی:

ابتدا با مداد و خط کش نقشه خانه‌اتان (درها، اتاق‌ها، آشپزخانه، دستشویی، انباری،…) را بر روی کاغذ بکشید.
اگر کودکتان کوچک است روی نقشه وسایل و مبلمان را نیز مشخص کنید تا بازی آسانتر شود.
گنجی را در نقطه‌ای از خانه مخفی کرده و با ماژیک قرمز محل گنج را بر روی نقشه علامت بزنید.
از کودک بخواهید با کمک نقشه آن را پیدا کند.
می‌توانید جای خود را با کودک عوض کرده؛ او گنج را پنهان کند و شما پیدا کنید.

این بازی سرگرم کننده به رشد ذهنی و جسمی کودکتان کمک می‌کند و کودک دنبال کردن نشانه‌ها را یاد گرفته و دقتش افزایش می‌یابد.

۲-بازی قصه گفتن

تحقیقات نشان می دهد : درست است که یادگیری دستور زبان با شنیدن جمله های کوتاه آسان تر است اما تحقیقات نشان داده است بچه هایی که والدینشان از جمله های مرکب زیادی استفاده می کنند ( جمله هایی که با کلمه هایی مانند ” چون”، ” بنابراین”، ” به خاطراینکه” به هم وصل می شوند)، زودتر از بچه هایی که والدینشان این کار را نمی کنند یاد می گیرند و از جمله های مرکب در صحبت هایشان استفاده کنند.

 • می توانید در حین خواندن شعر این بازی را انجام دهید.

نوع بازی:

* قصه آشنایی را که عبارت های تکراری دارد برای کودکتان تعریف کنید.

* گفتگوی زیر که از داستان ” شنگول منگول و حبه انگور ” گرفته شده مثل خوبی از عبارت های تکراری است :

صدای گرگ : “شنگول جون ،شنگول جون، بزار بیام تو

صدای شنگول : ” محاله،محاله،اصلا امکان نداره.”

صدای گرگ : ” پس من هم فوت می کنم و پوف می کنم و پاشنه ی خونتون رو در میارم.”

* طولی نمی کشد که کودکتان می تواند همراه با شما کلمه ها را به زبان آورد.

* همین که کودکتان کلمه ها را یاد گرفت، می توانید جای بعضی از کلمه ها مکث کنید تا کودکتان آنها را بگوید.

* از شعرها و آواز های زیر هم که عبارت های تکراری دارند می توانید استفاده کنید :

” عموزنجیرباف “
“تق و تق و تق، صدا می یاد، صدای کفش پاش می یاد “

۳-بازی فکری ماز

این بازی برای کودکانی مناسب است که شمارش اعداد را یاد گرفته باشند. اگر کودک در مرحله یادگیری تشخیص اعداد باشد این بازی فکری کمک می‌کند تا با یک روش خلاقانه شکل اعداد در ذهن کودک باقی بماند. این بازی خصوصا برای کودکان پیش دبستانی مناسب است که زود از یادگیری خسته می‌شوند.

آنچه نیاز دارید:

 • رول کاغذ بزرگ
 • نوارچسب
 • قیچی

روش بازی:

یک کاغذ رولی بزرگ را آماده کنید و عدد یا عنوانی که می‌خواهید با کودک کار کنید را از بالا به پایین بنویسید (پشت و جلو). دقت کنید عددها به هم وصل و در ارتباط باشند.
جاهای خالی را با اعداد دیگر پر کنید.
نوارچسب و قیچی به کودک بدهید و از کودک بخواهید از اولین عدد مورد نظر مثلا ۸ شروع کند و هر ۸ را به ۸ بعدی با نوار چسب متصل کند.

می‌توانید این بازی را روی کاغذ کوچک‌تر یا حتی A4 نیز انجام دهید، همچنین می‌توانید از مفاهیم دیگری غیر از عدد مثل حروف الفبا یا اشکال هندسی و رنگ‌ها نیز استفاده کنید. بازی ماز موجب تقویت تمرکز و دقت کودکان می‌شود و قدرت حل مسئله را در آنان افزایش می‌دهد.

مهم برای شما و کودکان : علمی و تایید شده، روش آموزش آسان نقاشی به کودکان دختر و پسر ۳ تا ۹ ساله

۴-بازی زنجیره ای

تحقیقات نشان می دهد : در طول سه سال اول زندگی، مغز کودکی که در ابتدا کاملا به بزرگترهایش وابسته بوده،کم کم چنان پیچیده می شود که او را قادر می سازد راه برود، حرف بزند، مسایل را تجزیه و تحلیل کند، نگران شود، دیگران را دوست بدارد، بازی کند، دنیای اطرافش را کشف کند و یک شخصیت عاطفی مستقل و منحصر به فرد پیدا کند.

_ ” رعایت توالی در کارها ” مهارت مهمی است که کودک باید قبل از رسیدن به سن خواندن آن را یاد بگیرد. اگر به کودکتان کمک کنید تا یاد بگیرد به افکارش نظم و ترتیب بدهد در آینده خیلی برایش مفید خواهد بود. رعایت توالی در کارها بدین معنا است که به کودک کمک کنیم یاد بگیرد یک سری کار را طبق ترتیب یا الگوی خاصی انجام دهد. بعلاوه رعایت توالی بدین معناست که کودک بتواند الگویی را تکرار کند و چیزهای دیگری را به آن اضافه نماید.

نوع بازی:

* انجام کارهای شخصی مثل دست شستن،لباس پوشیدن یا مسواک زدن نقطه شروع مناسبی برای درک مفهوم توالی هستند.

* جمله های زیر را با لحن آهنگینی به کودکتان بگویید :

” حالا وقتشه که دستامون رو بشوییم.

حالا وقتشه که دستامون را بشوییم.

بعدش وقت چیه؟”

* از کودکتان بپرسید بعد چه کار می کند.

اگر گفت : ” دندون هام رو مسواک می زنم”، درباره مسواک زدن برایش با لحن آهنگین صحبت کنید.

* هر بار کار جدیدی اضافه کنید.

۵-بازی های یادگیری خلاق کودکان با مجموعه میخک

مزایای این مجموعه:

 • سرعت بخشی به زبان آموزش
 • تربیت آوای کودک
 • آموزش در ست کلمات
 • تقویت حافظه دیداری
 • افزایش هوش هیجانی
 • آسان سازی آموزش زبان
 • بازی و سرگرمی
 • تقویت مهارت خواندن
 • آمادگی برای آموزش رسمی
 • افزایش علاقه به مطالعه
 • پیشگیری از نفوذ کلمات بیگانه
 • جذاب سازی یادگیری

برای دیدن مجموعه میخک اینجا کلیک کنید


بخش سوم-فیلم های توضیحی بیشتر

باز هم هرگونه سوالی دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.
charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا