آموزش های نگهداری از نوزاد

روش های توقف سکسکه در نوزادان و پیشگیری از آن

bestkid b

سکسکه کردن در نوزادان تازه متولد شده، امری غیر معمول نیست. خوشبختانه سکسکه موجب آزار و اذیت کودک نمی شود. از زمانی که کودک در رحم است تا پس از تولد (بخصوص تا یک سالگی)، چندین بار در طول روز سکسکه می کند. این یک امر طبیعی است و معمولاً جای نگرانی ندارد. سکسکه می تواند به دلایل مختلفی مانند بلعیدن هوا در حین شیر خوردن، ترسیدن کودک، تشنگی یا پرخوری یا ماندن غذا درون معده، رخ می دهد.

اگر سکسکه مکرر نوزاد باعث نگرانی شما شده است، می توانید چند مرحله ساده زیر را امتحان کنید تا به او کمک کنید تا از شر آن خلاص شود.

روش های توقف سکسکه در نوزادان

اگر فرزندتان سکسکه می کند، می توانید با استفاده از روش های زیر، آن را متوقف کنید:

 • به فرزندتان شیر دهید. شیردهی به نوزاد کمک می کند تا دیافراگم آرام شود و سکسکه به سرعت متوقف شود.
 • آروغ نوزاد را بگیرید. آروغ زدن، هوای محبوس شده در زمان شیر خوردن را از معده نوزاد خارج می کند. اینکار می تواند باعث کاهش گاز و تسکین ناراحتی معده که منجر به سکسکه شده است، شود.
 • کودک را در حالت ایستاده نگه دارید. هنگام شیردهی کودک، موقعیت را تغییر دهید و پس از اتمام شیردهی، او را به حالت ایستاده نگه دارید. اینکار به خارج شدن گاز و عبور طبیعی آن از معده کمک می کند.
 • به کودک خود چیزی بدهید تا بمکد. مکیدن پستانک می تواند به رفع سکسکه ی نوزاد متولد شده، کمک کند.
 • کودک را روی سطح صافی بخوابانید و دست هایش را بالا ببرید. سپس پشت او را با آرامی ماساژ دهید تا انقباضات معده کاهش یابد.
 • از آنجاییکه پرخوری می تواند یکی از دلایل سکسکه کردن نوزادان باشد، از تغذیه ی زیاد فرزندتان بپرهیزید.

پاسخ به سوال رایج مادران “چیکار کنم نوزادم چاق بشه”

روش های پیشگیری از سکسکه در نوزادان

شما می توانید از روش های زیر، از بروز سکسکه های مکرر در کودک جلوگیری نمایید:

 • در زمان هایی که کودک آرام است، به او غذا دهید. نگذارید کار به جایی برسد که کودک آنقدر گرسنه شود که گریه کند. کودکی که خیلی گرسنه است، هنگام گریه کردن، هوا را می مکد و این امر می تواند منجر به سکسکه و مشکلات گاز معده شود.
 • از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث ایجاد سکسکه شوند، خودداری کنید. اگر به کودک شیر خودتان را می دهید، بهتر است از برخی غذاهایی که باعث ایجاد گاز و سکسکه در نوزاد شیرخوار می شوند، اجتناب کنید. اگر کودک شما بطور مکرر دچار سکسکه می شود، لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. لبنیات شایعترین عامل ایجاد حساسیت نوزادان به شیر مادر است.
 • کودک خود را گرم نگه دارید زیرا سکسکه اغلب ناشی از تغییر دمای ناگهانی است که باعث خنک شدن کودک می شود.

نکته ای که باید به ذهن خود بسپارید:

اگر همه راه های مذکور برای درمان و پیشگیری از سکسکه، به شکست منجر شد، آرام باشید و صبر کنید. سکسکه در نوزادان تازه متولد شده، کاملا طبیعی است و در نهایت خود به خود برطرف می شود. سکسکه کودک را اذیت نمی کند و در اکثر مواقع لازم نیست که برای از بین بردن آن، کاری انجام دهید.

هشدارها:

 • هیچگاه سعی نکنید با بالا انداختن نوزاد و یا استفاده از داروهای سنتی، سکسکه ی او را از بین ببرید.
 • اگر سکسکه نوزاد تازه متولد شده با تف و سرفه همراه است و یا بیشتر از 15 دقیقه طول می کشد، او را نزد پزشک ببرید تا از عدم ابتلای کودک به بیماری های گوارشی، اطمینان حاصل نمایید.

ماساژ صورت نوزاد تازه متولد شده: فواید و روش درست انجام

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا