آموزش کودکان

نکاتی دقیق در تغذیه و رشد نوزاد در سال اول (دکتر غلامحسین فلاحی)

bestkid b

در ابن قسمت درباره صحبت خواهیم کرد درباره: چگونگی تغذیه کودک تا حدود ۲ سالگی و مواد غذایی که می توان از ۶ ماهگی به نوزاد به عنوان کمکی داد و همچنین اندازه گیری درست کودک مانند اندازه دور سر او که نشان دهنده ی سلامت رشدی کودک است.

توضیحات ویدئو (توضیحات دکتر غلام حسین فلاحی درباره تغذیه کودک)

دانلود ویدئو

توضیحات نوشتاری:

وقتی که نوزاد از مادر متولد میشود بهترین تغذیه ای که میتواند دریافت کند شیر مادر است. شیر مادر کامل ترین، بهترین و در دسترس ترین غذایی است، شیر خوار ما میتواند احتیاج خود را از طریق خوردن شیر بدست اورد.

مطلب مهم: علت حساسیت نوزاد به شیر مادر و جدیدترین راه حل آن چیست؟

نکاتی درباره شیر دادن به بچه ها

نکاتی که بعد از سال ها تجربه بدست امده برای مادران در ارتباط با شیر خوردن بچه ها این است که اولا ممکن است چند روز اول تولد مادر یک مقداری شیر مادر کم است. شیر روزهای اول مثل اغوز و یا کلستروم است این اغوز حاوی بسیاری مواد معدنی مواد عالی و مواد دفاعی برای بدن می باشد.

اگر مادر روزهای اول بخواهد، توفیق داشته باشد که اغوز را به بچه بدهد چند نکته وجود دارد که باید رعایت شود :

  • به گفته اطرافیان زیاد توجه نشود مثلا مادربزرگ که از روی دلسوزی میگویند دخترمون شیر ندارد به بچه بدهد. اولا اطمینان داشته باشند که میتواند مادر شیر ده خوبی باشند.
  • افرادی که زایمان طبیعی و یا سزارین دارند بلافاصله بعد از به هوش امدن مادر  نوزاد را روی سینه مادر قرار دهند و تماس چشم به چشم برقرار کنند و نوزاد خود را شیر دهند که ۵ یا ۶ کهنه باید خیس کند. برای روزهای اول تولد اگر کمتر است نیاز است که شیرخشک به بچه داد و ان را نباید با سر شیشه به بچه داد حتما باید با سرنگ یا قطره چکون داد.
  • غذای بچه در ۶ماه اول باید شیر باشد. حالا اگر شیر کم باشد لازم است به کمک نظر پزشک شیر کمکی هم داده شود.
  • در کتاب های مختلف  سازمان بهداشت جهانی گفته شده است که بهتر است ۲سال بچه شیر بخورد که طبق گفته قبل از۶ماه اول شیر مادر جز غذای اصلی بچه می باشد ولی بعد از ۶ماه غذای اصلی است ولی کافی نیست برای همین غذای کمکی احتیاج میشود.

مطلب مفید: ۳ تا از جدیدترین و بهترین راههای افزایش وزن و تپل شدن نوزاد شما

غذاهایی که باید بعد از ۶ماه به بچه داده شود

  • فرنی،سوپ شامل گوشت، سبزی، هویج،
  •  هفت ماهگی میتواند موز، عدس، ماست، تخم مرغ.
  • از هشت ماهگی میتواند پوره جات به بچه بدهد مثل پوره سیب زمینی ،کدو هلوایی.
  • از یازده ماهگی کم کم غذای سفره را به بچه بدهند که نباید نمک، فلفل، توت فرنگی، ماهی دریایی، شلغم، عسل زیر ۱سال به شیرخوار داده نشود.

مطلب کاربردی: ۵ تا از بهترین و مقوی ترین غذاها برای نوزادان ۱ تا ۶ ماهه به تفکیک

وزن و قد بچه

نوزادی که بدنیا می اید مثلا اگر ۳ کیلو باشد باید توقع داشت که ۵ماهگی دو برابر وزن تولد باشد و در ۸ماهگی هشت کیلو باشد و در یک سالگی ۳برابر وزن تولد باشد.

پزشک محترم نوزاد، باید طبق منحنی به مادر بچه امار بدهد که قد اگر  در بدو تولد ۵۰سانت باشد؛ باید توقع داشت که هرماه ۲٫۵ سانت یا ۱ اینچ به قد بچه اضافه شود، دور سر اگر بدو تولد به عنوان مثال ۳۵ باشد باید توقع داشت که یک سال اول ۱۲سانتی متر به دور سر اضافه شود.

حتما بخوانید: چگونه کودک را به شیشه شیر عادت دهیم و با نوزادی که شیشه نمی گیرد چه کنیم؟

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا