آموزش های نگهداری از نوزاد

نکات ضروری مراقبت نوزاد بعد از تولد که والدین باید بدانند

پس از پشت سر گذاشتن دوران بارداری و زایمان، باید به خانه بروید و زندگی جدیدی را با فرزندتان آغاز کنید. بیشتر مادرانی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند، نمی دانند که در خانه چگونه از نوزاد تازه متولد شده ی خود مراقبت کنند.

مراقبت از نوزاد تازه متولد شده می تواند کاری استرس آور و سخت بنظر برسد. در این مطلب نکاتی در مورد مراقبت از نوزاد آورده شده است که می تواند بسیار کمک کننده باشند و به شما اعتماد بنفس بدهد.

مراقبت از نوزاد پس از تولد

WHO (سازمان بهداشت جهانی) توصیه می کند که زنان تا ۲۴ ساعت پس از زایمان، نباید از بیمارستان مرخص شوند. صرف نظر از محل تولد، یک نفر باید در طی ۲۴ ساعت اول، در کنار مادر و نوزاد باشد تا وجود هر گونه مشکل در مادر یا فرزندش را گزارش کند و بعبارت دیگر مراقب آن دو باشد. بسیاری از عوارض و مشکلات، در ۲۴ ساعت پس از زایمان ممکن است رخ دهند.

اگر زایمان در خانه انجام شود، مهم است که مادر و نوزاد در اسرع وقت معاینه پس از زایمان را انجام دهند که ترجیحاً باید ظرف ۲۴ ساعت پس از تولد صورت گیرد. اگر زایمان در یک مرکز درمانی صورت پذیرد، مادر و نوزاد باید قبل از ترخیص، معاینه بعد از زایمان را دریافت کنند.

حتما بخوانید: تشت یا وان حمام نوزاد چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ بهمراه تصاویر زیبا

دریافت کمک پس از تولد

درخواست کمک پس از زایمان، می تواند بسیار گیج کننده و دلهره آور باشد. هنگامی که در بیمارستان هستید، با متخصصان اطراف خود صحبت کنید. بسیاری از بیمارستان ها دارای متخصص تغذیه یا مشاوره شیردهی هستند که می توانند به شما در شروع شیردهی (شیرمادر یا بطری) کمک کنند. پرستاران هم می توانند نحوه ی بغل کردن، آروغ گرفتن، تعویض پوشک و بطور کلی مراقبت از کودک را به شما آموزش دهند.

برای مراقبت از نوزاد در منزل، می توانید از مادر، خواهر، یکی از نزدیکان یا حتی پرستار بچه کمک بگیرید تا برای مدت کوتاهی پس از زایمان به شما کمک کنند. پزشک یا پرستاران بیمارستان، می توانند به شما اطلاعات و راهنمایی های لازم را ارایه دهند و در این امر به شما کمک کنند.

بستگان و دوستان نیز می توانند به شما کمک کنند. اگر آنها افراد باتجربه ای هستند، حتما از اطلاعات شان استفاده کنید. بعضی از خانم ها بعد از زایمان مایل به داشتن مهمان یا شرکت در دورهمی ها نیستند، اگر شما جزء این دسته هستید، بهتر است حس خود را مخفی نکنید و آن را کاملا محترمانه به دیگران بگویید.

نکاتی در مورد نحوه مراقبت از نوزادان تازه متولد شده

۱-بغل کردن کودک

اگر مدت زیادی ست که از نوزادان مراقبت نکرده اید، احتمالا باید اصول آن را یاد بگیرید. در اینجا چند اصول اساسی برای بغل کردن نوزاد وجود دارد:

 • قبل از دست زدن به کودک، دستان خود را بشویید (یا از دستگاه ضدعفونی کننده دست استفاده کنید). نوزادان تازه متولد شده سیستم ایمنی قوی ندارند، بنابراین در معرض خطر عفونت هستند. اطمینان حاصل کنید که دست های کسانی که کودک را بغل می کنند، تمیز باشد.
 • از سر و گردن نوزاد خود حمایت کنید. هنگام در آغوش گرفتن یا خواباندن کودک، حتما دست خود را زیر سر و گردن فرزندتان قرار دهید.
 • هرگز نوزاد خود را، (چه در زمان بازی و چه زمان خستگی) تکان ندهید. لرزش و تکان دادن می تواند باعث خونریزی در مغز و حتی مرگ شود. اگر لازم است کودک خود را از خواب بیدار کنید، این کار را با تکان دادن او انجام ندهید و در عوض، پای کودک خود را بلند کنید یا به آرامی روی گونه هایش بکشید.
 • اطمینان حاصل کنید که کمربند محافظ کودک در کریر، کالسکه یا صندلی ماشین بسته شده است. انجام هر فعالیتی را که می تواند خیلی خشن یا پرتکان باشد محدود یا متوقف کنید.
 • به یاد داشته باشید که نوزاد شما آماده ی انجام بازی های خشن نیست، مثلا او را به هوا نیندازید یا کارهای خطرناک انجام ندهید.

۲- پوشک و مراقبت از بند ناف

کودک شما حداقل به ۸ تا ۱۲ پوشک (پارچه ای، یکبار مصرف یا ترکیبی از هر دو) در روز نیاز دارد. بعضی از نوزادان نسبت به بقیه ی نوزادان از پوشک بیشتری استفاده می کنند و برخی دیگر استفاده ی کمتری دارند. شما به چند پوشک با اندازه های کوچک نیاز دارید، انتخاب سایز مناسب پوشک اهمیت زیادی دارد.

سعی کنید دو بسته پوشک نوزادی خریداری کنید. خرید سایزهای مختلف پوشک های پارچه ای می تواند کمی هزینه بر باشد. بسیاری از مادران در چند هفته اول پس از زایمان، از پوشک های یکبار مصرف استفاده می کنند تا زمانیکه کودک از پوشک سایز متوسط ​​استفاده کند.

حتما بخوانید: اندازه بالش نوزاد چقدر باید باشد؟ چند نکته مهم

تعویض پوشک نوزاد تازه متولد شده، کار دشواری نیست. همیشه یک پوشک تمیز در دسترس داشته باشید و تمام لوازم مورد نیاز تعویض پوشک را در یک نقطه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که نوزاد در جای امنی قرار دارد و او را بدون مراقبت رها نکنید، حتی نوزادان کوچک نیز می توانند غلط بزنند، بنابراین به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارند.

اگر فردی مبتدی هستید، هنگام تعویض پوشک نوزاد، او را کاملا برهنه کنید. این از کثیف شدن لباس های فرزندتان جلوگیری می کند. ممکن است پوشک نکردن کودک برای چند دقیقه، باعث کثیف شدن محیط اطراف یا حتی خود شما شود، بنابراین مواظب باشید!

۳- مراقبت از بند ناف

پزشک شما باید بطور دقیق توضیح دهید که چگونه از بند ناف نوزادتان مراقبت کنید، اما بیایید به اصول اولیه ی زیر نگاهی بیندازیم.

برای جلوگیری از عفونت، بند ناف باید تمیز باشد. علائم عفونت عبارتند از:

 • قرمزی
 • ورم
 • بوی ناخوشایند

در صورت مشاهده ی علایم عفونت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

بند ناف باید پس از چند هفته بیفتد. برای تمیز کردن بند ناف، نیازی به شستن منظم آن نیست. درعوض باید از کثیف شدن آن جلوگیری کنید. بندناف را خشک نگه دارید. پوشک را زیر بند ناف ببندید تا از آسیب به آن جلوگیری شود. بهتر است از داروی ضد عفونی کننده برروی بند ناف استفاده نکنید (اینکار زمان افتادن بند ناف را طولانی تر می کند).

۴- تغذیه کودک

اکثر مادران در دوران بارداری، در مورد نحوه ی تغذیه ی فرزندشان تصمیم می گیرند. شما باید شیردهی، استفاده از شیر خشک یا ترکیبی از این دو را انتخاب کنید، این یک انتخاب شخصی است. با این حال، همه ی کارشناسان، متخصصان و سازمان های جهانی معتقدند که شیردهی، بهترین روش تغذیه کودک برای مادر و نوزاد است.

 • شیردهی: تغذیه با شیر مادر باید ظرف ۳۰ دقیقه پس از تولد آغاز شود. برای شروع به سادگی شکم کودک را در تماس با شکم خود قرار داده و به او کمک کنید تا دهان خود را باز کند و نوک پستان تان را در دهانش قرار دهید. (این توضیح کوتاه و آسان است). فقط این اشتباهات شیردهی را انجام ندهید!
 • شیرخشک: اگر تصمیم به استفاده از بطری دارید، برای انتخاب یک شیر خشک مرغوب و استاندارد، با پزشک کودک خود مشورت کنید. برخی مادران دوست دارند شیر خشک فرزندشان را در خانه بسازند. اما باید بدانید که ساخت شیرخشک در خانه می تواند برای سلامتی کودک بسیار خطرناک باشد. بهترین شیرخشک ها در اینجا معرفی شده اند

زمان تغذیه ی نوزاد پس از تولد، به برنامه بیمارستان بستگی دارد. اگر ترجیح می دهید از شیرخشک استفاده کنید، از قبل همه چیز (شیرخشک، بطری و آب) را تهیه و آماده کنید. در مورد نحوه ی شیردهی به نوزاد، از پرستاران یا متخصصان شیردهی سوال کنید. پس از تولد، برای خشک کردن شیر به شما دارو داده نمی شود. معمولاً به شما توصیه می شود که یک سوتین سفت و محکم بپوشید، از تحریک پستان جلوگیری کنید و از داروها برای مقابله با ناراحتی استفاده کنید. این وضعیت می تواند تا ۲ هفته ادامه یابد.

۵- حمام کردن نوزاد تازه متولد شده

حمام کردن نوزاد می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. نکته اصلی برای انجام اینکار، مهارت و مراقبت است. بچه ها خیلی کثیف نمی شوند و حمام کردن روزانه لازم نیست. اگر فرزندتان از حمام کردن لذت می برد، می توانید اینکار را زود به زود انجام دهید.

جمع آوری تجهیزات مورد نیاز قبل از شروع حمام کردن، ضروری است. پس از آماده شدن، می توانید نوزاد را در وان آب قرار دهید یا از یک نفر دیگر برای نگه داشتن کودک کمک بگیرید.

حتما بخوانید: لباسهای مورد نیاز نوزاد کدامند؟ چطور انتخاب خوبی داشته باشیم؟

لازم به ذکر است که برخی از صابون ها معمولاً می توانند پوست کودک را خشک کنند یا برای پوست لطیف و حساس نوزاد مناسب نباشد. بعضی از نوزادان نسبت به برخی مواد شیمیایی که حتی در نرم ترین مواد پاک کننده نیز وجود دارد، بسیار حساس هستند. اطلاعات کامل راجب حمام کردن نوزاد در اینجا

۶- آرام کردن کودک گریان

قبل از اینکه بتوانید نحوه تسکین یک کودک گریان را یاد بگیرید، مهم است که بدانید چرا نوزادان گریه می کنند. در اینجا برخی از علل گریه کردن نوزادان آورده شده است:

 • گرسنگی
 • کثیف یا مرطوب شدن پوشک
 • درد
 • تنهایی
 • خستگی
 • خواب آلودگی
 • بی حوصلگی

نوزادان هم درست مانند بزرگسالان، می توانند در بسیاری از موقعیت های عاطفی قرار بگیرند که قادر به مقابله با آن نیستند. نشانه های مختلفی برای ناراحتی کودک وجود دارد اما گریه کردن علامت مشخصی است که نشان می دهد کودک راضی نیست یا به چیزی احتیاج دارد.

حتما بخوانید: قنداق کردن نوزاد خوب یا بد؟ آموزش تصویری روش قنداق کردن

فهمیدن دلیل گریه ی نوزادان همیشه کار آسانی نیست. کارهایی مانند شیر دادن، بغل کردن، تعویض پوشک و… ممکن است برخی نوزادان را آرام کند و برخی دیگر را نه. در مورد بیقراری های مکرر فرزندتان، خود را مقصر ندانید و به این نکته توجه کنید که شما همیشه قادر به کنترل هر موقعیتی نیستید.

در اینجا چند نکته برای مقابله با گریه های کودک آورده شده است:

 • کودک را در آغوش بگیرید
 • او را در یک پتوی نرم قرار دهید
 • به کودک خود شیر دهید
 • پوشک کودک را عوض کنید
 • فرزندتان را سوار ماشین کنید و با هم گشتی بزنید!
 • کودک را به آرامی تکان دهید و لالایی بخوانید
 • کودک را در کریر یا کالسکه بگذارید و بهمراه هم به پیاده روی بروید
 • از سر و صداهای مختلف (صدای دوش آب، سشوار و…) ​​استفاده کنید
 • موسیقی پخش کنید
 • مراقب فرزندتان باشید و هیچگاه او را تنها نگذارید (خصوصا در ماشین یا مکان های عمومی)
 • از هر ترفند دیگری که می دانید (مثلا بازی اسباب بازی ها، شعر خواندن و…) استفاده کنید

دانستن علائم ناراحتی کودک و یا حدود آن می تواند بسیار مفید باشد. بزرگ کردن بچه، پستی و بلندی های زیادی دارد. گاهی اوقات گریه های بی وقفه ی کودک می تواند موجب گریه ی مادر شود! این در بسیاری از مادرانی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند و کم تجربه اند دیده می شود.

جای نگرانی نیست و صبور باشید. در این مواقع بهتر است از یک فرد قابل اعتماد کمک بخواهید. اگر گریه های کودک غیرطبیعی و شدید است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا از عدم وجود مشکل در سلامتی، اطمینان حاصل کنید.

حتما بخوانید: ماساژ صورت نوزاد تازه متولد شده: فواید و روش درست انجام

اگر واقعاً احساس ناامیدی می کنید و تنها هستید، سعی کنید کودک را در جای ایمن بنشانید (صندلی ماشین را روی زمین بگذارید و فرزندتان را در آن قرار دهید، از گهواره، کریر و غیره استفاده کنید)، سپس یک دوش سریع بگیرید یا موسیقی پخش کنید و کمی استراحت کنید.

همچنین می توانید با یک دوست تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. نترسید، همه ی مادران این روزها را پشت سر می گذارند و این بدان معنا نیست که شما مادر بدی هستید بلکه بدان معنی است که انسان هستید!

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن