آموزش های نگهداری از نوزاد

۱۰ نکته مهم مراقبت نوزاد تازه متولد شده تا ۴ ماهگی که حتما باید بدانید!

در ادامه آموزش های تربیتی و سلامت نوزاد، در این مطلب بیش از ۱۰ نکته مهم مراقبتی نوزاد تازه متولد شده تا ۴ ماهگی که همه پدر و مادرها باید به آنها دقت کنند می پردازیم.

تغذیه

کودک در این سن هنوز باید شیر مادر یا شیر خشک بخورد. بیشتر بچه ها در هر ۴ تا ۵ ساعت ۱۷۰ تا ۱۹۸ گرم شیر دریافت میکنند. میتوانید آبمیوه را در ۴ تا ۶ ماهگی شروع کنید اما باید به مقدار محدودی در روز باشد. اگر فرزندتان از شیر خودتان تغذیه میکند گاهی اوقات میتوانید شیرتان را در شیشه بدوشید تا کودکتان راه دیگر شیر خوردن را هم یاد بگیرد و هم اینکه دیگران میتوانند از این راه به فرزند شما شیر بدهند. بعضی بچه ها در این سن میتوانند خوردن غلات را شروع کنند، وقتی بچه برای خوردن غلات آماده است که بتواند به اندازه کافی سرش را بالا بگیرد تا بتواند با قاشق غذا بخورد. برای دادن غلات به بچه به جای استفاده از بطری نوزاد و… از قاشق استفاده کنید.در کنار فرزندتان بنشینید تا عادت های غذا خوردن مناسب را یاد بگیرد. هنگام شروع غلات از برنج میکس شده با شیر مادر یا شیرخشک استفاده کنید. ابتدا از یک مخلوط رقیق استفاده کنید و بتدریج غلظت آن را افزایش دهید.

در ۴تا ۶ ماهگی همچنین میتوانید برای تغذیه کودک از میوه و سبزیجات خالص هم استفاده کنید. یک غذا یا آبمیوه جدید را هر ۵ روز یکبار شروع کنید تا مطمئن شوید بچه به غذای جدید حساسیت ندارد. خوشبختانه بچه ها نسبت به شیشه جوابگو هستند اما زمانی که خیلی گرسنه نیستند از بطری استفاده نکنید. بچه هایی که زمان زیادی بطری در دهانشان است از آن بعنوان یک شیء امنیتی استفاده میکنند پس از شیرگرفتن آنها سختتر است. این کودکان همچنین بیشتر به عفونتهای گوش و پوسیدگی دندان مبتلا میشوند.

رشد و نمو

کودک شروع به تاب خوردن از روی شکم به پشت میکند. صدای کودکتان بلندتر میشود و ممکن است هنگام خوشحالی یا گریه کردن- هنگام درخواست غذا یا بغل کردن- جیغ بزند. در این شرایط صدای آرام بخش و ملایم بهترین راه برای آرام کردن کودک است. کودکان در این سن از اسباب بازیهایی که هنگام تکان خوردن صدا میدهند خوششان می آید. گریه کردن بچه ها طبیعی است. در این سن شما نمیتوانید یک بچه را لوس کنید فقط بهترین راه این است که سریعا نیازهایش را برطرف کنید.

خواب

بسیاری از کودکان در سن ۴ ماهگی، در طول شب و همچنین ۴تا۶ ساعت در روز را میخوابند.اگر الگوی خواب کودک شما متفاوت است میتوانید از یک پزشک بخواهید در مورد بیدار نگه داشتن او در طول روز و خوابیدنش در شب راهکارهایی به شما پیشنهاد کند. فراموش نکنید که کودکتان را در رخت خواب خودش و بر روی کمر بخوابانید.

برایش کتاب بخوانید

همینطور که کودک بزرگ میشود برایش کتاب بخوانید.کتابهایی انتخاب کنید که دوام زیادی دارند-مثل کتابهای پارچه ای یا تخته ای- . همچنین کتابهایی که عکس های بزرگ ساده و همچنین رنگهای زیبا و روشن دارند را انتخاب کنید.

دندان در آوردن

در این سن ممکن است کودکتان شروع به دندان در آوردن بکند که باعث میشود تمایل به جویدن چیزهای زیادی داشته باشد. حلقه های دندان در این حالت ممکن است مفید باشد.

حتما بخوانید: چرا بعضی از نوزادان زودتر دندان در می آورند؟

نکات ایمنی

خفه شدن

 • موبایل یا اسباب بازی های آویز دار را از دسترس کودک بردارید.
 • طناب، سیم یا بندها را -بخصوص نزدیک به گهواره یا تخت- از دسترس کودکتان خارج کنید .طناب ها و بندهاو… دور گردن کودک میتواند او را خفه کند.
 • کیسه های پلاستیکی را از دسترس کودک خارج کنید.
 • از اسباب بازی های غیرقابل شکستن، بدون لبه های تیز و برنده استفاده کنید و همچنین از اسباب بازی هایی که قطعات کوچک دارند و موجب خفه شدن کودک میشود اجتناب کنید.

آتش سوزی و سوختگی

 • هرگز هنگام بغل کردن کودک یا نزدیک او چیزهای داغ نخورید یا در دست نگیرید.
 • Smoke detector ها را برای اطمینان از سالم بودنشان چک کنید.
 • دمای شیرخشک را به دقت کنترل کنید واز دستتان برای چک کردن گرمی یا سردی آن استفاده کنید.

سقوط

 • هیچوقت بچه را در مکان بلندی تنها رها نکنید.
 • بچه را در روروک نگذارید.

ایمنی خودرو

 • بچه را در صندلی کودک مناسب در صندلی عقب خودرو قرار دهید.
 • هرگز کودکتان را در ماشین تنها نگذارید.
 • کمربند ایمنی تان را ببنیدید.

سیگار کشیدن

 • کودکانی که در خانه هایی زندگی میکنند که در آن یک نفر سیگار میکشد، بیشتر به عفونت های تنفسی گرفتار میشوند. علائم آنها نیز شدیدتر و طولانی تر از کودکانی است که در خانه عاری از دود سیگار زندگی میکنند.
 • اگر سیگاری هستید یک زمانی را مشخص کنید و سیگار کشیدن را ترک کنید.برای فرزندانتان الگوی خوبی باشید.
 • اگر نمیتوانید سیگار را ترک کنید، در خانه یا نزدیک کودک سیگار نکشید.

واکسیناسیون

در ۴ ماهگی این واکسن ها باید به کودک زده شود:

 • DTaP -diphtheria, acellular pertussis, tetanus-
 • Hib -Haemophilus influenza type B-
 • polio pneumococcal -PCV7-
 • rotavirus oral vaccine-واکسن خوراکی روتا ویروس-
 • بعضی کودکان در این سن واکسن هپاتیتB هم دریافت میکنند.
 • تعدادی از این واکسن ها با هم ترکیب میشوند و زده میشوند پس بچه ها ۴تا۵ بار واکسن جداگانه نمیگیرند.

حتما بخوانید: معرفی واکسن های ضروری نوزادان ۱ تا ۹ ماهه به تفکیک هر ماه

بعد از دریافت این واکسن ها ممکن است بچه تا یک روز تب و احساس ناراحتی کند.همچنین ممکن است جای واکسن درد،قرمزی و ورم دیده شود. برای جلوگیری از تب نوزاد میتوانید به او استامینوفن در دوز مناسب بدهید. برای ورم و درد یک حوله یا دستمال گرم و مرطوب در جای واکسن بگذارید.

نگهداری نوزاد 3

در موارد زیر به پزشک یا مرکز بهداشت مراجعه کنید:

کودکتان جوش ها یا دانه های ریز روی پوستش بزند یا هر نوع واکنشی نسبت به تب و… نشان دهد. تبی که بالای ۳۶ ساعت طول بکشد. ویزیت بعدی که باید برای بچه انجام شود در ۶ ماهگی است. در این سن کودک باید واکسن های دیگری دریافت کند. کارت واکسیناسیون کودک را در هر ویزیت به همراه داشته باشید.

نوزادان تازه متولد شده تا ۴ ماهگی به لحاظ نگهداری و سلامتی در حساس ترین دوره زندگی شان هستند پس به دقت به مراقبت از آنها بپردازید. باز هم هرگونه سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن