نکات سلامتی مادران

کم شدن شیر مادر: نشانه ها، علت، گیاهان و خوراکی های مضر

احتمالا مادر بودن بهترین احساس در جهان است. اما در کنار خوشبختی بیکران، مواردی وجود دارد که ممکن است شما را نگران کند. یکی از آنها این است که آیا شیر کافی برای کودک خود تولید می کنید؟ بدن زنان به گونه ای ساخته شده است که پس از زایمان تولید شیر را به صورت غیرارادی و بدون هیچگونه تلاشی آغاز می کند. اما مواردی وجود دارد که موجب کم شدن شیر مادر می شود. عدم برطرف کردن گرسنگی کودک، می تواند برای مادر بسیار ناراحت کننده و سخت باشد.

در این مطلب در مورد علل کاهش شیرمادر صحبت خواهیم کرد. اگر شما چنین مشکلی دارید، با ما همراه شوید تا به علل کاهش شیر خود پی ببرید.

نشانه های کم بودن شیر مادر و اقدامات مورد نیاز

چند علامت اساسی در مورد کمبود شیر وجود دارد که باید در نظر بگیرید. بخاطر داشته باشید که نوزادان بصورت مکرر شیر می خورند، بنابراین برخلاف تصور عموم، شیر خوردن مکرر نوزاد (در مدت طولانی یا کوتاه)، نشاندهنده ی کمبود شیر مادر نیست. علائم کمبود شیر که باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

  • خیس یا کثیف شدن پوشک یه میزان کم (به گونه ای که به طور قابل توجهی پایین تر از حد متوسط ​​است)
  • عدم تمایل کودک به شیرخوردن
  • وزن گیری کم یا کند کودک
  • کم آبی بدن کودک، که اغلب از طریق تیره رنگ شدن ادرار، زردی و یا بی حالی مشخص می شود

مشاهده ی یک یا چند مورد از این علایم، همیشه به دلیل کاهش شیر مادر نیست. این ممکن است نشانه ای از مبارزه کودک با بیماری یا سرماخوردگی یا حتی اعتصاب موقت در شیر خوردن باشد. تنها راه برای اطمینان درمورد اینکه آیا اینها علائم کمبود شیر یا چیز دیگر است، مراجعه به پزشک و یا متخصص است.

علت کاهش شیر مادر

کاهش میزان شیر ​​می تواند بسیار ناراحت کننده و استرس زا باشد، به خصوص وقتی مادر علت آن را نمی داند!

دلایل احتمالی کاهش تولید شیر مادر عبارتنداز:

۱-مشکلات مربوط به سلامتی

سلامتی شما و وضعیت بدن و ذهن تان می تواند در میزان تولید شیر تأثیر بگذارد. وقتی از نظر جسمی کاملا سالم باشید، استراحت کنید و یک سیستم ایمنی سالم داشته باشید، بدن تان می تواند انرژی خود را روی ساخت شیر ​​متمرکز کند. اما اگر بدن بعلت وضعیت پزشکی درمان نشده، خستگی یا استرس زیاد از تعادل خارج شود، تولید شیر کاهش میابد. در اینجا برخی از مسائل سلامتی که بر تولید شیر تأثیر می گذارد آمده است:

۲-استرس

استرس جسمی، عاطفی و روانی می تواند میزان شیر مادر را کاهش دهد. اگر در حین شیردهی نگران حریم خصوصی تان هستید، ممکن است خجالت بکشید یا تحت فشار قرار بگیرید. این احساسات می تواند در فروکش کردن شیر دخالت کند. سایر دلایل استرس مانند اضطراب، درد، مشکل مالی و روابط نیز می تواند بر مقدار شیرمادر اثر بگذارد. تاثیر استرس بر کیفیت شیر مادر را در اینجا نیز توضیح دادیم

۳-بارداری مجدد

اگر در زمان شیردهی، دوباره باردار شوید، هورمونهای جدیدی ساخته می شود که میزان شیر را کاهش می دهد.

۴-کم کاری تیروئید

تحقیقات در مورد تأثیر دقیق تیروئید بر میزان شیر مادر کم است اما کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار، می تواند در تولید شیر اختلال ایجاد کند. تیروئید به تنظیم پرولاکتین و اکسی توسین، دو هورمون اصلی که در تغذیه با شیر مادر نقش دارند، کمک می کند. اگر متوجه هستید که کودک شما به اندازه کافی شیر نمی خورد، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید معاینه ی تیروئید است.

تیروئیدیت پس از زایمان، که در آن غده تیروئید ملتهب می شود، ۴ تا ۹ درصد از خانم ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این وضعیت درنهایت می تواند باعث کم کاری تیروئید شود. بنابراین چک کردن تیروئید اهمیت زیادی دارد.

۵-رژیم غذایی

آنچه می خورید می تواند بر سلامت کلی و میزان شیر شما تأثیر بگذارد. برخی گیاهان تأثیر منفی بر تولید شیر دارند و برخی غذاها می توانند تأثیر مثبتی داشته باشند.

نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که غذایی که مادر می خورد و مقدار آبی که می نوشد، به میزان قابل توجهی بر تولید شیر اثر نمی گذارد. مادران در سراسر جهان می توانند شیر کافی داشته باشند حتی اگر رژیم غذایی شان محدود باشد. با این حال، یک برنامه غذایی سالم و هیدراتاسیون کافی، برای سلامتی کلی شما بسیار مهم است.

گیاهانی که میزان شیر مادر را کاهش می دهند:

اگر از کاهش شیر مادر رنج می برید از مصرف گیاهان ذکر شده در زیر خودداری کنید:

  • آویشن: اگر مادر شیر کمی دارد، باید بطور کلی از مصرف آویشن خودداری کند.
  • جعفری: جعفری میزان تولید شیر مادر را کاهش می دهد، بنابراین بهتر است از مصرف آن صرف نظر کنید.
  • نعناع: مصرف منظم نعناع ممکن است به تولید شیر کمتر منجر شود. غیر از چای نعناع، بسیاری از خانمها عاشق آبنبات نعنایی هستند که از روغن نعناع تهیه شده اند. مصرف زیاد این آبنبات ها در روز ممکن است منجر به کاهش شدید میزان شیر شود.
  • برگ های کلم: مصرف بیش از حد کلم باعث کاهش شیر مادر می شود. کاربرد موضعی کلم نیز تاثیر منفی در میزان شیر دارد.
  • پونه کوهی و مریم گلی: خانمهایی که از تولید بیش از حد شیر رنج می برند، اغلب چای مریم گلی مصرف می کنند زیرا این امر می تواند تولید شیر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به غیر از گیاهان فوق، گیاهان دیگری نیز وجود دارد که منجر به کاهش تولید شیر مادر می شود. برخی از آنها شامل گردو سیاه، ترشک، گیاه پروانش، گندمک، بومادران، به لیمو و گیاه رابرت است. مقادیر کمی از این گیاهان مشکلی ایجاد نمی کند، اما افزایش مصرف آنها می تواند باعث کاهش شیر مادر شود.

۶-کافئین زیاد

مصرف نوشابه، قهوه، چای و شکلات در حد متعادل مشکلی ایجاد نمی کند. با این وجود مقادیر زیادی کافئین می تواند بدن را کم آب کند و تولید شیر را کاهش دهد. کافئین زیاد می تواند بر کودک شما نیز تأثیر بگذارد. مقداری از کافئین از طریق شیر به کودک منتقل می شود. به این ترتیب باعث تحریک پذیری و مشکلات خواب در کودک می شود.

۷-سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند در تولید شیر مادر اختلال ایجاد کند. سیگار کشیدن در دوران شیردهی سبب می شود که مواد مضر آن بر روند تولید شیر در بدن اثر بگذارند و ویتامین C مورد نیاز نوزاد را که از طریق شیر مادر تامین می‌شود، کاهش دهد.

۸-نوشیدن الکل

الکل مانند سیگار کشیدن می تواند بر میزان شیر اثر بگذارد. اگر کودک شما کمتر از شیر مادر تغذیه می کند، مصرف الکل را بطور کامل ترک کنید. این نه تنها می تواند باعث کاهش شیر مادر شود، بلکه مقادیر زیاد آن بر توانایی شما در تأمین نیازهای فرزندتان تأثیر می گذارد. الکل همچنین به شیر مادر منتقل می شود و می تواند کودک را در معرض خطر تاخیر در رشد قرار دهد.

۹-داروها

برخی از داروها به کمبود شیر منجر می شوند. بنابراین همیشه قبل از مصرف دارو از جمله داروهای بدون نسخه، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

برخی از داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی می توانند در تولید شیر مادر اختلال ایجاد کنند.

داروهای سرماخوردگی، سینوس و آلرژی حاوی یک ماده ضداحتقان بنام سودوافدرین مانند سودافد، Advil Cold و لوراتادین هستند که می توانند به از بین رفتن آبریزش بینی کمک کنند و در عین حال شیر مادر را نیز کم کنند.

قبل از تجویز دارو به پزشک خود بگویید که در حال شیردهی هستید. براساس علائم، پزشک می تواند داروهای مناسب شیردهی را تجویز کند.

۱۰-قرص های ضد بارداری

اگر برای جلوگیری از حاملگی مجدد، مصرف قرص های ضد بارداری را شروع کرده اید، باید بدانید که این قرص ها میزان شیر را کاهش می دهند. برخی از اشکال این قرص ها حاوی استروژن هستند که می توانند باعث کاهش تولید شیر شوند.

مصرف قرص های پیشگیری از بارداری در دوران بارداری مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما باید در مورد انواع قرص هایی که برای مادران شیرده بی خطر است با پزشک خود صحبت کنید.

بهتر است گزینه های غیر هورمونی مانند دیافراگم، کاندوم یا IUD را انتخاب کنید تا در تولید شیر اختلال ایجاد نکنند.

۱۱-کمبود بافت غده ای در پستان

سینه های برخی از زنان به طور عادی (به دلایل مختلف) رشد نمی کنند و ممکن است مجاری کافی برای تولید شیر را نداشته باشند. در هر بارداری مجاری رشد می کنند و شیردهی باعث رشد مجاری و بافت های بیشتر می شود، بنابراین ممکن است این مسئله در مورد بارداری دوم یا سوم کمتر اتفاق بیفتد. مطمئناً اقدامات لازم برای به حداکثر رساندن تولید شیر وجود دارد (ازجمله دوشیدن شیر و مصرف داروی تجویز شده توسط پزشک و متخصص تغذیه). اگر شما این مشکل را دارید، ممکن است به مصرف مکمل های مناسب نیاز داشته باشید.

چه زمانی به شیرخشک نیاز است؟

اگر میزان شیرتان خیلی کم است، بهتر است در کنار شیرمادر از شیرخشک نیز استفاده کنید. معمولاً این موقتی است و تا زمانی که شیر شما افزایش یابد ادامه میابد. همچنین زمانی که کودک مصرف غذاهای جامد یا کمکی را شروع کرد، دیگر نیازی به دادن شیرخشک نیست.

نکات مهم کاهش شیر مادر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن