روانشناسی کودک با بهترین روش های روز

علت اصلی افسردگی در کودکان و نوجوانان از دیدگاه جدیدترین تحقیقات دنیا چیست؟

bestkid b

اختلال افسردگی فقط مختص بزرگترها نیست بلکه کودکان و نوجوانان را نیز درگیر خود ساخته است. در ادامه این مقاله با علت اصلی افسردگی در کودکان و نوجوانان از دیدگاه جدیدترین تحقیقات دنیا آشنا می شوید.

مقدمه:

داشتن امید به زندگی و آینده بهترین و مؤثرترین راه برای غلبه بر افسردگی و همچنین پیشگیری از آن است. اما این راهکار بیشتر به درد بزرگترها می خورد تا کودکان! پس باید به فکر درمان دیگری برای افسردگی کودکان و نوجوانان بود. آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که در کودکان و نوجوانان چطور می شود افسردگی را درمان کرد؟ حداقل کاری که یک پدر و مادر می توانند برای درمان افسردگی فرزند خود انجام دهند این است که گشت و گذار در فضای مجازی را برای آنها به حداقل برسانند، چرا که بی تحرکی و سکون و عدم برقراری ارتباط با دیگران باعث گرفته شدن روحیه و در نتیجه افسردگی می گردد. بجای اینکار کودک را به بازی کردن با هم سن و سالانش تشویق کنید تا ضمن برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران، شاهد شادابی و نشاط وی باشید.

نکاتی در مورد افسردگی کودکان (ویدئو):

حتماً بخوانید: علائم افسردگی در نوجوانان و روش جدید تست آن چیست؟

افسردگی در کودکان:

افسردگی

آنچه واضح است این است که همه کودکان نسبت به بحران‌های احساسی واکنش یکسانی نشان نمی دهند،گاهی این مقاطع بحرانی در برخی کودکان منجر به افسردگی می‌شود. احتمال ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌، بیش‌فعالی، اختلال یادگیری، اختلال اضطراب و اضطراب نافرمانی مقابله‌جویانه (ODD) بیشتر است. همچنین استرس شدید، تروما یا سابقه‌ی خانوادگی اختلالات خُلقی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز افسردگی را در سنین پایین افزایش می‌دهند. کودکان افسرده معمولا از وجود درد شکایت می‌کنند و کمتر از احساسات‌شان حرف می‌زنند و هیچ علاقه ای به بازی با هم سن و سالانشان از خود نشان نمی دهند. حتی با دیدن دوستانشان نیز خوشحال نمی شوند.

علل افسردگی در کودکان:

عوامل متعددی وجود دارد که می توانند در بروز افسردگی کودکان نقش داشته باشند از جمله: بیماری های مختلف عفونی (آنفولانزا، گلودرد، پنومونی و غیره)، فرایندهای بیوشیمیایی مغز، عوامل شخصیتی و مشکلات روانی موجود از قبل در کودک (مثل؛ نداشتن اعتماد به نفس، کم رویی، وابستگی عاطفی)، استرس (وقایع مهم زندگی ومشکلات خانوادگی)، مشکل در سلامت فیزیکی، عملکرد تحصیلی ضعیف و … . افسردگی در کودکان کوچک تر با بدرفتاری های فیزیکی، سوء استفاده های جنسی، بی توجهی و غفلت والدین ارتباط دارد. از دیگر عوامل زمینه ای می توانه به طلاق پدر مادر، داشتن نامادری و یا ناپدری، مضطرب بودن مادر در دوران حاملگی و شیردهی و عوامل ژنتیکی اشاره کرد.

افسردگی۲

افسردگی در نوجوانان:

خیلی از والدین در تشخیص افسردگی نوجوانان دچار شک هستند و نشانه های افسردگی را با علائم دوران بلوغ و رشد اشتباه می گیرند. نشانه های افسردگی در دوران نوجوانی شامل احساس پوچی و بی هدفی در زندگی، نگاه شک و تردید به دیگران، نا امیدی، زانوی غم بغل گرفتن و عدم علاقه به برقراری روابط اجتماعی با دیگران است. درواقع آمار تقریبی نشان می‌دهد که از هر پنج نوجوان، یکی از آنها در مقطعی از نوجوانی دچار افسردگی می‌شود. در دوره‌ی نوجوانی، بدخلقی‌ها و عصبانیت‌های گهگاه، کاملا طبیعی هستند. ولی افسردگی چیزی کاملا متفاوت است. تأثیرات منفی افسردگی در نوجوانان بسیار فراتر از غم‌وغصه است. افسردگی می‌تواند شخصیت فرد را در دوران نوجوانی کاملا نابود کند. این بیماری باعث می‌شود تا فرد حس ناراحتی، ناامیدی و عصبانیت وحشتناکی را تجربه کند. خیلی از رفتارهای خروشان و ناسالم نوجوانان و بی‌ادبی آنها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی افسردگی باشد. نوجوانان ممکن است این رفتارهای ناسالم را نشان دهند تا درد پنهانی خود را تحمل کنند. آیا مطمئن نیستید که نوجوان شما افسرده است یا یک «نوجوان معمولی» است؟ ببینید این علایم چه مدت ادامه پیدا کرده‌اند؟ تا چه حد شدید هستند؟ یا اینکه نوجوان شما چقدر با چند سال قبل خود متفاوت است؟

افسردگی۱

محققین روابط مثبت پدر و مادر را به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل محافظت‌کننده در برابر افسردگی نوجوانان گزارش می‌کنند. نوجوانان افسرده معمولاً، محیط خانواده خود را استرس‌زا، غیر حمایتی، پر مشاجره و سرد ازنظر عاطفی توصیف می‌کنند. هورمون‌ها و استرس می‌توانند دلیلی برای آشفتگی گهگاه نوجوانان باشند. ولی این آشفتگی نباید به بدبختی، بی‌حوصلگی یا زودرنجی دائمی منجر شود. معمولا نوجوانانی که شدیدا به افسردگی مبتلا هستند، به‌خصوص آن دسته از نوجوانانی که از مواد مخدر و مشروبات الکلی استفاده می‌کنند، بیشتر درمورد خودکشی فکر و صحبت می‌کنند و حتی به این افکار جامه‌‌ی عمل می‌پوشانند که تعداد بسیاری از این تلاش‌ها برای خودکشی به‌طرز هشداردهنده‌ای موفق هستند. بنابراین باید افکار و رفتار حاکی از خطر افسردگی را بسیار جدی بگیرید. این‌ رفتارها و افکار ممکن است تلاش‌های نوجوان شما برای دریافت کمک باشند.

علت افسردگی کودکان و نوجوانان چیست؟

دلیل افسردگی فرزند شما چیست؟ اگر به دنبال علت این معلول می گردید باید بدانید که گاهی این بیماری در پی ناملایمات زندگی، بیماری‌های جسمی یا سایر عوامل محرک بروز می‌کند و گاهی نیز به طور ناگهانی بدون اینکه با هیچ‌یک از این موارد مرتبط باشد، ظاهر می‌شود. علاوه بر اینها وجود علایم استرس زا در محیط، حوادث ناگوار در زندگی، وسواس، عدم اعتماد به نفس، احتیاج شدید به محبت دیگران خصوصاً والدین، حساسیت زیاد نسبت به رفتارهای اطرافیان از جمله مهمترین دلایل ایجاد افسردگی در نوجوانی است.

به گفته روانشناسان: همراهی والدین و قرار دادن وقت بیشتر برای فرزند نوجوان خود و برقراری روابط صمیمی در گفت و گوهای خود با او و درصورت نیاز استفاده از درمانهای دارویی می تواند نقش مهمی در کاهش افسردگی نوجوان داشته باشد.

همچنین بخوانید: افسردگی در کودکان ابتدایی و عوارض آن را بشناسید (دیدگاه فوق تخصص)

۱- عوامل محیطی و شرایط زندگی:

محیط خانواده و رفتار پدر ومادر با همدیگر باید به گونه ای باشد که فرزند بتواند بدون نگرانی و استرس به زندگی بپردازد تا لطمه ای به روح و روانش وارد نگردد و حتی در درس خواندن مشکل پیدا نکند. چرا که عقب ماندن در درس خواندن و نمره مطلوب نیاوردن نیز خود دلیلی است برای افسردگی.

۲- زمینه های ژنتیکی و وراثت:

اگر چه در همه کودکان درصد این عامل یکسان نیست اما ممکن است در خانواده هایی که یکی ا والدین به افسردگی گرفتار شده اند فرزندان نیز افسرده شوند.

۳- خشونت والدین:
گاهی اوقات خشونت یکی از والدین منجر به بروز افسردگی در فرزندان می انجامد. پسران قربانی خشونت قلدرهای مدرسه می‌شوند. این مسئله باعث افسردگی در نوجوانان می‌گردد. به‌ همین خاطر ممکن است که آنها به خشونت و پرخاشگری پناه ببرند.

۴- مشکلات داخل مدرسه:

مشکلات مختلفی ممکن است در محیط مدرسه رخ دهد و زمینه را برای افسردگی یک کودک یا نوجوان فراهم کند مانند موفق نشدن در هنگام رقابت با همکلاسی ها برای نمره آوردن، قلدری کردن سایر بچه و زور گفتن آنها، این مشکل به‌خصوص وقتی قابل‌توجه‌ است که نوجوان قبلا دانش‌آموز خیلی خوبی بوده باشد.

۵- مصرف مواد مخدر یا الکل:
استفاده از مواد مخدر یا الکلی زمینه ساز بروز افسردگی در نوجوان است. البته گاهی برخی از نوجوانان برای رهایی افسردگی خود به سراغ این مواد می روند که متأسفانه مواد مخدر و الکلی اوضاع را خراب‌تر می‌کنند.

۶- اعتماد‌ به‌ نفس پایین:
احساس زشت‌بودن، خجالت زدگی، شکست‌خوردگی و بی‌ارزش بودن در نوجوان باعث افسردگی آنها می شود.

۷- اعتیاد به تلفن‌ هوشمند:

هر چند استفاده بیش از حد از فضای مجازی به خودی خود افسردگی می آورد اما شاید نوجوان افسرده از اینترنت به عنوان راهی برای فرار از مشکلات استفاده کنند. در صورتی که استفاده‌ بیش‌ از حد از تلفن‌ هوشمند و اینترنت، فقط تنهایی آنها را بدتر می‌کند و افسردگی در نوجوانان را تشدید می‌نماید.

depressed-5

خلاصه کلام!

ابتدا باید علت اصلی افسردگی کودک تشخیص داده شود. لذا از آنجایی که تشخیص کودکان افسرده کار آسانی نیست پس بهتر است برای آنکه بهتر بتوانید به فرزندانتان کمک برسانید در صورت دیدن علائم،کار تشخیص را به متخصص واگذار کنید. این بدان معنا نیست که خودتان بی خیال بیماری فرزندتان شوید و دست از درمان وی بکشید بلکه باید هماهنگ با مشاوره ها و راهکارهای متخصص در راستای درمان فرزندتان اقدامات مؤثری انجام دهید.

در بخش نظرات،می توانید سؤالات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا