تغذیه کودک

۳تا از بهترین شیرخشک ها در ایران برای وزن گیری نوزادان کدامند؟

انتخاب شیرخشک مناسب اهمیت زیادی در سلامت و وزن گیری نوزاد دارد. در این مطلب ۳ تااز بهترین مارک های شیر خشک را به شما برای خریدن معرفی می کنیم.

۱- مقدمه

شیر خشک از شیر گاو تهیه می شود و یا به صورت پودری می باشد یا به صورت مایع است.. شیر خشک مایع هم گران قیمت تر است دارد و هم اینکه در هر زمانی که تهیه می شود باید مصرف شود شیر خشک مواد غذایی را برای رشد کودک فراهم می کند وتقریبا به شیر مادر نزدیک است هر چند که هیچ وقت جایگزین شیر مادر نمی شود.

وزن گیری نوزاد : نوزاد از همان ابتدا در حال رشد ونمو است واین برای مادرش بسیار لذت بخش است . وزن گیری نوزاد یعنی اینکه کودک در هر هفته یا در هر ماه چقدر رشد کرده است اگر که وزن او افزایش یافته است چقدر بوده است اگر که کاهش داشته است این کاهش وزن چقدر بوده است ودر اینده چگونه باید که جبران شود.


۲-  انواع شیر خشک

شیر خشک ها به سه شکل کلی تقسیم بندی می شن، آماده مصرف، مایع غلیظ و پودر شده:

 • مدل آماده مصرف قطعا آسانترین راه مصرف رو داره، نیازی به مخلوط کردن با آب نیست و آماده دادن به نوزاده. توی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و مواقعی که به آب مطمئن، دسترسی نداریم، بهترین انتخابه! تنها باید دقت کرد که حتما در عرض ۴۸ ساعت باید بسته باز شده، مصرف بشه!
 • مایع غلیظ نیاز به مخلوط کردن قسمت های مساوی آب داره. در مقایسه با مدل آماده مصرف، مایع غلیظ هزینه کمتری داره و فضای کمتری رو هم اشغال می کنه. در مقایسه با پودر، آماده کردنش راحت تره اما هزینه بیشتر داره!
 • پودر هم که بیشتر ما با اون آشنا هستیم، ارزان ترینه و باید با آب مخلوط شده و در حدود یک ماه پس از باز شدن درب اون هم می شه ازش استفاده کرد!

 

مطلبی که در این زمینه حتما بکار شما می آید: آموزش تصویری طریقه صحیح شیردادن به نوزاد

بهترین نوع شیرخشک آن است که با توجه به وضعیت نوزاد شیرخشک مناسب با آن با نظر متخصص کودکان مصرف شود: مثلا بعضی نوزادان به لاکتوز شیر حساسیت دارند برای آنها شیر فاقد لاکتوز که از پروتئین سویا تهیه شده است استفاده می شود و اگر باز هم این شیر را تحمل نکند از شیرخشکی که پروتئین آن هیدرولیز و به اسید های آمینه و لیپید تبدیل شده مانند (شیر خشک نوترامیژن) استفاده می شود . شیرخشک ها اکثراً از شیرگاو یا سویا تهیه می شود یک سری شیرخشک ها را از ابتدای تولد می توان مصرف کرد مانند (Formula infant ) ولی یک سری شیر ها مانند (follow up formola) هستند که از ۶ ماهگی استفاده می شوند. در شیرخواران بالای یک سال که تغذیه مصنوعی دارند می توان از شیر گاو به جای فورمولا استفاده کرد ولی باید مواظب مقدار آهن و ویتامین های شیر خوار باشیم زیرا شیر گاو، آهن و ویتامین کمتر از شیرخشک دارد. قند شیر مادر از لاکتوز است ولی قندشیر خشک از لاکتوز و گلوکز است و همین گلوکز موجود در شیرخشک باعث چاقی در کودکان می شود.

۳- معرفی ۳ تا از بهترین مارک های شیرخشک

ما ۳ مارک معتبر را که طبق پرسش از دو تن از متخصصان اطفال و نظرات کاربران جزو بهترین مارک های شیرخشک در ایران هستند به شما معرفی می کنیم:

۱- شیر خشک نان ۱ (از شرکت Nestle):

بسیاری از مادران در ایران از این نوع شیرخشک (NAN) استفاده می کنند که با اکثر نوزادان هم سازگاری دارد و با آن به خوبی کنار می آیند، ضمن اینکه در حال حاضر، این شرکت یکی از بهترین تولیدکننده های شیرخشک در دنیاست. در این شیر ترکیب روغن هایی که جانشین چربی شیر گاو شده است سبب کاهش ناراحتی های گوارشی نوزاد می شود ترکیبات آن شبیه شیر مادر است و در نوزادان کامل مصرف می شود در نوزادان نارس با وزن کمتر از ۱۵۰۰ گرم مصرف نشود.

۲- شیر خشک Multi:

شیر خشک محصول یک شرکت معتبر فرانسوی می باشد که البته قیمت آن اخیرا افزایش داشته است ولی برای اکثر نوزادان مناسب است و نوزادان به خوبی با آن کنای می آیند ضمن اینکه فاقد ساکاروز و گلوتن است.  این شیرخشک سوکروز و گلوتن ندارد و در نوزادانی که در اثر سوکروز، لاکتور و گلوتن دچار اسهال می شوند توصیه می شود. این شیرخشک دارای چربی از بهترین نوع اسید چرب ضروری می باشد.

۳-شیر خشک NURSOY:

در نوزادانی که به ترکیبات ذرت حساسیت دارند مصرف می شود زیرا این شیرخشک فاقد ترکیبات ذرت است.

۴- کتابچه پی دی اف انتخاب شیر خشک برای موارد دیگر

دانلود کتابچه دو صفحه ای انتخاب شیرخشک مناسب

۴- راهنمایی هایی جهت تغذیه با شیر خشک

 • همراه شیرخشک باید صبح و شب مقداری آب جوشیده خنک در اختیار شیر خوار گذاشت.
 • از قرار دادن شیشه شیر در معرض آفتاب بپرهیزید.
 • سعی کنید زمانی که کودک تان آرام است به او شیر دهید و محلی آرام و ساکت را برای شیر دادن در نظر بگیرید.
 • شیشه ی شیر را توسط شیشه پاک کن قبل از این که از آن استفاده نمایید، تمیز کنید.
 • شیر تهیه شده در بطری را از دسترس حشرات دور نگه دارید تا از بروز اسهال جلوگیری شود.
 • کلیه شیر خشک های موجود در ایران در بسته های ۴۰۰ و ۴۵۰ گرمی بسته بندی شده است و توصیه میشود که بعد از باز کردن درب قوطی طی ۳ الی ۴ هفته مصرف شود و در صورت عدم مصرف باید دور ریخته شود، پیمانه های شیرخشک ها باهم متفاوت هستند اما هر پیمانه با ۳۰ میلی متر آب یکبار جوشیده سرد شده مخلوط شود و بعد از آماده کردن شیر بلافاصه باید آن را مصرف کرد و نهایت به مدت ۱ تا ۲ ساعت قابل نگهداری است.
 • از مواد استریل کننده و ضد عفونی برای تمیز کردن شیشه شیر می توانید استفاده کنید.
 • بایستی حداقل ۶ عدد سر شیشه از جنس سیلیکون و لاتکــس که استاندارد و شکل طبیعی دارد، انتخاب شود. توصیه می شود که سر شیشه تهیه شده، شبیه نوک سیـنه ی مادر باشد تا در جریان شیر به کودک کمک کند.
 • شیر محیط مناسبی جهت رشد باکتری و غذای اصلی کودک نیز محسوب می شود، بنابراین با حفظ آرامش و در محیط استریل اقدام به تهیه شیر نمایید.
 • سعی کنید زمانی که کودک تان آرام است به او شیر دهید و محلی آرام و ساکت را برای شیر دادن در نظر بگیرید.
 • از خنک بودن شیر قبل از شیر دادن اطمینان حاصل کنید.
 • شیشه را طوری نگه دارید که هوا وارد دهان کودک تان نشود.

مطلب مهم :۱۰ توصیه مهم برای مراقبت از نوزادان (مخصوص والدین)


۵- عوارض دادن شیر خشک به کودک:

 اگر سوالی در زمینه انتخاب شیرخشک مناسب نوزاد خود دارید در بخش نظرات مطرح کنید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

 1. سلام پسرمن۷۰روزشه باوزن دوکیلووسیصدگرم رفلاکس داره واکثراوقات بالامیاره چه شیری بدم که وزن بگیره(بچم نارس بدنیااومدهفته۳۲باوزن یک کیلوو۱۰۰ جوابم راایمیل کنید مرسی

  1. حتما در این مورد باید با پزشک مشورت کنین و اینکه محصول پره نان به دلیل داشتن بالاترین کیفیت پروتئین در بین تمام شیرخشک ها و اسیدهای چرب مفید به وزن گیری و سلامت کودک شما بیشترین تاثیر و خواهد داشت

 2. سلام برای یک پیمانه شیر چه میزان مصرف اب نیاز است؟ فرزندی ۲ ماهه دارم با مصرف شیر ابتامیل ۱ دچار قلنج معده و یبوست شده بنظر شما آیا با تعویض شیر موارد ذکر شده برطرف خواهدشد یا خیر ؟ چنوع شیری باید جایگذین کرد؟ باتشکر

 3. سلام، دو‌فرزتد دو قلو‌ پسر دارم، شیر بز از هفت‌روزگی بهشون‌ میدم، به یکی‌میسازه‌و‌چاق‌شده،‌به‌اون یکی‌دیگه‌از‌نظر‌معده‌میسازه‌ولی‌وزن نمیگیره راهنمایی کنید

  1. با دکترشون در مورد اینکه شیر بز بهشون بدین مشورت کردین؟؟!!! زیر یک سال کاملا ممنوعه بهشون ندین بجاش شیرخشک بدین بهشون خیلی بهتره. شیر بز ویتامین های مورد نیاز نوزاد رو تامین نمیکنه و خدای نکرده باعث میشه بعدها دچار مشکل معده بشن!!

 4. سلام،خسته نباشید. دختر من یک سالشه و تازه شیرخشک رو براش شروع کردم،اکثر اوقات اسهال داره،مدفوعش تقریبا سفیده،شیر خشکش مارک ببلاک،وزنش پایینه ،چه شیرخشکی برای وزنگیری مناسبتره،آیا اسهال از شیرخشک میتونه باشه؟

  1. اسهال و یبوست دقیقا از عوارض شیر خشکه. نه اینکه شیر بد باشه، به بدن بچه ها نیافتاده. سوپرامیل بهش بده. بچه من وزن خوبی باهاش گرفت

 5. سلام دخترمن باوزن۲کیلونهصدگرم بدنیا اومد پنجاه روزگی وزنش رسید به ۴کیلوسیصد البته اوایل خیلی کم شیرخشک میدادم هم شیرخودمو میخوره هم شیرخشک نان ۱بنظرتون تواین مدت خوب وزن گرفته ؟؟؟شیرخشک بهش ساخته یانه ؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

 6. سلام پسرم باوزن۳۱۵۰به دنیااومد ی ماهگیش فقط ۹۰گرم اضاف کرد شیرخشک نان ۱بهش دادم بعد ۱۲روز ۷۰۰گرم اضاف کرده بنظرتون این روند وزن گیریش باشیرخشک ادامه داره خیلی نگرانم بااینکه وزن گرفته بازم میترسم یوقت بشه مثل ماه اولش ک وزنی نگرفت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن