تربیت کودکان

چطور به سادگی خلاقیت کودکان خود را به طرز شگفت آوری پرورش دهیم؟

در ادامه آموزش های کاربردی تربیتی کودکان، در این پست سعی ما بر این است که با ارائه راهکارهای عملی و روانشناسانه روشهایی جهت افزایش خلاقیت کودکان ارائه دهیم.

۱- مقدمه

اساس و شالوده زندگی هر فردی در کودکی شکل می گیرد، پرورش خلاقیت در کودکان موجب می‌شود که در آینده بتوانند با مهارت تفکر خلاق خود گره‌های زندگی خود را به سادگی گشوده و با تصمیم‌گیری بهتر و توانایی حل مسایل خلاقانه از بن بست زندگی خارج شوند.

کودکان خلاق به بزرگسالان خلاقی تبدیل خواهند شد که می‌توانند جامعه را به سوی پیشرفت سریعتر سوق دهند به شرطی که موانع موجود خلاقیت آنان را کور نکند. اگر علاقمندید که کودکان خلاقی داشته باشید می‌توانید از راه‌های ساده‌ای که در ادامه می‌آید، استفاده کنید.

اول

۲- ۱۷ راهکار برای افزایش خلاقیت در کودکان

شماره عنوان  شماره راهکار راهکارهای ارائه شده
 ۲  ۱  در اختیار قرار دادن منابع لازم برای کارهای خلاقانه: عنصر مهم تر در این رابطه زمان می باشد، کودکان برای بروز خلاقیت در سنینی که تجربه ای ندارند احتیاج به زمان دارند.
 ۲  ۲  در اختیار قرار دادن فضای لازم مختص کارهای خلاقانه: هرچه مکان محدودتر باشد باعث شکوفایی بیشتر خلاقیت می شود، البته مهم این است که کودک آن فضا را متعلق به خود بداند و کنترلش را به دست گیرد.
 ۲  ۳  سادگی را مد نظر قرار دهید: کودکان هنگام بازی اگر به حال خود رها شوند بسیار خلاق هستند مهم داشتن امکانات بیشتر نیست، مهم پرورش تخیل با امکانات محدود است.
 ۲  ۴  هدایای فرزندتان را مدیریت کنید: به عنوان مثال قطعات اسباب بازی که با چند پیچ و مهره به هم اتصال پیدا می کنند می تواند از یک قطعه کامل و آماده بهتر باشد.
 ۲  ۵ خانه ی خود را به ظرف کشت بذر خلاقیت تبدیل کنید: این علاوه بر محیطی است که ویژه برای  پرورش خلاقیت ایجاد کرده اید.
 ۲  ۶  ایده پردازی را وسوسه کنید: در نظر داشته باشید که  عملی بودن و ارزیابی ایده ها را در این فرصت نادیده بگیرید ودر مواقع مختلف کودک را تشویق به نظر دادن کنید.
 ۲  ۷ به کودکان کمک کنید حواس خود را به کار بیندازند: لزومی به انجام سفرهای پرهزینه ندارید، موزه،کتابخانه و هر محیطی که قدرت تخیل را در کودک تقویت کند،موجب افزایش خلاقیت کودک خواهد شد.
 ۲  ۸  نوآوری و خلاقیت کودکتان را تحسین کنید: در مورد هنرمند، بازیگر معروف، آهنگ مورد علاقه با او حرف بزنید، با او به استقبال تکنولوژی های جدید بروید تا تغییر برایش لذت بخش باشد.
 ۲  ۹  به کودکان آزادی عمل و اختیار بدهید: نگذارید ترس از موفق نشدن مانع داشتن ذهن باز برای اکتشاف ایده ها خواهد شد.
 ۲  ۱۰  برای کودک خط مشی تعیین نکنید: کودکان موقع بازی اگر به حال خود رها شوند بسیار خلاق خواهند بود، دخالت بیجای والدین در بازی کودک، چشمه خلاقیت کودک را می خشکاند.
 ۲  ۱۱ زمینه مطالعه و شرکت در فراهم کردن کارهای هنری را فراهم کنید: به جای تماشای زیاد تلویزیون یا بازی تکراری می توان از کودک خواست کتابهایی از نویسنده مورد علاقه اش را بخواند یا به یادگیری هنر مورد علاقه اش بپردازد.
 ۲  ۱۲  فرصت ابراز افکار مختلف را به او بدهید: به بیاموزید برای یک مسئله چندین راه حل ارائه دهد، در واقع این موضوع مقدمه ای است برای طوفان فکری و ثبت ایده ها در آینده.
 ۲  ۱۳  به ابراز خلاقیت کودکان پاداش ندهید: انگیزه های درونی کشف و جستجو در کودک مهم تر از انگیزه هایی چون پاداش است، بگذارید کودک کاری را که دوست دارد انجام دهد و از آن لذت ببرد نه کاری که یک محرک بیرونی باعث ایجاد انگیزه می کند.
 ۲  ۱۴  توجه به محصول نهایی را متوقف کنید: روی فرآیند انجام کار متمرکز شوید نه صرفاً نتیجه.
 ۲  ۱۵  زمینه فعالیت در مورد علایق شان را فراهم کنید: با کشف علایق مواد اولیه مرتبط با آن موضوع را در اختیارش قرار دهید.
 ۲  ۱۶  به کودکان بیاموزید شکست بخورند، اشتباه کنند تا صاحب تجربه شوند، کودکانی که از شکست خوردن می‌ترسند کمتر خلاقیت از خود نشان می‌دهند.
 ۲ ۱۷ برای خلاقیت خودتان فارغ از کارهای روزمره زمانی را اختصاص دهید: کودکان از والدین یاد می گیرند، الگوبرداری می کنند و از بودن کنار والدین لذت می برند.

مطلب مشابه: معرفی ۴ روش کاملاً علمی برای افزایش خلاقیت کودکان ۹-۴ ساله

۳- فیلم یک روش تقویت خلاقیت کودکان

 

۴-ویژگی های کودکان خلاق:

اغلب اوقات اگر کمی وقت و حوصله کنیم متوجه وجود خلاقیت در بچه ها می شویم. بهترین زمان برای اطلاع از خلاقیت کودکان، تماشای آنها به هنگام بازی است.

kids-creativity 1

۱- بازی این کودکان همراه با تنوع و گوناگونی است، در بازی نقش رهبر را برعهده می گیرند و با انسجام بازی می کنند، با توجه به هدفهای بازی به علایق خود می پردازند.

۲-کودکان خلاق اغلب با آب و تاب حرف می زنند، ذکر جزییات یک ماجرا و به تفضیل سخن گفتن می تواند نشانه قدرت خیال و تصور زیاد باشد.

۳-شور و نشاط و مشغولیت های شدید جسمانی دارند.

۴- با دقت به اشیا و پیرامون خود می نگرند.

۵- اشتیاق به صحبت کردن درباره کشفیات با دیگران دارند.

این پست را از دست ندهید: آموزش خلاقیت به کودکان در جشنواره فرهنگ سراها

از آنجا که کودک حساس ترین مراحل رشد خلاقیت را در محیط خانه سپری می‌کند، محیط مناسب خانوادگی، شیوه و نگرش‌های صحیح فرزندپروری در رشد و شکوفایی خلاقیت سهم مهمی ایفا می‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن