آموزش و تربیت نوجوان (دختر و پسر)

۱۱ نکته ارزشمند تربیتی نوجوانان (همراه با ویدیو)

bestkid b

چگونه فرزندانی خود را در دوره حساس نوجوانی تربیت کنیم؟ این سوال بسیاری از پدر و مادر هاست که امروز بهترین کودک به شما پاسخ خواهد داد.

نفوذ دوستان هم سال در زندگی نوجوان مرحله ی سه رشد ، پدیده شناخته شده ای است و اگر بخواهید و هر قدر هم که تلاش کنید ، نمی توانید آن ها را از زندگی خود حذف کنید . به جای آن باید آن را به قدر کافی قوی کنید تا در برابر نفوذ امواج فساد برانگیز هم سالانش مقاومت کند .

مطلبی مرتبط: آشنایی با ۱۰ اشتباه والدین در تربیت کودکان (همراه با فیلم آموزشی)

ابتدا این کلیپ دیدنی آموزشی را ببینید:

۱ – با فرزند خود ارتباط خصوصی مثبتی ایجاد کنید و به زندگی خانوادگی بها دهید ؛

برای رسیدن به این مهم یکی از راه ها صحبت کردن است . با نوجوانتان به زبان و سیاق تهدید کودکان در سنین کمتر « حالا که می دانی پس بکن . » و یا معامله با کودکان کودکان مرحله ای دیگر رشد « اگر این کارا برای من بکنی ، من هم این کار را برای تو می کنم . » کار درستی نیست .

صحبت به طرز و لحن گفتگو با بچه های کوچکتر ، بی احترامی به نوجوان است . با این طرز صحبت کردن با او قابلیت های نوجوان را دست کم گرفته و او را در مسیر رشد و تکامل افقی که تنها از طریق به کار گرفتن قدرت های جدید استدلال اخلاقی میسر است حر کت نمی دهید و در تربیت نوجوانان عزیزتان ناکام می مانید .

۲ – به فرزند خود کمک کنید تا تصویر ذهنی مثبتی به دست آورد ؛

اصل مهم دیگری در ارتباط با تربیت نوجوانان این است که هر کاری می توانید بکیند تا فرزند شما تصویر ذهنی مثبتی بدست آورد . مورد بوده که فرزندان خود را آنقدر تحقیر کرده و از آن ها انتقاد کرده که بچه ها اذعان می کنند اعتماد به نفس خود را کامل از دست داده اند .

مورد دیگر به این ترتیب بوده که می گویند مادر همیشه به ما درس بزرگی می آموخت اینکه چه داریم مهم نیست ، مهم این است که چه احساسی داریم بچه ها می گفتند که در دوران نوجوانی روحیه ای قوی داشتیم و توانا خلاق و خندان بودیم . یک مادر فرزندانش را تحقیر کرده و مادر دیگر آن ها را می سازد و به عرش می برد .

۳ – ارزش های اخلاقی را به نوجوان بیاموزید ؛

در این مرحله ار رشد اخلاقی و تربیت نوجوانان فر گرفتن ارزش هایی چون ادب ، مهربانی ، صداقت و مسولیت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد . نوجوان در این مرحله زندگی به ضمیری دست یافته که او را به قبول انسان خوب و شایسته شدن ترغیب می کند .

۴ – توازنی میان استقلال و کنترل ایجاد کنید ؛

آموزش ارزش تفکر مستقل به نوجوان یکی از راه های دور ماندن از گرفتاری ها و رسیدن به رفتار مستقل است . توجه به تعادل ، میان آزادی عمل و کنترل از سوی پدر و مادر یکی از نکات مهم رشد اخلاقی است که بخصوص برای نوجوان این مرحله کاربرد زیادی دارد .
۵-محبت

روابط صمیمانه ، شالوده ی زندگی خانوادگی و همکاری است . بدون حضور این عامل ، والدین برای تربیت نوجوان خود فقط می توانند از اهرم های اقتصادی و تنبیهی استفاده کنند و این دو شیوه ، راهکار های ایده آلی نیستند .
۶- خنده

هیجان برچیستی و چگونگی اعمال ما و نیز کار هایی که ما می خواهیم انجام دهیم ، تاثیر می گذارند . هیجان های مثبت برای رشد سالم نوجوانان ضروری هستند . شوخی ها نیز بی اهمیت نیستند . شوخی بهترین ویتامین روانی است .
۷- همبستگی ها

نوجوانان باید بیش از آن که مصرف می کنند ، خدمت کنند و بیش از آن که خرید می کنند احساس تعلق داشته باشند . در دنیای که پیچیدگی آن رو به افزایش است ، نمی توان از والدین انتظار داشت که « همه ی کارهای » نوجوان را انجام دهند و « همه ی نقش ها » را برای آن ها ایفا کنند .

توانایی ما برای کمک کردن به نوجوان در جهت ایجاد روابط سالم با دیگران ، به اندازه ی کارهایی که به طور مستقیم برای آن ها و با آن ها انجام می دهیم ، اهمیت دارد .

جالب آموز : خرید اینترنتی ۷ تا از بهترین سی دی و دی وی دی های آموزش کودکان (۲۰۱۸)

۸- آموزش:

مهمترین دلیل ترس و اضطراب از هر موضوعی جهل و ناآگاهی نسبت به آن موضوع می‌باشد که ضروری است برای کاهش ترس و اضطراب‌های نوجوانی آموزش‌های لازم در مورد بلوغ، دوست‌یابی، حل مساله، گذراندن اوقات فراغت، برنامه‌ریزی درسی و مواردی از این قبیل به نوجوان آموزش داده شود.

۹- اعتماد سازی:

باید بیاموزیم که چگونه حس اعتماد نوجوان را نسبت به خودمان جلب و جذب کنیم، چنانچه اعتماد میان نوجوان و والدین کمرنگ شود او برای حل مسائل خود به دیگران مراجعه می‌کند.

تاکید بر محبت و پرهیز از خشونت: ارتباط با نوجوان اگر بر اساس عشق و علاقه و صمیمیت استوار باشد اعتماد به نفس را در او تامین و تضمین می‌نماید و اگر بافشار و خشونت همراه باشد ممکن است موجب اختلال عصبی و دشواری‌های روانی در او شود.

۱۰- الگوهای رفتاری والدین:

نوجوان علاقمند است که والدین دارای شخصیتی مستحکم و با ثبات و پایدار باشند چون به اتکاء شخصیت و همانند سازی آنان نیازمند است.

پرهیز از مناقشات خانوادگی: خانه بایستی محل آرامش و جایی امن برای اعضاء خانواده به ویژه نوجوان باشد و مناقشات و جرو بحث‌ها و دعواهای علنی والدین به آن لطمه نزند و بهانه گریز نوجوان از خانواده را فراهم نیاورد.

۱۱- شناخت دوستان :

دوستان نوجوان خود را بشناسیم. کودکان وقتی بزرگ می شوند و به مدرسه می روند به خصوص زمانی که به سن نوجوانی می رسند، بیشتر از دوستان خود تقلید می کنند. نوجوان بسیار آسیب پذیر است و اگر دوستان او رفتارهای خوبی نداشته باشند به راحتی می توانند او را به بدآموزی و خلافکاری بکشانند.

ایجاد تعادل بین آزادی نوجوان و مراقبت از او: نوجوان بزرگ شده است و به آزادی نیاز دارد. اما چون آسیب پذیر است و در بسیاری از موارد به جای عقل و منطق از احساسات خود پیروی می کند، به مراقبت مناسب هم احتیاج دارد، اگر بتوانیم در دادن آزادی به نوجوان و مراقبت از او زیاده روی نکنیم و اندازه نگه داریم، به هر دو نیاز او پاسخ مثبت داده ایم و از خطرهایی که آزادی زیاد و مراقبت شدید ایجاد می کنند، پیشگیری کرده ایم.

آموزش زبان : دانلود ۴ فیلم آموزش زبان انگلیسی کودکان مادر گوس کلاب

در نظر گرفتن اقتضای سن وسال در تربیت نوجوانان

در مطالب پیش باشما از شیوه های هم جریان شدن با کودک و ترغیب و تشویق استعداد های او صحبت کردیم . در این جا دو شیوه را با هم ترکیب می کنیم زیرا چهار توصیه ای که ارایه کردیم ، در مواردی به هم جریانی با خواسته او و در مواردی به تحریک و ترغیب استعدادهای او احتیاج دارد .

با استفاده از این توصیه ها می توانید با حمایت از فرزند خویش در مصاف با نقطه ضعف ها ، اقتضای رشد و سن وسال او را هم در نظر بگیرید . علاوه براین توصیه ها که از مرکز مشاوران هیروو منتشر می شود می توانید مراجعه به مشاوره به صورت تلفنی و یا حضوری را در دستور کار خود بگیرید .

در عین حال می توانید به نوجوان کمک کنید تا به تدریج از سرحدات این مرحله از رشد قدمی فراتر گذاشته ، به سوی احساس استقلال بیشتر که پل منتهی به مرحله بعدی رشد فکری است حرکت کند .

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا