آموزش های نگهداری از نوزاد

چرب کردن ناف نوزاد: فواید، بهترین روش انجام و همه نکات مهم

مراقبت از بند ناف می تواند گیج کننده باشد. کتابهای بهداشتی یک چیز می گویند، کتابهای سنتی کودک چیز دیگری می گویند و پرستاران روشی متفاوت به شما پیشنهاد می دهند. در این مطلب ساده ترین راه برای مراقبت از بند ناف نوزاد خود را بیابید و به نکات بهداشتی آن پی ببرید.

بند ناف نوزاد برای چیست؟

بند ناف عامل ارتباط مادر و جنین است. بعبارت دیگر بند ناف یک لوله ی باریک است که جنین را در رحم مادر به جفت متصل می کند. طول متوسط آن حدود ۵۰ سانتی متر است.

در دوران بارداری، بند ناف مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین در حال رشد تأمین می کند. پس از تولد، بند ناف دیگر مورد نیاز نیست – بنابراین گیره می شود و قطع می شود.

نوزاد به محض تولد می توانند نفس بکشد و غذا بخورد و بنابراین به تنهایی از شر مواد زاید خلاص می شود، بنابراین بند ناف قطع می شود.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین راههای افزایش شیر مادر در کمتر از یک هفته!

پس از قطع کردن بندناف، هنوز چند سانت از آن روی شکم نوزاد باقی خواهد ماند که پس از تولد به مرور خشک می شود و می افتد. با افتادن بند ناف، ناف نوزاد مشخص می شود.

بند ناف چگونه برداشته می شود؟

یک گیره پلاستیکی را در حدود ۳ تا ۴ سانتی متری بند ناف نوزاد قرار می دهند. گیره دیگری را در انتهای دیگر بند ناف، نزدیک به جفت قرار می دهند. بند ناف بین دو گیره بریده می شود و مقداری از آن را در حدود ۲ تا ۳ سانتی متر بر روی شکم نوزاد باقی می گذارند. بند نافی که میماند، به مرور و با گذشت زمان (حدود ۵ تا ۱۵ روز پس از تولد)، خشک می شود و می افتد. خوشبختانه عصبی در بند ناف وجود ندارد و بنابراین قطع آن برای شما یا کودک تان دردناک نخواهد بود.

با این حال، بند ناف هنوز هم به بافت زنده روی شکم کودک متصل است ، بنابراین باید بسیار مراقب باشید.

حتما بخوانید: مراقبت از ناف نوزاد بعد از افتادن بند ناف +نکات بسیار مهم

آیا استفاده از روغن ها روی بند ناف نوزاد مفید است؟

خیر! بهتر است هیچ نوع روغنی روی ناف نوزاد خود قرار ندهید.

کانال ناف تاریک و گرم است و در آنجا باکتری ها یا قارچ ها می توانند رشد کنند و منجر به بروز عفونت در این ناحیه شوند.

همه ی روغن های مورد استفاده استریل نیستند و بنابراین اگر به طور مرتب روغن را روی ناف ماساژ دهید، احتمال ابتلای کودک به عفونت وجود دارد.

حتما بخوانید: همه چیز درباره بند ناف نوزاد، افتادن آن و پیچیدن آن دور گردن جنین

روغن ها قوی هستند و می توانند به بهبودی بدن کمک کنند اما برای همه ی موارد (ازجمله قرار دادن روی ناف) مناسب نیستند. چون این روغن ها اغلب بخار یا حالت فشرده شده ی یک ماده هستند. به همین دلیل پوست ظریف نوزاد نباید در تماس با روغنهای اساسی قرار گیرد حتی اگر روغن مورد استفاده کاملا خالص باشد و از مارکهای معتبر تهیه شده باشد.

سیستم ایمنی نوزادان تازه متولد شده بطور کامل توسعه نیافته است. برخی از روغنها ممکن است سیستم ایمنی کودک را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین استفاده از آنها نباید در چند ساعت اول یا روزهای اول زندگی انجام گیرد.

بعضی از نوزادان ممکن است آلرژی یا حساسیت پوستی داشته باشند. بروز این واکنش ها در روزهای اول زندگی خطرناک است. همچنین نوزادان تازه متولد شده برای تشخیص والدین خود – به ویژه مادرشان – بر حس بویایی خود تکیه دارند. استفاده از روغنهای ضروری می تواند باعث تداخل و غلبه بر این حس شود.

حتما بخوانید: حرف زدن بچه از چه سنی شروع و در هر سن چه توانایی گفتاری دارد؟

در مورد ناف کودک توصیه می شود که آن را تمیز و خشک نگه دارید تا اینکه بند ناف بیفتد. مراقب علائم عفونت باشید و در صورت مشاهده موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • ناف و اطراف آن متورم، قرمز یا دردناک به نظر می رسد.
  • بند ناف متورم شده و بوی بدی می دهد.
  • نوزاد تب دارد.
  • نوزاد بی حال است، به شیرخوردن تمایلی ندارد و بطور کلی سالم و سرحال بنظر نمی رسد.

وقتی بند ناف کودک افتاد و زخم کاملاً بهبود یافت، وارد شدن مقداری روغن به ناف در حین ماساژ دادن مشکلی ایجاد نمی کند. اما بهتر است سعی نکنید روغن را داخل آن بریزید یا ناف را با روغن پر کنید. این می تواند رطوبت و گرد و غبار را در چین های پوستی به دام بیندازد و منجر به تحریک یا عفونت شود.

حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان: ۱۲ روش موثر طبق تحقیقات جدید


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا