سلامت نوزاد

بهترین زمان برای شنوایی سنجی نوزاد و اهمیت غربالگری

غربالگری و تست شنوایی آزمون ساده ایست که بسیار پر اهمیت و ضروری است. چگونه می توانیم از کم شنوایی و عوارض آن در فرزندمان پیشگیری کنیم؟ سن تشخیص کم شنوایی (قبل از ۳ ماهگی) و شروع توانبخشی (قبل از ۶ ماهگی) از عوامل مهم در بهبود گفتار و زبان در کودکان کم شنواست. باید به آن اهمیت داد

غربالگری شنوایی نوزادان

کم شنوایی در زمره شایع ترین اختلالات مادرزادی است که بدون علائم ظاهری بروز می کند. اختلال شنوایی یک مشکل آرام و پنهان است و کودکانی که مبتلا به آسیب شنوایی هستند در بدو تولد از نظر ظاهر قابل شناسایی نمی باشند. بنابراین تشخیص آن در ابتدای تولد بدون استفاده از انجام غربالگری شنوایی ممکن نیست.

در صورتی که غربالگری شنوایی در بدو تولد انجام نشود ، تشخیص کم شنوایی ممکن است تا ۵/۲سالگی به تاخیر افتد و تاخیر در تشخیص کم شنوایی به قابلیت درک گفتار و زبان آسیب می زند و به تبع آن مشکلات تحصیلی ، اجتماعی و شغلی برای این دسته از کم شنوایان به وجود خواهد آمد . به همین دلیل است که سن تشخیص کم شنوایی (قبل از ۳ ماهگی) و شروع توانبخشی (قبل از ۶ ماهگی) در بهبود رشد گفتار و زبان در کودکان کم شنوا نقش مهمی ایفا می کند.

غربالگری شنوایی توسط ادیولوژیست (کارشناس شنوایی سنجی) انجام می شود. آزمایش بسیار سریع انجام می شود، لذا برای نوزادان ناراحت کننده و دردناک نیست. روند انجام آزمایش به این شکل است که از طریق یک پروب نرم تمیز که در ابتدای مجرای گوش خارجی قرار می گیرد، محرک صوتی به گوش ارسال می شود و زمانی که سلول های گوش داخلی صدا را دریافت می کنند، گسیلی (ECHO) به سمت گوش خارجی تولید می کنند که به وسیله پروب دریافت می شود و شکل موجی آن بر روی دستگاه قابل مشاهده است. این آزمایش OAE نام دارد و مستقیما حلزون گوش داخلی را بررسی می کند، زیرا اکثر مشکلات مادرزادی شنوایی در گوش داخلی ایجاد می شود.

مرتبط با این سن : آشنایی با ۸ دلیل اصلی گریه نوزاد (به همراه فیلم)

زمان مناسب شنوایی سنجی نوزاد

چه موقع نوزاد را باید شنوایی سنجی برد و چند بار هست؟ آیا لازم است نوزاد را شنوایی سنجی برد؟ و چه تستی می گیرند؟

پاسخ دکتر مهران دوغایی مقدم، متخصص گوش و حلق و بینی:
بله حتما لازم است که شنوایی نوزاد اندازه گیری شود. این یک اصل است که تمام نوزادن زمانی که در بیمارستان به دنیا می آیند همان روز اول تولد از نظر شنوایی مورد بررسی قرار می گیرند. یعنی کادر درمانی موظف هستند این کار را انجام دهند. این نکته را هم اضافه کنم که نوع شنوایی سنجی که در بیمارستان انجام می شود نوع خاصی است و معمولی نیست. در این نوع شنوایی سنجی مشخص می شود که بچه دچار اختلال شنوایی است یا خیر. در جریان این تست اگر مورد مشکوکی مشاهده شود، درمان باید بلافاصله آغاز شود و پزشک تجویزهای لارم را انجام می دهد تا بچه با افت شنوایی و مشکلات ناشی از آن روبرو نشود. البته گاهی اوقات باورهای عامیانه ای در میان مردم وجود دارد و به طور مثال گفته می شود که با ایجاد صدا توسط انگشتان( به طور مثال بشکن زدن) در کنار گوش نوزاد و این که سرش را به سمت صدا می چرخاند یا خیر، می توان متوجه شد که آیا شنوایی او مشکل خاصی دارد یا نه و این طور نتیجه می گیرند که پس اگر سرش را به سمت صدا چرخاند پس مشکلی از نظر میزان شنوایی و سلامت گوش ها ندارد. اما به نظر من چنین باورهایی اصلا پایه و مبنای علمی ندارد. در صورتی که با تست های خاص شنوایی که با استفاده از آن ها شنوایی نوزاد مورد سنجش قرار گیرد، انجام نشود ممکن است درمان عقب بیفتد و همین مساله روی شنوایی، میزان هوش بچه، حرف زدن و به طور کلی ارتباطات گفتاری او در آینده تاثیر سوء و منفی می گذارد و از طرف دیگر باعث می شود تا زمان طلایی برای آغاز درمان های ضروری که باید انجام بدهد از دست برود. بنابراین هر چه سریع تر میزان افت شنوایی را تشخیص داد، به سرعت نیز می توان درمان را آغاز کرد. بنابراین من به این مادر توصیه می کنم اگر شنوایی نوزادشان مورد بررسی قرار نگرفته این موضوع را برای جلوگیری از بروز مشکلات در آینده فرزندشان پیگیری کرده و میزان شنوایی فرزندشان اندازه گیری شود.

چرا باید کم شنوایی را هر چه زودتر تشخیص بدهیم؟

بطور متوسط سالانه حدود ۷۰۰۰ نوزاد مبتلابه کم شنوایی مادرزادی در کشور متولد می شوند. با توجه به اینکه تعداد بسیار بیشتری نیز بعد از تولد و یا بدنبال بیماریهایی که شنوایی را هم درگیر می کنند، دچار کم شنوایی می شوند، اهمیت غربالگری شنوایی سراسری خود را نشان می دهد.
شنوایی رکن اصلی در کسب مهارتهای زبانی است. کم شنوایی نوزاد را نمی توان به چشم دید و نوزاد نمی تواند کم شنوایی خود را به زبان بیاورد. حتی در صورتی که کم شنوایی نوزاد کمتر از ۵۰٪ باشد و یا فقط یک گوش نوزاد کم شنوا یا ناشنوا باشد، صداسازی، گریه و مهارتهای اولیه شنوایی – گفتاری او می تواند بسیار شبیه نوزادان سالم باشد. ماهها و سالهای نخست زندگی برای رشد مهارتهای گفتاری و زبانی اهمیت بسیار دارد. نوزاد کم شنوا بسته به میزان، نوع و شکل کم شنوایی با دشواریهای در کسب مهارتهای شنیداری، گفتاری و زبان آموزی روبرو خواهد شد. کم شنوایی مشکلات عاطفی، روحی و آموزشی زیادی را برای کودک ایجاد می کند و تا حد بسیاری آینده او و زندگی خانواده او را دچار آسیب خواهد کرد. از آنجائی که مهمترین مرحله یادگیری زبان قبل از سه سالگی است، اگر بتوانیم کم شنوایی را درسن زیر ۳ ماهگی تشخیص و قبل از ۶ ماهگی درمان یا توانبخشی نمائیم می توانیم از مشکلات زیادی که به علت دیر تشخیص دادن کم شنوایی بوجود می آیند، پیشگیری کنیم.

چند نکته مهم:

۱- آزمونهای غربالگری (بیماریابی) شنوایی (TEOAE و AABR) و آزمونهای تکمیلی پس از آنها ( ABR، ASSR، ECoG، DPOAE وImmittance ) هیچ گونه درد یا آثار ناراحت کننده ای برای نوزاد شما نخواهد داشت.
۲- در این آزمونها هیچ گونه اشعه یا محرک خطرناکی استفاده نمی شود و حتی تکرار آزمون به صورت متعدد هیچ گونه عوارضی برای نوزاد یا شیرخوار ندارد.
۳- ترس از نتیجه منفی در آزمونهای غربالگری نباید موجب پرهیز از شرکت در این آزمونها شود. باید بدانید که نتایج منفی در این آزمونها نادر و در اکثر موارد این نتایج ناشی از بیماریهایی است که قابل درمان می باشند و نباید باعث نگرانی شما باشد.
۴- با توجه به اینکه کودک شما تا سن ۴ سالگی در معرض بیماری های مختلفی است که می توانند شنوایی کودک شما را متاثر کنند، بهتر است تا سن ۴ سالگی هر ۶ ماه یکبار یا سالی یک بار آزمون شنوایی را تکرار کنید.
۵- در برخی موارد ممکن است شنوایی در بدو تولد طبیعی باشد، ولی نوزاد به علت سابقه برخی بیماریها و درمانهای پس از تولد (نوزادانی که پس از تولد در NICU قرار می گیرند، نوزادانی که دچار زردی شدید نوزادی شده اند و خون آنها عوض شده است، نوزادانی که دچار هیپوکسی نوزادی شده اند و پس از تولد به علت نرسیدن اکسیژن و مشکلات تنفسی کبود شده اند)، در معرض کم شنوایی تاخیری پیشرونده باشد. در این موارد با ادیولوژیست خود جهت مونیتورینگ (پایشهای دوره ای) شنوایی نوزادتان همکاری کنید.

کاربردی :آموزش بازی های فکری مناسب کودکان با روشهایی لذت بخش (همراه فیلم)

هزینه خرید خدمات

مبنای هزینه خرید خدمات در بخش غیردولتی مطابق با تعرفه‌های ابلاغی از سازمان بهزیستی کشور می‌باشد و خدمات با استفاده از دستگاه غربالگری شنوایی در دو بخش به شرح ذیل می‌باشد:

– در صورتیکه بخش غیردولتی برای خرید دستگاه کمک بلاعوض دریافت نکرده باشد:

الف) در مناطق شهری
تعرفه دریافتی غربالگری برابر تعرفه خصوصی ابلاغی از سازمان بهزیستی کشور می‌باشد که توسط مراجعین پرداخت می‌گردد.

ب) در مناطق محروم یا روستایی
تعرفه دریافتی غربالگری برابر همان تعرفه خصوصی ابلاغی از سازمان می‌باشد که طی قرارداد از سوی بهزیستی استان پرداخت می‌گردد بنابراین از مراجعین وجهی دریافت نخواهد شد. (رایگان)

– در صورتیکه بخش غیردولتی جهت خرید دستگاه کمک بلاعوض دریافت کرده باشد:

الف) در مناطق شهری
تعرفه دریافتی غربالگری برابر تعرفه دولتی ابلاغی از سازمان می‌باشد که توسط مراجعین پرداخت می‌گردد و بخش غیردولتی تا ۵ سال ملزم به رعایت تعرفه می‌باشد.

ب) در مناطق محروم یا روستایی
تعرفه دریافتی غربالگری برابر تعرفه دولتی می‌باشد که طی قرارداد از سوی بهزیستی استان پرداخت می‌گردد.

بنابراین از مراجعین وجهی دریافت نخواهد شد. (رایگان) بدیهی است هزینه ایاب و ذهاب بخش غیردولتی جداگانه در نظر گرفته شود و در قرارداد منظور گردد

با این کلیپ اهمیت شنوایی سنجی نوزاد را میدانید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن