سلامت نوزاد

سن دندان درآوردن نوزادان دختر و پسر +همه نکات مهم

دندان درآوردن می تواند برای کودکان سخت باشد. این دوره برای والدین هم به سختی می گذرد چون در اکثر مواقع کودک بیقرار است و این بیقراری می تواند با تب همراه باشد.

با دیدن برخی علایم در کودک، متوجه دندان درآوردن او خواهید شد. سوال اینجاست که کودکان در چه سنی شروع به دندان درآوردن می کنند؟ حقیقت این است که سن دندان درآوردن در هر کودک متفاوت است. در این مورد یک بازه زمانی کلی وجود دارد. در این مطلب نکات مهمی آورده شده که دانستن آن برای مادران ضروری است. پس با ما همراه باشید.

کودکان در چه سنی شروع به دندان درآوردن می کنند؟

دندان درآوردن مرحله ای ست که در آن دندانهای کودک از لثه ها بیرون می زنند. شروع علائم دندان درآوردن، به طور معمول چندین روز قبل از بیرون زدن دندان دیده می شود. اولین دندان های کودک ممکن است بین ۴ تا ۱۰ ماهگی ظاهر شود اما اولین دندان معمولاً در ۶ ماهگی بیرون می زند. این در بسیاری از کودکان دیرتر اتفاق می افتد. در حقیقت، در بعضی کودکان ممکن است دندان ها پس از ۱ سالگی شروع به رویش کنند.

حتما بخوانید: چند روش ساده جایگزین تنبیه کودک (ویدیوی کوتاه آموزشی)

ژنتیک نقش مهمی در تعیین سن دندان درآوردن ایفا می کند و بنابراین زمان رشد دندان ها در بسیاری از کودکان مانند دیگر اعضای خانواده خواهد بود. در بعضی خانواده ها این اتفاق زودتر می افتد و در بعضی دیگر خیر. دندان درآوردن در بیشتر کودکان، از قاعده ی زیر پیروی می کند:

 • دندانهای اول: دندانهای پیشین فک پایین (دو دندان پایینی)، در حدود ۶-۱۰ ماه
 • دندانهای دوم: دندانهای پیشین فک بالا (دو دندان فوقانی)، در حدود ۸ تا ۱۳ ماه
 • دندانهای سوم: دندانهای کناری بالا (کنار دندانهای پیشین)، در حدود ۹-۱۳ ماه
 • دندانهای چهارم: دندانهای کناری پایین (کنار دندانهای پیشین)، در حدود ۱۰-۱۶ ماه
 • مجموعه اول مولرها(دندان های آسیای بالا و پایین): هر دو دندان آسیای فوقانی و تحتانی ، در حدود ۱۳-۱۹ ماه
 • دندانهای نیش بالایی و پایینی: در حدود ۲۳-۱۶ ماه
 • مجموعه دوم میلرهای بالا و پایین(دندان های آسیای ثانویه در فک پایین و بالا): در حدود ۲۳-۳۳ ماه

بین ۶ تا ۱۲ سالگی، ریشه این ۲۰ دندان “شیری” تخریب می شود و امکان جایگزینی آنها با ۳۲ دندان دائمی فراهم می شود. مولر سوم (“دندان عقل”) نسخه قبلی “دندان شیری” را ندارد و عموماً در اواسط تا اواخر بزرگسالی بیرون می آید. این دندان ها معمولا موجب کج شدن و جهت گیری دیگر دندان ها میشوند و در جویدن و زیبایی نقشی ندارند. به همین دلیل در اکثر افراد کشیده می شوند.

موارد نادر

به دندانهایی که در روز تولد در دهان کودک دیده می شود، “دندان ناتال” گفته می شود. این رویداد از هر ۲۰۰۰-۳۰۰۰ تولد، در یک نوزاد دیده می شود. دندان ناتال معمولا منفرد است و شکل عادی ندارد.

وراثت نقش مهمی در پیدایش این گونه از دندان ها دارد. ۶۰% از موارد دندان های ناتال دارای پیش زمینه خانوادگی و ژنتیکی است.

علائم و نشانه های دندان درآوردن نوزادان چیست؟

دندان درآوردن به طور کلی با ناراحتی لثه و فک همراه است زیرا دندان کودک برای بیرون زدن از سطح لثه آماده می شود. با حرکت دندان در زیر سطح لثه، ممکن است ناحیه کمی قرمز یا متورم به نظر برسد. بعضی اوقات ممکن است یک ناحیه پر از مایع شبیه به “تاول خونی” در محل دندان درآمدن دیده شود.

ممکن است برخی از دندان ها هنگام بیرون زدن حساسیت بیشتری نسبت به سایر دندانها نشان دهند. مولرهای بزرگتر ممکن است به دلیل بزرگتر بودن سطح آنها، ناراحتی بیشتری ایجاد کنند. رویش دندان مولر سوم (دندان عقل)، بندرت باعث درد و ناراحتی می شود. بطور کلی درد رویش دندان، بیشتر در دندانهای شیری دیده می شود.

علائم دندان درآوردن برای هر کودک یکسان نیست، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لثه های متورم و حساس
 • بیقراری و گریه
 • تب بسیار خفیف بدن(کمتر از ۳۸ درجه ی سانتیگراد)
 • خارش لثه یا تمایل به جویدن چیزهای سخت
 • بی حوصلگی
 • تغییر در الگوهای خوردن یا خوابیدن
 • راش(دانه های پوستی)
 • رفلکس سرفه
 • گاز گرفتن
 • تحریک پذیری
 • امتناع از خوردن غذا
 • کشیدن گوش و مالیدن لب ها

دندان درآوردن چه مدت طول می کشد؟

برای این سوال هم مانند “سن دقیق دندان درآوردن”، پاسخ مشخصی وجود ندارد. اما به طور کلی، نوزادان هر چهار تا شش ماه یک بار دندان جدیدی درمی آورند و معمولا تا سن ۲۴ ماهگی، همه ی ۲۰ دندان خود را خواهند داشت.

حتما بخوانید: دندان درد کودکان: علت، بهترین درمانهای خانگی و نکات مهم

درد دندان درآوردن چقدر طول می کشد؟

درد تنها زمانی ایجاد میشود که دندان بخواهد راه خود را از طریق لثه باز کند. بنابراین اوج درد و بیقراری تنها چند روز طول می کشد.

از این گذشته، کودکان با گذشت زمان به این روند عادت می کنند. علائم با بیرون زدن اولین یا دومین دندان دیده می شود و با گذشت زمان رو به بهبودی می گذارد.

دیر درآوردن دندان نشانه چیست؟

زمانی مسأله ی دیر دندان درآوردن مطرح می شود که بچه تا ۱۲ ماهگی دندان در نیاورد. در این زمان والدین باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنند. او می تواند وضعیت را با معاینه ی فرزند ارزیابی کند و در صورت وجود هرگونه نگرانی ممکن است عکس برداری اشعه ی ایکس را توصیه کند.

چه درمان های خانگی موجب تسکین درد دندان درآوردن میشود؟

 • با فشار ملایم روی لثه میتوانید درد رویش دندان کودک را کاهش دهید. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که لثه ها را به آرامی با انگشت تمیز بمالید یا از دندان گیر کودک استفاده کنید.
 • اگر به نظر می رسد که این درد باعث مشکل در شیرخوردن می شود، گاهی اوقات از یک فنجان یا بطری دیگر استفاده کنید.
 • گاهی اوقات سرد کردن دهان کودک می تواند به تسکین درد کمک کند. یک پستانک، قاشق، اسباب بازی، حلقه ی دندانگیر یا موارد دیگر را در یخچال بگذارید تا سرد شوند و به کودک بدهید. برخی از متخصصان می گویند که سرد کردن زیاد دندانگیر ممکن است به دهان کودک آسیب برساند. حتماً اسباب بازی ها، دندان گیرها و وسایل دیگر را بعد از استفاده کودک تمیز کنید.
 • سعی کنید از وسایلی مانند گردنبند دندانگیر نوزادان که موجب خفگی کودک میشوند، استفاده نکنید.

حتما بخوانید: تب دندان در کودکان: همه نکات مهم که باید بدانید!

استفاده از چه داروهایی برای تسکین دندان درد نوزادان بیخطر است؟

۱-از داروهای خوراکی حاوی بنزوکائین اجتناب کنید

بنزوکائین ماده اصلی بسیاری از اسپری ها و ژل های بدون نسخه برای تسکین دندان درآوردن است. FDA(سازمان غذا داروی آمریکا) در ماه مه ۲۰۱۱ هشدار داده است که استفاده از ژل های دندان برای کودکان زیر ۲ سال، خطرناک است. این ژل های دارویی حاوی بنزوکائین هستند که به بیحسی لثه های دردناک کمک می کند. اما اگر بلعیده شود می تواند گلو را بی حس کنند و برای کودک خطرآفرین باشند.

افرادی که مت هموگلوبینمی مبتلا می شوند دچار رنگ پریدگی، سبک سری، گیجی و تنگی نفس می شوند. ضربان سریع قلب نیز شایع است. چنین عارضه جانبی ممکن است بعد از اولین یا چندین بار مواجهه با بنزوکائین ایجاد شود.

۲- هرگز نباید از الکل برای بی حس کردن لثه ها استفاده کرد

داروهایی خوراکی که به کاهش درد کمک می کنند عبارتنداز:

ایبوپروفن (Advil یا Motrin) یا استامینوفن (Tylenol) می تواند به کاهش درد کمک کنند. ایبوپروفن نباید به نوزادانی که سن آنها کمتر از ۶ ماه است، داده شود.

اگر روشهای خانگی برای تسکین درد دندان موثر نبودند، از داروها استفاده کنید. فراموش نکنید که اینکار را با مشورت پزشک انجام دهید. برخی داروها دارای عوارض جانبی هستند که باید مطلع باشید. به کودکان محصولات حاوی آسپرین ندهید. هیچ داروی مشخصی برای تسکین درد دندان درآوردن وجود ندارد.

حتما بخوانید: دندان درد کودکان: علت، بهترین درمانهای خانگی و نکات مهم

چه موقع باید در مورد درد دندان با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید؟

از آنجا که دندان درآوردن بهمراه علائمی مانند تب، سرخوردگی و اسهال دیده میشود، بهتر است نگران نباشید اما برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید. سایر بیماری ها یا اختلالات (مانند عفونت های ویروسی) به احتمال زیاد باعث ایجاد تب، گرفتگی شکم، و یا گرفتگی بینی همراه با سرفه و اسهال می شوند.

اگر به نظر می رسد این علایم یا سایر آنها نگران کننده اند، باید با پزشک تماس بگیرید. هر علامتی را به دندان درآوردن نسبت ندهید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن