سلامت نوزاد

چه چیزی نوزاد را باهوش می کند؟ (ترفندهای بارداری و بعد از تولد)

bestkid b

داشتن فرزندی باهوش، آروزی هر پدر و مادری است. خوشبختانه دستیابی به این رویا کار چندان سختی هم نیست و شما می توانید با رعایت چند نکته ی ساده (و در عین حال مهم!) در دوران بارداری، به رشد و پرورش مغز فرزندتان کمک کنید.

اگر نمی دانید که از چه راه هایی می توانید به تقویت هوش فرزندتان کمک کنید، این مطلب را از دست ندهید. این مقاله اسرار زیادی در مورد راه های باهوش شدن کودک را فاش می کند.

همه چیز درباره نوزاد در ماه دوم زندگی (تغذیه، نکات مراقبتی و بقیه موارد)

اگرچه ژنتیک و وراثت نقش مهمی در شکل گیری هوش نوزادان دارند اما محیطی که جنین در آن شکل می گیرد و رشد می کند هم تاثیر زیادی در این امر دارد.

یافته های علمی نشان داده است که رعایت چند نکته در دوران بارداری (که در این مطلب به مهمترین آنها اشاره شده است)، می تواند تاثیر بسزایی در ضریب هوشی کودک داشته باشد.

نشانه های اولیه ی باهوش بودن نوزاد

نوزادان باهوش از زمان تولد نشانه هایی از خود بروز می دهند که نشان از هوش و ذکاوت بالای آنها دارد. اگر متوجه این نشانه ها در فرزندتان شدید، باید به فکر پرورش ذهن آنها باشید و تا جاییکه می توانید به شکوفایی استعدادهای او کمک کنید.

نوزادان باهوش علائم زیر را در مراحل مختلف پس از تولد از خود نشان می دهند. برخی این علائم بلافاصله پس از تولد ظاهر می شود در حالی که برخی دیگر در طول یک سالگی نشان داده می شوند. نشانه های کودک باهوش عبارتنداز:

1-سطح هوشیاری بالایی دارد

سوابق نشان می دهد کودکی که به نظر می رسد توجه زیادی به رویدادهای اطراف خود دارد، ضریب هوشی بالایی دارد.

2-برای صحبت کردن اشتیاق زیادی دارد

کودکی که سعی می کند قبل از زمان مورد انتظار صحبت کند، هوش بالایی دارد. این کودکان اولین کلمات قابل تشخیص خود مانند “مامان” یا “دادا” را تا 10 ماهگی به زبان می آورند.

3-زودتر از همسالان خود به سایر توانایی ها دست پیدا می کند

نوزادانی که می توانند به توانایی های دیگری مانند راه رفتن در نه ماهگی، خزیدن قبل از شش ماهگی و نشان دادن استعدادهای دیگر قبل از زمان مورد انتظار دست پیدا کنند، از هوش بالایی برخوردار هستند.

4-به توانایی های خود ایمان دارد

وقتی مشاهده می کنید که فرزندتان دوست دارد چیزهایی را به تنهایی امتحان کند، نشانه ی هوش و ذکاوت بالای او است.

روند تکامل نوزاد تا ۶ ماهگی (نشستن، خندیدن و دیدن)

5-حافظه ی قوی دارد

به یاد آوردن خاطرات گذشته، یکی دیگر از نشانه های باهوش بودن کودک است. به عنوان مثال اگر کودک می تواند چهره هایی که در گذشته دیده است را تشخیص دهد و به یاد داشته باشد که اسباب بازی هایش را در کجا گذاشته است، احتمالا از هوش بالایی برخوردار است.

6-تمرکز بالایی دارد

نوزادانی که در 10 ماهگی می توانند تا 12 دقیقه تمرکز خود را بر روی یک کار، تصویر، اسباب بازی، شخص و… حفظ کنند، به احتمال زیاد از ضریب هوشی بالایی برخوردار هستند.

صداهای محیط به راحتی حواس این کودکان را پرت نمی کند چون آنها از تمرکز بالایی برخوردار هستند.

7-بازی با کودکان بزرگتر را ترجیح می دهد

علاقه ی کودک به بازی با کودکان بزرگتر، نشاندهنده ی این است که او می خواهد اطلاعات بیشتری نسبت به گروه سنی خود کسب کند.

بنابراین به فرزندتان اجازه دهید با کودکان بزرگتر از خود ارتباط برقرار کند زیرا این به تقویت استعدادهای او کمک می کند.

8-به موسیقی علاقه ی زیادی دارد

نوزادی که در رحم مادر به طور مداوم صدای موسیقی می شنود، احتمالاً عاشق موسیقی خواهد شد. عشق به موسیقی، از نشانه های باهوش بودن کودک است. شما می توانید با معرفی آلات موسیقی متناسب با سن کودک، به او کمک کنید تا این استعداد را در خود تقویت کند.

9-لجبازی می کند

کودکی که برای رسیدن به خواسته های خود تلاش می کند، احتمالا هوش بالایی دارد. این کودکان ترجیح می دهند که راه خود را ادامه دهند و تسلیم نشوند.

نکات دوران بارداری برای باهوش شدن کودک

داشتن سبک زندگی سالم نه تنها به حفظ و ارتقاء سلامتی کودک کمک می کند، بلکه او را باهوش و باهوش تر هم می کند. در اینجا چند نکته ی کلیدی آورده شده است که به باهوش شدن فرزندتان کمک می کند.

1- رژیم غذایی سالمی داشته باشید

برای باهوش شدن کودک، مصرف غذاهای سالم حاوی امگا 3 در دوران بارداری ضروری است زیرا این غذاها برای رشد مغز جنین لازم می باشند. برخی از این غذاها شامل سبزیجات، میوه ها، گردو، ماهی، شاهدانه، روغن خردل و سایر غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 می باشد.

علاوه بر این مصرف منظم پروتئین به تولید هورمون ها و ساخت سلول های بدن جنین کمک می کند. بنابراین مصرف غذاهای سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ، سینه مرغ، گوشت، جو دوسر و غیره را افزایش دهید.

غذاهای عالی که حتما در دوران بارداری باید بخورید

به علاوه شما باید غذاهای سرشار از آهن مصرف کنید. کمبود آهن موجب کاهش ضریب هوشی و بروز مشکلات دیگر برای جنین می شود. نمونه هایی از غذاهای غنی از آهن شامل مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و غیره است.

کودک شما برای تولید کلاژن به ویتامین C، برای تولید گلبول های قرمز خون به ویتامین B12 و اسید فولیک، برای رشد مغز به روی و برای داشتن استخوان های سالم به ویتامین D نیاز دارد. بنابراین برای رشد ذهن و مغز فرزندتان، باید این ویتامین ها به مقدار کافی در رژیم غذایی تان وجود داشته باشد.

علاوه بر این برای تامین ویتامین D و رشد سالم قلب جنین، توصیه می شود که بدن خود را در معرض نور خورشید قرار دهید.

یافته های برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف ید به بهبود عملکرد غده تیروئید کمک می کند و کمبود آن می تواند بر ضریب هوشی نوزادتان تأثیر منفی بگذارد. غذاهای حاوی ید شامل نمک ید دار، شیر، ماست و غیره می باشد.

نکته ی مهم این است که باید از مصرف غذاهایی مانند کافئین، تنباکو و غیره خودداری کنید زیرا این مواد می توانند رشد کودک شما را مختل کنند.

2- خوب بخوابید

اگر می خواهید فرزندی باهوش داشته باشید، اهمیت داشتن خواب کافی در دوران بارداری را دست کم نگیرید. داشتن خواب باکیفیت به رشد کافی مغز جنین، تقویت ایمنی بدن و داشتن زایمانی سالم و ایمن کمک می کند.

3- ورزش کنید

شما بعنوان یک مادر باردار نباید به ورزش های معمولی که در دوران پیش از بارداری داشته اید، ادامه دهید. به همین دلیل باید از پزشک تان در مورد بهترین ورزشی که برای شما و فرزندتان مفید است، مشاوره بگیرید.

تحقیقات نشان داده است که انجام تمرینات هوازی برای رشد جنین و همچنین سلامت مادر مفید است. انجام ورزش های هوازی توسط زنان باردار به بهبود عملکرد مغز نوزاد کمک می کند.

جلوگیری از زردی نوزاد قبل از تولد با چند روش ساده

علاوه بر این پیاده روی منظم (بمدت حدود 25 دقیقه در روز) می تواند به بهبود رشد مغز فرزندتان کمک کند.

4- از استرس دوری کنید

داشتن استرس شدید و کنترل نشده در دوران بارداری می تواند عوارض جبران ناپذیری بهمراه داشته باشد چون می تواند رشد جنین را مختل کند. هورمون هایی که بدن در زمان استرس تولید می کند می تواند به سطح بهره هوشی و رشد عاطفی نوزاد شما آسیب برساند.

تمرینات ساده ای مانند یوگا، پیاده روی و مثبت اندیشی، به کاهش سطح استرس منجر می شود و به بدن کمک می کند تا هورمون هایی که از رشد سالم جنین حمایت می کند، تولید نماید.

5- با فرزندتان صحبت کنید

برخی از مادران به اشتباه تصور می کنند که چون جنین هنوز خیلی کوچک است، نمی تواند چیزی را بفهمد. اما حقیقت این است که جنین از 6 ماهگی، می تواند صداها را تشخیص دهد. برای پی بردن به این موضوع کافی ست چندین بار به یک موسیقی گوش کنید. پس از آن متوجه می شوید که وقتی همان موسیقی پخش می شود، فرزندتان شروع به حرکت و جنب و جوش می کند.

6- شکم را ماساژ دهید

ماساژ شکم یکی دیگر از روش های باهوش شدن بچه است. در طول ماساژ یک پیام آرامش بخش به سیستم عصبی نوزاد شما ارسال می شود. می توانید ماساژ شکم را از سه ماهه سوم تا زمان زایمان شروع کنید.

7- مکمل های دوران بارداری را مصرف کنید

اگرچه مصرف یک وعده غذایی مفید می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن را در دوران بارداری فراهم کند اما استفاده از مکمل ها را هم نباید نادیده گرفت. مکمل های ویتامین و اسید فولیک، نمونه ای از مکمل هایی هستند که باید در دوران بارداری مصرف شوند چون نقش مهمی در رشد مغز جنین دارند.

8- در معرض نور خورشید قرار بگیرید

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت حداقل 20 دقیقه در روز، سطح ویتامین D بدن شما را تامین می کند. علاوه بر این نور آفتاب بهمراه رژیم های حاوی ویتامین D، رشد سالم و قوی استخوان های نوزاد در حال رشد را تضمین می کند.

راه هایی برای تقویت هوش کودکان (پس از تولد)

اگر نشانه های اولیه ی باهوش بودن را در فرزندتان کشف کرده اید، باید وارد عمل شوید و تمام تلاش خود را بکنید تا به او کمک کنید از همه استعدادها و توانایی های خود به بهترین نحو استفاده کند.

در اینجا نکاتی وجود دارد که به تقویت هوش کودکان در حال رشد کمک می کند:

  • هر زمان که فرزندتان نشانه های هوش و ذکاوت را از خود نشان داد، او را با تشویق کردن، تحسین کردن یا در آغوش گرفتن تشویق نمایید.
  • به همان روشی که با کودکان بزرگتر و بزرگسالان حرف می زنید، با فرزندتان هم صحبت کنید و برای او کتاب بخوانید. این به کودک کمک می کند تا مهارت های ارتباطی خود را تقویت کند.
  • چیزهایی که توجه فرزندتان را به خود جلب می کند، برای او خریداری کنید و او را در محیطی خلاق پرورش دهید تا بتواند بخوبی تمرکز کند.
  • کودک را تشویق کنید که برخی کارها را خودش انجام دهد. به عنوان مثال اسباب بازی ها را در جاهایی قرار دهید که فرزندتان به آنها دسترسی داشته باشد و او را تشویق کنید که آنها را نزد شما بیاورد.
  • اگر کودک کنجکاوی دارید که سوالات هم معقول و هم غیر معقول می پرسد، سعی کنید تا جاییکه می توانید به او پاسخ دهید. اگر فرزندتان آنقدر بزرگ شده است که می تواند بخواند، می توانید او را تشویق کنید تا با مطالعه کتاب یا تحقیق در اینترنت پاسخ ها را پیدا کند.
  • علاوه بر این فراموش نکنید که کودک برای تقویت مهارت های خود، به تغذیه ی خوب نیاز دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی فرزندتان، حاوی مواد مغذی و مفید است.

حرف آخر…

احتمالا با خواندن این مطلب متوجه شده اید که بخش زیادی از توانایی ها و هوش کودک شما در دستان خودتان است. برای بدست آوردن چیزی که می خواهید باید تلاش کنید و قبل از بارداری و در دوران بارداری، مراقب بدن خود باشید.

۷ کاری که باید انجام دهید تا زایمان طبیعی راحت تری داشته باشید!

اگر در رویای داشتن فرزند سالم و باهوش بسر می برید، علاوه بر رعایت نکات ارایه شده در این مطلب باید بدن خود را قبل از بارداری آماده کنید و غذاهای سالم بخورید، تا آنجا که ممکن است از استرس دوری کنید و خواب خوبی داشته باشید.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا