آموزش کودکان

چرا فرزندم به حرف من گوش نمی دهد؟ روش برخورد اصولی

bestkid b

در این قسمت یاد می گیریم که چگونه برای فرزندامون محدودیت های صحیحی وضع کنیم. هیچ بچه ای صبح با این فکر از خواب بیدار نمیشه که امروز می خوام معلم ها و پدر و مادرم رو ناراحت کنم. همه ی کودکان دوست دارند مودب باشند فقط مهارت هایش را ندارند.

توضیحات ویدئو (محدودیت های صحیح برای کودکان)

لینک دانلود ویدئو

توضیحات نوشتاری:

به عنوان فردی بالغ وقتی کودکی رفتار درستی ندارد یا خیلی مهربان میشویم و دلمان میسوزد و یا خیلی عصبانی میشویم. مشکل این چنین برخوردهایی این است که تمرکز کودک از اشتباه خودش به سمت شما و برخوردتان تغییر پیدا میکند که این یک رفتار غیر سازنده است.

هیچ کودکی صبح با این فکر از خواب بیدار نمیشود که امروز میخواهم معلم ها و پدر و مادرم راناراحت کنم همه بچه ها دوست دارند مودب باشند فقط مهارتهایش را ندارند بنابراین هرچه بیشتر راهکار و مهارت ها را به انها نشان دهیم بهتر است.

حتما بخوانید: چگونه با بچه ها بطور اصولی رفتار کنیم؟

برخورد درست با کودکان

وقتی دخترم اوا سه سالش بود از بستن کمربند ایمنیش متنفر بود، شروع میکرد با حالت های فیزیکی مخالفت کردن تا ما نتونیم او را رو صندلی بنشانیم. بنابراین ما تصمیم گرفتیم او را کاپیتان کمربند ایمنی صدا کنیم که مسئولیتش چک کردن و بستنه بودن همه کمربند سرشنینان قبل از حرکت  بود. او تغییر رفتار داد و او اولین نفر بود که کمربندش را میبست و فورا میگفت که بابا کمربندت را نبستی.

هوش بچه ها راحتتر قوانین را میپذیرند و راحتتر نتیجه رفتارها را میپذیرند حتی شاید راحتتر از افراد بالغ.

آنها خلاقتر هستند و همیشه تناسبات و قواعد را که ما در ذهن داریم در نظر نمی گیرند و اینجا شما میتوانید نقش ادم مهربان را بازی کنید و بگویید: اوه نه این بنظرم زیاد می اید چرا این اسباب بازی را برای یک هفته کنار نمیگذاریم حالا که کار نمیکند.

مطلب کاربردی: آشنایی با ۱۰ اشتباه والدین در تربیت کودکان (همراه با فیلم آموزشی)

اگر فرزند شما پذیرای محدودیت ها و عواقبش باشد خیلی خوب است اما اگر نبود شما این محدودیت را مشخص کنید.

سعی کنید مقداری ازادی به ان ها بدهید بچه ها اغلب با محدودیت ها مشکلی ندارند البته اگر شما از قبل درباره محدودیت ها با انها صحبت کنید و اینکه این محدودیت ها، این قوانین را رعایت کنند.

محدودیت ها از قبل مشخص باشند به بچه ها احترام بذارید، منطقی باشند و مسئولیت پذیری را در کودک تقویت کنند. در این صورت تمام کارهایی که باید انجام بدهید این است که مواظب نتایجی که توافق کردید باشید. در این صورت شما برای بچه ها نقش ادم بد نمیشوید چون از قبل به توافق رسیدید، برای مثال به کوله ای که روی زمین رها شده اشاره کنید و بگویید: کوله.

مطلب مفید: طرز رفتار و تربیت اصولی کودک بد اخلاق و حاضرجواب

میدونید که پدر و مادر بودن انرزی زیادی از ما میگیرد و شما مسئول اینکه کودک نمونه ای داشته باشیید نیستید و زمانی که در نقش یک مدیر عصبانی و کنترل گر نباشید میتوانید کنار کودکتان بنشید و لذت ببرید.

 

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا