آموزش ورزش و سلامتی به کودکان 1 تا 8 ساله

تاثیر بارفیکس در افزایش قد کودکان و نوجوانان (تحقیقات جدید)

بیشتر افراد به دنبال راهی برای افزایش قد به میزان چند سانتی متر هستند. با این حال وقتی به دنبال راهکار هستید، پیشنهادات مختلفی برای افزایش قد به شما پیشنهاد می شود. برخی شیر خوردن را راهی برای افزایش قد می دانند، برخی دوچرخه سواری را پیشنهاد می دهند و افرادی هستند که بارفیکس را راه حل این مشکل می دانند.

در بین تمرین های افزایش قد، بارفیکس از جمله موثرترین آنهاست. بارفیکس می تواند به راحتی با یک میله ی بارفیکس انجام شود و این یک مزیت برجسته این تمرین است. چرا بارفیکس زدن یکی از مؤثرترین تمرینات افزایش قد محسوب می شود؟ بیایید در مطلب زیر با این تمرین بیشتر آشنا شویم.

مزایای بارفیکس

بارفیکس یک تمرین محبوب مردمی است و توسط بسیاری از جوانان به ویژه پسرها و مردها انتخاب می شود.

تمرین مکرر و صحیح بارفیکس از طریق موارد زیر برای سلامتی و بدن مفید خواهد بود:

 • به کشش قفسه سینه کمک می کند، عضلات را قوی کرده و موجب بهبود سلامت بدن می شود
 • به طور موثری به کاهش چربی شکم کمک می کند
 • به عضلات قفسه سینه و شکم کمک کرده و بدن را قوی و عضلانی می کند
 • به کاهش علائم کمردرد، درد شانه و خستگی گردن کمک می کند
 • به کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند کلسترول بالا، دیابت یا نقرس کمک می کند
 • به درمان بیماری دژنراتیو ستون فقرات (آسیب به دیسک های بین مهره ای) و فتق دیسک (بیرون زدگی دیسک) کمک می کند
 • برای قلب و ریه ها مفید است، به بهبود ضربان قلب، افزایش ظرفیت ریه ها، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته های مغزی کمک می کند

چرا برای افزایش قد باید تمرین بارفیکس انجام دهیم؟

یکی از فواید بارفیکس کمک موثر به رشد قد است. هنگام انجام بارفیکس، استخوان ها کشیده می شوند و این باعث می شود که اپی فیزها (قسمت گرد استخوانهای بلند) دیگر رشد غضروف را سرکوب نکنند، در نتیجه تولید لایه های جدید غضروف تسهیل می یابد.

علاوه بر این، هنگام انجام بارفیکس باید برای گرفتن میله ها، بدن خود را بالا بکشید زیرا میله های بارفیکس ۲۰ – ۲۵ سانتی متر بالاتر از دست شماست. در نتیجه، دیسک بین مهره ها گشاد می شود و غضروف های رشد بیشتر تولید می شوند.

با انجام بارفیکس، تمام بدن دیگر تحت تأثیر نیروی جاذبه زمین قرار نمی گیرند، استخوان ها و مفاصل لازم نیست که تمام وزن بدن را حمل کنند، بنابراین کاملاً آرام و ریلکس هستند. با توجه به تمام این عوامل، بعد از یک دوره تمرین بارفیکس، قد شما افزایش می یابد.

چگونه تمرین های بارفیکس را برای افزایش قد انجام دهیم؟

تنها انجام صحیح حرکت بارفیکس برای سلامت جسمی و افزایش قد مفید خواهد بود.

در مرحله اول، شما نیاز به خرید یک میله ی بارفیکس با کیفیت خوب دارید. میله ی بارفیکس را می توان به چارچوب در سوار کرد یا از بارفیکس های آزاد استفاده کرد. با این وجود، قبل از استفاده از بارفیکس باید از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین باید در مورد مناسب بودن ورزش بارفیکس برای شما با پزشک مشورت کنید.

میله های بارفیکس باید حدود ۲۵ سانتی متر بالاتر از دست ورزشکار قرار بگیرد تا از تاثیر این تمرین بر افزایش قد اطمینان حاصل شود.

نحوه انجام بارفیکس

 • مرحله ۱: بپرید و با کف دو دست میله های بارفیکس را بگیرید.
 • مرحله دوم: با استفاده از بازوها، خود را به سمت بالا بکشید بطوریکه سرتان از میله بارفیکس بالاتر برود. سعی کنید این حالت را به مدت ۲ – ۳ ثانیه حفظ کنید.
 • مرحله ۳: در حالیکه هنوز با کف دست میله ی بارفیکس را گرفته اید، بدن خود را به آرامی پایین بیاورید.

پس از انجام بارفیکس، باید سریعاً دراز بکشید و استراحت کنید. اگر بنشینید یا بایستید، باعث می شود استخوانها به حالت قدیمی برگردند که در آن اپی فیزها سرکوب غضروفهای رشد را ادامه می دهند. در این زمان، اثر حرکت بارفیکس به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

حتما بخوانید: شربت افزایش قد کودکان: همه نکات مهم که باید بدانید!

شما باید پنج تا هشت بار این حرکت را انجام دهید و دو یا سه دقیقه بین ست ها استراحت کنید. اگر مبتدی هستید، بسته به توانایی خود باید ۳ تا ۴ بار در هفته بارفیکس بزنید.

۵ نکته برای انجام بارفیکس و افزایش قد

در اینجا نکاتی در مورد نحوه ی صحیح بارفیکس زدن برای افزایش قد و رسیدن به وضعیت بهتر وجود دارد.

۱- از یک گریپ خوب با عرض مناسب استفاده کنید

با قرار دادن انگشتان دست در اطراف گریپ و فشردن در حین حرکت و بالا رفتن از میله، از لغزش دست ها جلوگیری می شود و قدرت بیشتری برای انجام این تمرین بدست خواهید آورد.

با این روش کار آسانتر انجام می شود!

حتما حرکت بارفیکس را طوری انجام دهید که دستها به اندازه ی عرض شانه باز باشد، بطوریکه کمتر یا بیشتر از آن نباشد. استفاده از گریپ های پهن تر می تواند دامنه ی حرکت را در حین ورزش محدود کند.

این را در خاطر داشته باشید که اگر دامنه ی حرکت بازوها خیلی کوتاه باشد، بارفیکس برای کمر سودی نخواهد داشت.

۲- آرنج ها را قفل کنید

مهم است که هر بار حرکت بارفیکس را با آرنج های قفل شده ادامه دهید. بوسیله ی بازوهایتان از میله ی بارفیکس آویزان شوید و خود را به سمت بالا بکشید.

هنگامی که شما در حال پایین آمدن هستید باید آرنج های خود را در انتهای حرکت به آرامی قفل کنید و از صاف کردن کامل آنها اجتناب نمایید. اینکار از آسیب دیدن مفاصل شما جلوگیری می کند.

حتما بخوانید: رشد قد در پسران تا چه سنی ادامه دارد؟ (جدیدترین تحقیقات)

۳- سینه را با حلقه ی بارفیکس تماس دهید

اگر مدتی ست که بارفیکس می زنید و می توانید بسیاری از تکرارها را با سهولت انجام دهید، باید سعی کنید هنگام بالا آمدن، سینه را با میله ی بارفیکس تماس دهید.

اگر در ابتدا نمی توانید این کار را انجام دهید نگران نباشید، این یک تکنیک پیشرفته است.

عبور چانه از میله ی بارفیکس یک حرکت حساب می شود. نکته مهم دیگر این است که هنگام بالا آمدن از جلو رفتن آرنج هایتان جلوگیری کنید. اینکار می تواند دامنه ی حرکتی مد نظر را محدود کند.

۴- سر و شانه ها

هنگام بارفیکس زدن به جلو نگاه کنید، انجام اینکار باعث می شود در تمام طول حرکت، سر و تنه در یک راستا قرار گیرند. به میله نگاه نکنید یا سعی نکنید سر را به میله برسانید، این از فشار وارد شدن به گردن و ستون فقرات جلوگیری می کند.

عقب نگه داشتن شانه ها کلیدی برای تسلط بر این تمرین است. لازم نیست که به شانه خود فشار وارد کنید، فقط هنگام بالا آمدن روی سینه خود تمرکز کنید. شانه ها را به سمت عقب نگه دارید و از جمع کردن آن به سمت جلو اجتناب کنید.

حتما بخوانید: افزایش قد در نوجوانی به چه عواملی بستگی دارد؟ (جدیدترین تحقیقات)

۵- پاها را صاف نگه دارید

با صاف نگه داشتن پاهای خود در طول تمرین، از کمر خود محافظت کنید و مانع از وارد آمدن فشار زیاد بر آن شوید.

پاهای خود را آویزان کنید تا کمر در طول فعالیت در وضعیت خنثی و بدون فشار قرار گیرد. به این ترتیب از آسیب وارد شدن به بدن جلوگیری می شود.

در حین تسلط بر حرکت، تمام بدن و دامنه حرکت را دقیق و ثابت نگه دارید. از شانه تا زانو را صاف و طبیعی نگه دارید و خود را بیش از اندازه به سمت عقب خم نکنید.

برای نفس کشیدن سعی کنید در پایین یک نفس عمیق بکشید و نفس خود را هنگام بالا رفتن نگه دارید. به عبارت دیگر دم و بازدم در پایین انجام می شود.

حتما بخوانید: بهترین ویتامین ها برای افزایش قد (کودکان و نوجوانان)

حرکت بارفیکس باید به طور صحیح انجام شود. سعی کنید این حرکت را بصورت کامل انجام دهید و از حرکات عجولانه اجتناب کنید. وضعیت بد و نامناسب بدنی هنگام انجام بارفیکس موجب می شود که بدن و عضلات آسیب ببینند.

ویدیوی ۵ ماده غذایی افزایش قد


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. با عرص سلام و خسته نباشید من تا چند روز دیگه ۱۸ سالم کامل میشه دوس دارم قدم بلند بشه ولی متاسفانه دیر بفکر افتادم ایا با ورزش بارفیکس بعد سن ۱۸ هم میتونم افزایش قد داشته باشم ؟ به چه اندازه ؟ ❤

 2. سلام
  برای کودکان بین ۵ تا ۶ سال ورزش بارفیکس در طول روز چه تعداد باید انجام بشه زمان ورزش و استراحت چطور باید باشه البته قد کودک مناسب باشه و ورزش فقط با هدف تقویتی بخواهد انجام شود

 3. سلام
  دو پسر دو قلو هفده ساله دارم و یک دختر پنج ساله. پسرها در رشته والیبال فعالیت می کنند و قدشون کوتاهه. عکس مچ دست گرفتیم صفحه رشدشون بسته شده. آیا راهی برای افزایش قدشون هست.
  رشد دخترم هم خیلی کنده و الآن قدش یک متره و نسبت به همسالان خودش کوتاه به نظر میرسه. البته نسبت به قد زمان تولدش خوبه. برای افزایش قد دخترم چکار کنم.
  قد خودم 168و همسرم 155
  سپاس

 4. سلام من ۱۱ سالم هست وقتی در منزل می روم بار فیکس انجام بدم کف دستام قرمز می کند و دست هایم خیلی درد می گیرد آیا میتونم با کمی قبلش نرمش کنم یکم درد نگیرد.

  ممنون می شوم پاسخ دهید .?

 5. سلام پسرم ۱۴ ساله است و صفحات رشدش بازه ولی متاسفانه امپول هورمون رشد جواب نداد سوالی داشتم خدمتتون آیا با حرکات کششی و کار با دستگاه های تحریک هورمون رشد و طب سوزنی امکان افزایش قد خواهیم داشت ؟؟ یا طبق گفته های شما فقط استیل بدن قدرتمند و صاف میشه ؟؟ ممکنه پاسخ بنده رو بفرمایین

 6. اصلا بحث قد و قامت نيست بحث پيچيده شدن عضلاته. وقتي افراد از كودكي يعني بين پنج تا دوازده سالگي بارفيكس قدرتي ياد ميگيرن رشد دستهايشان نسبت به وزن بدنشون بيشتر ميشه و در بزرگسالي نسبت به افرادي كه بعد از دوازده سالگي بارفيكس ياد ميگرن بيشتر و سريعتر بارفيكس ميرن و اين امر مهم وظيفه والدين و معلمين ورزش است كه به كودكان أعم از پسر و دختر از همون شروع پنج سالگي اجبارا بارفيكس ياد بدن. افرادي مثل سيلوستراستالونه، ژان كلود ون دام، جكي چان، كوين لورن و فيل هيث نمونه هاي بارزي هستند كه بازوهاي تكامل يافته و زيبايي دارند كه از همين ابتداي كودكي بارفيكس ياد گرفتن.

 7. سلام من ۱۷ سالمه یکم دیگه وارد ۱۸ سالگی میشم واز قدم راضی نیستم الان بارفیکس رو شروع کردم که از آویزون میشم .
  آیا می تونم بااین کار رشد کنم؟؟
  و چند سانت رشد دارم ؟؟
  لطفا پاسخ بدید
  باتشکر

  1. سلام شما نباید بارفیکس رو متوقف کنید و حدود دو سه سال که هر روز بارفیکس بزنید خودتون متوجه میشید که از انظر قد استاندارد شما در سنتون قد بیشتری دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا