سلامت کودکان

علت مدفوع خونی در کودکان و جدیدترین روش درمان سریع آن چیست؟

bestkid b

با اینکه درصد کمی از کودکان مشکل مدفوع خونی دارند اما مدفوع خونی نشان دهنده وجود مشکلی در روده آنهاست که باید با پزشک متخصص مشورت کنید. در این پست در مورد علت مدفوع خونی در کودکان و جدیدترین روش درمان سریع آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

مقدمه:

بعضی از والدین با مشاهده مدفوع خونی کودک خود دستپاچه شده و خیلی نگران می شوند. در پاسخ به این نگرش باید گفت با اینکه وجود خون در مدفوع کودکان ممکن است خطرناک باشد اما در اکثر موارد حای نگرانی نیست و این مشکل در کوتاه مدت رفع خواهد شد. اما در برخی موارد ممکن است این خون علامت ابتلا به بیماری‌های خطرناک پاتولوژیکی باشد. بنابراین با ارزیابی و تشخیص به موقع، احتمال بروز خطرات احتمالی برای کودکان مبتلا به مدفوع خونی به حداقل می‌رسد.

فیلم درمان اسهال خونی پاسخ دکتر ضیایی:

حتما بخوانید : علت دل پیچه در کودکان و جدیدترین روش درمان سریع آن چیست؟

دلایل ایجاد مدفوع خونی در کودکان:

مدفوع خونی در کودکان دلایل متعددی دارد که طبق تشخیص پزشک باید درمان شوند. در این قسمت شما را با مهم ترین دلایل مدفوع خونی در کودکان آشنا می کنیم :

۱- بیماری های التهابی روده ای:

بیماری های مثل کرون یا کولیت شایع ترین دلیل برای این موضوع بوده و سبب سوزش در دستگاه های گوارشی و خونی شدن آنها می شود. بیماری کرون یا کولیت زخمی یک بیماری است که باعث تورم در پوشش داخلی دستگاه گوارش می‌شود. این التهاب باعث ابتلا به مدفوع خونی، اسهال و بی‌اشتهایی و کاهش وزن در کودکان می‌شود.

مدفوع-خونی

۲- بیماری دایورتیکول مکل:

بیماری دایورتیکول مکل در کودکان باعث ایجاد مدفوع خونی می شود که با انجام آزماشات لازم این علت مشخص می گردد. این یک بیماری مادرزادی است که در آن یک کیسه در نزدیکی انتهای تحتانی روده کوچک نوزاد تشکیل می‌شود. این قسمت باقیمانده ممکن است حاوی سلول‌هایی باشد که در معده اسید ترشح می‌کنند و باعث ایجاد زخم و خونی شدن مدفوع نوزاد می‌شوند.

۳- فیشر مقعد:

یکی از شایع ترین و البته کم خطر ترین دلایل وجود مدفوع خونی در کودکان است. فیشر مقعد یک شکاف یا زخم کوچک در لایه رویی مقعد است. این شکاف معمولاً در نوزادان و کودکان نوپا در زمانی که دچار یبوست شدید می‌شوند و مجبور می‌شوند که به سختی مدفوع را دفع کنند ایجاد می‌شود. با این که فیشر مقعد یک عارضه شایع در کودکان است اما ممکن است این مشکل در بزرگسالان نیز دیده شود. علائم شایع فیشر مقعد شامل درد در هنگام دفع مدفوع همراه با زور زدن است. هنگامی که خون از شکاف مقعد بیرون می‌چکد، رگه خون به رنگ قرمز روشن روی مدفوع دیده می‌شود. درمان فیشر مقعد تقریباً همیشه با درمان یبوست همراه است.

۴- شیردهی:

گاهی اوقات در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ممکن است به دلیل زخم شدن بدن مادر خون وارد دستگاه گوارش آنها شود. با این که حجم این خون بسیار کم و در حد چند قطره است اما همچنان برای یک نوزاد مقدار زیادی محسوب شده و در مدفوع او دیده می‌شود.

۵- عدم تحمل پروتئین شیر یا سویا:

مدفوع-خونی۱۰

نوزادانی که شیرخشک مصرف می کنند احتمال این بیماری در آنها بیشتر است چون این بیماری اساساً بر اثر حساسیت به شیر گاو ایجاد شده و زمانی که کودک شیر خشک معمولی می‌خورد دیده می‌شود. کودکانی که شیر مادر مصرف می‌کنند نیز ممکن است به دلیل استفاده مادر از محصولات لبنی تولیدشده با شیر گاو دچار عدم تحمل پروتئین شیر شوند. این بیماری معمولاً با رشد کودک و تا یک‌سالگی او خودبه‌خود بهبود می‌یابد. علائم بیماری عدم تحمل پروتئین شیر شامل استفراغ، اسهال و مدفوع خونی است. برای درمان این بیماری معمولاً مصرف شیرهای مخصوصی که حاوی لاکتوز نیستند تجویز می‌شود. اگر نوزاد، شیر مادر مصرف می‌کند بهتر است مادر مصرف لبنیات تولیدشده با شیر گاو را تا زمانی که به کودک خود شیر می‌دهد به حداقل برساند.

۶- سندرم روده تحریک‌پذیر:

بیماری سندرم روده در کودکان یکی از بیماری های خطرناک است که باعث بروز یبوست و اسهال‌های متناوب می‌شود. حرکات غیرعادی روده باعث ایجاد درد و ناراحتی و همچنین خونی شدن مدفوع می‌شود. خونریزی مشخصاً به دلیل ابتلا به این بیماری نیست. بسیاری از کودکان از سندرم روده تحریک‌پذیر رنج می‌برند.

۷- بیماری پولیپ‌های جوانی:

بیماری پولیپ ممکن است در کودکان باعث خونی شدن مدفوع شود. این پولیپ در پوشش داخلی کولون ایجاد می‌شوند. معمولاً کودکان در بین سنین ۲ تا ۱۰ سال دچار این پولیپ می‌شوند. یک پولیپ تنها نشانه ابتلا به سرطان یا بیماری پیش سرطانی نیست اما باید توسط پزشک مورد معاینه و ارزیابی قرار گیرد. بهترین روش درمان این پولیپ‌ها، برداشتن آنها است. اگر این پولیپ‌ها را برندارید، ممکن است کودک به مدفوع خونی بدون درد مبتلا شود.

۸- بیماری‌های مرتبط با خون:

اختلالات انعقاد خون، ناهنجاری‌های عروق خونی ممکن است باعث خونی شدن مدفوع شوند. در این موارد ممکن است علائمی نظیر راش‌های پوستی و کبود شدن سریع پوست دیده شود.

۹- شقاق آنال:

شایع ترین علت مدفوع خونی در شیر خواران و کودکان شقاق آنال است. ممکن است سابقه ای از یبوست موجود بوده و والدین اظهار نمایند که دفع مدفوع کودک همراه با درد بوده است. مدفوع کم حجم و به رنگ قرمز روشن می باشد. خون غالبا سطح خارجی مدفوع را پوشانده و شقاق ممکن است در معاینه مقعد دیده شود. شقاق اغلب ناشی از یبوست یا ثانویه به تروما ( مثلا حین گرفتن دمای مقعدی ) می باشد. شقاق های مزمن بایستی پزشک را متوجه یک بیماری زمینه ای قبلی بنماید که به بررسی سایر علائم  اقدام نماید.

۱۰- بیماری انتروکولیت نکروزان (NEC)

از خطرناک ترین دلایلی که می تواند باعث ایجاد خونریزی گوارشی و مدفوع خونی در کودکان شود بیماری انتروکولیت نکروزان است. این بیماری بیشتر در کودکان نارسی که بطور مصنوعی تغذیه می شوند دیده می شود. معمولا سابقه ای از هیپوکسی , سندرم دیسترس تنفسی بی دلیل ( بیماری غشاء هیالن ) , کاتتریزاسیون ورید نافی و بکار بردن بینی معدوی جهت تغذیه وجود دارد. اسهال خونی , هماتمز( مدفوع آغشته با خون ) , اتساع شکم و شوک از علائم دیگر NEC می باشند. این بیماران شدیداً بد حال بوده و درمان فوری باید برای آنها انجام شود مدفوع اغلب حاوی خون زیاد , موکوس و چرک است.

۱۱- ورم معده  یا گاستریت:

ورم-معده۱

التهاب معده و تحریک آن به هر علت می تواند منجر به خونریزی گوارشی شود. لوله بینی معدوی می تواند باعث تحریک مخاط معده شده و به خونریزی بینجامد. هموگلوبین محرک دستگاه گوارش بوده و می تواند باعث حرکات پریستالتیک گردد. خونریزی دستگاه گوارشی فوقانی در بالغین اغلب منجر به مدفوع سیاه رنگ و یا به رنگ خون شده و معمولا خون آشکار و روشن در مدفوع دیده نمی شود. بر عکس در کودکان به دلیل حرکات پریستالتیک پیشبرنده گوارشی خونریزی دستگاه گوارش فوقانی می تواند به دفع خون روشن از مدفوع منجر شود.

۱۲- اسهال عفونی:

اسهال عفونی هم می تواند دلیلی برای مدفوع خونی در کودکان باشد. اسهال عفونی به دلیل باکتری، ویروس یا انگل ایجاد شده و در بین کودکان پیش‌دبستانی، دبستانی و نوجوانان شایع است. این بیماری زمانی که کودک غذا یا نوشیدنی آلوده مصرف می‌کند ایجاد می‌شود. خونی بودن مدفوع می‌تواند نشانه ابتلا به این بیماری باشد.

مدفوع-خونی۱

۱۳- وجود بیماری‌های دیگر:

از دیگر دلائل وجود مدفوع خونی می توان ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مانند درهم‌رفتگی روده یا بیماری هیرشپرونگ را نام برد. مدفوع خونی همیشه خطرناک نیست. به هر حال، تشخیص علت و منبع اصلی خونریزی بخش مهمی از درمان را تشکیل می‌دهد. خونریزی معمولاً به دلیل وجود خون در دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد. دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، کولون، رکتوم و مقعد می‌شود. خونریزی ممکن است باعث تحریک ارگان‌های مختلف بدن شده و به دلیل ایجاد شکاف کوچک موجب زخم و التهاب شود.

با مشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید:

  1. وقتی که به نظر می‌رسد کودک به شدت بیمار است.
  2. خون زیادی در مدفوع کودک دیده می‌شود.
  3. سیاه و تیره بودن مدفوع موقتی نبوده و استمرار داشته باشد.
  4. کودک دچار استفراغ خونی شود.
  5. کودک به دل درد شدید مبتلا شود.
  6. کبودی پوست که به آسیب‌دیدگی مرتبط نباشد روی پوست کودک دیده شود.
  7. جراحات فیزیکی روی محل مقعد یا رکتوم دیده شود.
  8. اقدامات درمانی

مطلبی برای والدین : نتایج جدیدترین تحقیقات دنیا درباره اسهال کودکان و درمان خانگی آن (قطعی)

تنها درمان های موجود

دقت کنید که بیش از ۲۰ دلیل می تواند سبب ایجاد مدفوع خونی در کودک شود. پس به هیچ وجه خودسرانه اقدام به درمان نکنید. اما اقداماتی هستند که توسط موسسه معتبر آمریکایی کیدز کلورادو پیشنهاد شده است و بعضا منجر به بهبودی کودک می شوند:

۱- در برخی موارد، حمام کودک در آب نمک به مدت ۲۰ دقیقه می تواند موثر باشد: برای این منظور از حدود ۶۰ میلی گرم نمک ریخته شده در تشت آب گرم استفاده کنید و کودک را در آن بنشانید. دو بار در روز این کار را انجام دهید (سه روز) و پس از هر بار کودک را بشویید.

۲- پماد استروئید: پمادهای استروئید که عمدتا نیازی به تجویز پزشک هم ندارند می توانند با درصد ۱ دو بار در یک روز اطراف مقعد کودک مالیده شوند.

۳- استفاده از برگ خشک شده گیاه سریش: به منظور درمان گیاهی اسهال خونی برگ خشک سریش و پودر زردچوبه را به نسبت مساوی ترکیب کرده و با چند قطره روغن خردل مخلوط کنید.این خمیر را به بدن بمالید و بگذارید یک ساعت بماند.بعد با آب ولرم دوش بگیرید.به علت دارا بودن خواص آنتی بیوتیکی،برگ سریش، یک درمان گیاهی اسهال خونی محسوب می شود.

۴- رژیم غذایی با فیبر بالا: این روش برای کودکان بالای یک سال توصیه می شود. میوه، سبزیجات و غلات را در رژیم روزانه افزایش دهید.

۵ – استفاده از برگ درخت نعل اسب: جهت درمان اسهال خونی در طب سنتی عصاره ۴۵۰ گرم از برگ درخت نعل اسب را بگیرید.مساوی با مقدار عصاره به آن روغن کنجد اضافه کنید و به آن حرارت دهید تا آب بخار شود.مخلوط را خنک کنید و در ظرفی تمیز بریزید.به مدت دو تا سه هفته این مخلوط را بنوشید.آنزیم های موجود در برگ درخت نعل اسب به نابودی انگلهای مسبب بیماری و درمان اسهال خونی در طب سنتی کمک می کند.

لطفاً سؤالات مرتبط خود را در بخش نظرات ثبت نمایید.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا