روانشناسی کودک با بهترین روش های روز

اضطراب جدایی در کودکان پیش دبستانی: ۸ درمان ساده

bestkid b

با رسیدن کودکان به سن پیش دبستانی و مدرسه، احتمال وجود اضطراب جدایی در آنها کمتر است. البته گاهی اوقات زمان هایی پیش می آید که آنها فقط می خواهند با شما باشند. اگر به نظر می رسد کودک پیش دبستانی یا کودکی در سنین مدرسه، از جدایی با والدین به طور مرتب ناراحت و مضطرب است، ممکن است اختلال اضطراب جدایی داشته باشد. حدود ۴٪ از کودکان پیش دبستانی و کودکان مدرسه ای، با این شرایط مواجه ند.

اضطراب جدایی در پیش دبستانی ها

به نظر می رسد سخت ترین قسمت پس از آماده سازی کودکان برای رفتن به مدرسه، ترک کردن آنهاست. در این زمان ممکن است کودک گریه کند و هنگام جدایی بسیار پریشان بنظر برسد، این احتمالا بدلیل وجود اضطراب جدایی در کودک است. اضطراب جدایی به معنای ترس کودک از جدا شدن از یک فرد یا افراد خاص است.

دیدن گریه ها و التماس های کودک برای هیچ والدی آسان نیست. اضطراب جدایی سخت است. ترک فرزندتان در این زمان بسیار دشوار است، به خصوص اگر او به شما چسبیده باشد و از شما می خواهد او را ترک نکنید. این اتفاق ممکن است هر روز برایتان بیفتد. اگر فکر می کنید فرزندتان اضطراب جدایی دارد، به نشانه ها و علایم دقت کنید و برای حل این مشکل در این مطلب همراه ما باشید.

حتما بخوانید: اضطراب در کودکان پیش دبستانی: علائم و بهترین روشهای درمان

کودک مبتلا به اضطراب جدایی چه رفتارهایی از خود نشان می دهد؟

گریه کردن در زمان جدایی، رایج ترین رفتار کودک مبتلا به این اختلال است. سایر رفتارها شامل صدای ناله، فریاد زدن، روی زمین انداختن خود، گریه کردن تا حدی که منجر به استفراغ شود و پرتاب کردن اسباب بازی ها و وسایل پیشنهاد شده است. بعضی اوقات تصور می شود که بچه ها آرام شده اند، اما به محض یادآوری یا دیدن پدر و مادر، دوباره گریه را از سر می گیرند.

راهکارهایی برای کمک به مقابله با اضطراب جدایی در کودکان پیش دبستانی

خوشبختانه، مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به کودک مبتلا به اضطراب جدایی انجام دهید. برخی از این راهکارها عبارتنداز:

۱-جدایی را تمرین کنید!

قبل از نزدیک شدن به روز اول مدرسه، با جدایی های مختصر، فرزندتان را آماده کنید. سعی کنید از اتاق بیرون بروید و کمی کودک را تنها بگذارید. هرچه بیشتر با فرزندتان تمرین کنید، جدایی روز اول مدرسه برای او آسانتر می شود. این به کودک کمک می کند تا دور بودن از شما و مشاهده ی بازگشت به خانه را تمرین کند. علاوه بر این می توانید فرزندتان را برای چند دقیقه یا چند ساعت، نزد یک فرد قابل اعتماد بگذارید تا آمادگی اش برای رفتن به مدرس بیشتر شود.

۲- قبل از شروع مدارس، بهمراه کودک چند بار ازمدرسه بازدید کنید

اگر گمان می کنید فرزند شما علائم اضطراب جدایی را نشان می دهد، قبل از شروع مدارس، چند بازدید از مدرسه و ملاقات با معلمان را ترتیب دهید. کودکان با این روش می دانند که صبح ها چه کسی از آنها استقبال می کند و در محیط مدرسه و کلاس احساس راحتی بیشتری می کنند.

حتما بخوانید: علایم و راههای جدید درمان اضطراب های خفیف و شدید در کودکان کدامند؟

۳- اجازه دهید کودک رفتن شما را ببیند

با فرزندتان خداحافظی کنید و مخفیانه محیط را ترک نکنید. ترک ناگهانی کودک ممکن است باعث اضطراب بیشتر او شود زیرا کودک نمی داند شما هنوز در ساختمان هستید یا خیر. یک خداحافظی سریع و مثبت داشته باشید تا به فرزندتان بگویید که از رفتن او به مدرسه خوشحال و هیجان زده هستید.

۴- آرامش خود را حفظ کنید

بچه ها مستقیماً به نحوه واکنش والدینشان در یک موقعیت پاسخ می دهند. اگر از ترک فرزندتان ناراحت و نگران باشید، کودک شما نیز همین حس را خواهد داشت.

صدای خود را آرام و ملایم نگه دارید و آرامش خود را حفظ کنید. فرزندتان را در آغوش بگیرید و به او بگویید که دوستش دارید. به کودکتان بگویید که چند ساعت دیگر به دنبال او می آیید تا با هم به خانه بروید.

حتما بخوانید: ۲۰ نکته مهم تربیتی مجله parents برای والدینی که فرزند پیش دبستانی دارند!

۵- در جشن ورود به مدرسه شرکت کنید

جشن های ورود به مدرسه معمولا جو شاد و پرهیجانی برای کودکان ایجاد می کنند. این جشن ها می توانند اضطراب و ناراحتی کودک را کم کنند و باعث شوند آنها مدرسه را محیطی شاد ببینند. علاوه براین کودکان می توانند در این جشن با معلم ها و همکلاسی های خود آشنا شوند و این موجب افزایش آمادگی شان می شود.

۶- ثابت قدم باشید اما همچنان به کودک دلگرمی بدهید

بهترین راه برای مقابله با ترسهای دانش آموز این است که پشتیبان کودک و در عین حال ثابت قدم باشید. به عنوان مثال می توانید بگویید، “فکر می کنم عصبانی و مضطرب هستی اما باید به مدرسه بروی” یا اینکه “به من بگو چه چیزی باعث نگرانی تو شده است.” با صحبت کردن با کودک ممکن است متوجه شوید که یک مشکل واقعی باعث اضطراب او شده است. کودک شما ممکن است مورد زورگویی یا آزار همکلاسی های خود واقع شده باشد. یا اینکه معلم سختگیری داشته باشد و یا حتی تکالیفی داشته باشد که از نظر او سخت هستند. بنابراین به دنبال علت و حل مسئله باشید.

۷- کودک ممکن است دمدمی مزاج باشد

ممکن است فرزند شما یک هفته در مدرسه کاملاً خوب باشد و بعد از آن دوباره دچار اضطراب شود. یا ممکن است رفتارهایی از جمله امتناع از پوشیدن لباس یا خوردن غذا از خود نشان دهند. این تغییرات ممکن است کودک را در معرض تغییرات زیادی قرار دهد و باید با گذشت زمان تعدیل شود. اگر فرزند شما به طور مداوم این تغییرات را تجربه می کند، بهتر است با معلم یا متخصص کودکان صحبت کنید.

حتما بخوانید: ۲۰ نکته بسیار مهم برای آموزش آسان ریاضی به کودکان پیش دبستانی و دبستان

۸- از معلم مشاوره بگیرید

معلمان متخصص کودکان هستند. اگر کودک اضطراب زیادی داشته باشد، معلم می تواند فرزندتان را در آغوش بکشد تا او احساس راحتی کند. معلم ها همچنین ممکن است ایده هایی برای کمک به فرزند شما داشته باشند. مثلا صبح ها وظیفه ای مانند چیدن میز صبحانه به کودک محول کنید تا حواسش پرت شود. در مورد قرار ملاقات ها با معلم فرزندتان کوتاهی نکنید و در مورد راهکارهای کمک به کودک در کاهش اضطراب با هم صحبت کنید.

هر کودکی در زمان جدایی واکنش متفاوتی نشان می دهد. در حالی که برخی از کودکان اضطراب خود را در کلاس و مدرسه نشان می دهند، برخی دیگر ممکن است آن را در خانه ابراز کنند. شناخت علائم اضطراب جدایی و کمک به کودک این امکان را می دهد تا آنها در کلاس درس راحت تر شوند و این آمادگی خوبی برای سالهای بعدی مدرسه بوجود خواهد آورد.

حتما بخوانید: ۱۲ بازی مناسب کودکان پیش دبستانی

بطور کلی می توان گفت هراس و ترس از مدرسه و اضطراب جدایی، غالبا در دانش آموزانی دیده می شود که به مهد کودک نرفته اند اما درعین حال، دانش آموزانی هم هستند که با وجود اینکه مهد کودک رفته اند، باز هم دچار ترس از مدرسه و اضطراب می‌ شوند و دلیل این امر هم این است که دانش آموز برای اولین بار به مکانی رسمی مثل مدرسه وارد می شود که با محیط های قبل از این متفاوت است.

کودک خود را با استفاده از نکاتی که در بالا ذکر شد، راحت کنید و به او آرامش دهید. به یاد داشته باشید که “کودکان برای مقابله با استرس، نمی توانند مانند بزرگسالان عمل کنند زیرا قشر پیش پیشانی مغز آنها هنوز در حال پیشرفت است.” بنابراین وقتی در محیط های اضطراب آور قرار می گیرند، رفتارها و حالات غیر منتظره ای از خود بروز می دهند.

حرف آخر…

اضطراب جدایی در دوران پیش دبستانی و مدرسه بسیار شایع و طبیعی است. فکر نکنید که این تقصیر شما یا فرزندتان است. برای اکثر کودکان پیش دبستانی، این اضطراب با شروع هفته ی دوم مدرسه کم کم فروکش می کند و به حالت طبیعی باز می گردد.

درمورد سطح اضطراب جدایی کودک با معلمان در ارتباط باشید و با خود مهربان باشید! به فرزندتان نشان دهید که پیش دبستانی یک مکان بسیار جذاب برای سرگرمی است! با رعایت این نکات، شما پایه و اساس محکمی برای سالهای آینده ی فرزندتان در مدرسه ایجاد می کنید!

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا