تغذیه کودک

خوش طعم شدن شیرمادر آیا ممکن است؟ ۳ راه حل اصولی متخصصان

bestkid b

با نگاهی به وضعیت جسمانی و جدول رشد نوزاد در می یابید که تغذیه وی چگونه است اگر خوب شیر می خورد و شیر مادر مقوی است کودک رشد بهتری خواهد داشت در غیر اینصورت، کودک رشد طبیعی خود را نخواهد داشت. هدف ما در این مقاله این است که شما مادران عزیز را با روشهای خوش طعم کردن شیر مادر آشنا نماییم. پس ابتدا کلیپی را در اختیارتان قرار می دهیم تا با این موضوع آشناتر شوید و سپس در ادامه ۳ راه حل اصولی متخصصان را به شما بیان می کنیم.

مقدمه:

اگر کودک شما کم شیر می خورد یا شیر شما را پس می زند دلیل بر بد مزه بودن شیر شما نیست بلکه عوامل زیادی در بروز این حالت نقش دارند. مثلاٌ استرس مادر دلیل محکمی برای شیر نخوردن کودک است. پس مادران شیرده ضمن تغذیه اصولی و کامل خود باید همه عوامل محیطی دیگر را در نظر داشته باشند تا در داشتن کودکی سالم و سرحال کوتاهی نکرده باشند. پس چنانچه برنامه غذایی منطقی و معقولی داشته باشید می‌توانید شیر سالمی به فرزندتان بدهید. اگر شیر شما از برخی مواد مغذی برخوردار نباشد باید مکمل‌های مربوط به آنها را مصرف کنید. 

کفایت شیر مادر برای نوزادان(فیلم):

حتماً بخوانید: بهترین راههای چرب شدن و مقوی شدن شیرمادر طبق نظر متخصصان

بسیاری از مادران به دلیل نگرانی از ایجاد نفخ معده در نوزاد و یا خواب آلودگی او از مصرف خوراکی‌های تند در دوران شیردهی خودداری می‌کنند، اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که ارتباطی بین مصرف خوراکی‌های تند و دل درد در نوزادان وجود ندارد و مصرف این نوع خوراکی‌ها برای نوزاد مزایای درمانی فراوان دارد. توجه به این نکته ضروری است که شیرمادر مستقیم از دستگاه گوارش تولید نمی‌شود، بلکه از خون مادر به دست می‌آید و خوردن مواد غذایی تند و پرادویه اثر منفی بر شیر مادر نمی‌گذارد. کارشناسان اعتقاد دارند مصرف مواد غذایی تند و پرادویه می‌تواند سبب تشکیل سریع‌تر جوانه‌های چشایی و افزایش قدرت نوزاد برای خوردن مواد غذایی جامد درماه‌های بعدی شود. یکی از معیارهای مهم در میزان کافی بودن شیر مادر جدول رشد کودک است. هر کودک شیرخوار ماهانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم وزن اضافه می‌کند که نشان‌دهنده سلامت کودک و کافی بودن شیر مادر است. البته کودک در ۲ هفته اول تولد وزن کم می‌کند. معیار دیگر در کافی بودن شیرمادر تعداد پوشک خیس کودک در شبانه‌روز است که بین ۶ تا ۸ عدد مناسب است. کودک برای ۶ هفته اول معمولا دو تا پنج بار مدفوع در طول روز خواهد داشت. در ۲ ماهه اول که رشد نوزاد سریع است شیرخوار حتی شب هم درخواست شیر می‌کند که مادر در این صورت باید با نوزاد همراهی کند و شب‌ها به نوزاد شیر بدهد.

مواد غذایی که مادر مصرف می‌کند بین ۴ الی ۶ ساعت طول می‌کشد تا به شیرمادر تبدیل شود، اما برخی مواد شیمیایی بین یک الی ۲۴ ساعت بعد از زمان مصرف در متابولیسم بدن مادر خود را نشان می‌دهند.

  • بستنی
  • طالبی
  • گلاب
  • هل
  • بادام

همچنین بخوانید: علت چرب و غلیظ شدن شیرمادر و بهترین راه درمان خانگی آن چیست؟

سیر و پیاز و حبوبات و… نخورید.

عطر و اسپری نزنید: مادر باید در زمان شیردهی به نوزاد از استفاده کردن از هرگونه عطر و اسپری خودداری کند زیرا نوزاد به بوی مادر عادت می‌کند و هر تغییری می‌تواند او را آشفته کند.

قهوه و نوشابه نخورید:

زمانی که مادر می‌شوید و قصد دارید که خودتان به فرزندتان شیر بدهید، لازم است که در مورد مصرف قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار کمی تجدیدنظر کنید و مقدار مورد استفاده‌شان را کاهش دهید تا شیرتان تغییر طعم ندهد. در این میان برخی از کودکان به شدت به کافئین حساسیت دارند. مصرف کافئین به طور روزانه نباید بیشتر از ۳۰۰ میلی‌گرم باشد. هر فنجان قهوه چیزی حدود ۲۰۰-۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد. یک لیوان کوکا نیز ۴۰-۳۵ میلی‌گرم کافئین دارد. 

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا