تربیت کودکان

رفتار اصولی با کودک سرکش با ۱۳ روش موثر

با داشتن یک کودک سرکش و حرف گوش نکن، به نظر می رسد که فرزندپروری کاری چالش برانگیز است. در این زمان والدین باید تلاش زیادی کنند تا کودک را متقاعد به انجام کاری کنند. به این ترتیب کودکان حرف گوش نکن قبل از پیروی از قوانین، ابتدا صبر والدین را آزمایش می کنند.

گاهی اوقات والدین از داشتن فرزندان حرف گوش نکن و بی ادب، خجالت زده می شوند. سرکشی و نافرمانی همچنین می تواند کودک را در معرض خطراتی قرار دهد که ممکن است کسی قادر به رفع آن نباشد. به همین دلایل والدین سرکشی را رفتار بدی می دانند و سعی می کنند کودک را با نتایج منفی آن آشنا کنند.

حتما بخوانید: برای تربیت بهتر، چگونه با بچه ها بطور اصولی رفتار کنیم؟

اگر به دنبال راه هایی برای آموزش فرزندان به اطاعت هستید، در این مطلب با ما همراه باشید. آموزش کودکان به اطاعت کردن کار آسانی نیست اما با کمی صبر و تلاش، مطمئناً امکان پذیر است! در این مطلب نکاتی برای جلوگیری از سرکشی کودکان آورده شده است.

حقایقی در مورد سرکشی کودکان

حرف گوش نکنی کودک در بیشتر اوقات با واقعیت هایی همراه است. این واقعیت ها مستقیماً با زندگی روزمره کودک مرتبط است.

۱-کودکان حرف گوش نکن همیشه به دنبال جلب توجه هستند:  کودکان حرف گوش نکن تمایل به جلب توجه والدین، ​​سرپرستان و همچنین خواهر و برادرهای خود دارند. آنها معمولاً با رفتار ناشایست و حرف گوش نکنی، سعی در جلب توجه دیگران می کنند.

۲- سرکشی در اغلب اوقات موجب کتک خوردن کودک می شود:  کتک زدن بیش از حد کودک ممکن است به جای اطاعت باعث سرکشی بیشتر شود. بعضی از والدین برای مهار رفتارهای بد و نادرست، دوست دارند فرزندان را کتک بزنند. با این حال این ممکن است به تشدید حرف گوش نکنی در کودکان منجر شود.

۳- اغلب کودکان حرف گوش نکن، درگیری خانوادگی دارند:  کودکان معمولاً مطابق اوضاع حاکم بر خانه رفتار می کنند. آنها همچنین دوست دارند در مورد اتفاقات خانه با دوستانشان صحبت کنند. تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که درگیری خانوادگی دارند و با خواهر یا برادرشان کشمکش و نزاع دارند، سرکشی بیشتری از خود نشان می دهند.

۴- گاهی اوقات سرکشی با اختلالات رفتاری مرتبط است:  یک تحقیق توسط آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا (AACAP) ثابت کرد که حرف گوش نکنی کودکان، ممکن است با وجود اختلالات رفتاری مرتبط باشد. اختلال سلوک (نقض حقوق و هنجارهای اجتماعی) ممکن است در نتیجه آسیب مغزی، سوءاستفاده یا حتی ژنتیک باشد.

۵- کودک سرکش دستورات را دوست ندارد:  بعضی از والدین عادت دارند که با استفاده از کلمات نامحترمانه، گیج گننده یا رعب آور، فرزندان خود را خطاب کنند. کلماتی مانند “دهانت را ببند” یا “مزخرف” یا کلماتی از این قبیل، به کودکان به شدت آسیب میزند. این ممکن است باعث شود که فرزندانتان از شما سرپیچی کنند و از دستورات شما بیزار باشند.

محاسن حرف گوش نکنی کودک چیست؟

والدین باید درک کنند که حرف گوش نکنی در کودکان یک صفت منفی نیست بلکه در واقع رفتاری طبیعی و ناشی از کنجکاوی، کاوش، تفکر، سوال، یادگیری یا استدلال است. این روش، واکنشی در برابر موقعیت هایی است که کودک کنترلی بر آن ندارد. کودکان در این فرایند باهوش تر می شوند و می توانند روی پای خود بایستند. اما گاهی اوقات سرکشی بیش ازحد موجب بروز خطرات و مشکلاتی در زمینه ی فرزند پروری می شود. پس لازم است اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.

با کودک حرف گوش نکن چگونه برخورد کنیم؟

تمام نکات زیر مبتنی بر یک اصل ساده است: توجه به رفتارهای بد باعث افزایش رفتارهای ناشایست می شود (فریاد زدن، فحاشی، سرزنش، تنبیه بدنی و کتک همگی اشکال توجه منفی هستند)، در حالی که توجه به رفتارهای خوب، باعث افزایش رفتار خوب می شود.

۱-استوار و ثابت قدم باشید

باید به یاد داشته باشید که ثابت قدم باشید. اگر به فرزند خود می گویید که در خیابان بازی نکند، هفته آینده نیز باید همین قاعده اعمال شود. کودکان به مرزها فشار می آورند تا ببینند با چه ترفندی می توانند از آنها عبور کنند. پس برای آموزش اطاعت، تداوم و استواری بسیار مهم است.

۲- آرام و ملایم باشید

کودکان واکنش خوبی به عصبانیت نشان نمی دهند. هنگام برخورد با فرزندتان به خاطر داشته باشید که بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که ثابت قدم و در عین حال ملایم باشید. از احساسات فرزندتان آگاه باشید و بر اهمیت اطاعت تاکید کنید. اینجاست که آموزش بچه ها به اطاعت کردن شروع می شود!

حتما بخوانید: تربیت کودک مودب و حرف گوش کن با ۱۲ روش علمی موثر

۳- انتظارات خود را روشن کنید

کودکان در هر سنی باید مواردی مانند انجام کارهای روزمره، انجام تکالیف، زمان رفتن به رختخواب و تفریح ​​و رفتارهای قابل قبول نسبت به دیگران را بدانند. زمان بحث در این موارد موقعی ست که اوضاع به خوبی پیش می رود، نه درست پس از وقوع یک اتفاق.

با بچه های خود بنشینید و به آنها بگویید که چه نوع رفتارهایی را تحمل نمی کنید. مثالهایی از رفتارهای غیرقابل قبول مانند بی احترامی، امتناع از انجام کار یا کارهای خانه، سوء استفاده یا تجاوز جسمی مانند ضربه زدن یا گاز گرفتن را ذکر کنید.

۴- الگوی فرزندتان باشید

طبق مطالعه ای که توسط ToddlerABC.com انجام شده است، فرزندان در زمان کودکی بسیار تحت تأثیر قرار می گیرند و از تکنیک ها و نگرش های رفتاری والدین استفاده می کنند. داشتن الگوی خوب، یکی از بهترین راهها برای آموزش کودکان به اطاعت است. اجازه ندهید که فرزندانتان ببینند که خودتان از قوانین سرپیچی می کنید. برای مثال وقتی به فرزندتان تذکر می دهید که روی فرش کفش نپوشد، خودتان نیز نباید اینکار را انجام دهید.

۵- به جای نشان دادن عکس العمل، عمل کنید

وقتی شاهد رفتارهای بد از فرزند خود هستید، عصبانی نشوید و روحیه خود را از دست ندهید. در عوض، گامی به عقب بردارید و به فرزند خود بگویید که شما این رفتار را تأیید نمی کنید و او باید کارش را متوقف کند. به او بگویید که زمانی که هر دوی تان آرام شدید، در مورد عواقب کارها صحبت خواهید کرد.

این به فرزند شما فرصت می دهد تا در مورد اقدامات خود و عواقب احتمالی آن فکر کند. به این ترتیب نه تنها از زمان، برای آرام کردن خود استفاده می کنید بلکه به کودک نیز آموزش می دهید که همین کار را انجام دهد.

۶- عواقب کارهای فرزندتان را به او نشان دهید

کودکان محدودیت ها را دور می زنند تا جایی که بتوانند از آنها عبور کنند. شما به عنوان والدین باید قوانینی را تنظیم کنید و پیامد های نقض آنها را به فرزندتان توضیح دهید. نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که در صورت نقض قوانین تعیین شده از سوی کودک، تحت هر شرایطی عواقب کار فرزندتان را به او نشان دهید. به این ترتیب کودک یاد می گیرد که هر کار بدی، تنبیه یا پیامدی نیز دارد.

حتما بخوانید: کودک شیطان و شلوغ خود را چگونه تربیت کنیم؟ (۱۳ روش موثر)

۷- عشق بی نهایت و بی قید و شرط خود را به فرزندتان نشان دهید

حتی اگر فرزندتان موجب ناراحتی شما می شود یا از پس کارها به درستی بر نمی آید، باز هم به او ابراز علاقه کنید. به کودک بگویید که دلخوری شما به خاطر کارهای بد اوست نه خود او. خود را جای فرزندتان بگذارید، او را درک کنید و به حرف هایش گوش دهید و از فریاد زدن و عصبانیت بیش ازحد دوری کنید.

۸- از سرگرمی های آموزشی استفاده کنید

ما به عنوان والدین باید مجموعه ای از سرگرمی های آموزشی مانند تماشای کانال های خوب و آموزنده ی تلویزیون را فراهم کنیم تا کودک بتواند چیزهای خوبی از تلویزیون یاد بگیرد و از چیزهای بد که موجب تشدید سرکشی می شود دوری کند. سرگرمی برای کودک خوب است زیرا موجب آرامش و لذت او می شود. بنابراین وظیفه ی ما تهیه ی این سرگرمی ها برای فرزندمان است.

۹- مجازات ها را تشدید نکنید ولی به آنها پایبند باشید

اگر کودک بیشتر نافرمانی کرد، تنبیه های او را اضافه نکنید. در اعمال تنبیه ها ثابت قدم باشید ولی این را بدانید که طولانی تر و سخت تر کردن مجازات ها، باعث تاثیر بیشتر نمی شود.

حتما بخوانید: طریقه رفتار با کودک حرف گوش نکن (۱۲ ترفند کاملا موثر)

۱۰- فرزند خود را تشویق کنید

بهترین راه برای یادگیری اطاعت و فرمانبرداری به کودکان، تشویق آنهاست! وقتی فرزندتان از شما اطاعت می کند و رفتار خوبی می کند، به رفتارهای خوب او اشاره کنید و روی آنها تاکید کنید. به کودک بگویید که به خاطر کارهای خوب به او افتخار می کنید. کودکان مانند گیاهان هستند. وقتی تغذیه و مراقبت شوند، شکوفا می شوند و ثمر می دهند!

۱۱- به فرزندتان جایزه دهید

گاهی اوقات لازم است که دگرمی بیشتری برای کودک فراهم کنید. یکی از بهترین راههای آموزش اطاعت به بچه ها، جایزه و پاداش دادن به کارهای خوب است. یک تکه آب نبات، یک برچسب، یک امتیاز، یک اسباب بازی جدید یا برخی از پاداش های کوچک دیگر غالباً در تشویق اطاعت، به ویژه در کودکان کوچکتر شگفتی می آفریند! فقط فراموش نکنید که این کار را همیشه نکنید چون موجب شرطی شدن کودک می شود یا ممکن است جایزه ها برای او عادی شوند و جذابیت همیشگی را از دست بدهند.

۱۲- به محیط اطراف کودک توجه کنید

ما باید قبل از سرزنش فرزندمان، به دوستان کودک یا اطرافیانش توجه کنیم زیرا رفتار و اخلاق کودک می تواند ناشی از تأثیر بد دوست یا محیط باشد. دوران کودکی دورانی است که در آن کودکان به راحتی از رفتار کسی که در نزدیکی آنهاست، تقلید یا پیروی می کنند. بنابراین ما به عنوان والدین باید همیشه موقعیت فرزندمان را در خانه یا مدرسه مد نظر قرار دهیم.

حتما بخوانید: ۱۱ علت اصلی انرژی زیاد کودک و روشهای ساده مدیریت آن در منزل

۱۳- به مشکل فرزندتان گوش دهید

کودک حرف گوش نکن ممکن است در مدرسه یا خانه خود مشکلی داشته باشد که باعث رفتار بد او شود یا از این طریق می خواهد کسی او را درک کند. مهم است که ما به عنوان والدین به مشکلات فرزندمان گوش دهیم زیرا مخفی کردن مشکل باعث بزرگتر شدن آن می شود و بنابراین رفتارهای نامناسب کودک تشدید می شود.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا