تربیت کودکان

نحوه تشویق کردن کودکان بصورت کاملا اصولی

bestkid b

فرزندان نیاز  دارند که مورد تشویق قرار گیرند تا بهتر بتوانند استعدادهای خود را شکوفا کنند کودکی که مورد تشویق خانواده اش قرار نگیرد اصولا این حس تشویقی را از محیط بیرون می گیرد در محیط بیرون هم شاید به افرادی برخورد کند که بخواهند او را به نابودی بکشانند هر پدر و مادر باید حس اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس را در فرزند خود ایجاد کند که کمتر به محیط بیرون گرایش داشته باشد. شادی

مقدمه

در برخورد با کودک باید خیلی از موارد را در نظر گرفت چون کودک دارای روحیه لطیف و حساسی است زمانی که کودک دائما از طرف خانواده مورد تحقیر و سرزنش قرار بگیرد مسلما بذر کینه و نفرت در دلش کاشته می شود و در مقابل شرایط بیرون از منزل هم شکننده تر می شود  ولی زمانیکه که فرزند در خانواده مورد تشویق و حمایت قرار بگیرد شرایط بیرون هم هر چقدر که سخت باشد باز هم امیدوار است که در منزل،خانواده همراهی اش می کند.

روش هایی برای تشویق کردن کودک :

پاداش دادن به رفتارهای مثبت کودک، از طریق علاقه نشان دادن، همکاری و همیاری، ستایش موارد خوب، ابراز صمیمیت و لبخند، نوازش و در آغوش کشیدن از ساده ترین و در عین حال تأثیر گذارترین روش‌های تشویق است.

سلامت فرزندان هم مانند دیگر مسائل مهم است شاید اهمیت این موضوع دو چندان باشد.

مطالب مرتبط در این لینک : راهکار های اصولی برای تشویق کودکان به ورزش(همراه با ویدیو)

برای تشویق کودکان می توانید از روشهای مختلف پاداش دادن استفاده کنید.

  • پاداش های کلامی :که در این نوع پاداش ها از قدرت کلام استفاده می شود و با گفتن یک کلمه ی محبت آمیز  فرزند شما معنی کار خود را می فهمد .
  • پاداش های غیر کلامی: در این نوع پاداش فرزند شما با توجه به حرکات شما معنی کار خود را می فهمد ونیازی به بیان نیست.

دو نکته در تشویق کودکان :

  • تشویق باید بلافاصله بعد از انجام رفتار خوب صورت گیرد.
  • تشویق در شروع یک رفتار خوب مثلا به موقع خوابیدن به صورت مکرر و برای ایجاد انگیزه بیشتر انجام میشود و برای جلوگیری از وابسته شدن کودک به این پاداشها وقتی رفتار ثبات پیدا کرد به تدریج این تشویق ها را کم کرده و به صورت گاه گاهی ارائه میشوند.

تنبیه وتشویق کودک (فیلم)

 

 

اصول مھم در پاداش دادن :

  • پاداش باید بلافاصله پس از رفتار مطلوب باشد. بطوریکه همان لحظه که کودک رفتار مناسب را انجام داد، بلافاصله با پاداشهای کلامی و بسته به نوع رفتار با انواع دیگر پاداشھا او را مورد تشویق قرار دھیم.
  • گاه پاداش باید در شروع رفتار مطلوب توسط کودک داده شود و برای تکرار رفتار مناسب تا زمانی که رفتار مطلوب ثابت شود، باید تشویق کودک ادامه یابد.
  • فقط به رفتارهای مطلوبی که میخواهیم ادامه پیدا کند، پاداش دهیم.
  • در تشویق کلامی بهتر است تشویق با توصیف آن رفتار همراه باشد. مانند: از اینکه اینقدر زیبا می نویسی خیلی خوشحالم. زمانی که میخواهیم کودک یک رفتار جدید را شروع کند، استفاده از پاداش کاربرد زیادی داشته و باعث تقویت یادگیری رفتار می شود.

 

برای اینکه کودکانی شاد تربیت کنید این مطلب را بخوانید : ۱۰ اصل مهم برای تربیت کودک شاد

 

در بعضی مواقع هم گفته می شود که کودکان را نباید تشویق کرد چون باگذشت زمان رفتارهای صحیحی که انجام می دادند دیگر انجام نمی دهند و کم کم از موضوع فاصله می گیرندبعضی دیگر عقیده دارند که کودک را باید زمانی تشویق کرد که لیاقتش را دارد. به این نکته هم باید توجه کرد که سخت گیری زیاد باعث افسار گسیختگی فرزند می شود .

نکته ی مهم : سعی کنید زمانیکه که فرزند را تشویق می کنید تشویق از صمیم قلب باشد زمانی که تشویق از صمیم قلب نباشد کودک متوجه می شود واز تشویق شما چندان استقبالی نمی کند .

 

charbzaban

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا