آموزش و تربیت نوجوان (دختر و پسر)

رشد قد در پسران تا چه سنی ادامه دارد؟ (جدیدترین تحقیقات)

bestkid b

بزرگ شدن بچه ها خیلی زود اتفاق می افتد. وقتی به پسر نوجوان خود نگاه می کنید متوجه می شوید که زمان چقدر زود می گذرد. شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد که این پسر، روزی در آغوش شما یک نوزاد کوچک بوده است ولی اکنون برای خود مردی شده است! اما سوال اینجاست که رشد پسرها تا چه سنی ادامه دارد؟

اگر احساس می کنید که فرزند شما با سرعت نور در حال رشد است، اشتباه نمی کنید! پسرها در طی چند سال می توانند به سرعت قد بکشند و مانند یک آدم بزرگسال بنظر برسند.

حتما بخوانید: قد و وزن کودکان زیر ۴ سال به تفکیک سن و جنس چقدر باید باشد؟

عواملی مانند زمان بلوغ و ژنتیک، نقش مهمی در قد کشیدن و بزرگ شدن کودکان دارند. در این مطلب با ما همراه باشید تا درمورد میزان رشد استاندارد، سن توقف رشد و پیش بینی قد پسرها در بزرگسالی اطلاعات لازم را بدست آورید.

رشد نرمال

کودکان در ۴ سال اول زندگی (به ویژه در ۲ سال اول) به سرعت رشد می کنند. آنها بطور میانگین سالانه حدود ۱۶/۱۰ سانتی متر رشد می کنند. بعد از ۴ سالگی، سرعت رشد کودکان بتدریج کاهش پیدا می کند و تا زمان رسیدن به بلوغ، به میزان ۵ سانتی متر در سال می رسد.

پس از آن که در بلوغ به اوج رشد خود رسیدند، دختران سالانه ۷ تا ۸ سانتی متر رشد می کنند و پسران حدود ۱۰ سانتی متر در سال رشد می کنند. بعد از اینکه نوجوانان به اوج رشد خود رسیدند، رشد آنها به تدریج کند می شود و حدود ۴ تا ۵ سال پس از آن، به قد بزرگسالی خود دست پیدا می کنند.

پسرها در چه سنی، رشد خود را متوقف می کنند؟

توقف رشد پسرها ارتباط زیادی با زمان رسیدن به بلوغ و ژنتیک آنها دارد. اگر در مورد رشد فرزند خود نگران هستید، می توانید به پزشک مراجعه کنید.

همه می دانند که سن بلوغ پسرها و دخترها با هم متفاوت است. اما این زمان (بلوغ)، معمولا قبل از ۱۰ سالگی نخواهد بود.

اینکه رشد فرزند شما تا چه سنی ادامه دارد، به جنس او بستگی دارد. رشد پسرها نسبت به همسالان دخترشان، دیرتر اتفاق می افتد اما بتدریج پس از بلوغ ادامه پیدا می کند و تا اواخر دوران نوجوانی، ادامه خواهد داشت. اکثر دختران تا سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی بلندتر می شوند، اما پسران همچنان تا حدود ۱۸ سالگی افزایش تدریجی قد را خواهند داشت.

پسران حدود دو سال پس از بلوغ حداکثر رشد خود را تجربه می کنند، به طور کلی اولین دوره رشد آنها در حدود ۱۲ سالگی اتفاق می افتد.

پسران پس از بلوغ، به طور معمول به سرعت رشد می کنند و در سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی به حداکثر قد بزرگسالی خود می رسند.

با این وجود، زمانبندی رشد پسرها بسیار گسترده و متنوع است. بعبارت دیگر زمان رشد هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و نمی توان سن دقیقی برای آن مشخص کرد. بنابراین پسری که زودتر به بلوغ می رسد، زودتر هم رشد خود را متوقف می کند.

حتما بخوانید: بلند قد شدن جنین: عوامل تاثیرگذار، تاثیر وراثت و بهترین راهکارها

پسران می توانند در هر سنی بین ۸ تا ۱۳ سالگی وارد بلوغ شوند و بین سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی جهش رشد داشته باشند. در دوران بلوغ، پسران باید از ورزش منظم و رژیم متعادل استفاده کنند تا از رشد و پیشرفت مناسب استخوان هایشان اطمینان حاصل کنند.

پس می توان اینطور نتیجه گرفت که زمان توقف رشد در پسرها، به میزان زیادی به سن بلوغ آنها بستگی دارد. بعبارت دیگر هرچه پسری زودتر بالغ شود، توقف رشد هم در او سریعتر اتفاق خواهد افتاد.

بلوغ چگونه بر رشد تأثیر می گذارد؟

سن بالغ شدن پسران تاثیری در قد و جثه ی آنها در بزرگسالی ندارد، اما بر شروع و متوقف شدن رشد او تأثیر می گذارد.

پسران از لحاظ زمان رسیدن به بلوغ، به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- بلوغ زودرس، که شروع بلوغ در حدود ۱۱ یا ۱۲ سالگی می باشد.

۲- بلوغ دیررس، که شروع بلوغ در حدود ۱۳ یا ۱۴ سالگی است.

هر دو دسته معمولاً قد نسبتا مشابهی دارند، اما افرادیکه بلوغ دیررس دارند، تمایل به رشد سریعتری دارند تا زمان از دست رفته را جبران کنند. در دوران بلوغ، اکثر پسرها به حدود ۹۲ درصد قد بزرگسالی خود دست پیدا می کنند.

حتما بخوانید: افزایش قد در نوجوانی به چه عواملی بستگی دارد؟ (جدیدترین تحقیقات)

پسرانی که قبل از بلوغ دارای محدودیت رشد هستند، همچنان در دوران بلوغ به همان اندازه متوسط ​​قدی دست پیدا می کنند. بعبارت دیگر این کمبود رشد در دوران بلوغ جبران می شود.

علائم بلوغ در پسرها

 • ابتدا رشد پا (بزرگ شدن سایز کفش) آغاز می شود.
 • نکته: تا بعد از مرحله دوم بلوغ پسران، جهش (رشد سریع) قد شروع نمی شود.
 • موهای بدن شروع به رشد می کنند.
 • اندازه ی بیضه ها و اندام های جنسی افزایش میابد.
 • توجه: آلت تناسلی مرد تا بعد از مرحله دوم بلوغ بزرگ نمی شود.
 • موهای زیر بغل ظاهر می شود و میزان تعریق افزایش میابد.

چه عواملی ممکن است میزان رشد را تحت تاثیر قرار دهد؟

عواملی مانند رژیم غذایی و محیط می توانند بر رشد تأثیر بگذارند. در سراسر جهان، کودکانی که رژیم های غذایی نامناسب یا سوء تغذیه دارند، به اندازه کودکانی که وعده های غذایی فراوان، مغذی و متعادل دارند، قد بلند و قوی نخواهند شد.

بیماری های خاص، مشکلات ژنتیکی و استفاده از برخی داروها مانند داروهای کورتیکواستروئید می توانند رشد را کند یا محدود کند.

حتما بخوانید: شربت افزایش قد کودکان: همه نکات مهم که باید بدانید!

عدم تعادل در هورمون های بدن ممکن است رشد را کند یا سریع کند. در موارد زیر لازم است که به پزشک مراجعه کنید:

 • رشد بسیار سریع یا بسیار کمتر از حد انتظار در پسرها
 • قد بسیار بلندتر یا کوتاهتر فرزند نسبت به همسالان خود
 • قد بسیار بلند با وجود داشتن والدین کوتاه قد
 • بلوغ دیررسی که تا سن ۱۴ سالگی شروع نشود

تصویر برداری اشعه ایکس از دست ها و مچ، می تواند تاحدودی میزان رشد کودک را در آینده مشخص کند.

پیش بینی قد پسرها در بزرگسالی

هیچ روش ۱۰۰٪ دقیقی برای تعیین میزان قد کودکان در آینده وجود ندارد اما دو روش تخمینی وجود دارد که متخصصان از آن برای پیش بینی قد پسرها در بزرگسالی استفاده می کنند. دو روشی که در اینجا ذکر شده است شامل پیش بینی قد از روی قد والدین (فرمول) و استفاده از جداول رشد است. لازم به ذکر است که این روش ها بصورت تخمینی میزان قد را بیان می کنند و کاملا قطعی نیستند.

یک فرمول تقریبی این است که قد پدر را بعلاوه ی قد مادر می کنیم و عدد بدست آمده را تقسیم بر ۲ می کنیم و در نهایت با ۵/۶ جمع می کنیم. برای مثال اگر قد پدر ۱۷۳ سانتیمتر و قد مادر ۱۶۷ سانتی متر باشد، قد فرزند پسر ۱۷۶ سانتی متر خواهد بود. (۳۴۰ = ۱۷۳+۱۶۷ که تقسیم بر ۲ می شود ۱۷۰ سانتیمتر و با ۵/۶ جمع می شود و در نهایت حدود ۱۷۶ سانتی متر خواهد شد). این فرمول تقریبی است و ممکن است با قد آینده ی کودک، حدود ۵ سانتی متر تفاوت داشته باشد.

Dr. Antal روش دیگری را ترجیح می دهد. وی توضیح می دهد: “برای کودکی که دوران بلوغ را پشت سر می گذارد، صدک قد آنها را در نمودار رشد پیدا کنید و منحنی مربوطه را دنبال نمایید.”

به عنوان مثال، اگر به نمودار رشد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) برای پسران ۲ تا ۲۰ سال نگاهی بیندازید، یک پسر ۱۳ ساله که ۱۵۴ سانتی متر قد دارد، در صدک ۵۰ است. بر اساس آن منحنی، او باید در بزرگسالانی به قد ۱۷۵ تا ۱۷۷ سانتی متر برسد.

حتما بخوانید: علل اصلی کوتاهی قد کودکان و جدیدترین راههای افزایش آن از دید متخصصان

نمودار رشد CDC صدک های مخصوص وزن را هم نشان می دهد که به والدین کمک می کند وزن فرزندشان را در آینده تخمین بزنند. با استفاده از همان مثال صدک ۵۰، یک پسر ۱۳ ساله که وزن بیش از ۴۵ کیلوگرم دارد می تواند انتظار داشته باشد تا در بزرگسالی وزن خود را به ۷۵ کیلوگرم برساند. البته این روش زمانی درست عمل می کند که قد و وزن کودک، مطابق با نمودار و بطور متوسط ادامه پیدا کند.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫30 دیدگاه ها

 1. سلام
  من ۱۳ سالمه قدم ۱۶۰
  من میخوام در آینده قدم بالای ۱۸۵ بشه
  من پدرم ۱۸۵
  مادرم ۱۶۰
  دایی و عمو ها میانگین بالا و پایین ۱۸۰ هستن
  تغذیه مناسب هم دارم
  ولی قدم نسبت به سنم خیلی کمه
  من شناگر و بدنساز هم هستم ولی کرونا که اومد دیگه هیچ تمرین ورزشی نداشتم
  آیا قدم در آینده اون چیزی که میخوام میشه؟؟

  1. سلام بنده پسر هستم ، سنم ۱۷ سال ۶ ماه ،قدم ۱۷۲ هستش میخواستم ببینم تا چه سنی امکان رشد قد وجود داره؟؟!!!

   تو این ۶ ماه ۱ سانت نیم بهم اضافه شده به نظرتون ۱۷۵ یا ۱۷۸ میتونم بشم؟؟؟؟؟

 2. سلام خسته نباشید من تازه ۱۹ سالم شده قدم ۱۶۸ هست میخواستم بدونم ایا امکانش هست که به ۱۱۷۵ برسم

 3. سلام من ی پسر ۱۲و ۱۱ماه هستم میگم من قدم ۱۶۵هست برای سنم خوبه بعدش من چون خود ارضایی کردم روی قدم برای اینده تاثیر داره اگر داره چکار کنم چ از بین بره

 4. یادش بخیییییر …. !!!

  میگم یادش بخیر چرا ! به روزی بزرگترین دغدغه زندگیم همین قد بود حالا شاید بپرسی مگه قدت چقدر بوده ؟
  من وقتی دوم دبیرستان بودم قدم حدودا ۱۶۵ اینا بود ولی دوسداشتم بلند تر بشم ، اینم بگم ک تقریبا از اکثر بچه های کلاس کوتاه تر بودم
  یه معلم زیست شناسی نچسب داشتیم رفتم بعد کلاس ازش پرسیدم قد من بلند میشه و این حرفا ، این بی شعورم من شست گذاشت کنار 😂 ( بماند که با من هم قد بود )
  سرتونو درد نیارم کلافه عصبی بودم گفتم این حالیش نیس میرم دکتر ، بدون این که ب کسی بگم رفتم ساختمان پزشکان از یه دکترررررر بااااااحاااااال وقت گرفتم ، بهم گفت ولللللل کنننننن عزیزم مگه میخوایم چقدر عمر کنیم داری روزتو خراب میکنی ( اگه تا اینجا خوندی ناامید نشو بخون بقیه رو ) اقا این با من حرف زد ۳،۴ دقیقه من اصلا طرز فکرم عوض شد درسته بارفیکس میرفتم ( ۱،۲ تا ها ) هرروز شیرم میخوردم ( ۱یا ۲ قوطی ) ولی دغدغم نبود ، اقا منو میگه تا طرز فکرم عوض کردم استرس گزاشتم دور بهو مثل بامبو قد کشیدم شدم ۱۷۰ سال بعد سوم دبیرستان شدم ۱۷۵ سال بعد وسطای پیشدانشگاهی شده ۱۷۸ ، بیس سالگی هم شدم ۱۸۲

  الان من چرا اومدم برات کامنت بنویسم ؟ چون دقیقا چند سال پیش داشتم کامنتای این سایت هر روز میخوندم الان من یاد اون روزا افتادم نصفه شبی ک چقدر استرس مهم بود خواستم حتی شده یکککککک نفر شاید تونستم بهش تاثیر بزارم
  میخوای ۱۱۰ سانت باش یا ۱۳۰ یا ۱۵۰ یا هر قدی که داری الان ، باباااااا خودت دوست داشته باش استرس بزار دور فرض کن امروز اخرین روز زندگیت واقعا برات قد مهم نمیشه اونجوری زندگی کن تو بدون استرس ، اونوقت به خواستتم میرسی

  من این کامنت تو چند تا سایتم میزارم شماهم لایک کنید تا بیاد بالا خیلی ها بخونند به خودشون و خداشون ایمان داشته باشن

  1. ای بنده خدا
   حرفات خیلی قشنگ و تاثیر گذار بود .
   نمیدونم اسمت چی هست و کجا زندگی میکنی ولی هر جا هستی دمت گرم با این کامنت قشنگت خیلی قشنگ بود ایشالا همیشه پیروز و موفق باشی

  2. سلام داداش، من تا یه جایی خیلی باهات تفاهم دارم، دوم دبیرستان هستم قدم 165 هستش، واقعا اعصابم داغونه دیگ نمیدونم چ کار کنم، از همه هم سن و سالام کوتاه ترم،البته نمدونم پدر مادر شما قدشون چقده، ولی ولی واس نت کوتاهن و مطنئنم دیگ بیشتر ازیت قد نمیکشم، هیشکی هم درک نمیکنه، خلاصه قد قدت رو بدون

  3. ببخشید من چندتا سوال از شما داشتم میتونم باهاتون در ارطبات باشم؟
   و یه سوال دیگه فقط با بارفیکس و شیر اینقد رشد کردید؟

  4. باسلام ممنون از راهنمایی خوبتون.من پسرم در حال حاضر 14سال و 8ماه داره ولی دقیقا کسی به من گفت دیگه ایشون قد نمی‌کشه . متاسفانه خیلی اذیت شدم . راهنمایی شما خیلی درست به جا و عاقلانه بود .ممنون .عاقبت بخیر باشی جووون

 5. سلام من پسرم ۱۳ سال و ۸ ماه سن دارم قدم ۱۶۷ cmهست و وزنم ۵۴ کیلو هست چاغ نیستم اما استخوان های سنگینی دارم میخوام قدم تا ۱۸۰ سانت بشه به نظر تون میشه اعتماد به نفسی خوبی دارم بدم آماده ای دارم قد پدرم ۱۷۵ هست و قد مادرم ۱۶۰ لطفا جوابمو بدین

 6. سلام
  لطفا سوالمو جواب بدید خیلی برام مهمه خواهش میکنم🙏
  من اسمم مجتبی هست ۱۶ سال و پنج ماه سنمه و قدم ۱۷۸ هست
  همین چهار ماه پیش قدم ۱۷۴ بود
  بنظرتون آیا قدم از ۱۸۰ بلندتر میشه یا نه
  لطفا لطفا جواب بدید

 7. سلام‌ آقای دکتر من پسرم ۱۳ سالشه و ۱۸۰ سانت قدش و وزنش ۱۰۰ کیلو دکتر بردمش میگه قدش نرماله چون شما قد بلندی و اینکه جای نگرانی نیست هورمون انسولینش بالاست و تیروییدش کم‌کاره دارو مصرف میکنه لیووکسین و متفورمین من برای قدش نگرانم چون اصلا با همسنهاش تناسب نداره چه باید بکنم‌خودم‌۱۷۰ و پدرش ۱۷۵ سانت قدمونه

 8. ببخشید من 16 سالمه و قدم 168
  تو سن 14 سالگی بلوغم شرو شد
  چن روز پیش با مراجعه به دکتر و گرفتن عکس رادیولوژی گفتن ک صفحه رشدم کامل ن ولی تا حدودی بسته شده
  کلسی پاور و ال ارژنین میخورم برا رشد قدم
  از طرفی تو خانواده ما هم پدرم و هم داییم بین سن 17 تا 18 سالگی رشد قد بسیار سریعی داستن ک یدفه تو اون فاصله سن رشد کردن
  میخواستم بدونم با این سرایط قدم تا دو سال دیگه به چه حدی میرسه؟
  حداکثر تا چند cm دیگه رشد میکنم
  ممنون میشم پاسخ بدید🙏🏿

 9. من 13سالمه قدم 155 وزنم 43 ایا نسبت به سنم خوبه ؟ ایا می توانم در آینده قد 180 داشته باشم؟قد مادرم 150 قد پدرم 177

 10. سلام پسر من ۱۴ سالشه و قدش ۱/۸۲ هست و خیییلی ناراحته میگه دیگه نمیخوام قدم بلند بشه و میترسه زیاد از حد قدش بلند بشه ایا راهی وجود داره رشد قد متوقف بشه؟

  1. سلام حتما همینطوره. سن بلوغ اکثر پسران از 11 تا 15 سالگی هست و جهش قدی شما تا سن 16 سالگی (هر سال بین 2 تا 3 سانتی متر) باید اتفاق بیفته. حتما نکات گفته شده در مطلب را دنبال بفریمایید

 11. سلام من 13 سالمه قدم 157 من می خواهم در بزرگسالی قدم به 180 برسانم ایا میشه ؟ قد پدرم 177 قد مادرم 155

 12. پسرم قدش ۱۵۷ وتازه رفته تو۱۶ مخواستم ببینم دیگه قد میکشه یا نه صداش کمی کلفت شده چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا