آموزش های نگهداری از نوزاد

مدت زمان و تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد سه ماهه

bestkid b

پس از رسیدن کودک به ۳ ماهگی ، متوجه تغییرات زیادی در او خواهید شد. کودک در این زمان می تواند در طول روز مدت بیشتری بیدار بماند ، لبخند بزند ، صداهای مختلف ایجاد کند ، اشیاء را با چشم دنبال کند و سر را هنگام قرار گرفتن روی شکم بلند کند! تغییرات هم در رفتار و هم در اندازه ی بدن کودک مشاهده می شود. در ۳ ماه بعدی(پس از رسیدن کودک به ۶ ماهگی) ، کودک به ۲ برابر وزن تولد خود می رسد.

با وجود همه این تغییرات ، مواظبت و بزرگ کردن کودک در چند ماه نخست زندگی ، از همه ی مواقع سختتر خواهد بود. برای شیر دادن به نوزاد ، نیازی به وقت گرفتن با ساعت نیست بلکه تنها به رفتارهای او توجه کنید. رفتارهایی مانند دست کردن در دهان ، باز کردن دهان ، داد زدن و… نشاندهنده ی گرسنگی فرزندتان است. گریه کردن آخرین مرحله است و نشان دهنده ی نیاز فوری به شیر خوردن است.

حتما بخوانید: چگونه کودک را به شیشه شیر عادت دهیم و با نوزادی که شیشه نمی گیرد چه کنیم؟

شیر دادن

نوزادان تازه متولد شده به تغذیه ی مداوم با شیر مادر نیاز دارد. حجم معده ی کودک بسیار کوچک است بنابراین میزان شیر خوردن در هر بار بسیار کم و دفعات آن زیاد است. هضم شیر مادر بسیار راحت است ، بنابراین نوزادان زودتر احساس گرسنگی می کنند. پس از رسیدن کودک به ۳ ماهگی ، معده ی او به اندازه یک تخم مرغ خواهد بود (ظرفیت ۵۵ – ۸۵ گرم). از آنجا که در این زمان ظرفیت معده بزرگتر است ، می توانند شیر بیشتری مصرف کنند.

به طور متوسط ​​، کودک ۳ ماهه شیرخوار ، هر ۳-۴ ساعت یکبار یا تقریباً ۷-۹ بار در روز به شیر خوردن نیاز دارد. در این زمان کودک بیشتر شیر می خورد و به تغذیه ی بیشتری نیاز دارد. همانطور که در بالا اشاره شد ، شیر دادن نوزاد ، نیازی به وقت گرفتن ندارد و تنها باید به علامت ها و نشانه های گرسنگی توجه شود.

اگر می بینید فرزندتان به ندرت شیر می خورد، سینه تان را بیشتر به دهانش بگذارید یا شیرتان را بدوشید. در این زمان فشرده سازی پستان را امتحان کنید (دست خود را مانند حرف “C” بگیرید و پستان را به عقب و جلو ببرید و چندین بار این حرکت را تکرار کنید. بعبارت دیگر در حالی که کودک مشغول نوشیدن شیر است، پستان را با انگشت شست بالا و انگشتان دیگر در پایین نگه دارید و به آرامی آن را فشار دهید تا به کودک کمک کند شیر بیشتری دریافت نماید).

حتما بخوانید: اطلاعات بسیارمهم درباره زن شیرده و اشتباهات رایج مادران در این دوره

این باعث می شود کودک شیر بیشتری بخورد و او را ترغیب کند تا بصورت فعال تری به شیر خوردن ادامه دهد. وقتی دوباره مکیدن کودک کند شد ، او را بچرخانید و با پستان دیگر به او شیر دهید. هنگامی که شیر دهی از یک پستان انجام شد ، سینه باید احساس نرمی و خالی بودن کند و کودک باید سیر شده باشد. این بهترین زمان برای خوابیدن کودک است.

تغذیه نوزاد با شیر خشک

میزان شیر مورد نیاز در کودکان ۳ ماهه ای که با بطری(شیر خشک) تغذیه می شوند ، به طور معمول ۱۰۰ تا ۱۱۰ گرم و ۵-۷ بار در روز می باشد. هضم شیر خشک کمی بیشتر از شیر مادر طول می کشد. بنابراین دفعات شیر دهی کمتر خواهد شد.

حتما بخوانید: تاثیر استرس بر شیر مادر چیست؟ توضیح همراه با فیلم آموزشی

تا ۳ ماهگی کودک می تواند چه چیزی بخورد؟

کودک تنها قادر به خوردن شیر مادر و یا شیر خشک است. بسیاری از والدین می پرسند آیا می توانم به کودک ۳ ماهه آب بدهم؟ جواب منفی است! اکثر پزشکان به والدین توصیه می کنند پس از شروع غذای جامد – تقریباً از ۴ تا ۶ ماهگی – آب دادن به کودک را آغاز کنند. از طریق شیر مادر و یا شیر خشک ، آب زیادی به بدن نوزاد میرسد و دیگر نیازی به آب نیست.

آیا باید از رفلاکس شیر از دهان کودک نگران باشیم؟

رفلاکس یا استفراغ (تف کردن) نوزادان بعد از خوردن شیر یا در حین آروغ زدن طبیعی است. تف کردن مقدار بسیار کمی شیر را – کمتر از ۳۰ میلی لیتر – خارج می کند و جای نگرانی نیست.

می توانید با روش های زیر در ماه های ابتدایی ، رفلاکس را کاهش دهید:

  • قبل از گرسنه شدن زیاد کودک، به او شیر دهید.
  • کودک را در طول تغذیه و به مدت یک ساعت پس از آن در حالت نیمه ایستاده نگه دارید.
  • آروغ کودک را مرتبا بگیرید.
  • از تغذیه بیش از حد کودک اجتناب کنید.
  • بلافاصله پس از تغذیه کودک ، با او بازی یا شوخی نکنید.

اگر به نظر می رسد کودک میزان زیادی شیر استفراغ می کند یا وزن گیری خوبی ندارد ، به پزشک مراجعه کنید. اگر فرزندتان تب دارد یا علائم کمبود آب بدن (مانند خیس نکردن پوشک) را نشان داده است ، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

حتما بخوانید: خوش طعم شدن شیرمادر آیا ممکن است؟ ۳ راه حل اصولی متخصصان

حرف آخر

صرف نظر از نوع شیر مصرفی نوزاد(شیر مادر یا شیرخشک) ، همیشه به دفعات تعویض پوشک توجه داشته باشید. تعداد دفعات تعویض کودک ، می تواند نشانه ای از شیردهی کافی باشد.

کودک ۳ ماهه باید حداقل ۴ تا ۵ بار تعویض پوشک در روز داشته باشد. نوزادان در این سن باید یک بار در روز مدفوع کنند اما ممکن است در بعضی نوزادان این دو روز یکبار باشد. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند ، معمولا حرکات روده ی کمتری دارند. یکی دیگر از شاخص های سلامتی ، این است که کودک تان پس از هر بار مراقبت های بهداشتی ، به طور پیوسته افزایش وزن داشته باشد.

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا