سلامت نوزاد

بوسیدن نوزاد خوب است یا بد؟ 3 عوارض جانبی که باید بدانید

bestkid b

تمام مادران این افتخار را دارند که اولین بوسه را بر روی صورت زیبای نوزادان بعد از بدنیا آمدنشان نقش بزنند و این بوسیدن از نظر احساسی روی مادر و فرزند تاثیر می گذارد. در این مطلب خواهید آموخت که بوسیدن نوزاد خوب است یا بد؟ همچنین نتایج جدیدترین تحقیقات روز را در این مورد برای شما بیان می کنیم.

مقدمه:

معمولا علاقه افراد نسبت به بچه ها با بوسیدن آنها نشان داده می شوند اما نوزادان از اینکه دیگران آنها را ببوسند احساس خوشایندی به آنها دست نمی دهند و واکنش آنها در برابر این حرکت، بیشتر گریه و زاری است. در ادامه علت این موضوع را به شما خواهیم گفت.

فیلم واکنش خنده دار بچه ها به بوسیدن:

مطلب کاربردی : ۵ نکته مهم برای اینکه نوزادی آرام داشته باشیم

پزشکان معتقدند که نوزادان را تا سن ۱ سالگی نباید بوسید اما اما از آنجایی که نوزادان به شدت دوست داشتنی و خواستنی هستند نبوسیدن آنها برای ابراز علاقه غیر ممکن است. لذا تا جایی که ممکن است نوزادان را کمتر ببوسید چون بوسیدن نوزاد باعث ورود میکروب ها و ویروس های بیماری زا به درون بدن نوزاد خواهند شد و باعث بیمارشدن وی خواهند شد.

چنانچه نوزادان در ۲۸ روز یا چهار هفته اول زندگی خود باشند چون در این دوران جسم به تکامل خود نرسیده است نیاز به مراقبت صحیح و فراوان دارد. یکی از مراقبت‌های مهم در این دوران مراقبت از پوست نوزاد است، زیرا پوست او در ماه اول یا در اصل در ۲۸ روز ابتدایی زندگی بسیار حساس و آسیب‌پذیر است.

پوست نوزاد هم مستعد از دست دادن آب و حرارت است و هم مستعد ورود میکروب‌ها؛ البته هنگامی که دوره نوزادی طی شد کم‌کم پوست مراحل بلوغ را طی می‌کند و این مشکل هم حل می‌شود، بهتر است برای پیشگیری از مبتلا شدن نوزاد به بیماری‌های واگیردار ، تاحدامکان اجازه ندهید دیگران کودکتان را ببوسند.

دانه‌های زرد رنگ، قرمزی و خشکی پوست نوزاد رابطه ای با بوسیدن او ندارد این مسئله یک نوع حساسیت پوستی و مربوط به مسائل ژنتیکی نوزاد است که تا ۲ سالگی طول میکشد و با بوسیدن نه بهتر و نه تشدید می‌شود. اما بعد از سن ۲ سالگی بوسیدن نوزادان مانعی برای آنها ندارد. گذشته از خطرات بهداشتی که با بوسیدن آنها ممکن است به آنها انتقال یابد، بوسیدن آنها مزایایی هم دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم.

۱- بوسیدن نوزاد و تقویت سیستم ایمنی آنها

بوسیدن-نوزاد۵

با بوسیدن نوزاد عشق و محبت خود را به نوزادتان ثابت کنید. به آغوش کشیدن، ماساژ دادن، لمس کردن و بوسیدن راه های ساده ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان است. علاوه بر این بوسیدن نوزادان باعث رفع استرس آنها ومی شود که خود عاملی برای تقویت سیستم ایمنی محسوب می شود.

وقتی کودک تازه متولد شده خود را می بوسید، پاتوژن هایی که ممکن است روی پوست کودک زیاد شده باشند را برمیدارید. پاتوژن ها به اندام های لنفاوی ثانویه مانند لوزه ها می روند، جایی که سلول های حافظه B که مخصوص این پاتوژن ها هستند تحریک می شوند. یک مادر شیرده می تواند از این سلول های B استفاده کند تا در برابر پاتوژن ها آنتی بادی تولید کند، سپس این مواد از طریق شیر مادر به کودک منتقل می شود تا با پاتوژن ها مبارزه کند. پس بوسیدن مادر می تواند سیستم ایمنی فرزندش را تقویت کند.

۲- بوسیدن نوزاد و افزایش ضریب هوشی آنها

بوسیدن-نوزادان

عشق ورزیدن و بوسیدن کمک می کند در مغز کودک اتصالات عصبی بیشتری توسعه پیدا کند، که در نتیجه باعث باهوش شدنش می شود. یکی از راه های عشق ورزیدن به نوزادان بوسیدن آنهاست. تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته که در اینجا چند تا از آنها را بیان می کنیم.

۱- تحقیقات در سال ۱۹۵۰ و تحقیقات دیگری که اخیرا در دانشگاه پورتسموث انگلیس انجام گرفت این را ثابت کرد. آنها این آزمایش را روی شامپانزه ها انجام دادند. در این آزمایش شامپانزه ها از دلبستگی محروم می شدند، و مشخص شد بلوغ فکری این شامپانزه ها از آنهایی که مورد مهر و محبت مادری قرار می گرفتند کمتر بود.

۲- در تحقیقی دیگر که توسط دانشکده پزشکی واشنگتن انجام گرفت، عکس های مغزی نشان داد عشق مادری در مورفولوژی مغز کودک دخالت دارد. مرکز آموختن و حافظه مغز که با واکنش به استرس نیز در ارتباط است هیپوکامپ نامیده می شود. هیپوکامپ در کودکانی که خوب پرورش یافته اند نسبت به کودکانی که با آنها درست رفتار نشده ۱۰ درصد بزرگتر است.

۳- تأثیر بوسیدن نوزاد بر شکل گیری رفتار خوب آنها در آینده

بوسیدن-نوزاد۱۳

در آغوش گرفتن، نوازش کردن و بوسیدن نوزادان نه تنها باعث بهبود سلامت فیزیکی آنها می شود، بلکه روی سلامت روانی آنها نیز تاثیر می گذارد. بسیاری از کودکانی که خوب پرورش می یابند نسبت به نیاز های دیگران حساس هستند، با کودکان دیگر به خوبی برخورد می کنند، رابطه ای موفق می سازند، و در مقایسه با کودکانی که مادرانشان اهمیت زیادی به آنها نداده اند موفقیت های تحصیلی بیشتری دریافت می کنند.

مزایای این اهمیت تا زمانی که کودک بالغ می شود نیز ادامه دارد، زمانی که دیگر نوبت آنها برای بزرگ کردن فرزندشان می رسد، می توانند همدلی که آموختند و توانایی فهمیدن دیگران را به کودکان خود منتقل کنند. پس محبت کردن و بوسیدن را از نوزادان و کودکان خود دریغ نکنید.

 از دست ندهید: آموزش بهترین راههای کاهش وزن و لاغری مادران در دوران شیردهی

نکته مهم ! والدینی که سیگار میکشند بلافاصله بعد از سیگار کشیدن نباید نوزاد را ببوسند زیرا برای بیرون رفتن نیکوتین از زبان، لب ها و سیستم تنفسی حداقل دو ساعت زمان لازم است. مخاطبان گرامی همکاران ما آماده پاسخگویی به کلیه سؤالات مرتبط شما در بخش نظرات همین پست می باشند.

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا