نکات سلامتی مادران

ماساژ بارداری چیست؟ انواع آن، مزایا و موارد منع انجام

بعضی اوقات زنان از درد ناشی از زایمان وحشت دارند و دقیقا این جاست که ماساژ بارداری مفید است. انواع مختلفی از ماساژهای بارداری وجود دارد که در کاهش استرس و اضطراب در زنان باردار و بهبود سلامت روان آن ها نقش دارند. در این جا به طور مفصل درباره همه چیزهایی که باید در مورد ماساژهای بارداری بدانید صحبت خواهیم کرد.

تفاوت های ماساژ بارداری و ماساژ معمولی

ماساژ بارداری مانند ماساژ معمولی نیست و ذاتا به دلیل ماهیت و آسیب پذیری افراد گیرنده – زنان باردار از خیلی جهات با ماساژ معمولی تفاوت دارد. کسی که ماساژ را ارائه می دهد، نه تنها باید درک کاملی از بارداری بلکه از آناتومی بدن باردار داشته باشد. آن ها باید بدانند که چه نقاطی در دوران بارداری نباید ماساژ داده شود و حتی باید بدانند که کدام پوزیشن برای زن باردار مناسب است به گونه ای که کوچک ترین آسیبی به جنین وارد نشود. معمولا زنان باردار به حالت لم داده به یک طرف دراز می کشند که چندان برای آن ها خوشایند نیست، منتها بدون شک مناسب ترین و ایمن ترین پوزیشن برای جنین است.

سه ماهۀ دوم بارداری بهترین زمان برای انجام ماساژ است. در این دوران جنین شما به اندازۀ کافی رشد کرده و احتمالاً حالت تهوع مادر رفع شده و ممکنه گرفتگی عضلات و درد پشت و کمر کم کم به سراغ مادر آمده باشد. ماساژ در دوران بارداری می‌تواند در رفع استرس مادر، بهبود گرفتگی عضلات و کاهش کمردرد، درد باسن و شانه نیز تأثیر خوبی داشته باشد. ماساژ، مقدار هورمون اپی‌نفرین را که منجر به گرفتگی عروق می‌شود کاهش می‌دهد و باعث آرامش و تعادل در خلق‌وخو می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز

محیط اتاق ماساژ نقش مهمی در روند کار ایجاد می کند زیرا این امر به احساس راحتی و آرامش زنان باردار کمک می کند. در حالت ایده آل، اتاقی که ماساژ ارائه می شود دارای نور کم است که به آرامش حواس شما کمک می کند. عنصر مهم دیگر تخت ماساژ است که معمولا با رویه اضافی برای راحتی خانم ها است. توصیه می شود از میزهایی که فرورفتگی برای شکم فرد باردار دارند استفاده نکنید زیرا این موقعیت فشار زیادی به کمر وارد می کند. توصیه می شود به جای آن بالش های زیادی تهیه کنید که زنان باردار بتوانند روی آن ها دراز بکشند و شکم خود را در موقعیت راحتی قرار دهند.

حتما بخوانید: ۳۰ تا از مهم ترین نکات بارداری در طب اسلامی

این ماساژ برای چه کسانی است؟

برای ما روشن است که ماساژ بارداری برای خانم های باردار بدیهی است، اما چه کسی به این ماساژ بیش ترین نیاز را دارد؟ این ماساژ مخصوص زنانی است که از مشکلات اضطراب ذاتی، افسردگی، هراس یا استرس رنج می برند. بارداری باعث ایجاد استرس قابل توجهی در اکثر زنان باردار، به ویژه زنانی که اولین بارداری را تجربه می کنند می شود. جدا از آن ماساژ برای زنانی که چند قلو باردارند بسیار توصیه می شود. با این حال، برخی شرایط به افراد امکان نمی دهد ماساژ بارداری دریافت کنند، به عنوان مثال زنانی که مشکل لخته شدن خون دارند یا افرادی که ممکن است در معرض خطر زایمان زودرس قرار داشته باشند، نباید برای ماساژ درمانی بارداری ثبت نام کنند.

آیا ماساژ بارداری به روند کار کمک می کند؟

بله، ماساژهای بارداری به روند کار کمک می کنند و وظیفه کاهش درد و استرس را بر عهده دارند. تکنیک های مختلف ماساژ در طی مراحل کار مفید هستند و شما باید حتی قبل از شروع درد زایمان به آن ها عادت کنید. به طور مشابه، تکنیک ‌های خاص و شدید نباید در روزهای آخر مورد استفاده قرار گیرند و توصیه می‌ شود که شما و همسرتان درک کاملی از تکنیک ‌هایی داشته باشید که می ‌توانند در طول انقباض شکم شما را تسکین دهند و یا می ‌توانند در طی فرآیند کار به شما کمک کنند.

ماساژ پرینه

این یکی از تکنیک های باستانی است که در دوران بارداری بر روی زنان باردار انجام می شود تا کانال زایمان را تقویت کرده و از پارگی در طول فرآیند زایمان جلوگیری کند. که شامل کشش های دستی و نرم روی بافت هایی است که کانال تولد را شکل می دهند تا بتوانید کودک را از طریق واژینال و بدون آسیب به پرینه به دنیا بیاورید. زنانی که به طور مرتب در طول چهار پنج هفته آخر بارداری ماساژ پرینه دریافت می کنند، در طی فرآیند زایمان واژینال کم تر به اپیزوتومی یا پارگی واژن نیاز پیدا می کنند.

ماساژ پس از زایمان

ماساژ درمانی پس از زایمان برای بهبودی مادرانی که اولین زایمان خود را تجربه کرده اند بسیار مهم است. این کار به تسکین عضلات دردناک کمک می کند تا بدن به وضعیت قبل از بارداری برگردد. حمل نوزاد به مدت نه ماه در شکم می تواند استرس زا باشد و ماساژ پس از زایمان به آرام شدن فشار استرس کمک می کند. در کنار آن، تغذیه و شیر دادن به نوزاد تازه متولد شده می تواند بیمار را عصبی و خسته کند. ماساژ پس از زایمان برای مادرانی که هنوز به این تجربه عادت ندارند، مناسب است.

حتما بخوانید: چکار کنیم فرزندمان پسر شود؟ (طبق جدیدترین تحقیقات پزشکی)

مزایای ماساژ بارداری

مزایای ماساژ درمانی بارداری بسیار است. اگر شما یا عزیزانتان در دوران بارداری هستید و با عوارض جانبی آن دست و پنجه نرم می کنید، به این مزایا برای سهولت در زندگی خود توجه کنید.

  • این ماساژ به عضلات و اعصاب شما کمک می کند تا آرام شوند تا در نهایت بتوانید احساس آرامش کنید. آرامش نقش مهمی در کاهش استرس شما دارد و به بدن شما در روند بارداری و زایمان کمک می کند.
  • یک ماساژ بارداری خوب برای تسکین درد و گرفتگی عضلات در سراسر بدن مناسب است. در دوران بارداری، بیش تر خانم ها از درد در ناحیه تحتانی کمر، باسن و پاها ناراحت هستند. یک ماساژ درمانی در دوران بارداری به شما کمک می کند تا این درد را به طور موقت فراموش کنید و به شما قدرت می دهد تا از این دوران با موفقیت گذر کنید.
  • ماساژ بارداری قطعا گردش خون شما را در بدن بهبود می بخشد و از تورم یا التهاب پیش گیری می کند. تورم در دوران بارداری شایع است، که عمدتا به دلیل خستگی و فرسودگی ایجاد می شود. یک ماساژ درمانی در دوران بارداری به شما کمک می کند تا از این مشکلات دوری کنید.
  • طبیعی است که زنان باردار برای تحمل وزن یک کودک در شکم، در مفاصل خود درد را تجربه می کنند. ماساژهای بارداری به منظور ایجاد راحتی و آرامش در مفاصل متحمل وزن، طراحی شده اند.
  • ماساژ پرینه به میزان قابل توجهی به کاهش درد زایمان و تسکین روند کار کمک می کند. مشاهده شده است که بیش تر زنانی که ماساژ بارداری منظم دریافت می کنند، زایمان سالم و راحتی را تجربه می کنند و معمولا زمان بسیار کم تری برای بهبودی نسبت به دیگران نیاز دارند. این کار هم چنین عوارض بیش تر در روند زایمان را از بین می برد.

موارد منع دریافت ماساژ در دوران بارداری

بارداری می تواند تغییرات زیادی در بدن زنان ایجاد کند. با بزرگ شدن و رشد کودک، وزن مادر افزایش می یابد. این باعث درد و ناراحتی بسیاری در قسمت های مختلف بدن می شود. در حالی که اکثر خانم های باردار فکر می کنند می توانند ماساژ را تحمل کنند، اما باید موارد منع دریافت ماساژ نیز در نظر گرفته شود.

موارد بسیاری مانند حاملگی پرخطر، طب فشاری و تکنیک های رفلکسولوژی یا بازتاب شناسی باید مورد توجه قرار گیرند. بارداری از گردش خون طبیعی جلوگیری می کند. هنگام استفاده از ماساژ، خطر بالای برای جا به جایی لخته خون وجود دارد. بنابراین در هنگام ماساژ باید فشار ملایم اعمال شود. با پزشک خود مشورت کرده و با جزئیات بیش تری در مورد آن چه برای بارداری سالم و زایمان سالم و راحت نیاز است، آشنا شوید.

انواع ماساژ مناسب بارداری

۱-ماساژ شانه در دوران بارداری

درد شانه در بین زنان باردار بسیار متداول است. با رشد کودک، افزایش وزن پیدا می کنید که ممکن است انواع مختلفی از دردها در بدن شروع شوند. درد شانه به خاطر حالت خوابیدن نامتعادل و غیر متعارف شروع می شود. سعی کنید یک وضعیت خواب مناسب را برای کاهش درد حفظ کنید. ماساژ شانه در دوران بارداری می تواند مفید و آرامش بخش باشد.

با رسیدن به سه ماهه سوم درد افزایش می یابد و وزن ناهموار و نامنظمی در شکم شما وجود دارد که بر عضلات گردن شما فشار وارد می کند. شما همیشه باید به دنبال یک ماساژ ملایم باشید که استرس را تسکین می‌ دهد و ماهیچه‌ های شما را آسوده می‌ کند. همیشه مراقب باشید که نقاط محل طب سوزنی در نزدیکی ناحیه گردن و پشت را تحریک نکنید، زیرا این نقاط در صورت تحریک می توانند به بارداری شما آسیب برسانند.

حتما بخوانید: در سه ماه اول بارداری چه چیزهایی نباید بخوریم؟

۲-ماساژ ساق پا در دوران بارداری

ماساژ ساق پا در دوران بارداری بسیار آرامش بخش به نظر می رسد. شما دوست دارید عضلات ساق پاهایتان را شل کنید و حتی برای یک دقیقه آن ها را دراز کنید. با این حال، موارد منع مصرف بسیاری نیز در این جا وجود دارد. بسیاری از زنان اظهار داشته اند که که ماهیچه های ساق پای چپ آن ها محکم تر است و آن را سخت تر از ماهیچه های ساق پای راست خود احساس می کنند.

اگر دچار درد مشابهی هستید، ممکن است بخواهید قبل از هرگونه ماساژ دوباره فکر کنید. عضلات پا، خصوصا عضلات ساق پا پر از نقاط طب فشاری فعال هستند. یک ماساژ سنتی سوئدی حتی می تواند لخته های خون را جا به جا کند و به بارداری آسیب برساند. بهتر است قبل از مراجعه برای هر نوع ماساژ پا در دوران بارداری، به پزشک خود مراجعه کنید.

۳-ماساژ شکم در دوران بارداری

هنگام بارداری می توانید شکمتان را ماساژ دهید. همیشه به خاطر داشته باشید که فشار زیادی وارد نشود. اگر احساس آسودگی می ‌کنید و فکر می کنید که می ‌توانید فشار بیش تری وارد کنید، این کار را نکنید. زیرا این کار می ‌تواند لخته ‌های خونی را جا به جا کند و به رشد کودک شما آسیب برساند.

یک ماساژ با روغن گیاهی ساده و با فشار ملایم می تواند به تنظیم دمای مناسب کمک کند و احساس اضطراب کم تری به شما بدهد. هرچه آهسته و آرام آرام شکم خود را ماساژ دهید، احساس آرامش بیش تری خواهید داشت. برای حفظ ایمنی در دوران حاملگی می توانید کم ترین فشار ممکن را اعمال کنید. اگر شکم شما درد گرفت، ماساژ را فورا متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید: عکس اندازه شکم در ماههای مختلف بارداری و همه نکات مهم

۴-ماساژ پا در دوران بارداری

تقریبا هر زن بارداری به ماساژ پا نیاز دارد. با این وجود انگشتان پای ما پر از نقاط طب فشاری است که تمام بدن را به هم متصل می‌کند. وقتی این نقاط تحریک می ‌شوند، در جریان خون و گاز طبیعی در دوران بارداری دخالت می ‌کنند. این امر باعث ایجاد عوارض جدی مانند تجربه درد در اطراف رحم می ‌شود.

همیشه به یک متخصص که در این حرفه تجربه زیادی دارد مراجعه کنید. ماساژ پا باید فقط توسط افراد حرفه ای انجام بگیرید. آن ها از میزان فشار و محل دقیق ماساژ اطلاع دارند، بنابراین به شما آرامش می بخشند و به کودک شما آسیب نمی رسانند.

۵-ماساژ در هفته چهارم بارداری

گرفتن ماساژ در هفته چهارم بارداری به هیچ وجه به کودک شما آسیب نمی رساند. در هفته چهارم، کودک شما در مراحل ابتدایی جنینی است و هیچ چیز دیگری نیست. پس ماساژ چگونه می تواند به شما آسیب برساند؟ بیش تر ماساژورها حتی قبول نمی کنند به کسی که در هفته اول بارداری است ماساژ دهند. این امر به این دلیل است که فکر می کنند ممکن است منجر به سقط جنین شود.

این طرز فکر به این دلیل است که آن ها می ترسند اگر یک زن باردار بعد از گرفتن ماساژ سقط جنین کند، مسئولیتش با آن ها باشد. بنابراین اگر در هفته چهارم بارداری هستید و ماساژ می خواهید، حتما ماساژور خود را قانع کنید که فشار زیادی وارد نکند.

حتما بخوانید: فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی (و غذاهای نامناسب)

۶-ماساژ در دوران بارداری در سه ماهه اول

در حالی که نیمی از جهان در مورد فواید ماساژ بارداری اختلاف نظر دارند، نیمی دیگر از آن قدردانی کرده و به دیگران آموزش می دهند. طبق اعلام انجمن بارداری آمریکا، ماساژ می تواند فواید سلامتی بسیاری برای زنان باردار به همراه آورد. بعلاوه باعث کاهش استرس، ایجاد خواب خوب و کاهش درد زایمان و درد در سراسر بدن می شود.

با این حال، بسیاری از پزشکان و متخصصان توصیه می کنند در سه ماهه اول ماساژ بارداری استفاده نشود. این امر به این دلیل است که آن ها می ترسند افزایش گردش خون در سه ماهه اول برای رشد کودک مضر باشد. آن ها زنان را ترغیب به ماساژ بعد از سه ماهه اول خود می کنند. برای ماساژ درمانی ایده آل قبل از تولد، افراد آموزش های بیش تری دریافت می کنند و برای تمرین نیاز به مجوز متفاوتی دارند. آن ها در مورد نقاط فشار مربوط به بارداری و بایدها و نبایدهای آن آموزش می بینند.

۷-ماساژ قبل از تولد

با افزایش ماساژهای بارداری، درمانگران دوران بارداری در همه جا قابل دسترسی هستند. اما قبل از مراجعه برای ماساژ همیشه باید سوابق مرکز بهداشت و متخصصان آن را بررسی کنید. بسیاری از کلینیک ها درمانگران بی تجربه را استخدام می کنند.

بنابراین صحبت کردن و پرسیدن سوالات و همه چیزهایی که می توانید در رابطه با بارداری و حفظ آن داشته باشید بسیار مهم است. اولین قدم، اطمینان از صلاحیت درمانگر و شرایط شغلی او است. بیش تر درمانگران بی تجربه قبل از ماساژ مجوز پزشک را درخواست می کنند. بلافاصله آن مرکز را کنار بگذارید و به دنبال یک مرکز حرفه ای تر باشید.

حتما بخوانید: ورزش مناسب بانوان باردار: فواید و روش انجام به تفکیک هر ۳ ماه

همیشه یک موقعیت راحت برای خود انتخاب کنید. هرگز روی شکم خود دراز نکشید زیرا باعث آسیب رسیدن به جنین و ناحیه رحم می شود. همیشه برای داشتن یک تجربه آرامش بخش با پزشک خود در ارتباط باشید. یک درمانگر متخصص و معتبر هرگز به ماساژ در سه ماهه اول بارداری نه نمی گوید. اگر یک مرکز از این کار امتناع می کند، بدانید که بی تجربه هستند و آموزش ندیده اند.

در بسیاری از مراکز، ماساژ درمانی بعد از زایمان برای بدن و آبگرم کامل نیز ارائه شده است. ممکن است شما این سرویس ها را انتخاب کنید و بخواهید ماده ای را که برای این خدمات استفاده می شود، بررسی کنید که به بارداری شما آسیب نرساند. در مورد سلامت عمومی و وضعیت روحی خود صحبت کنید.

اگر در طول ماساژ با هرگونه ناراحتی رو به رو هستید با پزشک خود مشورت کنید و همیشه سعی کنید آرام باشید. هرچه بیش تر مضطرب و هیجان زده شوید، استرس و درد بیش تری بر بدن و ذهن شما وارد می شود.

ویدیوی کاربردی ماساژ بارداری

 

حتما بخوانید: ۷ کاری که باید انجام دهید تا زایمان طبیعی راحت تری داشته باشید!


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا