سلامت کودکان

قند خون نرمال در کودکان چقدر باید باشد؟ (حالت ناشتا و غیرناشتا)

bestkid b

میزان قند خون برای اندازه گیری سطح گلوکز و میزان آن در خون مشخص می شود. میزان قند خون، بصورت ناشتا و غیرناشتا اندازه گیری می شود.

گلوکز (قند) در جریان خون حرکت می کند تا به همراه سایر مواد مغذی به سلولهای مختلف بدن برسد. بعد از خوردن غذا، سطح قند خون بالا می رود. بین وعده های غذایی، بعد از ورزش شدید یا بعد از نخوردن غذا بمدت طولانی (مانند قبل از صبحانه)، میزان قند خون در پایین ترین حد خود قرار دارد.

حتما بخوانید: بیماری قند در کودکان (۳ تا ۹ سال): همه نکات مهم (تحقیقات جدید)

بررسی میزان قند خون، بهترین روش برای اطلاع از تعادل انسولین است. این تعادل از طریق ورزش و تغذیه سالم حاصل می شود.

محدوده نرمال قند خون چقدر است؟

سطح قند خون کودکان سالم بین ۷۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر است. نوسان قند خون کودک در این حد طبیعی است. قند خون معمولاً بعد از صرف وعده غذایی در بالاترین میزان و بعد از تمرین شدید بدنی در پایین ترین میزان قرار می گیرد. برای کمک به حفظ قند خون کودک در حد طبیعی، اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی او سالم و پر از میوه و سبزیجات تازه است.

میزان قند خون طبیعی با توجه به گروه های سنی بصورت زیر است:

۰-۵ سال

حد طبیعی قند خون در نوزادان تا ۵ سالگی ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است. قند خون ناشتا باید نزدیک به ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. قند خون پس از صرف غذا و قبل از رفتن به رختخواب باید نزدیک به ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. اگر قند خون قبل از خواب کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. او ممکن است قبل میان وعده از خواب یا آزمایش را توصیه کند.

۵-۱۱ سال

برای کودکانی که بین ۵ تا ۱۱ سال سن دارند، میزان قند خون طبیعی ۷۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر است. قند خون ناشتا باید نزدیک به انتهای پایین قند طبیعی باشد. قند خون بعد از غذا و قبل از خواب باید به انتهای بالایی نزدیک باشد. سطح گلوکز زیر ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر در طول شب، نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

حتما بخوانید: علائم دیابت در کودکان: روشهای پیشگیری و نکات مهم

۱۲ سال و بالاتر

برای کودکانی که ۱۲ سال و بالاتر هستند، سطح قند خون سالم مشابه بزرگسالان است. اگر سطح قند خون قبل از خواب کودک، از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر کمتر باشد، به مصرف میان وعده ی قبل از خواب نیاز است.

سطح قند خون نرمال در کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت

قند خون نرمال در کودکان زیر ۶ سال مبتلا به دیابت:

قند خون ناشتا ۸۰ – ۱۸۰
قند خون قبل از غذا ۱۰۰ – ۱۸۰
قند خون بعد از غذا (نیم تا ۱ ساعت بعد از غذا) حدود ۱۸۰
قند خون قبل از خواب ۱۱۰ – ۲۰۰

حتما بخوانید: آیا دیابت ارثی است؟ برای پیشگیری از دیابت کودک در بزرگسالی چه کنیم؟

قند خون نرمال در کودکان ۶ تا ۱۲ ساله مبتلا به دیابت:

قند خون ناشتا ۸۰ – ۱۸۰
قند خون قبل از غذا ۹۰ – ۱۸۰
قند خون قبل از ورزش حداقل ۱۵۰
قند خون قبل از خواب ۱۰۰ – ۱۸۰

قند خون نرمال در کودکان ۱۳ تا ۱۹ ساله مبتلا به دیابت:

قند خون ناشتا ۷۰ – ۱۵۰
قند خون قبل از غذا ۹۰ – ۱۳۰
قند خون قبل از ورزش حداقل ۱۵۰
قند خون قبل از خواب ۹۰ – ۱۵۰

هایپرگلیسمی (قند خون بالا) و هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

نگه داشتن میزان قند خون کودک در محدوده مورد نظر، به او کمک می کند تا سالم بماند. اگر سطح قند خون خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، کودک علائم ناخوشایند مرتبط با هیپوگلیسمی یا هایپرگلیسمی را تجربه می کند.

برای کودکان مبتلا به دیابت، تعادل در میزان قند خون، به رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی آنها بستگی دارد.

آزمایش قند خون

کودک شما باید بداند که سطح قند خون وی در چه حدی نرمال و غیرنرمال است.

دانستن سطح قند خون فرزند، به شما در درمان قند خون قبل از اضطراری شدن اوضاع کمک می کند. همچنین کمک می کند تا بدانید که ورزش و غذا چه تأثیراتی بر قند خون کودک دارد.

در اینجا چند آزمایش برای نظارت بر قند خون فرزندتان ارائه شده است.

حتما بخوانید: ۷ صبحانه مقوی و مفید برای کودکان ۱ تا ۵ ساله

اگر کودک مشکوک به دیابت باشد، پزشک احتمالاً آزمایش غربالگری را توصیه می کند. اگر نتایج دو آزمایش کودک در روزهای مختلف غیر نرمال باشد، دیابت نوع ۲ تشخیص داده می شود. چندین آزمایش خون برای تشخیص دیابت وجود دارد ازجمله:

  • آزمایش قند خون تصادفی. نمونه خون در زمان تصادفی و صرف نظر از آخرین باری که فرزند شما غذا خورده است، گرفته می شود. آزمایش تصادفی مفید است زیرا سطح گلوکز در افراد سالم در طول روز تغییر چندانی نمی کند. سطح قند خونی که بسیار متفاوت است ممکن است به معنای وجود مشکل باشد.
  • آزمایش قند خون ناشتا. بعد از اینکه کودک شما حداقل هشت ساعت در طول شب غذا نخورد، آزمایش قند خون ناشتا (قبل از صبحانه) گرفته می شود.
  • تست A1C. این آزمایش میزان متوسط ​​قند خون فرزند شما را در سه ماه گذشته نشان می دهد. نتیجه آزمایش A1c می تواند برای تخمین میانگین قند خون استفاده شود. به این تست، میانگین گلوکز ​​تخمینی یا eAG گفته می شود.
  • تست تحمل گلوکز خوراکی. بعد از اینکه کودک حداقل هشت ساعت در شب غذا نخورد یا ناشتا بود، نمونه خون گرفته می شود. سپس فرزند شما یک محلول قندی می نوشد. پس از چند ساعت دیگر، سطح قند خون وی چندین بار دوباره بررسی می شود.

پزشک شما احتمالاً آزمایشات اضافی را برای تشخیص و تمایز بین دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ توصیه می کند، زیرا روشهای درمانی برای هر نوع متفاوت است.

نظارت بر قند خون در خانه به چه معناست؟

برای نظارت بر میزان قند خون در خانه، میزان قند خون فرزند با استفاده از دستگاه اندازه گیری قند خون بررسی می شود. قند خون کودکان در هنگام تشخیص دیابت برای اولین بار، هنگام تغییر داروهای دیابت، هنگام شروع ورزش جدید، یا وقتی کودک بیمار است، نیاز به کنترل و اندازه گیری بیشتری دارد.

حتما بخوانید: به این۱۰دلیل مهم کودک شما باید ورزش کند

کودکانی که انسولین دریافت می کنند باید در روز چندین بار سطح قند خون را اندازه گیری کنند. اگر کودک شما انسولین مصرف نکرده و میزان قند خون وی در محدوده نرمال قرار دارد، ممکن است لازم باشد فقط قبل از صبحانه و بعضی اوقات در ساعات دیگر روز آزمایش انجام شود.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا