سلامت کودکان

عصب کشی دندان شیری: همه نکات مهم که باید بدانید!

bestkid b

عصب کشی به طور معمول بر روی دندان های عفونی انجام می شود. این معمولاً نتیجه پوسیدگی دندان است که راه خود را به درون پالپ دندان باز کرده است. عصب کشی نه تنها گاهی برای دندانهای کودک لازم است، بلکه یکی از رایج ترین روشهای درمانی است که روی دندانهای کودک انجام می شود.

والدین بعضی اوقات فکر می کنند ترمیم دندان کودک لازم نیست زیرا در نهایت می افتد و از بین میرود، اما عفونت ها با درد غیرقابل تحمل همراه می شوند و در صورت عدم درمان، ممکن است منجر به عوارض شدیدتری نیز شوند.

حتما بخوانید: آبسه دندان کودکان: علائم، بهترین درمانهای خانگی و نکات مهم دیگر

کلیاتی در مورد دندان های کودکان

دندانهای شیری و دائمی هر دو دارای پوشش بیرونی محافظی به نام مینای دندان هستند. عملکرد آن محافظت از لایه های حساس داخلی دندان مانند عاج است. هنگامی که مینای دندان به دلیل تروما(ضربه شدید) یا اسیدهایی که توسط باکتری های موجود در دهان ایجاد می شود، آسیب می بینند، پوسیدگی در لایه های داخلی دندان و سرانجام محفظه پالپ پخش می شود.

محفظه پالپ پر از رگ های خونی و اعصاب است و در رشد دندان ها نقش اساسی دارد. پس از کامل شدن رشد دندان، اعصاب موجود در محفظه پالپ دیگر ضروری نیستند اما فوایدی هم دارند. بارزترین علامت بروز مشکل در پالپ دندان، بروز درد مداوم است که حتی در صورت مصرف دارو، از بین نمیرود. بیماران ممکن است هنگام عفونی شدن دندان، متوجه بیرون آمدن چرک از دندان شوند.

در طول عصب کشی دندان، دندانپزشک به کودک بی حسی می دهد تا اطمینان حاصل کند که هیچ دردی احساس نمی شود. سپس یک سوراخ به داخل دندان حفر می شود. محتویات محفظه پالپ با استفاده از وسایل و ابزار برداشته می شوند. برای مبارزه با عفونت دندان، دارو تجویز می شود. پس از تمیز کردن و ضدعفونی کردن دندان، پر کردن آن انجام می شود. بعبارت کلی منظور از عصب کشی، تمیز کردن ریشه های اطراف دندان است.

آیا عصب کشی دندان برای کودکان لازم است یا باید از آن اجتناب کرد؟

دندانپزشکان کودکان در قرن بیست و یکم معتقدند که نجات دندان کودک تقریباً به اندازه صرفه جویی در یک دندان بالغ بسیار مهم است. برای محافظت از یکپارچگی موقعیت دندانهای دائمی، عصب کشی دندان لازم است.

عصب کشی، دندان های کودک را نجات داده و از آن محافظت می کند و یکپارچگی موقعیت دندان ها را حفظ می کند. دلایل زیادی وجود دارد که نشان میدهد عصب کشی دندان کودک، بسیار بهتر از کشیدن آن است. از جمله ی این دلایل عبارتنداز:

۱- از بین رفتن زودرس دندانهای کودک، باعث اختلال در جویدن می شود.

۲- از دست دادن دندانهای کودک قبل از “وقت خود” می تواند پیشرفت های گفتاری را مهار یا تحریف کند.

۳- مهمترین دلیل عصب کشی این است که موقعیت دندان عفونی حفظ شود(چون با کشیدن دندان های شیری زودتر از زمان مورد نظر، دندان های دیگر حرکت کرده و علاوه بر ایجاد بی نظمی در موقعیت دندان ها، مانع از رویش دندان جدید هم می شود.)

۴- حقیقت این است که هر دندان شیری کودک، از فضای دندان دائمی که در زیر آن قرار دارد محافظت می کند. به این ترتیب، به یاد داشته باشید که تمام دندانها به طور همزمان ریخته نمی شوند.

۵- بدین ترتیب، اگر یک دندان کودک قبل از زمان مورد انتظار خود آن مکان را خالی کند، دندان های باقی مانده برای پر کردن شکاف، با فشاری که وارد می کنند، موقعیت های خود را تغییر می دهند.

۶- علاوه بر این، دندانهای کودک تا رسیدن به سنین ۶ تا ۱۲ سال، نقش مهمی در هدایت دندانهای دائمی بزرگسالان به موقعیتهای مناسب خود دارند.

ریزش زودرس دندانهای شیری می تواند باعث درآمدن غیر طبیعی دندانهای دائمی شود، که ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی طولانی مدت (و پرهزینه) را ایجاد کند.

در چه سنی می توان عصب کشی انجام داد؟

عصب کشی در هر سنی قابل انجام است. عصب کشی در صورت زیاد بودن آسیب، در بیشتر مواقع لازم است. اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است به عصب کشی احتیاج داشته باشد، باید در مورد نگرانی های خود با دندانپزشک کودک صحبت کنید.

حتما بخوانید: دندان درآوردن کودک از فک بالا: مراحل، روشهای درمان خانگی و نکات دیگر

چه موقع عصب کشی دندان کودک ضروری است؟

مواردی مانند تروما، مانند ضربه زدن به صورت در هنگام ورزش، وجود باکتری ها و حفره های عمیق در دندان های کودک، می تواند به پالپ دندان آسیب برساند و باعث التهاب و عفونت شود. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند از طریق کانالها و از ریشه دندان عبور کند و به ناحیه فک گسترش یابد. این به طور بالقوه منجر به آبسه می شود و باعث ایجاد درد و آسیب بیشتر می گردد.

تنها راه برای تعیین نیاز به عصب کشی، مراجعه به دندانپزشک است. آنها از تشخیص های پیشرفته استفاده می کنند و به راحتی تصویری از قسمت داخلی دندان دریافت می کنند. همچنین بهترین دوره درمانی را تعیین می کنند.

علائمی که نشان می دهد فرزند شما به درمان اندودنتیک(درمان کانال ریشه) نیاز دارد

درد دندان اغلب نشانگر شرایط بسیار مختلفی است. در دندانپزشکی، پزشک دندان را معاینه کرده و درد را ارزیابی می کند. بسیاری از موارد می تواند باعث درد شود که محرک گرما یا سرما آن را تشدید می کند.

با این حال، علائم زیر نشان می دهد که کودک به عصب کشی دندان احتیاج دارد.

 • بیقراری و بی حوصلگی
 • احساس درد
 • حساسیت به گرما و سرما که بعد خوردن غذا یا نوشیدنی، همچنان احساس می شود
 • تیره رنگ شدن دندان
 • درد قابل توجه هنگام غذا خوردن یا فشار روی دندان
 • وجود برآمدگی کوچک روی لثه های اطراف دندان که به نظر می رسد مانند یک جوش است

رادیوگرافی یا تصویر برداری اشعه X هم می تواند اسرار داخل دندان را آشکار می کند.

عصب کشی

عصب کشی روشی برای از بین بردن پالپ عفونی از دندان کودک است.

عصب کشی روی دندانهای شیری و دندانهای دائمی قابل انجام است. عصب کشی می تواند به نجات دندان کمک کند و از ریزش آن جلوگیری نماید. همچنین باعث تسکین دردهای شدید می شود.

عصب کشی شماره ۱: پالپوتومی

پزشک ممکن است پالپوتومی را انجام دهد به شرط اینکه آسیب فقط به تاج دندان محدود شده باشد. در این روش، کل محفظه پالپ ملتهب برداشته می شود. با این حال، دندانپزشک ناحیه ریشه دندان را همچنان سالم و زنده نگه می دارد.

به این ترتیب از عفونت ریشه جلوگیری شده و ریشه پالپ تسکین می یابد. در اغلب موارد، تاج (کراون) پس از درمان بر روی دندان کشیده می شود.

عصب کشی شماره ۲: پالپکتومی

هنگامی که هر دو قسمت تاج و ریشه دندان آلوده شود، دندانپزشک پالپکتومی انجام می دهد. در روش پالپکتومی، بافت داخل حفره ی پالپ و سیستم کانال ریشه دندان تخلیه می شود.

پالپکتومی زمانی توصیه میشود که عفونت به سراسر منطقه ی پالپ دندان و سیستم کانال ریشه نفوذ کرده باشد. این فرایند نیاز به تخلیه ی تمام بافت داخلی منطقه ی پالپ و نیز کانال های ریشه است. در پایان کار مانند روش پالپوتومی، فضای دندان با استفاده از مواد دندانی خاص پر می شود.

به فرزندتان یاد دهید که دندان های ترمیم شده را باید مانند تمام دندان های دیگر مسواک زده و نخ دندان بکشید.

حتما بخوانید: مراحل دندان درآوردن کودک، علائم، روشهای ساده تسکین درد و نکات مهم

بعد از عصب کشی چه اتفاقی می افتد؟

کودک شما ممکن است بعد از عصب کشی کمی درد داشته باشد. این طبیعی است و باید طی چند ساعت از بین برود. برخی دندانپزشکان ممکن است داروی ضد درد تجویز کنند یا یک داروی بدون نسخه مانند داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یا NSAID توصیه نمایند.

در مورد زمان غذا خوردن کودک پس از ترمیم دندان سوال کنید. در مورد هرگونه دستورالعمل ویژه برای مراقبت از دندان فرزندتان بعد از عصب کشی سوال کنید. در صورت استفاده از تاج موقت، پس از حدود یک هفته، تاج دایمی جایگزین خواهد شد.

در طی این مدت، ادامه مسواک زدن، به ویژه در اطراف لثه دندان، برای جلوگیری از التهابات مهم است.

اگر فرزند شما هر یک از این علائم زیر را دارد با دندانپزشک تماس بگیرید:

 • افزایش درد
 • دردی که بیش از چند روز طول بکشد
 • التهاب جدید یا علائم عفونت در اطراف دندان
 • افزایش حساسیت به گرما و سرما
 • عدم توانایی در جویدن غذا

حتما بخوانید: پوسیدگی دندان شیری کودکان: همه نکات مهم که باید بدانید!

خطرات عصب کشی چیست؟

 • مایع تمیز کننده مورد استفاده برای تمیز کردن ریشه دندان، ممکن است وارد بافت های اطراف شود و باعث ورم، کبودی یا عفونت شود.
 • نوک ابزار دندانپزشکی ممکن است در دندان کودک گیر کند.
 • ممکن است کودک بقایای مواد پرکننده دندان را قورت بدهد.
 • ممکن است کودک بین ریشه دندان و سینوس، یک فیستول(باز شدن غیر طبیعی بافت) داشته باشد. یا اینکه ممکن است بافت عفونی دندان به طور کامل برداشته نشود.
 • ممکن است ریشه کاملاً پر نشود، یا ممکن است محکم نشود. این بدان معنی است که میکروب ها می توانند وارد دندان کودک شوند و باعث عفونت گردند.
 • ممکن است کودک شما به عصب کشی دیگری احتیاج داشته باشد یا ممکن است دندان از بین برود.

با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص و کارآزموده، احتمال این نگرانی ها و خطرات بسیار کاهش میابد.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا