تغذیه کودک

۵ علت بی اشتهایی کودک 1 ساله تا 5 ساله + 8 روش درمان خانگی

در ادامه آموزش های مفید تغذیه نوزادان و کودکان در این پست ۵ علت اصلی بی اشتهایی و کم اشتهایی نوزاد و روش جدید درمان خانگی آن را برای شما بیان می کنیم که امیدواریم از آنها استفاده کنید.

مقدمه:

کودکان خوردن غذای کمکی را از ۶ ماهگی شروع می کنند . با اینک هبعضی از کودکان علاقه به پرخوری دارند اما برخی دیگر به غذا خوردن بی میل هستند و هر نوع غذایی را هم نمی خورند که با رشد این کودکان به کندی صورت می گیرد و باعث نگرانی والدین می گردند. عوامل زیادی وجود دارد که در کودکان باعث بی اشتهایی می گردد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

فیلم ۱- رفع مشکل کم اشتهایی در نوزادان:

فیلم ۲- بی اشتهایی در کودکان :

پست مشابه : ۵ روش جدید گیاهی و طب سنتی برای درمان کم اشتهایی کودکان زیر ۴ سال

علل بی اشتهایی در کودکان:

نگهداری نوزاد 1

۱- مصرف تنقلات در میان وعده ها : گاهی اوقات مصرف شیرینی و بستنی و نوشیدنی های شیرین در میان وعده ها باعث بی اشتهایی در کودکان می شود و عاملی جهت سر باز زدن کودک از خوردن غذاهای اصلی و اساسی می‌شود و زمینه‌ی گرایش او را به مواد شیرین و پرچرب فراهم می‌سازد.

۲- خستگی زیاد : گاهی بچه‌ها به علت دیر خوابیدن شبانه، خستگی و یا خواب‌آلودگی، اشتهایی به خوردن وعده‌های غذایی از خود نشان نمی‌دهند. این مواقع بجای اصرار ورزیدن بهتر است با ترفندهای مختلف اقدام به غذا دادن کنید.

۳- محک زدن واکنش والدین و انتقام گرفتن : گاهی کاوقات کودکان می خواهند با غذا نخوردن انتقام زورگویی‌هایی والدین شان را بگیرند. خونسردی و عدم نشان دادن عکس‌العمل مثبت و یا منفی شما در برابر چنین عملکردی نتایج شگفت‌انگیزی را موجب خواهد شد.

۴- وجود بیماریها : گاهی در مسیر رشد و افزایش سن کودک، عوامل و عوارضی مثل دندان درآوردن، ابتلا به بیماری‌های عفونی، اسهال و استفراغ وجود دارد که باعث بی اشتهای کودک می گردد و این امر موقتی است. همچنین کم‌خونی ناشی از فقر آهن یا کم‌کاری تیروئید، کمبود روی و یا بیماری‌های روماتیسمی، نارسایی‌های قلبی، اختلالات غدد درون‌ریز، عدم دریافت کلیه مواد مغذی و املاح یا افزایش مصرف ویتامین‌های A و E و مسمومیت‌های ناشی از آن‌ها یا سایر مسمومیت‌ها با فلزات سمی از جمله جیوه یا سرب عوامل ایجادکننده‌ی بی‌اشتهایی‌های مرضی بوده و باید سریعاً تحت نظر یک متخصص کودکان نسبت به تشخیص و درمان آن‌ها اقدام لازم به عمل آورده شود.

۵- کم توجهی و بی مهری پدر و مادر : محروم شدن بچه از مهر و عاطفه‌ی پدری و مادری یا هر دوی آن‌ها یا دوری از یکی یا هر دو تأثیر مستقیم و بسیار چشمگیری در خورد و خوراک و اشتهای بچه داشته و آثار آن به صورت احتمالی در روند رشد نمایان می‌گردد.

۶- وجود سوء جذب یا حساسیت های غذایی در کودک: ممکن است روده های کودک، به یک نوع ماده غذایی مثل پروتئین موجود در گندم (گلوتن) حساسیت داشته باشد. از این رو مواد غذایی به راحتی جذب دیواره روده نمی شود. و یا در اثر مصرف یک ماده غذایی خاص ، در بدنش عوارض خاصی به وجود آید(مثل دلپیچه) که موجب ترس کودک از غذا و غذا خوردن شود.

۷- اعمال فشار روانی بر کودک : این نکته را بدانید که بروز مشاجره خانوادگی، یا وجود مشکلی در بین اعضاء دیگر خانواده ، برغذا خوردن کودکان ، خصوصاً کودکان باهوش تأثیر بسزایی دارد. اجبار کودک به خوردن، و ترساندن او از پدرش یا هر قدرت دیگری و تهدید کودک برای غذا ندادن به خاطر عمل زشتی که انجام داده است همه از این مقوله اند.

۸- عدم استفاده از چاشنی های مناسب : بعضی گودکان به طعم غذاها حساسیت نشان می دهند اینگونه مواقع بهتر است چاشنی مورد استفاده در غذای کودک را عوض کرده و غذاهایی بپزید که کودک طعم آنها را دوست داشته باشد.

تغذیه-نوزاد۲۲

همچنین بخوانید : ۵ تا از بهترین و مقوی ترین غذاها برای نوزادان ۷ تا ۱۱ ماهه به تفکیک

طبق جدیدترین تحقیقات بعمل آمده در زمینه تغذیه کودکان ، بسیاری از درمانگران، استفاده از انواع مرباها و مارمالادهای ترش و شیرین را برای بهبود اشتهای کودکان موثر می‌دانند. این درمانگران برای کودکانی که دچار کم‌اشتهایی شده‌اند مصرف مربای زغال اخته، آلبالو، گوجه سبز و آلوچه را در وعده غذایی صبحانه و پیش از وعده‌های غذایی ناهار و شام بهترین دارو برای درمان بی‌اشتهایی می‌دانند. به اعتقاد این درمانگران مداومت در مصرف مرباهای ترش و شیرین به‌مدت یک تا یک‌ماه‌و‌نیم تاثیر زیادی در بهبود اشتهای کودک خواهد داشت.

۱۰توصیه مهم برای رفع بی اشتهایی کودکان:

تغذیه-نوزاد۱

 1. ماست کم چرب، سبزیجات تازه، میوه ها و انواع سالاد به افزایش اشتهای کودک کمک می کند. در مقابل انواع سس ها، نوشابه های گازدار، خوراکی های چرب و تنقلات از اشتهای کودک می کاهد.
 2. از خوراندن انواع تنقلات به کودکان حداقل یک ساعت پیش از وعده غذایی اصلی خودداری کنید.
 3. کودک را عادت ندهید​ یک نوع غذای مخصوص به خود را در وعده اصلی بخورد. از همان غذایی که برای اعضای خانواده پخته اید به او بخورانید مگر این که از غذایی واقعا بدش بیاید.
 4. اجازه ندهید کودکان انواع فست فودها را به عنوان وعده غذایی اصلی بخورند. مصرف ساندویچ، پیتزا و… باید به یک یا دو وعده در هفته محدود شود.
 5. به سلیقه کودک در غذا خوردن توجه کنید. اگر غذایی را دوست دارد و با لذت می خورد در وعده های بیشتری برایش بپزید. قاشق، چنگال، بشقاب و حتی وسایل مرتبط با سفره یا میز غذا را با سلیقه وی تهیه کنید. از تزئینات مختلف در سفره استفاده کنید تا باعث تشویق کودکان به غذا خوردن شوید.
 6. اگر بی دلیل از خوردن غذا امتناع می کند یا لج کرده است زیاد اصرار نکنید که غذایش را بخورد. فقط کافی است به او بگویید هر وقت گرسنه شد می تواند غذایش را بخورد.
 7. برای مجذوب شدن کودکان بهانه گیر به غذا خوردن آنها را در تهیه مواد اولیه غذا و پخت آن مشارکت دهید. اگر کودک در پخت غذا مشارکت داشته باشد برای خوردن آن انگیزه و تمایل بیشتری خواهد داشت. چیدن میز یا سفره نیز گزینه خوبی است.
 8. طوری رفتار نکنید که انگار غذا خوردن یا نخوردن کودک برای شما امری حیاتی است.
 9. هنگام غذا خوردن محیط آرامی فراهم کنید که عاری از تنش، دعوا و بدگویی باشد.
 10. ساعات مشخصی برای تناول ناهار و شام خانواده در نظر بگیرید تا کودک بداند وقت غذا خوردن چه زمانی است.

نظم-و-قانون

درمان بی اشتهایی کودکان به روش گیاهی:

همچنین از مهمترین درمانهای گیاهی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. آب برگ های گشنیز : برای اینکار آب برگ های گشنیز را گرفته و روزانه ۱ تا دو قاشق بنوشید تا اینکه اشتهای شما تقویت شود.
 2. نعناع : خوردن برگ های تازه نعناع و همچنین دمنوش گیاه نعنا به درمان بوی بد دهان و بهبود اشتها کمک می کند.
 3. زنجبیل : زنجبیل می تواند به تحریک اشتها کودکان کمک کند. برای این منظور مقداری زنجبیل خشک شده را ریز کنید و از دو فنجان آب استفاده کنید تا زنجبیل را جوشانده و چای زنجبیل درست کنند. برای بهتر شدن طعم آن مقداری شکر و شیر به آن اضافه کنید. این چای را چند بار در روز بنوشید.
 4. فلفل سیاه : این چاشنی را در انواع غذاهایتان استفاده کنید تا به عنوان دارویی برای افزایش اشتها، بهبود عمل هضم و درمان اختلالات دستگاه گوارش عمل کند.

اگر شما هم به تغذیه نوزاد خود اهمیت می دهید، پیشنهاد می کنیم با ۱۵ خوراکی مضر و بی خاصیت که برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع است! آشنا شوید و از دادن این خوراکی ها به کودکتان خودداری کنید. کاربران عزیز شما می توانید با ثبت پیشنهادات و سؤالات خود در بخش نظرات ما را همراهی نمایید.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام. نوزادی دارم سه ماه و نیمه، به برخی مواد غذایی آلرژی دارد که البته هنوز بر بنده هم دقیقا مشخص نیست، فقط دفع تکه کوچک خون در مدفوع و دل‌درد های شدید داشت که با برخی پرهیز ها الان بهتر است ولی خیلی خیلی کم شیر می‌خورد و کمبود وزن دارد، چند دکتر مراجعه کردیم و با معاینه گفتند بچه سالم است و شیر شما کم است !!! شیر خشک بدهید! در صورتی که بچه شیر سینه من رو هم کامل نمیخورد ، واقعا نمیدونم مشکل کجاست ! یک هفته شیر خوب می‌خورد بعد علائم آلرژی را کم کم نشان داد و شدت گرفت و … اما الان که علائم خیلی کم شده ولی دیگه شیر کافی نمیخوره!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا