تربیت کودکان

۱۰ تا از بهترین راهکارهای افزایش پشتکار (کودکان و دانش آموزان)

bestkid b

پشتکار داشتن یکی از آن ویژگی ها و مهارت های مهم است که هر دانش آموز ممتازی آن را دارد. برخورداری از این صفت رمز موفقیت و پیروزی همه انسان های بزرگ است.

خیلی از بچه ها در سنین مدرسه در یک یا چند عملکرد اجرایی مشکل دارند؛ اما خیلی اوقات این مشکلات تشخیص داده نمی شوند. داشتن پشتکار هدفمندانه یکی از این عملکردهای اجرایی است که کمبود آن باعث افت تحصیلی دانش آموزان در مدرسه می شود و روی اینکه کودکتان چطور زندگی اش را مدیریت کند و کارهای مختلف را به طور مفید و موثری انجام بدهد تاثیر منفی می گذارد. درست و خوب انجام دادن کارها و همینطور یادگیری سریع و آسان بستگی مستقیمی به پشتکار هر فرد دارد.

پشتکار چیست؟

کسی که پشتکار دارد تا زمان رسیدن به هدفش تسلیم نمی شود و دست از تلاش کردن برنمی دارد؛ حتی اگر در این راه با سختی های مختلفی روبرو شود و به چالش کشیده بشود. پشتکار داشتن در واقع شامل توانایی استفاده از استراتژی ها برای رسیدن به هدف، علی رغم موانع موجود در مسیر است.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

به پشتکار “همت” هم گفته می شود و این صفت از خودآگاهی، خودمدیریتی و تصمیم گیری فرد سرچشمه می گیرد. پشتکار داشتن مهارتیست که ما اسم آن را زیاد شنیده ایم و خودمان هم بارها از آن استفاده کرده ایم؛ اما جزو مهارت هاییست که کاملا دقیق و درست آموزش داده نمی شود.

نشانه عزت نفس پایین کودک و ۱۲ راهکار افزایش آن

چرا پشتکار داشتن برای یادگیری مهم است؟

پشتکار با عملکردهای اجرایی مهم مثل شروع کار و توجه مداوم همراه است و کودک شما را قادر می سازد تا پروژه ها و فعالیت های بلند مدت مختلف را شروع کند و آنها را به پایان برساند. این ویژگی به این دلیل مهم است چون شخصیت کودک شما را شکل می دهد و می سازد. پشتکار به فرزند شما قدرت درونی می دهد و به او کمک می کند تا موانع را نادیده بگیرد و برای رسیدن به هدف تلاش کند. پشتکار نیروی محرکه هر فرد است و باعث می شود تا شخص قوی بماند و کارهایش را درست انجام بدهد.

پشتکار مهارتی ذهنی است که به انسان کمک می کند تا تنوع، انتقاد، شکست ها و موانع در مدرسه و زندگی را از سر راه بردارد. با عزم راسخ و تاب آوری، فرد می تواند به اهداف بزرگی دست پیدا کند.

زندگی پر از چالش های مختلف است. زمانی که پشتکار به کودکان مقطع ابتدائی تدریس و با آنها تمرین می شود، آنها برای تمام اتفاقات پیش رو، نه فقط اهداف تحصیلی بلکه برای تمام ابعاد زندگی، آماده می شوند.

حالا چگونه می توانید متوجه شوید که کودک شما با پشتکار داشتن مشکل دارد؟ دانش آموزان هدف محور و با پشتکار به راحتی در مدرسه قابل تشخیص هستند. آنها به سختی کار می کنند تا نمراتشان را بهتر کنند و مطالب ارزشمندی را بفهمند که به هیچ وجه آسان نیستند. این دانش آموزان اهدافی را برای خود تعیین می کنند و به این اهداف متعهد می شوند و هرگز تسلیم نا اُمیدی یا ترس از شکست نمی شوند. آنها مثبت اندیش هستند و قاطعانه معتقدند که به هر چیزی که در ذهن برایش برنامه ریزی کرده اند، می رسند.

برخی از نشانه های کودکان با پشتکار پائین عبارتند از:

  • کودک شما در ادامه دادن یک وظیفه یا فعالیت به مشکل بر می خورد.
  • او پس از شروع یک فعالیت به سرعت و خیلی زود از آن دست می کشد.
  • کودک در صورت مواجهه با مشکل به سرعت نا اُمید می شود.
  • او به کمک، زمان و تشویق شما نیاز دارد تا کاری که شروع کرده را به اتمام برساند.
  • به جای اینکه آماده دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و چالش ها باشد، همیشه آماده سازش و کنار آمدن است.

رژیم غذایی برای افزایش هوش کودک (۷ ماده غذایی موثر)

چطور می توانید مهارت های پشتکار داشتن را به فرزندتان یاد بدهید؟

قدم اولی که می توانید در جهت تقویت پشتکار کودکتان بردارید این است که در رابطه با مزایای پشتکار داشتن با او صحبت کنید و به او در رابطه با برخی افراد معروفی بگوئید که درداشتن پشتکار نمونه هستند، افرادی مثل توماس ادیسون، نِلسون ماندِلا و آلبرت انیشتین.

بعد اجازه بدهید کودکتان بداند که از او انتظارات بالایی دارید و برای حمایت از تلاش هایش متعهد هستید.

۱- قدردان شخصیت واقعی فرزندتان باشید: به نقاط برتری و قوت کودکتان توجه کنید و آنها را برجسته نمایید. به این ترتیب بعد از مدتی، چالش های پیش روی او دیگر در نظرش آنچنان بزرگ نخواهند بود.

۲- روی توانایی هاش متمرکز شوید.

۳- با اهداف کوچک شروع کنید: هدف کوچک و سهل الوصول یرا انتخاب کنید تا کودک بتواند به آن هدف برسد.

۴- تعریف و تمجید صادقانه داشته باشید: موفقیت های او را مورد تمجید قرار بدهید. یادتان باشد کاری که او انجام داده است و نه صرفاً هوش او را باید تشویق و تمجید کنید. او را درمقابل دیگران و در حضور خودش تائید کنید.

۵- انتظارات منطقی داشته باشید: بلوغ فرآیندی طولانی است؛ بنابراین، علاوه بر این که با هدف های کوچک شروع می کنید، نباید انتظارات زیادی هم داشته باشید.

۶- درس نهفته در پس هر چالش را پیدا کنید: به فرزندتان یاد بدهید که در هر چالشی نکته ای برای یاد گرفتن پیدا کند.

۷- به او بیاموزید که چگونه از قبل برنامه ریزی کند: به او کمک کنید تا وظایفش را از شروع تا پایان با استفاده از ابزراهایی مانند لیست کردن کارها سازمان دهی کند و به مرور که سن فرزندتان بیشتر می شود، جزئیاتی را به این روش ها اضافه کنید.

۸- میزان پیشرفت او را به نمایش بگذارید: با استفاده از روشی ملموس پیشرفت فرزندتان را پیگیری کنید.

۹- اجازه بدهید عواقب کارهایش را تجربه کند: اگر او پروژه اش را به شب قبل از تحویل آن موکول کرد، این امکان را به او بدهید تا استرس و شکست ناشی از این کار را تجربه کند و در مورد رابطه علت و معلولی نکاتی را یاد بگیرد.

۱۰- بااستفاده از مثال ها آموزش بدهید: فعالیت های جدید را شروع کنید و بگذارید فرزندتان ببیند شما استراتژی های آموزش به او را تمرین می کنید. برای او این امکان را فراهم کنید تا مشاهد کند، شما با مبارزه و غلبه برشکست ها برنامه هایتان را عملی می کنید.

این مهارت ها در طول زمان و با سرعت های متفاوتی در کودکان مختلف پرورش پیدا می کنند. فرزندتان را تشویق کنید تا فعالیت های جدیدی را شروع کند. بعد همان طور که او در حال اجرای روش هایی است که از شما یاد گرفته و آزمون و خطا می کند و موفق می شود یا نمی شود، شما صبور باشید و او را دنبال کنید.

دانش آموزان دارای پشتکار ارزش سخت کوشی را می دانند، برای بهبود مهارت های حل مساله تلاش می کنند و مسئولیت پیشرفت تحصیلی خودشان را به عهده می گیرند. آنها برای شکست هایشان بهانه نمی تراشند یا دیگری را سرزنش نمی کنند.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که موفقیت تحصیلی فقط به هوش بستگی ندارد. پشتکار یا تلاش هدفمند در هر زمینه از زندگی فرزندتان به موفقیت هایی منجر خواهد شد. با کمک به فرزندتان برای توسعه پشتکارش از طریق روبرو شدن با چالش ها، شما بزرگسالی مسئولیت پذیر و تاب آور (مقاوم) پرورش خواهید داد.

۶ عواقب محبت بیش از حد به کودک و ۵ روش جبران آن

۴ فعالیت مفید دیگر برای افزایش پشتکار (از نظر روانشناسی)

۱-تاب آوری

بهترین خودِ تاب آورِ ممکن، چیزیست که ما را به تفکر درباره با بهترینِ خودمان در آینده ترغیب می کند.

در این شرایط از ما خواسته می شود که تصور کنیم به هر آنچه می خواهیم، بعد از تلاش سخت برای آن، رسیده ایم و جزئیات این موفقیت را هم در ذهنمان شکل می دهیم.

مهمتر از همه، این مداخله مستلزم این است که تصور کنیم با موفقیت تمامی موانع را از سر راه برداشته ایم و سختی ها را پشت سر گذاشته ایم. این نوع مداخله، القا کننده حس خوش بینی و شایستگی است که در مواجهه با چالش های خاص به ما کمک می کند.

۲-ارزش های ذاتی

ما می دانیم که اهداف پاداش دهنده که از درون هر فردی سرچشمه می گیرند، منجر به افزایش عملکرد و پشتکار در طول زمان می شوند. اگر ما قصد داشته باشیم اهداف بزرگ و قابل توجهی در زندگی دنبال کنیم، ارتباط برقرار کردن با ارزش هایمان، به خصوص ارزش های درونی مان، بسیار کمک کننده و مفید خواهد بود. اگر ما با ارزش هایمان در ارتباط باشیم، این ارزش ها می توانند نیروهای انگیزه بخش قوی برای ما باشند و به ما کمک کنند تا در برابر اهداف چالش برانگیز زندگی تاب بیاوریم.

مثلا ممکن است هدف شما یادگیری یک زبان، کسب مدرک، ورزش منظم، خرید خانه، ترفیع شغلی یا ترک سیگار باشد. این تمرین از ما می خواهد موانع احتمالی برای رسیدن به هدف را پیدا کنیم، دلایل خوبی که منجر به دنبال کردن اهدافمان می شود را لیست کنیم و سپس، ارزش هایمان را از این دلایل بیرون بکشیم.

۳-ترکیب ارزش ها و تاب آوری

به کارگیری ارزش ها برای ایجاد تاب آوری هم یکی دیگر از تمرین های خوب برای افزایش پشتکار است. این تمرین به دنبال تشویق ما است تا از طریق برقراری ارتباط با چیزی که از همه برایمان مهم تر است و در واقع ارزش زندگی ما محسوب می شود، یک اتفاق سخت و چالش برانگیز زندگی را مدیریت کنیم.

در اینجا هم باید دلایل ارزش محور خاصی را بیان کنیم و بگوییم چرا ممکن است بخواهیم با سختی و چالش خاصی روبرو شویم و به ما یادآوری می کند چه چیزهایی بیشترین اهمیت را برای ما دارند.

آموزش صبر به کودک با ۶ بازی موثر (و زمان شروع آموزش)

۴-ارزش دهی به زندگی

تمرین ارزش دهی به زندگی در زمان های چالش برانگیز، از ما می خواهد تا این نکته را بررسی کنیم که آیا ممکن است ما به خاطر روبرو شدن با وقایع سخت و چالش برانگیز، ارزش های زندگی مان را از دست داده باشیم یا فراموش کرده باشیم؟ این تمرین ما را تشویق می کند تا با انجام فعالیت های ارزشمند، خودمان را مجدداً با این ارزش ها هماهنگ کنیم.

زندگی همسو با ارزش هایمان، به خصوص در موقعیت های استرس زای زندگی شخصی، راه بسیار خوبی برای پرورش پشتکار است که باعث می شود توانایی مقابله بهتر با استرس را به دست بیاوریم.

منبع ۱ منبع ۲

charbzaban

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. درود فراوان خیلی مفید بود
    سپاسگزارم از توضیحات مفیدتون
    سلامت و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا