تربیت کودکان

۱۰ روش برای آموزش هنرهای مختلف به کودکان

bestkid b

من عاشق آموزش هنرهای مختلف به کودکان هستم. اما سوال اینجاست که چگونه کودک را علاقه مند به انجام کارهای هنری کنیم و اصلا چگونه به سادگی به او آموزش هنر بدهیم؟ مثلا آموزش وردپرس برای کودک توصیه می شود یا خیر؟

وبسایت معتبر Deep space sparkle  راه حل علمی و تایید شده را برای این کار پیش روی ما می گذارد. آنها برای آموزش هنر از یک جمله معروف استفاده می کنند” کار ما، ایده دادن و ایجاد شوق و آموزش هنر با استفاده از تکنیک های مناسب گروه های سنی است”

۱-مداد و پاک کن را ممنوع کنید

مداد پاک کن ممنوع

بنظر سخت می رسد، درسته؟ دلیلش ساده است: مدادها کوچک هستند و به کشیدن طرح های کوچک و محدود منجر می شوند. دلیل دیگرش این است که خط های مداد با پاک کن پاک می شوند! اما مثلا استفاده از پاستل ها یا ماژیک ها، به کشیدن سریع طرح های مختلف، در عین حال دقت عدم اشتباه و نهایتا بخشیدن اشتباه هایشان می شود.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

ضمنا می توانید بجای لوازم نقاشی، لوازم کاردستی مثل گل بازی، جورچین و … را برای بازی در اختیارشان قرار دهید.

۲-بگذارید روی کاغذ با استفاده از ابزار متنوع نقاشی کنند

از کودک بخواهید که از ابرنگ، پاستل و ماژیک و حتی مداد رنگی بطور ترکیبی بر روی کاغذ ساده نقاشی کند تا نتابج محدود به مثلا آبرنگ نشود. کم کم متوجه می شود که استفاده از همه امکانات متنوع، نتایج جالب و متنوعی هم خواهد داشت.

این نوشته را هم حتما مطالعه کنید: معرفی ۴ روش کاملا علمی برای پرورش خلاقیت در کودکان (۳ تا ۹ ساله)

۳-از تکنیک ده دقیقه سکوت استفاده کنید

بعد از اینکه به کودکان دستورالعمل های لازم برای ساخت کاردستی یا نقاشی یا هر فعالیتی را دادید، کاغذها و وسایل را به آنها بدهید، همین که کمی درگیر شدند، ده دقیقه سکوت را شروع کنید!

این زمان متعلق به آنهاست. بگذارید در عین کارکردن به کارهنری خود فکر کنند، و فرصت اینکه خودشان را در هنرشان گم کنند و مهم تراز همه اینکه با این اجازه نمی دهید با بهترین دوست خود صحبت کنند!

۴-آموزش خوب نقاشی کردن و اشتباه کردن

همانگونه که در ویدیوی بالا هم می بینید، اگر در حال آموزش نقاشی یا کاردستی یا هرچیزی به کودکتان هستید، اشتباه های خنده دار انجام دهید. مثلا اگر نقاشی کردن یک گربه را نشان می دهید، اول یک گربه ساده و واقع گرایانه بکشید، بعد عمدا یک گربه دیگر بکشید و اشتباها آن را تبدیل به چیز دیگری کنید. بخندید، به آنها نشان دهید که اشتباه جزوی از یادگیری است و هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

۵- اوریگامی به او یاد دهید

اوریگامی هنر ساخت اشکال مختلف با استفاده از تا کردن کاغذ است و در اصل از ژاپن گرفته شده است! در اریگامی، فرد باید کاغذ را به روش هایی تا بزند تا یک شکل زیبا از آن ساخته شود. با استفاده از این تکنیک می توانید برای فرزندتان دستبند، قارچ، قورباغه، پرنده، ماهی، سگ، پروانه و بسیاری اشکال دیگر بسازید. این می تواند به تقویت خلاقیت کودکان کمک کند.

اوریگامی بسیار سرگرم کننده و جذاب است و می تواند کودکان را تا ساعت ها سرگرم نگه دارد. برای ساخت این اوریگامی ها به تنها چیزی که نیاز دارید، یک کودک کنجکاو و کاغذ اوریگامی است. بنابراین این فرصت را از دست ندهید و با ما همراه شوید. بهترین اوریگامی های ساده برای کودک را در اینجا آموزش داده ایم (کلیک کنید)

۶- ساخت کاردستی با وسایل ساده را به او آموزش دهید

جامدادی۶

وقتی بچه ها کاردستی می سازن علاوه بر اینکه با شکل ظاهری و ماهیت وسایل و موجودات آشنا می شوند با یادگیری هر چه بهتر کاربرد آن کاردستی تأثیر ذهنی شفاف و طولانی مدتی از آن در ذهن بچه ها بجای می ماند. برای همین هم خیلی از والدین سعی می کنند که تا حد ممکن فرزندشان دارای مهارت های دستی و فکری بیشتری باشد. پس اگر شما هم تصمیم گرفته اید هنر و مهارت خلاقیت کودکتان را تقویت کنید به آنها کمک کنید تا با ساخت کاردستی های مختلف و متنوع در همه زمینه ها استعدادها و تجربیات جدیدی کشف کنند. بهترین کاردستی های ساده با وسایل روزمره برای کودک را در اینجا آموزش داده ایم (کلیک کنید)

۷- اسباب بازی های مناسب برای او انتخاب کنید

انتخاب اسباب بازی مناسب سن و جنس کودکان بسیار مهم است. اسباب بازی هایی که خیلی ساده هستند ممکن است کودک را خسته کنند و اسباب بازی هایی که خیلی پیشرفته هستند هم ممکن است باعث ناامیدی او شوند.

انتخاب اسباب بازی هایی که با مرحله رشد کودک مطابقت داشته باشد، علاوه بر سرگرم کردن کودک، به او در یادگیری، کشف و توسعه ی مهارت های مهم نیز کمک می کند.

بازی کردن یک بخش مهم از زندگی کودکان است و همانطور که از قدیم گفته اند، بازی شغل کودک است. این بدین دلیل است که بچه ها از بازی کردن، بیش از هر فعالیت دیگری لذت می برند. بازی با اسباب بازی های مناسب، به اندازه ی غذا خوردن یا خواب کافی برای رشد کودک مهم است. وقتی کودک هر روز با اسباب بازی های سرگرم کننده و رنگارنگ بازی کند و زمان کافی برای خیال پردازی داشته باشد، طبیعتاً رشد می کند. روش انتخاب بهترین اسباب بازی مناسب کودک تان را در اینجا آموزش داده ایم

۸-بازی های تجسمی و تخیلی انجام دهید

منظور از بازی های تخیلی، بازی هایی هستند که کودک از تخیل خود برای ساخت سناریوهای خیالی متفاوت استفاده می کند.

برای مثال کتاب های کودک می توانند به خانه و جاروها به هواپیما تبدیل شوند. کودکان می توانند با استفاده از وسایل خانه وانمود کنند که یک آشپز، یک پزشک، پلیس یا هر چیزی که تصور می کنند، هستند.

کارشناسان معتقدند که بازی های تخیلی جدا از تقویت خلاقیت، مهارت های اجتماعی و زبانی کودک را هم بهبود می بخشند. در اینجا چند ایده برای انجام بازی های تخیلی در خانه آورده شده است:

یک غذای خیالی بپزید: اجازه دهید کودک با هر چیزی که دوست دارد، یک غذای خیالی بپزد و شما هم وانمود به خوردن غذا کنید. نگران ظروف نباشید، حتی روزنامه و کتاب ها هم می توانند بعنوان بشقاب و ظروف غذا استفاده شوند. فراموش نکنید که از فرزندتان بخاطر غذای خوشمزه اش تشکر کنید!

از جعبه های مقوایی بعنوان ماشین، هوایپما و… استفاده کنید: یک جعبه مقوایی به فرزند خود بدهید و اجازه دهید تا جایی که می خواهد برای خود خیال پردازی کند. جعبه می تواند ماشین، قطار، هواپیما یا حتی فیل فرزند شما باشد. چه کسی می داند شاید کودک شما با یک جعبه ی ساده، خیالات منحصربفرد تری هم داشته باشد!

به مسافرت یا پیک نیک خیالی بروید: چمدان خود را ببندید و به تعطیلات خیالی بروید. یک کیف و چند لباس به فرزندتان بدهید و از او بپرسید تعطیلات رویایی او چگونه خواهد بود. فراموش نکنید که کودک برای سفر خیالی خود، به چند میان وعده هم نیاز دارد. پس همه چیز را برای این سفر رویایی فراهم کنید تا فرزندتان بهمراه شما یک تعطیلات رویایی داشته باشد!

۹-از نرم افزار و اپلیکیشن های آموزشی استفاده کنید

استفاده از گوشی موبایل برای ساخت تصاویر رنگی، از این جهت که هیچ محدودیتی ندارد، برای کودک بسیار مفید است و یادگیری هنرهای فیزیکی را نیز تسهیل می کند. گوگل پلی استور پر از بازی های سرگرم کننده کودکان برای یادگیری هنرهای مختلف است که لینک بهترین آنها را در زیر می بینید:

از نرم افزارهایی که ما در وبسایت مان برای آموزش هنر و پرورش خلاقیت کودکان قرار داده ایم را حتما ببینید. این نرم افزارها

۱۰- سایر نکات مهم

  • توقعات خود را از اثر نهایی هنری کنار بگذارید و اجازه دهید تخیل کودک چگونگی استفاده از مواد را تعیین کند
  • روی اثر هنری کودک طرحی نکشید،‌ نقاشی نکنید و چیزی ننویسید. هنر کودک بسیارمهم تر از گونه مداخله شماست و این کار می تواند مانع خلق آثاری متناسب با رشد سنی کودک شود.
  •  به شباهتهای اتفاقی آثار کودک با اشیای واقعی اشاره نکنید.
  • به کودک نشان ندهید که چگونه طراحی کند و او را با کشیدن نقاشیهای واقعگرانه سرگرم نکنید.

اگر سوالی در زمینه یادگیری هنر توسط کودکان دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

بسیار کاربردی

charbzaban

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا