تربیت کودکان

چگونه هنرهای مختلف را خیلی ساده به کودکان آموزش دهیم؟

bestkid b

من عاشق آموزش هنرهای مختلف به کودکان هستم. اما سوال اینجاست که چگونه کودک را علاقه مند به انجام کارهای هنری کنیم و اصلا چگونه به سادگی به او آموزش هنر بدهیم؟

وبسایت معتبر Deep space sparkle  راه حل علمی و تایید شده را برای این کار پیش روی ما می گذارد. آنها برای آموزش هنر از یک جمله معروف استفاده می کنند” کار ما، ایده دادن و ایجاد شوق و آموزش هنر با استفاده از تکنیک های مناسب گروه های سنی است”

۱-مداد و پاک کن را ممنوع کنید

مداد پاک کن ممنوع

بنظر سخت می رسد، درسته؟ دلیلش ساده است: مدادها کوچک هستند و به کشیدن طرح های کوچک و محدود منجر می شوند. دلیل دیگرش این است که خط های مداد با پاک کن پاک می شوند! اما مثلا استفاده از پاستل ها یا ماژیک ها، به کشیدن سریع طرح های مختلف، در عین حال دقت عدم اشتباه و نهایتا بخشیدن اشتباه هایشان می شود.

ضمنا می توانید بجای لوازم نقاشی، لوازم کاردستی مثل گل بازی، جورچین و … را برای بازی در اختیارشان قرار دهید.

۲-بگذارید روی کاغذ با استفاده از ابزار متنوع نقاشی کنند

از کودک بخواهید که از ابرنگ، پاستل و ماژیک و حتی مداد رنگی بطور ترکیبی بر روی کاغذ ساده نقاشی کند تا نتابج محدود به مثلا آبرنگ نشود. کم کم متوجه می شود که استفاده از همه امکانات متنوع، نتایج جالب و متنوعی هم خواهد داشت.

این نوشته را هم حتما مطالعه کنید: معرفی ۴ روش کاملا علمی برای پرورش خلاقیت در کودکان (۳ تا ۹ ساله)

۳-از تکنیک ده دقیقه سکوت استفاده کنید

بعد از اینکه به کودکان دستورالعمل های لازم برای ساخت کاردستی یا نقاشی یا هر فعالیتی را دادید، کاغذها و وسایل را به آنها بدهید، همین که کمی درگیر شدند، ده دقیقه سکوت را شروع کنید!

این زمان متعلق به آنهاست. بگذارید در عین کارکردن به کارهنری خود فکر کنند، و فرصت اینکه خودشان را در هنرشان گم کنند و مهم تراز همه اینکه با این اجازه نمی دهید با بهترین دوست خود صحبت کنند!

۴-آموزش خوب نقاشی کردن و اشتباه کردن

همانگونه که در ویدیوی بالا هم می بینید، اگر در حال آموزش نقاشی یا کاردستی یا هرچیزی به کودکتان هستید، اشتباه های خنده دار انجام دهید. مثلا اگر نقاشی کردن یک گربه را نشان می دهید، اول یک گربه ساده و واقع گرایانه بکشید، بعد عمدا یک گربه دیگر بکشید و اشتباها آن را تبدیل به چیز دیگری کنید. بخندید، به آنها نشان دهید که اشتباه جزوی از یادگیری است و هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

۵-از نرم افزار و اپلیکیشن های آموزشی استفاده کنید

گوگل پلی استور پر از بازی های سرگرم کننده کودکان برای یادگیری هنرهای مختلف است که لینک بهترین آنها را در زیر می بینید:

از نرم افزارهایی که ما در وبسایت مان برای آموزش هنر و پرورش خلاقیت کودکان قرار داده ایم را حتما ببینید. این نرم افزارها

۶- سایر نکات مهم

  • توقعات خود را از اثر نهایی هنری کنار بگذارید و اجازه دهید تخیل کودک چگونگی استفاده از مواد را تعیین کند
  • روی اثر هنری کودک طرحی نکشید،‌ نقاشی نکنید و چیزی ننویسید. هنر کودک بسیارمهم تر از گونه مداخله شماست و این کار می تواند مانع خلق آثاری متناسب با رشد سنی کودک شود.
  •  به شباهتهای اتفاقی آثار کودک با اشیای واقعی اشاره نکنید.
  • به کودک نشان ندهید که چگونه طراحی کند و او را با کشیدن نقاشیهای واقعگرانه سرگرم نکنید.

اگر سوالی در زمینه یادگیری هنر توسط کودکان دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

بسیار کاربردی

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا