در ادامه آموزش های کاربردی تربیتی کودکان، در این پست سعی ما بر این است که با ارائه راهکارهای عملی و روانشناسانه روشهایی جهت افزایش خلاقیت کودکان ارائه دهیم.


در ادامه مطالب آموزشی کودکان، در این پست در قالب یک فیلم می بینید که چطور موضوع خلاقیت به کودکان سنین مختلف آموزش داده می شود. این جشنواره جشنواره فرهنگ سراها بوده است.


در این پست از دیدگاه دکتر شهرام اسلامی، نکات مهمی پیرامون تربیت اولیه کودک از ابتدا را از طریق فیلم به شما آموزش می دهیم. خود دکتر این موضوع را به واکسن روانی کودک تشبیه می کند.


پدرو مادر باید به تربیت اجتماعی کودکان توجه کنند بچه ها زمانی که وارد اجتماع می شوند ممکن است با هر فردی سرو کار داشته باشند با این حال باید این خصلت را آنها به وجود آورد که توانسته باشند در برابر شرایط بیرون از خانه ایستادگی کنندو توانایی پذیرفتن شخص مقابل را داشته باشند.کودکان روزی از محیط خانه جدا می شوند و به محیط اجتماع روی می آورند ان روز است که باید بتوانند از خود محافظت کنند و در گیر مشکلات اجتماعی نشوند. 


فرزندان نیاز  دارند که مورد تشویق قرار گیرند تا بهتر بتوانند استعدادهای خود را شکوفا کنند کودکی که مورد تشویق خانواده اش قرار نگیرد اصولا این حس تشویقی را از محیط بیرون می گیرد در محیط بیرون هم شاید به افرادی برخورد کند که بخواهند او را به نابودی بکشانند هر پدر و مادر باید حس اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس را در فرزند خود ایجاد کند که کمتر به محیط بیرون گرایش داشته باشد. 


« تربیت پذیر بودن انسان » یکی از بهترین فرصت الهی برای انسان است که بتواند خود را تغییر بدهد. بچه ها از همان زمان کودکی باید باادب و با اخلاص تربیت کرد در سن نوجوانی و جوانی که دام های زیادی بر سر راه بچه ها قرار می گیرد باید که بتوانند با اخلاصی که دارند در مقابل این دام ها ایستادگی کنند. یادمان باشد که ضمیر کودکان پاک است ودر صورتی که پدر ومادر رفتار های نادرستی داشته باشند این رفتار ها مانند بذر در وجود کودک ریشه می زند. بچه هایی که تبدیل به دیکتاتور می شوند از همان ابتدا دیکتاتورنبوده اند بلکه تربیت نادرست از انها یک دیکتاتور به وجود آورده است. 


کودکان را باید طبق یک الگوی رفتاری تربیت کرد درصورتی که از چند تا الگوی رفتاری برای تربیت فرزند استفاده شود فرزند دچار دو گانگی شخصیتی می شود و به اصطلاح می گویند «کودک دو هوائه شده» .اگر می خواهید کودک شادی داشته باشید ابتدا خصلت های فرزندتان را بشناسید بدانید که هر موقع چگونه باید با او رفتار کنید. کودک بعد از تولد مانند موم نرمی است که به هر شکلی که دوست دارید می توانید آن را در بیاورید هم می توانید او را به بهترین آدم روی زمین تبدیل کنید و هم می توانید آن را به بد ترین فرد در جامعه تبدیل کنید.


انسان و رفتار های او امیزه ای از ویژگی های ارثی ،فیزیولوژیکی ،اجتماعی و روانشناختی است عادت ها یک سری رفتار های تکرار شونده هستند که تحت تاثیر ویژگی های گفته شده قرار می گیرند اینگونه رفتار های کودک برای پدر و مادر اغلب نگران کننده است یکی از دلایل ایجاد این گونه رفتار ها اضطراب و فشار درونی است که کودک بر اثر آن فشار درونی این رفتار را ازخود نشان می دهد در مطلبی که ارائه می شود بیان می شود که چگونه می توان این عادت های بد را از روحیه کودکان زدود . 


امروزه کاملا بازی های بچه ها متفاوت است در گذشته بچه ها در بازی های گروهی یا انفرادی مشغول بودند و بیشتر جست و خیز می کردند ولی امروزه بازی  بچه ها کاملامتفاوت است بچه ها بیشتر باتبلت ، لپ تاب و گوشی تلفن همراه بازی می کنند در اینجا نیاز است که ما به فرزندان خود درست آموزش دهیم که چگونه باید از این وسایل استفاده کرد بچه ها باید در استفاده از این وسایل در حداعتدال باشند نه طوری باشد که پیش فعال باشند نه طوریکه از جامعه عقب باشند پس سعی کنیم ابتدا خودمان نحوه ی کار بااین وسایل را یاد بگیریم و بعد نحوه ی درست استفاده ازآن را به فرزندمان آموزش دهیم . 


ادب هم یک صفت شخصیتی و هم یک مهارت اجتماعی است . تربیت کودکان کار بسیار مشکلی است پدر و مادر باید تمام جنبه های تربیتی را در نظر بگیرند که فرزند در سن نوجوانی و جوانی کمتر دچار مشکلات رفتاری شود.