سلامت نوزاد

چرا بعضی از نوزادان زودتر دندان در می آورند؟

کودکان از سن  شش ماهگی تا نه ماهگی درگیر دندان در اوردن هستند بعضی مواقع ممکن است دندان کودک درهمان زمان معمول خودش در بیاید و بعضی مواقع هم نه کمی دیر و یا کمی زود تر . اصولا مادران نوزاد از در آمدن زود هنگام دندان فرزند رضایت چندانی ندارند چون احتمال خراب شدن سریع دندان وجود دارد . در مطلب  میگوییم که چرا بعضی از نوزادان زود دندان در می اورندوبعضی ها دیر تر . 

گرچه گاهی روند دندان درآوردن را به عنوان “پاره شدن لثه از طریق دندان” تلقی می کنند، اما وقتی دندان از میان لثه جوانه میزند، گوشت را نمیبُرد.رها شدن مواد شیمیایی مخصوصی در بدن باعث میشود برخی از سلولها در لثه ها بمیرند و جدا شوند و به دندان اجازهی عبور از میان خود را بدهند.دندان درآوردن کودکان فرایندی فیزیولوژیکی است که موجب تغییراتی در دهان کودک می شود. بعضی از کودکان این فرایند را به آسانی پشت سر می گذارند و گاهی مشکلات گوارشی همراه خواهد بود

 

دندون بچه

 

علایم دندان درآوردن نوزاد :

در این زمان نوزادان تحریک پذیر می شوند و داد و بی داد می کنند، هیچ نگران نباشید و با دقت لثه های او را بررسی کنید در این لحظه است که متوجه می شوید کودک تان درحال دندان درآوردن است.

هنگامی که کودک برای خوردن و آشامیدن مقاومت می کند با زور به او غذا ندهید زیرا ممکن است دردی که برای دندان درآوردن دارد او را از غذا خوردن انداخته است و اشتهای او را کور کرده است که این امر طبیعی است و جای نگرانی نیست.

می توانید در این دوران غذا هایی مانند سوپ و … که آبکی هستند تهیه کنید و به او بدهید.

همه چیز در مورد خواب نوزاد سالم و معمولی

امکان دارد در این زمان انگشتان شما یا هر چیزی که دم دست او باشد را گاز بزند، زیرا این کار موجب می شود تا لثه هایش برای مدتی تسکین یابند. میتوانید در این مدت با استفاده از وسایلی را که با نام دندانگیر شناخته می شوند ، در فریزر قرار داده و پس از سرد شدن لثه های کودک خود را با آن ماساژ دهید که این کار سبب کاهش درد و ناراحتی او می شود.

علت زود دندان درآوردن نوزاد

رشد دندان ها در هر کودکی متفاوت است و فاکتور های ژنتیکی در این موضوع دخالت دارند.لثه ها در نوزادان از زمان ۳ ماهگی شروع به خاریدن می کنند در این زمان کودکان دچار آب ریزش از دهان می شوند که این موضوع به دلیل ریفلاکس بیولوژیک است.

تعدادی از والدین تصور می کنند اگر دندان های فرزند شان دیر تر رشد کنند بهتر است زیرا دیگر سیاه نمی شوند، پزشکان می گویند شاید دلیل این تصور والدین این است که قطره ی آهن دیر تر با دندان ها تماس پیدا می کند.

بهترین حالت خوابیدن نوزاد به چه صورت است؟ بهمراه فیلم آموزشی

روییدن دندان در کودکان به طور کامل متفاوت است. بعضی از کودکان زود و بعضی دیگر دیر دندان در می آورند. اگر فرزند تان سالم است سنی که دندان در می آورد موروثی است و بستگی به طرز و نوع رشد و نمویی که به ارث برده است، دارد پس زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است.

مواردی که می تواند درد دندان کودک شما را آرام کند:نان بیگل یخ زده ، وافل یخ زده ، حوله لطیف و بابونه ، یخ خرد شده و حوله ، هویج تازه ، قاشق سرد ، سیب سرد یا با انگشت لثه
های او را به آرامی بمالید.

۱-عوامل ارثی

۲-تغذیه ضعیف

۳- کم کاری تیروئید

در مطالب بالا گفته شد موقع دقیق دندان در اوردن چه زمانی می باشد و همچنین خلاصه ای از علایم و خلاصه ای از علت زود دندان در آوردن گفته شد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید .


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا