سلامت نوزاد

قلب جنین چه زمانی تشکیل می شود؟ (تحقیقات جدید)

علاوه بر تشخیص جنسیت جنین که برای خیلی از خانواده ها مهم است ، سلامت جنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از اینرو مادران در ماه های اولیه بارداری برای اطمینان از سالم بودن جنین به سونوگرافی مراجعه می کنند. در ادامه به شما خواهیم گفت که قلب نازنین جنین چه زمانی تشکیل می شود.

مقدمه:

یکی از مهم ترین مراحل رشد جنین ، تشکیل قلب آنهاست. سونوگرافی ای که مادران باردار برای اطمینان از تشکیل قلب در جنین انجام می دهند باید در هفته هفتم و هشتم بارداری انجام گیرد. اگر قلب دیده نشود، یکی دو هفته بعد سونوگرافی تکرار میشود. برای داشتن قلب سالم تر فرزندان، مادران باید در این دوره استراحت لازم را به خودشان بدهند و تغذیه کامل و کافی را داشته باشند.

فیلم تشکیل جنین (از ابتدا تا پایان نه ماه):

 

حتما بخوانید : ۱۰ نکته از کارهایی که قبل از بارداری باید حتما انجام دهید!

رشد جنین مراحل مختلفی را شامل می شود از تشکیل سلول زیگوت گرفته تا تشکیل دست و پا و مغز و قلب و …. اما سؤالی که در ذهن خیلی از مادران نقش می بندد این است که قلب جنین در هفته چندم بارداری ایجاد می شود؟ در ادامه به این سؤال جواب خواهیم داد.

مراحل اولیه تشکیل قلب جنین از هفته پنجم بارداری شروع می شود. هفته ششم هفته‌ای است که نخستین بار قلب کودک شروع به تپش می‌کند. در این هفته، رشد کودک سریع می‌شود و لوله‌های عصبی موجود در بدن او بسته می‌شوند و قلب جنین تکمیل و شروع به پمپاژ خون می‌کند. جنین در این زمان خم شده و به شکل حرف انگلیسی C در می‌آید و جوانه‌های کوچک دست و پا‌ها شروع به رشد می‌کنند.

تشکیل-قلب-جنین

مهمترین مراحل رشد نوزادان از هفته ششم تا دوازدهم:

هفته ششم تا هشتم بارداری: در طول این دوهفته ساک حاملگی با رشد جنین و زرده دیده میشود. اینها مانند نخود در داخل رحم ظاهر میشوند. ضربان قلب در این مراحل اولیه ممکن است تشخیص داده نشود. اگر ضربان قلب مشخص نشد دو هفته بعد دوباره باید اسکن را تکرار کند. همچنین پزشک طول دهانه رحم و بررسی قسمت پایین رحم را برای اطمینان از اینکه بسته است، انجام خواهد داد.
هفته هشتم تا دهم بارداری: در این زمان ضربان قلب جنین به وضوح مشخص میشود. جنین در این مرحله رشد کمی داشته و بیشتر شبیه یک دانه بادام زمینی است. مقدار مایع اطراف بدن در این مرحله آشکارتر میشود. پزشک ناحیه اطراف ساک حاملگی را برای هرگونه خونریزی که ممکن است در این مرحله اتفاق بیفتد، بررسی میکند.
هفته دهم تا دوازدهم: جنین در حال رشد حالا دیگر بیشتر شبیه یک کودک است و نسبت به قبل سر، بدن و اندام قابل مشاهده است. این نوع سونوگرافی در این مرحله چندان مورد نیاز نیست با این حال اندازه‌گیری نوزاد از سر تا پایین ستون فقرات هم انجام میشود. زمان بندی تاریخ قاعدگی نیز برای مادرانی که درباره آن مطمئن نیستند با این سونو انجام میشود.

همچنین بخوانید: بهترین زمان خوردن کندر در دوران بارداری و روش مصرف آن

همانطور که خیلی از مادران با تجربه می دانند ! تشکیل قلب جنین با نبض آغاز می شود که در هفته های اولیه بارداری خصوصا هفته های ششم تا هشتم ضربان قلب جنین به راحتی تشخیص داده نمی شود. اگر هیچ ضربان قلبی شنیده نشد اسکن باید مجددا چند هفته بعد تکرار شود. در هفته های هشتم تا دهم بارداری ضربان قلب جنین به طور واضح شنیده می شود. رشد جنین در این مرحله هنوز کند بوده و جثه کوچکی دارد. در این مرحله باید مراقبت های ویژه ایی به عمل آید تا از خون ریزی جلوگیری شود. بین هفته های دهم تا دوزادهم بارداری جثه جنین بزرگتر شده و اندام ها تشکیل می شوند. در این مرحله اندام هایی مانند سر و بدن جنین بزرگتر می شود.

توجه:  اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. امیدواریم فرزند شما از سلامتی کامل برخوردار باشد. همچنین شما می توانید سؤالات مرتبط خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا به آن پاسخ دهیم.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام
    من ۳۴ سال سن دارم و کمتر از دو ساله که ازدواج کردم و اولین باره که باردار شدم در هفته ۶ ام بارداری به خاطر لکه بینی سونوگرافی انجام دادم و قلب تشکیل نشده بود و هماتوم گزارش شد و اینکه کیسه حاملگی دفورمه شده بود. دکتر توصیه کرد که با جراحی بچه رو سقط کنم ، اما من اصرار کردم که تا هفته هشتم صبر کنم بعد اگر قلب تشکیل نشد سقط کنم ، خیلی نگرانم و زمان سخت میگذره ، می خوام نظر شما رو هم در این باره بدونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا