نکات سلامتی مادران

زنان در چه سنی قدرت باروری بیشتری دارند و در چه سنی نمی توانند؟

bestkid b

احتمالاً تا بحال عبارت “ساعت بیولوژیکی” زنان را شنیده اید. همچنین بطور حتم با توصیه های والدین یا خویشاوندان برای بچه دار شدن مواجه شده اید. بسیاری از افراد به نوعروسان توصیه می کنند که در بچه دار شدن تعجیل کنند! اما دلیل این توصیه ها چیست؟ آیا برای بارداری سن مشخصی وجود دارد؟

اگر به تازگی ازدواج کرده اید، فکر می کنید که همه ی زن ها در نهایت باردار می شوند و بهتر است به خودتان کمی فرصت دهید. اما واقعیت این است که برای باردار شدن نیز سن مشخصی وجود دارد. بعبارت دیگر، در طول سال هایی از زندگی، احتمال داشتن بارداری موفق و سالم، بسیار بیشتر از زمان های دیگر است. ادامه مطلب را بخوانید تا بهترین زمان بارداری را یاد بگیرید و از مشکلات باروری و بارداری های پر خطر جلوگیری کنید.

بهترین سن برای بچه دار شدن چه زمانی است؟

پاسخ ساده ای برای این سوال وجود ندارد. در واقع بهترین سن برای داشتن نوزاد در افراد مختلف متفاوت است. اما از نظر زیست شناختی در ۲۰ و ۳۰ سالگی، قدرت باروری به حداکثر می رسد و و بچه دار شدن در ۴۰ سالگی یا بالاتر بسیار سخت خواهد شد.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

شما باید از نظر احساسی، ذهنی و مالی هم آمادگی لازم برای پدر و مادر شدن را داشته باشید. ممکن است رسیدن به آن نقطه برای برخی از زنان زمان بیشتری طول بکشد و شرایط پیش رو، سن مادر شدن را در آنها افزایش دهد!

چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد؟ 

زنان در چه سنی قدرت باروری بیشتری دارند و در چه سنی نمی توانند باردار شوند؟

اگرچه قدرت باروری برای هر فرد بسیار متغیر است و در زنان مختلف متفاوت است، اما بین قدرت باروری و سن زنان رابطه وجود دارد. به طور کلی هرچه سن شما بالاتر می رود، احتمال بارداری تان کاهش می یابد.

دهه ی ۲۰ زندگی، بهترین زمان برای باردار شدن است چون در این دوران احتمال بروز مشکلات فیزیکی یا ناباروری بسیار کم است. تخمک های زن در این دوران فراوان است و بارداری برای بدن جوان شما بسیار راحت تر خواهد بود.

احتمال باروری از حدود ۳۲ سالگی شروع به کاهش می کند چون تعداد تخمک های سالم و با کیفیت زن در این مرحله کاهش می یابد. از ۳۵ سال به بالا نیز شانس بارداری کمتر و سقط جنین بیشتر می شود. با رسیدن به این سن بروز عوارض، ناهنجاری ها و حتی سقط جنین بسیار افزایش پیدا می کند.

در ۴۰ سالگی، دستیابی به یک بارداری “طبیعی” بسیار دشوارتر می شود. بدن زن هیچگاه تخمک جدیدی نمی سازد و تمام تخمک هایی که در طول زندگی دارد، از زمان تولد در بدن وجود دارد. به همین دلیل کیفیت و تعداد این تخمک ها با افزایش سن کاهش می یابد.

برای باردار شدن در این سن ممکن است لازم باشد به روش های دیگری مانند IVF یا رحم جایگزین متوسل شوید. اما نمی توان به طور قطع گفت که تمام بارداری هایی که پس از ۴۰ سالگی اتفاق می افتد منجر به بروز چنین مشکلاتی می شود. در این سن هم ممکن است شما یک بارداری موفق و در نهایت یک کودک سالم داشته باشید اما مطالعات نشان داده اند که پس از ۴۰ سالگی، احتمال بروز خطرات و نقایص جنینی افزایش میابد.

۱۵ آزمایش ضروری قبل از بارداری که باید برای چکاپ انجام دهید

قدرت باروری زنان با افزایش سن به حدی کاهش می یابد که با رسیدن به سن ۴۰ یا ۴۵ سالگی، احتمال بارداری بسیار کم می شود. این امر پس از یائسگی بیشتر به چشم می خورد. البته گاهی اوقات می شنویم که زنان یائسه نیز باردار شده اند و فرزندان سالمی بدنیا آورده اند! این امر امکان پذیر است اما در موارد بسیار نادر اتفاق می افتد.

احتمال بارداری با توجه به سن

در جدول زیر، احتمال بارداری برای هر گروه سنی آورده شده است. بخاطر داشته باشید که این فقط یک راهنما است و بسته به عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی احتمال دارد که این مقادیر بیشتر یا کمتر شوند.

سن احتمال بارداری در سال احتمال ناباروری احتمال سقط جنین
۲۰ تا ۲۴ سال ۸۶% ۳% کمتر از ۱۰%
۲۵ تا ۲۹ سال ۷۸% ۵% ۱۰ تا ۱۵%
۳۰ تا ۳۴ سال ۶۳% ۸% ۲۰%
۳۵ تا ۳۹ سال ۵۲% ۱۵% ۲۰ تا ۳۵%
۴۰ تا ۴۴ سال ۳۶% ۳۲% ۴۰%
بالای ۴۵ سال ۵% ۶۹ تا ۹۹% ۵۰%

بهترین سن بارداری برای داشتن کودک سالم چه زمانی است؟

از لحاظ بیولوژی، باردار شدن در دهه ی ۲۰ تا اوایل دهه ی ۳۰ زندگی، کمترین خطر ابتلا به ناهنجاری و نقص های بدو تولد را بهمراه خواهد داشت. البته نمی توان گفت که با افزایش سن، کودک سالمی نخواهید داشت و شما در سن ۳۵ سالگی یا حتی بیشتر هم می توانید نوزادان کاملاً سالم داشته باشید اما با افزایش سن این احتمال کاهش می یابد.

همچنین موارد دیگری هم وجود دارد که باید در نظر بگیرید. بعبارت دیگر اهمیت سن، فقط در قدرت باروری و سلامت کودک خلاصه نمی شود. برای اینکه کودک شما بهترین زندگی ممکن را داشته باشد، باید از نظر عاطفی آمادگی داشته باشید تا فرزندتان را تا جایی که می توانید دوست بدارید و از او حمایت کنید. بعلاوه از نظر ذهنی آمادگی لازم را داشته باشید و از نظر اقتصادی و مالی نیز قادر به تأمین نیازهای او باشید.

۸ تا از رایج ترین مشکلات شایع دوران بارداری که حتما باید بدانید

نتیجه: بهترین زمان برای بچه دار شدن زمانی ست که شما از همه ی لحاظ (فیزیکی، روحی و مالی) آمادگی داشته باشید! شرایط هر فرد متفاوت و خاص است بنابراین این تنها شما هستید که می توانید برای زمان باردار شدن تان تصمیم بگیرید. فقط محدودیت های بیولوژیکی خود را در ذهن داشته باشید و این را بدانید که با افزایش سن (بیش از ۳۵ سال)، احتمال باروری کاهش و سقط جنین افزایش میابد.

آیا سن مردان نیز بر باروری تأثیر دارد؟

بدن مردان همواره اسپرم های جدید تولید می کند بنابراین در هر سنی قادر به فرزندآوری هستند. مردان با افزایش سن به طور مداوم اسپرم جدید تولید می کنند و کاهش باروری آنها نیز دیرتر آغاز می شود. همانطور که می دانید زنان در ۳۰ سالگی کاهش سریع باروری را تجربه می کنند، اما سن تا ۴۰ یا ۵۰ سالگی بر قدرت باروری مردان تأثیر نمی گذارد.

با این وجود، درست است که بدن مردان همیشه اسپرم جدید تولید می کند اما کیفیت و تعداد اسپرم تولیدی با افزایش سن کاهش می یابد. بیماری های مختلف، عوامل محیطی و سبک زندگی می تواند بر باروری مردان تأثیر بگذارد. بنابراین تاثیر سن بر باروری مردان به اندازه ی زنان محسوس نیست اما به دلایل مختلف با افزایش سن، قدرت باروری آنها بتدریج کاهش میابد و در سنین مشخص حتی ممکن است منجر به ناباروری شود.

فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی (و غذاهای نامناسب)

آیا سن بر توانایی های فرزند پروری هم تأثیر می گذارد؟

نکته دیگری که باید به آن فکر کنید این است که سن شما چگونه بر توانایی فرزندپروری تأثیر می گذارد. تا ۴۵ سالگی هم احتمال مادر شدن وجود دارد اما به این فکر کنید که در این حالت وقتی ۶۳ ساله شدید، فرزندتان تنها ۱۸ سال سن خواهد داشت. بعبارت دیگر در دهه ی ۶۰ یا ۵۰ زندگی، شما و همسراتان نمی توانید برای فرزندتان والدین سالم و فعالی باشید. به علاوه ممکن است مجبور شوید قبل از بزرگسالی فرزندتان بازنشسته شوید، که این امر می تواند شما را با مشکلات مالی مواجه کند.

بنابراین برای بچه دار شدن، تمام جوانب فوق را در نظر بگیرید و کمی بیشتر فکر کنید. نه فقط توانایی باردار شدن بلکه توانایی تأمین زندگی خوب برای فرزندتان در ۱۸ سال آینده را نیز در نظر بگیرید.

آیا شما آماده بچه دار شدن هستید؟

تصمیم برای تشکیل خانواده یک انتخاب کاملاً شخصی است که به عوامل زیادی بستگی دارد. سن تنها چیزی نیست که باید درباره آن فکر کنید. شما باید روحیه، سلامت جسمی و شرایط مالی خود را نیز در نظر بگیرید و سپس تصمیم به بچه دار شدن بگیرید.

همانطور که در بالا هم اشاره شد، بهترین زمان برای بچه دار شدن زمانی ست که شما از همه ی لحاظ (فیزیکی، روحی و مالی) آمادگی داشته باشید! شرایط هر فرد متفاوت و خاص است بنابراین این تنها شما هستید که می توانید برای زمان باردار شدن تان تصمیم بگیرید. فقط محدودیت های بیولوژیکی خود را در ذهن داشته باشید و این را بدانید که با افزایش سن (بیش از ۳۵ سال)، شانس باروری کاهش یافته و احتمال سقط جنین افزایش میابد.

بهترین زمان بارداری چه زمانی ست؟ (تحقیقات جدید)

منبع ۱

charbzaban

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا