نکات سلامتی مادران

20 نکته برای بارداری سریع تر (مخصوص خانم ها)

همیشه به ما گفته می شود که نباید برای بچه دار شدن عجله کنیم. اما راههایی وجود دارد که به کمک آن می توانید سریعتر باردار شوید. اگر قصد بارداری دارید، به ۲۰ نکته ی گفته شده در زیر توجه کنید تا روند باردار شدن تسریع پیدا کند و سریعتر به خواسته ی خود برسید.

۱- قبل از باردار شدن، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید

معمولاً برای افراد زیر ۳۵ سال که از سلامت خوبی برخوردار هستند، مراجعه به متخصص باروری لازم نیست، اما اگر می خواهید مطمئن باشید که همه ی مراحل به درستی انجام می شود، مراجعه به پزشک بهترین کار است.

از پزشک بخواهید برای شما یک معاینه ی کلی انجام دهند تا مواردی را که در بارداری تداخل دارند، از سر راه بردارد. اگر پریودهای نامنظم، سنگین، کم یا دردناکی دارید حتما به پزشک بگویید زیرا اینها ممکن است نشانه هایی از عدم تعادل هورمونی باشد.

۲- بیماری هایی که ممکن است بر بارداری تأثیر منفی بگذارد را چک کنید

فیبروم، پولیپ و سایر شرایط ممکن است از کاشت مناسب جنین در رحم جلوگیری کند. علاوه بر این بیماری های تیروئید، کم خونی، دیابت و فشار خون بالا هم می توانند احتمال سقط جنین را افزایش دهند و بنابراین ممکن است قبل از اقدام به بارداری نیاز به درمان داشته باشند.

۳- از همسرتان هم بخواهید آزمایشات لازم را انجام دهد

فقط تعداد و کیفیت اسپرم نیست که باید بررسی شود، بیماری هایی مانند دیابت، استرس و فشار خون بالا هم ممکن است باعث اختلال در نعوظ، ناهنجاری اسپرم و سایر موارد شود. بنابراین انجام آزمایشات برای مرد هم لازم است.

۴- داروهای خود را به طور مرتب مصرف کنید

اگر داروی خاصی مصرف می کنید و نگران هستید که داروهای مصرفی شما با باروری در تضاد است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

برنامه غذایی روزانه برای زنان باردار

۵- زمان تخمک گذاری و چرخه ی قاعدگی خود را مد نظر بگیرید

به یاد داشته باشید که ما فقط یک بار در ماه تخمک گذاری می کنیم. برنامه های ردیابی تخمک گذاری در اطلاع از زمان تخمک گذاری بدن مفید هستند. به علائم بدن خود نیز توجه کنید. خارش یا احساس درد خفیف در پایین لگن، ترشحات واژن که شبیه سفیده ی تخم مرغ است و افزایش میل جنسی از نشانه های خوبی است که نشان میدهد بدن در حال تخمک گذاری است. بهترین زمان برای برقراری رابطه ی جنسی و باروری، ۳ روز قبل از تخمک گذاری است. بنابراین تعداد روزهای چرخه ی قاعدگی خود را بشمارید و دو هفته قبل از پریود شدن، رابطه ی جنسی بیشتری برقرار کنید. چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد؟

۶- به تغذیه ی خود توجه کنید

برخی از غذاها و نوشیدنی ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند که بر سلامتی تان تأثیر منفی می گذارند. مواردی مانند نوشیدنی های انرژی زا، مقادیر بالای کافئین و غذاهای آماده یا فست فود می تواند به باروری شما آسیب برساند.

از مواد غذایی حاوی تمام رنگها استفاده کنید تا کلیه ی مواد مغذی مناسب برای حمایت از قدرت باروری بدن را بدست آورید.

۷- وزن خود را کم کنید

چاقی و کمبود وزن هم از علل شناخته شده ناباروری هستند. BMI یا شاخص توده ی بدنی خود را حتماً بررسی کنید. BMI بین ۲۰ تا ۲۵ برای باروری ایده آل است.

۸ تا از رایج ترین مشکلات شایع دوران بارداری

۸- خوب بخوابید و استراحت کنید

استراحت فقط به معنای “خوابیدن” نیست. گاهی اوقات سرگرمی های خوب و استفاده از تکنیک های مراقبه و آرامش بخش هم می تواند موجب ریکاوری بدن شود. به یاد داشته باشید که ما هر شب به ۷ تا ۸ ساعت خواب واقعی نیاز داریم تا در بهترین حالت خود باشیم.

۹- از استرس جلوگیری کنید

اولین قدم این است که حجم کاری خود را کاهش دهید. تا جاییکه می توانید خود را با چیزهایی احاطه کنید که به شما کمک می کنند خونسردی خود را حفظ کنید. یوگا، مدیتیشن و ماساژ و گذراندن اوقات فراغت با عزیزان، استرس و تنش را از بدن دور می کند.

۱۰- از خسته کردن بیش از حد بدن خود بپرهیزید

ورزش بیش از حد باعث فشار فیزیکی می شود. ورزش متوسط ​​با ضربان قلب زیر ۱۴۰ BPM، حدود ۳ تا ۴ بار در هفته، بهترین نوع ورزش است.

۱۱- ویتامین های پریناتال (پیش از بارداری) و اسید فولیک بخورید

پزشک و تخصص زنان معمولا مکمل های با کیفیت و لازم را توصیه می کند.

بهترین سن بارداری و داشتن بچه سالم

۱۲- مصرف داروهای گیاهی را مد نظر بگیرید

مردم در بسیاری از سنت ها بر این باورند که مصرف برخی داروهای گیاهی ممکن است به افزایش احتمال بارداری کمک کند.

قبل از مصرف هر گونه گیاه یا مکمل، حتماً با یک پزشک خوب مشورت کنید. دریافت آنلاین و مصرف خودسرانه ی داروهای گیاهی کار خوبی نیست و می تواند مشکلات بیشتری را به دنبال داشته باشد!

۱۳- از طب سوزنی استفاده کنید

مدت زیادی است که مردم بر این باورند که طب سوزنی باعث تقویت سلامتی می شود و در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که این تکنیک به افزایش باروری هم کمک می کند.

۱۴- هرچه زودتر سیگار کشیدن را متوقف کنید

مطالعات نشان داده است که نیکوتین طیف گسترده ای از عوارض سلامتی، از جمله ناباروری را ایجاد می کند.

از استعمال سیگار خودداری کنید، از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب کنید و در صورت امکان، در حین اقدام به بارداری از همسرتان هم بخواهید سیگار را ترک کند.

۱۵- از نوشیدن الکل اجتناب کنید

الکل بر روی هورمون ها تأثیر منفی می گذارد و ممکن است بارداری را سخت و پیچیده کند. لازم به ذکر است که متخصصان دریافته اند که مصرف هیچ نوع الکلی در دوران بارداری “بی خطر” نیست.

۹ تا از نکات بارداری (قبل، حین و بعد از بارداری)

۱۶- از تمام مواد مخدر (حتی انواع تفریحی) پرهیز کنید

حتی مواد مخدری مانند ماری جوانا نیز ممکن است بر روند تخمک گذاری تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این قطعاً بر تعداد و کیفیت اسپرم نیز تأثیر منفی خواهند گذاشت.

۱۷- درمورد پوزیشن رابطه ی جنسی یا ارگاسم، استرس نداشته باشید

هیچ پوزیشن جنسی “موثرتری” برای بارداری وجود ندارد. همچنین هیچ مطالعه ی علمی، تاثیر ارگاسم زنان بر باردار شدن را اثبات نکرده است.

۱۸- در مورد از دست دادن موقعیت های باروری، استرس نداشته باشید

اگر تقریباً یک روز در میان رابطه جنسی برقرار کنید، هنوز هم احتمال باردار شدن وجود دارد، حتی اگر خارج از تاریخ دقیق تخمک گذاری رابطه برقرار کنید. مهم این است که استرس نداشته باشید.

در صورت امکان، قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید ، تا موقع آزاد شدن تخمک، اسپرم در رحم وجود داشته باشد. این بدین خاطر است که تخمک پس از آزاد شدن تنها ۱۲ تا ۲۴ ساعت قدرت باروری دارد اما اسپرم می تواند تا ۶ روز هم در دستگاه تناسلی زن زنده بماند. از طرفی بهترین زمان برای برقراری رابطه ی جنسی، ۳ روز قبل از تخمک گذاری است. پس رابطه ی جنسی خود را با شریک زندگی تان، آرام و خودجوش نگه دارید.

۱۹- در مورد نحوه ی خوابیدن پس از برقراری رابطه ی جنسی، نگران نباشید

برخی معتقدند که زنان باید پس از برقراری رابطه جنسی، بصورت صاف در رختخواب دراز بکشند تا اسپرم به مکان مناسب برسد. اما هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ایده وجود ندارد. در واقع نحوه ی خوابیدن شما هیچ تاثیری بر موقعیت قرارگیری اسپرم در رحم ندارد.

اسپرم سالم دارای تحرک خوب یا حرکت رو به جلو است و می داند کجا باید برود! در هر انزال میلیون ها اسپرم آزاد می شود، بنابراین اگر تعداد کمی از آنها از بدن خارج شود، بازهم میلیون ها اسپرم دیگر وجود دارد! پس آرام باشید چون هیچ جای نگرانی نیست.

۲۰- اطمینان حاصل کنید که شریک زندگی شما نیز سالم و بی استرس است

شریک زندگی شما باید ورزش کند، از یک ویتامین با کیفیت بالا استفاده کند و به طور مداوم فعالیت های کاهش استرس مانند ماساژ یا طب سوزنی را انجام دهد. اگر هر دو شریک زندگی از نظر جسمی، عاطفی و روحی در وضعیت خوبی باشند، احتمال بارداری بیشتر می شود.

۱۰ تاثیر خوردن موز در دوران بارداری بر جنین

ویدیوی کاربردی زیر رو حتما ببینید

 


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا