بهترین روش های آموزش سریع کامپیوتر به کودکان

چگونه به کودکان کامپیوتر را بصورت اصولی آموزش دهیم؟ (۷گام)

bestkid b

آموزش کامپیوتر به کودکان، راه آنها را برای آشنایی با اشکال مختلف تکنولوژی و سودها و زیان های ناشی از آن هموار میکند. کامپیوتر استفاده های مختلفی برای کودکان دارد، از انجام بازی ها و سرگرمی تا انجام تکالیف یا نوشتن تحقیقات مدرسه.

راه هایی وجود دارد که کامپیوتر را به راحتی و با سرعت بیشتری به کودکان آموزش می دهند بدون اینکه کودک دلزده شود یا استفاده های بد را یاد بگیرد. این متدها عبارت اند از:

۱-ایجاد آمادگی برای یادگیری کودک

باید مطمئن شوید که کودک شما در زمان شروع آموزش کامپیوتر، حداقل ۳ سال داشته باشد

چون کودکان در سن ۳ سالگی و بیشتر، خیلی بهتر می توانند مفاهیم کامپیوتر را درک کنند اما کمتر از آن، به نوعی چالش (Struggle) یادگیری ایجاد می کند، بخصوص اینکه در سن کمتر از ۳ سالگی، کودکان در حال توسعه مهارت های بینایی و زبانی خود هستند.

وسایل کامپیوتر کودک باید بچگانه باشند

خب برای اینکه فرزند کوچک شما، بصورت بهینه و موثر کامپیوتر را یاد بگیرد، کامپیوترها باید به موس و صفحه کلید هایی مجهز شوند که کودکان ظاهر آنها را بهتر درک می کنند و دوست دارند

از موس هایی استفاده کنید که در دستان کودک راحت هستند.

کیبوردهایی که بکار می برید، تعداد کلید های کمتر داشته و لیبل ها (همان حروف حک شده روی تک تک کلیدها) بزرگ تر باشند. بخصوص سعی کنید از صفحه کلید های رنگی جدید بازار استفاده کنید.

نکته مهم: آموزش کامپیوتر یا اینترنت را از چه سنی برای کودک شروع کنیم؟

برای کودکان تان، نرم افزارها یا بازی های آموزشی مناسب گروه سنی اش تهیه کنید

در بیشتر موارد باید برنامه های نرم افزاری بکار ببرید که سرگرم کننده و جالب هستند، چون به طریق شگفت آوری، سرعت یادگیری کودکان و تجربه و لذت شان را از کامپیوتر افزایش می دهند.

۲-شروع اموزش کامپیوتر به کودک

بخش های مختلف کامپیوتر را به بچه نشان دهید و به اون بگویید که هر بخش چکار می کند. این بخش ها شامل صفحه کلید، ماؤس، مانیتور، کیس و درایو ها، چاپگر و هر سخت افزار متصل به کامپیوتر است. سپس به طور عملی نشان دهید که هر بخش کامپیوتر دقیقا چکار می کند. برای تقویت بیشتر می توانید برنامه های تلویزیونی یا شخصیت کارتونی مورد علاقه ی بچه را -که در نمایش خود از کامپیوتر استفاده می کند- به او نشان دهید تا با تماشای آن بهتر بتواند مفهوم سخت افزار ها و کارکرد آن را بفهمد.

به کودک یاد بدهید که چطور کامپیوتر را روشن و با روش درست خاموش کند. به او توضیح دهید که اگر کامپیوتر را به روش نادرست خاموش کند ممکن است کارتون ها و بازی های مورد علاقه اش خراب بشوند.

به کودک نحوه ی حرکت با صفحه کلید و ماؤس را بیاموزید. در عین حال باید تفاوت کلیک چپ و راست و همچنین کلیک یکباره و دابل کلیک را به او بگویید. با استفاده از بازی های مناسب سن کودک به صورت عملی این تفاوت را نشان دهید. بسته به سن کودک می توانید بازی های شکلی، رنگی یا عددی به او نشان دهید یا شاید بازی های پیچیده تر مانند The Sims.

به کودک بیاموزید که چطور برنامه ها را باز کند. اصول اولیه ی برنامه را به او نشان بدهید. مثلا در برنامه ورد میکروسافت روش باز کردن، ایجاد و ذخیره ی فایل ها را به او یاد بدهید. برای بیشتر شدن مهارتش از او بخواهید که یک داستان، شعر یا یک متن از یک مجله به صورت روزانه تایپ کند. برای بقیه ی برنامه ها هم می توانید روشی مشابه استفاده کنید.

به کودکان در گام اول این مرحله،موضوعات اولیه و روش های نگهداری از کامپیوتر ها را آموزش دهید

مثلا در مورد موضوعات اولیه، به او یاد بدهید که خوراکی هایش را از صفحه کلید و کامپیوتر دور نگه دارد و یا باید با وسایل کامپیوتر به آرامی برخورد کند. در تمام مدت کارشان با کامپیوتر یا لبتاب، آنها را تحت نظر داشته باشید تا نهایتا به فهم نگهداری از کامپیوتر برسند.

به کودک نحوه حرکت دادن موس و صفحه کلید را نشان دهید

کودک باید یاد بگیرد چطور موس را حرکت داده و نشانگر موس را به نقاط مختلف ببرد. همچنین باید یاد بگیرند (حداقل بطور کلی) که مثلا دکمه اینتر یا فاصله کجاست.

حتما این بسته اصولی و علمی آموزش کامپیوتر به کودک را ببینید!

۳- نحوه استفاده از اینترنت و انجام تکالیف را به کودک آموزش دهید

بله، استفاده از گوگل را به آنها یاد دهید و اینکه اطلاعات پیدا کرده را چگونه برای تحقیق کلاسی آماده کنند. شما هم تجارب تان در باره آموزش کامپیوتر به کودکان را با وبسایت بهترین کودک میان بگذارید.

نکات بسیار کاربردی

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا