آموزش کودکان

پاسخ به سوالات کودکان در مورد مرگ

bestkid b

کودکان از سن ۳ سالگی بعد با سوالات زیادی در ذهن خودشان مواجه میشوند که پاسخ به بعضی از آنها با توجه به سن فرزند و شرایط فرهنگی نیازمند مهارت لازم است. نحوه ارائه جواب های ساده به سوالات پیچیده ی کودکان زیر ۶ سال، توسط روح الله سلیمانی ” مشاور موفقیت کودکان” بیان شده است.

توضیحات ویدئو (نحوه ارائه جواب های ساده توسط روح الله سلیمانی ” مشاور موفقیت کودکان”)

لینک دانلود ویدئو

توضیحات نوشتاری:

اگر مرگ فرد عزیزی در خانواده اتفاق بیفتد چگونه باید به کودک پاسخ دهید؟

اگر این سوال به خاطر از دست دادن یک عزیز مانند پدر، مادر ، مادربزرگ و پدربزرگ و حتی برای اقوام و دوستان دورتر باید پاسخ های متفاوتی در نظر گرفت.

اگر سوال کودک درباره مرگ یکی از عزیزان نزدیک باشد بسته به میزان احساسات کودک به آن پاسخ دهید و شرایط روحی کودک را در نظر بگیرید.

اگر سوال را را از صحبت دیگران برداشت کرد باید به نحو درست به آن پاسخ داد و به او بگویید انسان زمانی که پیر میشود بدنش از کار می افتد و این مرگ را باید با مثال یک اسباب بازی برای او توضیح دهید بگویید که بدن آن اسباب بازی از کار می افتد. انسان نیز اینگونه است و بدنش از کار می افتد

حتی با حیوانی داشته برای مثال جوجه ای داشته باشد و بمیرد بگوییم جوجه تو وقتی مرد دست و پایش از کار می افتد. این پاسخ برای کودکان چهار تا پنج سال مناسب است.

لینک مفید: روش درست پاسخ به سوالات کودکان در مورد نحوه به دنیا اومدن بچه

برای کودک بالای شیش سال باید پاسخ دقیقتر باشد ولی نباید با جزئیات بیشتر و وحشت آوربیان شود، به گونه ای به کودک توضیح دهیم به گونه ای که ترس را از بین ببرد توضیح دهید.

اولا فاصله مرگ را برایشان دور ببریم بگویم برای افراد پیر برای آن ها مجسم کنیم.

اگر کودکی از دست رفت و فوت شد میتوانیم بگوییم بعضی بچه ها انقدر غذا نمیخورند و ورزش نمیکنند تا بدنشان ضعیف میشود و زودتر از دنیا میروند و به دنیا دیگر میرود و بگویید کسی ازآن دنیای مرگ خبر ندارد و لازم نیست تمامی جزییات را بیان کنید. اما از این مسائل نباید به گونه ای استفاده کرد که تبدیل به ابزار سواستفاده شود.

اما اگر فردی که از دست داده از اقوام درجه یک هستند بگوییم او پیش خدا رفته است این موضوع واقعیت است و چیز بدی نیست و وحشتی برای بچه به وجود نمی آورد.

مطالب مرتبط

چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟

پاسخ به سوالات کودکان در مورد خدا، دین و اعتقادات

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا