سلامت کودکان

چطور بصورت اصولی، جنسیت را به کودکان آموزش دهیم؟

bestkid b

سن کشف جنسیت سن سه سالگی یا شش سالگی لست که در این سن از شما سوالاتی در مورد جنسیت شان می پرسند که شما نباید عصبانی و خشم گیر شوید و اجازه دهید که کودک شما سوالاتش را بپرسد اگر به خاطر هر سوالی که در این زمینه می پرسد بخواهید عصبانی شوید و فرزند را سرکوب کنید فرزند شما در اینده از بازگو کردن مسائل مهم تری در خانواده اجتناب میکند . 

مقدمه

برای اینکه به کودک یاد بدهیم که اعضای خصوصی چیست باید ابتدا مفهوم را ساده تر برای او بیان کنیم به طور مثال به او بگوییم که هر کسی وسایلی دارد که مخصوص خودش استکه کسی نمی تواند از آن استفاده کند مثلا مسواک یک وسیله ی خصوصی است که فقط خود فرد می توانداز آن استفاده کند. اعضای خصوصی بدن نیز به همین منوال کسی نمی تواند آنها را ببیند و یا آنها را لمس کند گردن و لب های تو جز اعضای خصوصی بدن تو هستند مثلا وقتی که شنا می روی محلی را که با مایو می پوشانی آن قسمت جز اعضای خصوصی توست.

وقتی کودک در مورد این مسائل سوال می پرسد چکار کنیم ؟

 • مستقیما به او پاسخ دهید
 • فکر نکنید که برای آنها خیلی زود است
 • راحت و آرام باشید
 • علمی پاسخ دهید
 • حقیقت را به به او بگوئید
 • از زبان کودکانه استفاده کنید
 • از لغات صحیح استفاده کنید .

مطلب مهم در رابطه با تربیت اصولی فرزند :طرز رفتار و تربیت اصولی کودک بد اخلاق و حاضرجواب

آموزش جنسیت به کودک

 • کودک را با اندام جنسی خود آشنا کنید
 • هر چه سن کودک بالاتر می رود اطلاغات بیشتری در مورد جنسیت در اختیارش قرار دهید
 • با کودک خود نقش بازی کنید (از او بپرسید اگر که فردی بخواهد به اندام خصوصی او دست بزند چکار می کند)
 • در مورد راحت بیان کردن مسائل جنسی به او اطمینان بدهید.
 • به او بگویید که در این مواقع من را در جریان بگذارد (به عنوان مثال زمانیکه کسی اندام خصوصی خود را به او نشان داد و یا اینکه کسی از اودر خواست کرد که اندام جنسی او را ببیند)

کودک باید بداند که مسائل مربوط به جنسیت یک موضوع کاملا خصوصی و شخصی استو به هیج عنوان نباید در جمع مطرح شود اگر روزی در جمع از شما سوالی در این مورد پرسید به او بگویید بعد که تنها شدیم در این رابطه با همدیگر صحبت می کنیم.

مطلب مهم :جطور و در چه سنی دستشویی رفتن را به کودک آموزش دهیم؟ بهمراه فیلم

 

یکی از کارهایی که کودکان در سنین سه تا هفت سالگی انجام می دهند دکتر بازی است که به عنوان معاینه به جاهای مختلف بدن همدیگر دست می زنند و همدیگر را لمس می کنند.  در چنین مواقعی نباید که با کودک خود برخورد نا خوشایندی داشته باشیم چراکه با اینگونه رفتار ها  فرزند احساس سر خوردگی و ترس می کند و از بیان کردن دیگر مسائل برای شما دلزده و سر خورده می شود در این مواقع فقط برای او حد و حدود را مشخص کنید و تعیین مرز کنید.

دیدن این انیمیشن را هم از دست ندهید. (خیلی آموزنده)

 

وقتی در این سن کودک شما مشکل هویت جنسی اش به بهترین شکل ممکن حل شود مطمئا در اینده کمتر ضربه خواهد خورد و یا در صورت ضربه خوردن به تنهایی بار این مشکل را به دوش نمی کشد و خانواده را در جریان می گذارد.

اگر که سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات مطرح کنید .

بسیار کاربردی

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا