سلامت کودکان

شربت یا داروی خواب آور کودکان را در مسافرت استفاده کنیم یا نه؟ (نکات مهم)

bestkid b

بسیاری از والدین از ترس گریه ها و بیقراری های فرزندانشان در طول سفر، ترجیح میدهند به آنها قرصهای خواب آور بدهند و بسیاری دیگر از این کار اجتناب میکنند و معتقدند که میتوانند رفتار کودکشان را در طول پرواز کنترل و مدیریت کنند.

حتما بخوانید: بهترین حالت خوابیدن نوزاد به چه صورت است؟ بهمراه فیلم آموزشی

برخی والدین برای کمک به کودکان برای خوابیدن ، از آنتی هیستامین ها استفاده میکنند. آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که برای درمان آلرژی استفاده می شوند و باعث خواب آلودگی می شوند. اما دکتر جوآن گینگ ، متخصص اطفال در بیمارستان کودکان در Westmead در سیدنی ، نسبت به این عمل هشدار می دهد. وی می گوید: “متأسفانه کنترل کودکان زیر ۲ سال در پروازهای طولانی کاری مشکل است اما دادن آنتی هیستامینها و دیگر داروهای خواب آور به کودک، عوارض بسیار زیادی دارد.”

پروفسور لیزا نیسن ، داروساز و رئیس دانشکده علوم بالینی در دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند می گوید: تحقیقات اخیر نشان می دهد دادن آنتی هیستامین های آرام بخش به کودکان زیر شش سال مضر است و بنابراین توصیه نمی شود.

وی می گوید: “دادن این داروها به کودکان کوچکتر عوارضی بهمراه دارد. آنها می توانند بر تنفس اثر بگذارند ، و به دلیل خواص آرامبخش بسیار زیاد می توانند در کودکان کوچک ، به ویژه کودکان زیر دو سال ، عوارضی ایجاد کنند.”

“ما همیشه به دادن این داروها به کودکان خردسال احتیاط کرده ایم ، اما اکنون شواهد و مدارک فزاینده ای وجود دارد که نشان میدهد داروهای خواب آور را نباید بدون دلیل و ارزیابی خاصی به کودکان زیر ۵ یا ۶ سال داد.”

خطرات احتمالی دادن داروهای خواب آور به کودکان چیست؟

اینکار عوارض جانبی زیادی دارد. بزرگترین نگرانی تنفس کند یا ضعیف است و این به طور بالقوه می تواند کشنده باشد.

از دیگر عوارض جانبی آن می توان به سرگیجه ، خشکی دهان ، تاری دید و تنفس پارادوکسیکال(تنفس متناقض نما) اشاره کرد (به عبارت دیگر کودک شما بیش فعال می شود).

حتما بخوانید: ۳ دعای عالی برای رفع بی خوابی یا کم خوابی کودک شما +دانلود pdf

دکتر گینگ می گوید: “کودکان لرزش و توهم هم تجربه میکنند بطوریکه به نظر می رسد داروهای دیگری مصرف کرده اند زیرا به جای داشتن اثرات آرامبخش، اثرات کاملا متضادی مشاهده میشود.”

پس از دادن داروهای آرامبخش و خواب آور به کودک اجتناب کنید چون در صورت اوردوز و بروز عوارض جانبی، اثرات جبران ناپذیری برجای خواهد گذاشت.

آیا پزشکان آنتی هیستامینها یا داروهای خواب آور را برای کودکان تجویز میکنند؟

مایک استار ، متخصص اطفال در بیمارستان رویال کودکان ملبورن و رئیس کلینیک مسافرتی RCH ، می گوید برخی پزشکان عمومی آنتی هیستامینها را برای آرامش بخشیدن به کودکان تجویز یا توصیه می کنند ، اما او این موضوع را کاملا منع میکند.

وی ادامه داد: آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که برای مقاصد خاص و درمان آلرژی استفاده می شوند و بعضی از آنها عارضه جانبی آرام بخش دارند و بنابراین دادن این داروها بعنوان داروی آرامبخش به کودکان کار درستی نیست.

او می گوید در صورت لزوم بهتر است از یک آرام بخش واقعی استفاده کنید زیرا “این داروها به همین منظور طراحی شده اند”.

وسایلی که باید در سفرطولانی با خود بهمراه داشته باشید:

 • پاراستامول(استامینوفن)
 • ایبوپروفن
 • هرگونه داروی مورد نیاز
 • چسب زخم
 • دستمال مرطوب
 • پوشک
 • کرم های نرم کننده
 • کیسه ی پلاستیکی
 • ژل دست ضد عفونی کننده
 • دماسنج

آیا آرام بخشها هم عوارض جانبی دارند؟

پروفسور استار می گوید در حالی که همیشه بهتر است از راهکارهای غیر پزشکی برای آرامش کودک استفاده شود ، در بعضی موارد استفاده از داروهای آرام بخش توسط پزشک تجویز میشود.

وی گفت: “فکر می کنم در گروه‌های سنی خاص و برخی پروازهای طولانی ، بسته به سلامتی و سایر عوامل ، استفاده از برخی داروهای آرامبخش به تجویز پزشک معقول باشد. این داروها برای کنترل هیجانات و بیخوابیهای کودک تا زمان رسیدن به مقصد استفاده میشود. ”

وی ادامه داد: پرواز طولانی مدت برای کودک، والدین و اطرافیان آنها اضطراب آور است زیرا آنها در تلاشند کودک خود را آرام نگه دارند و برای اطرافیانشان مزاحمت ایجاد نکنند. ”

پروفسور استار می گوید: یک داروی آرام بخش فقط باید به عنوان آخرین راه حل استفاده شود و اگر والدین تصمیم به استفاده از دارو دارند، باید قبل از سفر آن را در خانه امتحان کنند.

حتما بخوانید: ۳ علت از خواب پریدن کودک یا گریه کردن در خواب بهمراه راهکار درمان

پروفسور استار می گوید: آرامبخشی که وی تجویز می کند در موارد بسیار نادر می تواند باعث تنفس پارادوکسیکال شود درحالیکه بروز این احتمال با آنتی هیستامین ها زیاد است.

روانشناس کودک ، کیمبرلی اوبراین ، از کلینیک کویریک کید ، می گوید که تصور قضاوت توسط سایر مسافران می تواند باعث اضطراب والدین شود و این باعث می شود آنها به دنبال دارو باشند.

دکتر اوبراین می گوید ، بعضی اوقات والدین بر اساس تجربیات دوستان و خانواده عمل میکنند ، اما آنها باید قبل از دادن دارو به کودک احتیاط کنند و ابتدا روشهای دیگر را امتحان کنند.

اگر دارو گزینه ی خوبی نیست، والدین چه کاری می توانند انجام دهند؟

خوشحال باشید که در عصر فناوری کودکتان را پرورش می دهید.

اکثر خطوط هوایی سرگرمی هایی برای کودکان دارند اما بهتر است با خود کتابها، موزیک ها و فیلمهای مورد علاقه فرزندتان را بهمراه داشته باشید.

دکتر اوبراین می گوید: “به عنوان جایگزینی برای دارو ، میتوانید از بازیهای رایانه ای در طول سفر استفاده کنید. اگرچه این بازیها هم موجب بروز علایم و واکشنهای احساسی میشود اما عوارض آن کمتر از مصرف دارو است. ”

روانشناس کودک ، دکتر فیونا مارتین می گوید ، کودکان چه در هواپیما باشند و چه در پارک ، کودک هستند ، اما آماده سازی مناسب می تواند به کاهش استرس سفر با کودکان نوپا و نوزاد کمک کند.

حتما بخوانید: نتایج تحقیقات جدید: شربت یا داروی خواب آور کودکان را استفاده کنیم یا نه؟

او می گوید: “از قبل برنامه ریزی کنید ، فعالیت هایی که متناسب با سن و موقعیت باشند، برای او آماده کنید و تنقلات خوبی نیز بهمراه داشته باشید.”

پروفسور نیسن می گوید: کودکان مانند حیوانات هستند و می توانند ترس را احساس کنند. اگر شما اضطراب داشته باشید این حس به آنها هم منتقل میشود. پس سعی کنید آرام باشید و این آرامش را به فرزندتان نیز منتقل کنید.

نکات و ترفندهایی برای والدین:

 • iPad و تبلت – را همراه خود راشته باشید.
 • اسباب بازیهای مخصوص یا پتوهای راحتی آنها را بهمراه داشته باشید.
 • تنقلات را فراموش نکنید.
 • سعی کنید چند کتاب داستان، مداد و پازل همراه خود بیاورید.
 • از آوردن اسباب بازیهای کوچک یا دارای قطعات ریز اجتناب کنید.
 • اگر بچه ها به اندازه کافی بزرگ هستند ، از آنها بخواهید وسایل دلخواهشان را در کیف خود قرار دهند.
 • دادن شیرخشک یا شیر مادر برای کاهش فشار به گوش نوزادان در هنگام برخاستن و هنگام فرود هواپیما، کمک کننده است.
 • اسباب بازی ها را به روبان ببندید و یا به صندلی یا تختخواب خود بچسبانید تا از چرخیدن آنها در زیر صندلی ها یا پایین راهرو جلوگیری کنید.

نحوه ی برخورد والدین با مسافران دیگر باید چگونه باشد؟

دکتر اوبراین می گوید ، بهتر است از قبل به مسافران توضیح دهید که ممکن است کودکتان در طول سفر مضطرب شود. همچنین به مهمانداران هواپیما بگویید ممکن است نیاز باشد گاهی از جای خود بلند شوید.

کودکان در پرواز معمولا به دلیل تغییرات فشار در گوشها، احساس گوش درد میکنند و این باعث ناراحتی و گریه ی آنها میگردد.

سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و از قبل خود را برای این شرایط آماده کنید.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا