سلامت کودکان

۳ علت از خواب پریدن کودک با گریه کردن در خواب بهمراه راهکار درمان

bestkid b

ممکن است از گریه کردن فرزندتان در خواب نگران باشید اما این در اکثر مواقع مشکل جدی بشمار نمی آید. برای بسیاری افراد ، مسائل مربوط به خواب از بزرگترین چالش ها در سالهای کودکی است. مشکلات خواب شایع هستند و حداقل ۳۰ درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. در این مقاله ، دلایل گریه کردن کودک در خواب ، چگونگی تسکین آنها و چرخه خواب معمولی که افراد در سنین مختلف تجربه میکنند را بررسی می کنیم.

چرا نوزادان در خواب گریه می کنند؟

 • نوزادان و کودکان ممکن است در خواب ناله یا گریه کنند و فریاد بزنند.
 • بدن نوزادان هنوز چرخه ی خواب منظمی ندارد بنابراین بیدار شدن آنها با صداهای عجیب و غریب معمول است.
 • برای نوزادان کوچک ، گریه کردن مهمترین راه برقراری ارتباط است. بنابراین معمولا گریه میکنند و همچنین ممکن است در خواب هم شروع به گریه کردن کنند.
 • تا زمانی که کودک علائم دیگری مانند بیماری یا درد نداشته باشد ، این از نظر رشد طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نیست.
 • همچنین گریه کردن ناگهانی کودک در خواب میتواند نشانه ای از کابوس شبانه باشد. این بخصوص هنگامی احساس میشود که کودک در خواب بدن خود را تکان دهد و صداهای دیگری ایجاد کند.
 • کابوسها معمولا در یک خواب سبک ایجاد میشوند و بیشتر در اوایل شب اتفاق می افتد.
 • دیدن کابوسهای شبانه نسبتاً نادر است و معمولاً در کودکان بین ۴ تا ۱۲ سال اتفاق می افتد ، اگرچه افراد گزارش کرده اند ترسهای شبانه در نوزادان از ۱۸ ماهگی هم وجود دارد. اگر کودک مریض باشد یا دچار کمبود خواب شود ، احتمال وقوع وحشت در شب بیشتر است.

چگونه کودک را آرام کنیم؟

 • هنگامی که کودک در خواب مختصراً گریه می کند ، اغلب موضوع مهمی نیست. بلند کردن آنها ممکن است موجب بیدار شدن از خواب و بدخوابی شود.
 • اگر گریه ادامه پیدا کند ، سعی کنید به آرامی با کودک صحبت کنید و کمر یا معده آنها را مالش دهید. این می تواند به تغییر مرحله خواب کمک کند و به آنها در جلوگیری از گریه کمک کند.
 • بعضی از نوزادان هنگام خواب عمیق یا بلافاصله قبل از بیدار شدن ، کمی گریه می کنند. شناسایی الگوی خواب معمولی کودک می تواند به مراقبین کمک کند تا علت گریه را ارزیابی کنند.
 • بعضی از نوزادان ممکن است هنگام بیماری یا دندان درآوردن گریه کنند و این درد معمولا موجب بیداری کودک میشود. میتوانید در مورد نحوه تسکین درد کودک با پزشک متخصص اطفال صحبت کنند.
 • اگر کودک پس از کابوس از خواب بیدار شد ، آنها را آرام کنید و سعی کنید مجددا او را بخوابانید. باید به کودکان اطمینان بدهید که کابوس واقعی نبوده است.

لینک های مفید

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در موارد زیر لازم است با پزشک مشورت کنید:

 • کودک از شدت درد گریه کند
 • عادت خواب کودک ناگهان تغییر کند
 • مشکلات خواب کودک چندین شب طول بکشد و در عملکرد کودک یا توانایی های او اختلال ایجاد کند
 • مشکلات تغذیه ای مانند شیر نخوردن به اندازه کافی ، نگرانی از حساسیت به شیر ، اختلال در خواب

الگوی خواب طبیعی براساس سن چگونه است؟

هیچ الگوی خواب طبیعی معمولی در نوزادان و کودکان وجود ندارد. الگوهای خواب در طی ۳ سال اول زندگی به سرعت تغییر می کند ، و تفاوت های زیادی بین هر فرد وجود دارد. میزان گریه خواب نیز با گذشت زمان تغییر می کند.

نوزادان چرخه خواب کوتاهتری نسبت به بزرگسالان دارند و زمان بیشتری را در خواب سبک سپری می کنند ، به این معنی که احتمال بیشتری وجود دارد که گریه و ناله کنند یا صداهای دیگری را در خواب ایجاد کنند.

در این بخش به بررسی الگوهای خواب نوزادان در سنین مختلف می پردازیم. با این حال ، تنوع زیادی در این مورد وجود دارد و اگر کودک الگوی خواب متفاوت از آنچه در زیر آورده شده است داشته باشد ، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

نوزادان ۰-۱ ماه

خواب در ماه اول غیرقابل پیش بینی است ، اغلب با دوره های مختصر بیداری و به دنبال آن چرت ها و خوابهای طولانی تر همراه است. به نظر می رسد برخی از نوزادان شب و روز را تشخیص نمیدهند. گریه در خواب در این سن شایع است.

نوزادان معمولاً هر ۲-۳ ساعت و گاهی اوقات حتی بیشتر برای تغذیه از خواب بیدار می شوند.

قرار گرفتن کودک در معرض نور طبیعی روز و تشخیص شب و روز ممکن است به تنظیم الگوهای خواب آنها کمک کند. با این حال ، برای اکثر نوزادان این سنی ، یک برنامه منظم خواب یا طولانی مدت در شب بعید نیست.

نوزادان ۱-۳ ماه

نوزادان ۱-۳ ماهه هنوز در حال تنظیم زندگی در خارج از رحم هستند. برخی شروع به مشخص کردن یک برنامه منظم خواب می کنند ، اگرچه خوابیدن در طول شب بعید نیست.

در این سن ، نوزادان اغلب در خواب گریه می کنند یا بعلت گرسنه بودن با گریه از خواب بیدار می شوند. طول زمان خواب به طور معمول ۳٫۵ ساعت یا کمتر است.

نوزادان ۳-۷ ماه

بین ۳ تا ۷ ماه ، برخی از نوزادان خواب های طولانی تری دارند و یا شب می خوابند. اگرچه تفاوت های قابل توجهی بین نوزادان وجود دارد.

الگوی خواب برخی نوزادان ۴ ماهه هم ممکن است تغییر کند.

بعداً در این دوره ، بسیاری از نوزادان معمولا دوبار در روز میخوابند و دوره های خواب طولانی تر میشود. ایجاد یک روال روزانه و یک روال خواب شبانه می تواند کمک کند.

نوزادان ۷ تا ۱۲ ماهه

بیشتر نوزادان ۹ ماهه در طول شب می خوابند. در حدود یک سالگی ، برخی از نوزادان روزانه فقط یک چرت می زنند. ممکن است کودکان دیگر در سال دوم زندگی خود به دو چرت در شبانه روز نیاز داشته باشند.

کودکان نوپا ۱۲ ماهه و بالاتر

کودکان نو پا به ۱۲ تا ۱۴ ساعت خواب در روز نیاز دارند که بین خواب روزانه و شبانه تقسیم می شود.

کودکان نوپا ممکن است گاه به گاه تغییراتی در عادتهای خواب خود داشته باشند بخصوص زمانیکه بیمار هستند یا رشد زیادی دارند. این موجب گریه ی بیش ازحد معمول در آنها میشود.

حرف آخر

خواب خصوصاً در ماهها و سالهای اولیه می تواند چالش برانگیز باشد. هر کودک متفاوت است و مجموعه ای از نیازها و تمایلات خاص خود را دارد.

والدین می توانند برای به حداکثر رساندن کیفیت خواب و تسکین گریه ، روش هایی برای کار با خلق و خوی کودک بیابند و اطمینان حاصل کنند که کودک در شب احساس امنیت و راحتی می کند.

در بیشتر موارد ، گریه کردن در خواب خطرناک یا نشانه مشکل جدی نیست. تقریباً همه نوزادان این را تجربه می کنند و پس از آن می خوابند.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا