تربیت کودکان

۱۶ ویژگی که هر اتاق خواب کودک پسر باید داشته باشد

در این مطلب ویژگی هایی که یک اتاق خواب کودک ایدآل باید داشته باشد را برایتان آورده ایم. با ما همراه باشید.

۱-نظم و ترتیب را فراموش نکنید.

بجای رها کردن وسایل روی زمین، هر وسیله را در سر جای خود قرار دهید و از آشفتگی اجتناب کنید. به فرزندتان نظم و انظبات را یاد دهید و از ابتدا او را به انجام اینکار تشویق کنید.

۲-از کاغذدیواری های جذاب استفاده کنید.

برای تنوع و زیبایی اتاق کودک میتوانید از کاغذ دیواریهای قابل شست وشو و مناسب سن او استفاده کنید.

۳-از تاریکی نترسید.

اتاق کودک باید ویژگی تاریک شدن در هر زمان را داشته باشد. این ویژگی بدین خاطر است تا کودک بتواند در زمانهای خاصی از روز کمی بخوابد. از پرده های زیبا و جذاب استفاده کنید. نور زیاد از خوابیدن کودک ممانعت میکند و کودک تاریکی را بمعنای زمان خواب میشناسد. لازم نیست اتاق کودکتان را به سیاه چال تبدیل کنید بلکه تنها از پرده های مناسب استفاده کنید.

۵۰ تا از جدیدترین و زیباترین مدل های تخت و کمد نوزاد پسر که باید ببینید!

۴-از شب خوابهای متنوع استفاده کنید.

لامپ مورد علاقه کودکتان را تهیه کنید و در دکوراسیون اتاقش استفاده کنید.

۵-از یک تم خاص استفاده کنید.

استفاده از تم اتاق کودک کار جذابی است. میتوانید از عروسکهای هواپیمایی استفاده کنید و تم اتاق کودک را حالت سفر ایجاد کنید یا از تم های ماشینی و رنگی استفاده کنید. اگر فرزند شما به ورزش علاقه دارد، شما می توانید موضوع فوتبال را با اضافه کردن مبلمانی به شکل توپ فوتبال و پوسترهای فوتبالیست ها به دکوراسیون اتاق پسران وارد کنید.

۶-از گهواره های کوچک و مناسب استفاده کنید.

از گهواره های راحت و مناسب سن کودک استفاده کنید تا جای زیادی را هم اشغال نکند.

۷-با هنر تفاوت ایجاد کنید.

از قابهای هنری و رنگی(لزومی ندارد بچگانه باشد) استفاده کنید. میتوانید این قابها را چند سال یکبار تعویض کنید.

۹- یادگاری عزیزانتان را در اتاق قرار دهید.

ممکن است از بعضی اعضای خانواده و دوستانتان دور باشید اما میتوانید وسایل و یادگاری هایی که برای کودکتان آورده اند را در اتاق او قرار دهید. قرار دادن این وسایل در دکوراسیون کودک، گرما و صمیمت بیشتری به فضا میبخشد.

۱۰- استفاده از رنگ سفید را فراموش نکنید.

تخت، صندلی و بطورکلی وسایل سفید رنگ، بسیار شیک هستند و به مرور زمان خسته کننده نمیشوند. استفاده از کاورهای قابل شستشو ویا رنگهایی که جرم کمتری بخود گرفته و بخوبی تمیز می شوند نیز توصیه می شود.

۱۱-ست روتختی را برای سال اول فراموش کنید.

ست روتختی(مانند ملافه و پتو) تا یکسالگی برای کودک خطرناک هستند. از تختهای نرده دار و ایمن برای کودکان شیرخوار استفاده کنید.

۱۲-کودک را با کلیشه های جنسیتی احاطه نکنید.

لزومی ندارد که اتاق خواب دخترانه حتما صورتی و اتاق پسرانه تم ماشین یا بسکتبال داشته باشد! آنها فقط کودک هستند و تا سن بخصوصی مفهوم اینها را نمیدانند.

۱۳-از وسایل گرانقیمت استفاده نکنید.

وسایل کودک معمولا چند سال یکبار(با بزرگ شدن او) تعویض میشود پس لزومی ندارد از وسایل گرانقیمت برای اتاق خوابش استفاده کنید. همچنین استفاده از وسایل مد روز باعث میشود بعد از مدتی قدیمی و خسته کننده شود. بجای اینکار توصیه میکنیم از وسیله های ساده تر استفاده کنید که با گذشت زمان جذابیت خود را از دست ندهند.

۱۴-کودک شما به اتاق بزرگی نیاز ندارد.

کودک فضای بسیار کمی اشغال میکند و نیازی به داشتن اتاق بزرگ ندارد. با اینوجود کودک با وجود سن کم، باز هم توانایی‌ها و نیازهایی دارد که باید به آنها توجه کنید و مناسب‌ ترین فضا و مکان را برایشان فراهم کنید.

۱۵-از دادن زرق و برق زیاد به اتاق کودک اجتناب کنید.

کودک تازه متولد شده مفهوم دکوراسیون را نمیداند و حتی زرق و برقهای زیاد هم پس از مدتی برای او عادی میشود. پس هزینه کردن زیاد معقول بنظر نمیرسد. با گذشت زمان و بزرگ شدن کودک، اجازه دهید که خودش دکوراسیون اتاق را انتخاب کند.

۷ ایده کاربردی

۱- طراحی فضای بزرگ و کافی : پسر بچه ها به علت بازیگوشی بالاتری که دارند اتاق آنها باید بزرگتر از اتاق دختر خانم ها باشد به این نکته توجه داشته باشید که اتاق خواب پسرانه فضایی برای تخلیه انرژی است، کودک شما با وجود سن کم، باز هم توانایی‌ها و نیازهایی دارد که باید به آنها توجه کنید و مناسب‌ترین فضا و مکان را فراهم آورید.

۵اتاق-خواب-کودک

۲- استفاده از رنگ های گرم و شاد : رنگ های قرمز و آبی با تناژهای متفاوت ، رنگهای مناسب برای اتاق خواب پس بچه ها هستند. این رنگ ها گرما و راحتی دلنشینی را برای دکوراسیون اتاق خواب های پسرانه بوجود می آورند و احساسی خوشایند و دلپذیر را برای پسران جوان ایجاد می کند. همچنین از رنگ های روشنی مانند نارنجی و زرد در اتاق خواب خود استفاده کنید که هم گرم هستند و هم نشاط آور. پالت های رنگی سنتی مانند آبی و قرمز با تناژهای متفاوت گزینه های کلاسیک هستند. اما اگر مایل به انتخابی متفاوت باشید، می توانید از سایه های رنگ های پاستل ساده استفاده کنید.

اتاق-خواب-کودک۲

۳- استفاده از برچسب و پوستر : آیا تا به حال به تأثیر برچسب و پوستر ها روی دیوار اتاق پسر بچه ها دقت کرده اید؟  البته در انتخاب این پوسترها و برچسب ها نیز باید دقت کافی داشته باشیذ چون بچه ها آنها را الگوی خود قرار می دهند . اگر اتاق خواب پسر شما فضایی سفید و بی روح است می توانید با استفاده از برچسب های دکوراتیو و استیکرها با ارزان ترین روش ایده های جدید و ساده برای دگرگون کردن فضای اتاق در کوتاه ترین زمان بوجود بیاورید و جذابیت بصری به آن ببخشد. این برچسب ها یا پوستر ها می تواند برگرفته از قهرمانان داستان های افسانه ای باشد یا جمله های زیبا و نیروبخش از شخصیت های بزرگ دنیا.

۶اتاق-خواب-کودک

۴- قرار دادن کمد و کشوها در اتاق : بدلیل اینکه بعضی پسر ها بی نظمی های خاص خود را دارند و همیشه در پیدا کردن وسایل خود با مشکل مواجه می شوند، داشتن کمد و کشو آنها را در پیدا کردن وسایلشان یاری می دهد. در چیدمان اتاق خواب پسرانه باید کمدها و کشوهایی با فضای ذخیره سازی مناسب برای لباس ها و وسایل آنها در نظر بگیرد. سعی کنید در چیدمان قفسه ها و طبقات دکوری از عناصری با اشکال و رنگ های زنده و شاد و هم چنین بافت های متنوع استفاده کنید. طبقات دکوری می تواند فضای برای قرار دادن افتخاراتی باشد که فزرند شما در مسابقات ورزشی کسب کرده است. البته طبقات دکوری نباید به مکانی شلوغ در اتاق تبدیل بشود چرا که جذابیت خود را از دست می دهند، بنابراین بهتر است بین طبقات و قفسه فضای خالی مناسبی را در نظر بگیرد.

اتاق-خواب-کودک۸

۵- انتخاب تم مناسب برای دکوراسیون اتاق پسران : همواره تم های مناسب با ذوق و سلیقه و استعداد پسرتان انتخاب نمایید. اگر فرزند شما به ورزش علاقه دارد، شما می توانید موضوع فوتبال را با اضافه کردن مبلمانی به شکل توپ فوتبال و پوسترهای فوتبالیست ها به دکوراسیون اتاق پسران وارد کنید. بدین ترتیب، آرامش بیشتر حاصل از اعمال سبک خاص خود به وجود می آید. تختخواب های سنتی، تخت های با تم ساحلی ، تخت هایی به شکل ماشین همه راه هایی برای رسیدن به این هدف هستند. کفپوش ها و فرش ها نیز فاکتورهای تکمیل کننده در این امر هستند که می توانند با تم خاص اتاق انتخاب شوند.

۸اتاق-خواب-کودک

اتاق-خواب-کودک

۶- استفاده از کاورهای قابل شستشو با رنگ های مناسب : انتخاب وسایل بادوام با سطوحی ضدخش و مقاوم برای اتاق خواب پسر بچه های بازیگوش گزینه بسیار مناسبی است. از طرفی استفاده از کاورهای قابل شستشو ویا رنگهایی که جرم کمتری بخود گرفته و بخوبی تمیز می شوند نیز توصیه می شود.

اتاق-خواب-کودک۴

۷- از اسباب بازی ها برای تزیین بهتر اتاق استفاده کنید: پسربچه ها به وجود اسباب بازی های مختلف و رنگارنگ در اتاقشان، بیشتر از هر چیز دیگری علاقه نشان می دهند. اسباب بازی ها اندازه ها و رنگ های متنوعی دارند، می توانند از سقف آویزان شوند یا روی کف اتاق یا دیوارها به راحتی جای گیرند و فضای اتاق را زیر و رو کنند.

اتاق-خواب-کودک۳

کلیپی ببینید از ایده های جذاب برای اتاق کودکان:

۵۰ ایده بسیار زیبا و ساده تزیین اتاق کودک +نکات مهم طراحی


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا