تربیت کودکان

۵ روش آموزش مهارت جلوگیری از سوء استفاده جنسی از کودک تان

bestkid b

ما به کودکان مان همه ی راه هایی که آنها را در امنیت نگه می دارد، آموزش می دهیم، اینکه چگونه از دست زدن به اجاق گازی خودداری کنند، چگونه از خیابان به درستی عبور کنند و… اما موضوعی که این روزها بسیار داغ است، اینکه چگونه به کودکانمان آموزش مسایل جنسی را بدهیم تا کسی نتواند از آنها سواستفاده جنسی کند و اصلا علایم کودکی که مورد سواستفاده قرار گرفته است کدامند؟

همه ی حرف ما در این مقاله همین است. ۵ راه مهم به شما نشان می دهیم که این کار را برایتان آسان کند. مطالب این مطلب آموزشی بر اساس وبسایت معتبر چایلدمایند و تحقیقات اخیر آنها پیرامون این موضوع است.


ویدیوی آموزش جنسی کودک

حال ادامه مطلب را بخوانید.

بر اساس آمار منتشر شده جهانی مرکز کنترل بیماری ها (CDC)، یک نفر از هر ۶ کودک پسر و یک نفر از هر ۴ کودک دختر، قبل از سن ۱۸ سالگی مورد تعرض و سواستفاده جنسی قرار می گیرند. نکته هولناک تر این است که فقط ۱۰ درصد این سواستفاده ها توسط افراد غریبه صورت می گیرد و ۲۳ درصد توسط خود کودکان!

یکی از بهترین راه های جلوگیری از آزار جنسی کودک، آگاه کردن اوست. ۵ راهکار زیر در این زمینه بسیار مفید هستند:

۱-درباره تمام اعضای بدن خیلی زود شروع به صحبت کنید

اعضای بدن کودک را نامگذاری کنید (به زبان کودکانه هم باشد اشکالی ندارد) و خیلی زود به او این اعضا را معرفی کنید. به این ترتیب اگر اتفاق یا مشکلی برایشان پیش بیاید خیلی شفاف و واضح برای تان توضیح می دهند که مشکلشان چیست.

۲-به کودک آموزش دهید که بعضی از اعضای بدن خصوصی هستند

به او آموزش دهید بعضی از اعضا خصوصی هستند، چون همه کس نباید آنها را ببیند. به آنها توضیح دهید که بابا و مامان می توانند آن ها را ببینند ولی افراد بیرون از خانه هرگز. همچنین به آنها بگویید کسی نباید به اعضای خصوصی شان دست بزند یا از آنها عکس بگیرد.

۳-به کودک بگویید که حفظ اسرار بدن کار خوبی نیست

سو استفاده کنندگان از کودک معمولا از او می خواهند که به پدر و مادر راجب این موضوع صحبت نکند. پس از همان ابتدا به کودک یاد دهید که همه رمز و رازهای مربوط به عضو خصوصی اش را با شما در میان بگذارد.  همچنین به آنها بگویید که هر موضوعی راجب این اعضا به شما بگویند، آنها را تنبیه یا دعوا نمی کنید.

۴-به کودکانتان یاد دهید که لمس بدن می تواند قلقلک ایجاد کند یا حس خوب داشته باشد

خیلی از والدین در باره “لمس خوب و لمس بد” صحبت می کنند اما برخی کودکان ممکن است نتوانند تفاوت آنها را تشخیص دهند. می توانید از واژه “لمس خصوصی” استفاده کنید و به او بگویید که تفاوتش با قلقلک یا نیشگون چیست.

این مطلب هم ممکن است برایتان مهم باشد: آموزش زبان انگلیسی و کامپیوتر (اینترنت) را از چه سنی برای کودک شروع کنیم؟

۵-نشانه های سواستفاده جنسی را بشناسید

 • با نشانه های سواستفاده جنسی آشنا باشید (علائم):
 • بازی با اسباب بازی ها به روشی نامناسب و جنسی
 • کابوس و اختلالات خواب
 • گوشه گیر شدن و تودار شدن
 • تغییر در الگوهای خوردن و آشامیدن
 • رخ دادن فعالیت هایی که متعلق به کودکان کوچک تر است (شب ادراری و …)
 • بیان لغاتی بزرگسالانه که شما به او آموزش نداده اید
 • آسیب رساندن به خودش (بریدن، زخم کردن دست ها)

این مقاله جالب و مختصر را هم از دست ندهید:آموزش مسائل بلوغ جنسی به نوجوانان

راهکارهای دیگر:

 • اصل مهم، این است که کودکان یاد بگیرند تنها از والدین خود دستورات شخصی و فردی را بپذیرند. به این معنا که یک فرد غریبه اجازه دستور دادن به کودک و یا وادار کردن کودک به انجام کاری را ندارد.
 • در بسیاری از موارد، سوءاستفاده کننده، به کودک القا می کند که چون کار بدی انجام داده ،این عمل یک نوع تنبیه است. کودک باید یاد بگیرد که فقط و فقط والدین هستند که اجازه دارند او را تنبیه کنند.
 • کودکان باید بلد باشند که بدون حضور شما سوار ماشین هیچکس حتی افراد آشنا هم نشوند.
 • هرگز کودکان را برای معاینه و یا درمان توسط پزشک، با پزشک تنها نگذارید.

اگر هر سوالی در این زمینه و موضوعات مرتبط دارید، در بخش نظرات بپرسید، پاسخ آن را سریعا و بر اساس جدیدترین یافته های تحقیقات جهانی خواهیم داد.

آموزش با کمک ویدیو

آموزش شماره ۱

آموزش شماره ۲

آموزش شماره ۳

آموزش شماره ۴

آموزش شماره ۵

بسیار کاربردی

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا