آموزش بازی های مناسب و سرگرمی کودکان

۹ تا از بهترین حیوان های خانگی برای کودکان (سالم بی خطر)

bestkid b

بیشتر والدین ترجیح می دهند از حیوانات آرام و سبک، بعنوان حیوان خانگی فرزندشان استفاده کنند. به همین ترتیب، حیوانات خانگی بچه ها باید بتوانند با طبیعت گاها پر سر و صدای کودک تعامل برقرار کنند. در اینجا نگاهی به محبوب ترین حیوانات خانگی می اندازیم.

ملاحظات انتخاب حیوان خانگی مناسب

در برخی مقاطع زندگی، اکثر کودکان تمایل به داشتن حیوان خانگی دارند. انتخاب حیوان خانگی مناسب اهمیت زیادی دارد زیرا کودک به عنوان یک صاحب حیوان خانگی مسئول خواهد بود. اکثر کارشناسان عقیده دارند که انتخاب “حیوان خانگی مناسب” باید تصمیم خانواده باشد. حیوان خانگی باید طوری انتخاب شود که علاوه بر مناسب بودن برای کودک، برای والدین وقت گیر نباشد و هزینه ی زیادی بهمراه نداشته باشد.

اعضای یک خانواده باید سبک زندگی، انتظارات، مسکن، هزینه ها و سطح تجربه را به عنوان صاحبان حیوانات خانگی در نظر بگیرند. همچنین به این نکته توجه داشته باشند که آیا سابقه خانوادگی آلرژی یا آسم وجود دارد یا خیر.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

حتما بخوانید: انواع غذای سالم کودک کدامند؟ (غذاهای اصلی و میان وعده)

ایمنی کودک و حیوان خانگی باید در ابتدا بین اعضای خانواده مورد بحث قرار گیرد. کودکان بطور طبیعی کنجکاو و پرتحرک هستند و گاهی اوقات فراموش می کنند که باید با حیوانات به آرامی و ملایمت رفتار کرد. بدون در نظر گرفتن گونه ها، نژادها و جنس های خاص، هر حیوان می تواند در صورت عصبانیت به شخص مقابل خود حمله کند یا او را گاز بگیرد.

حیوانات دقیقاً مانند انسانها شخصیتهای خاص خود را دارند. این وظیفه ی یک فرد بالغ و عاقل است که حیوان خانگی مناسب را انتخاب کند. حیوانی که به طور طبیعی ملایم باشد و به راحتی اداره شود. همچنین نوع حیوان خانگی انتخاب شده نه تنها به سن کودک بستگی دارد، بلکه به سطح فهم و مسئولیت پذیری او نیز وابسته است.

انتخاب بهترین حیوانات خانگی برای بچه ها

داشتن حیوان خانگی می تواند یک تجربه خوب برای کودکان باشد. اگر حیوان خانگی مناسبی برای فرزندتان انتخاب کنید، می تواند سالها شادی برای او به همراه بیاورد.

پذیرفتن حیوان خانگی همچنین می تواند فرصتی برای بچه ها باشد که در هنگام مراقبت از یک موجود زنده، درسهای با ارزش زندگی را کسب کنند. حیوانات خانگی می توانند با راهنمایی بزرگسالان، مسئولیت پذیری و اعتماد را به کودکان بیاموزند. مزیت دیگر حیوان خانگی این است که برخی از حیوانات خانگی در ازای توجه عاشقانه کودک، به او محبت می کنند. بهترین حیواناتی که می توانید به عنوان حیوان خانگی مناسب انتخاب کنید عبارتنداز:

۱-سگ

سگ ها احتمالاً معمول ترین حیوان خانگی برای کودکان هستند و دلیلی برای آن وجود دارد. بیشتر سگها با اندازه ی متوسط ​​به اندازه کافی بزرگ هستند تا از صدمه دیدن فرزند شما جلوگیری کنند، همچنین بسیاری از نژادها نیز در کنار کودکان آرام و بی سر و صدا هستند. بیشتر سگ ها به راحتی به مدت یک دهه زنده می مانند، بنابراین دیگر لازم نیست نگران از دست رفتن زودهنگام حیوان خانگی فرزند خود باشید. برخی گونه های سگ ها همچنین قابل آموزش هستند و معمولاً می توانند به دنبال فرزند شما بروند. به همین دلیل آنها می توانند همراهی خوب و روزمره برای کودک باشند.

با این حال، سگ ها نیاز به کمی مراقبت هم دارند. آنها برای جلوگیری از جویدن مبلمان و وسایل منزل، به اسباب بازی های جویدنی نیاز دارند. از کودکان انتظار نمی رود که به تنهایی از یک حیوان خانگی مراقبت کنند و بیشتر آنها در این مراقبت روزمره به کمک نیاز دارند.

۲- گربه

بچه گربه ها، مورد علاقه بسیاری از کودکان هستند. چه کسی می تواند در مقابل لوس بازی های یک گربه بامزه مقاومت کند؟

گربه های بسیار باهوش و مستقل نسبت به سگ ها نیاز به مراقبت و توجه کمتری دارند، اما باز هم نیاز به مراقبت هایی دارند. گربه ها مانند سگ ها، به معاینه دامپزشکی و واکسیناسیون منظم نیاز دارند.

حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان: ۱۲ روش موثر طبق تحقیقات جدید

مهم است که گربه ای را انتخاب کنید که مناسب بچه ها باشد. اگر خانواده شما فضای زندگی محدودی دارند، گربه ممکن است انتخاب بهتری نسبت به سگ باشد.

۳- لاک پشت

اگر می خواهید حیوان خانگی آرام و ساکتی داشته باشید، لاک پشت ها می توانند گزینه ی خوبی باشند. این حیوانات دوست داشتنی و آرام هستند. همچنین چون اکثرا کوچک هستند، می توانند به راحتی توسط کودک بلند و حمل شوند. لاک پشت ها طول عمر بسیار خوبی دارند. این بدان معنا است که نگران از دست دادن حیوان خانگی فرزندتان نخواهید بود و همچنین اینکه باید برای مدت طولانی مراقب این حیوان خانگی باشید.

لاک پشت ها به محفظه ی مخصوصی احتیاج دارند و باید بیشتر وقت خود را در این محفظه بگذرانند. تمام تجهیزات مورد نیاز این محفظه ممکن است هزینه بر باشند. لاک پشت شما بسته به گونه های آن به فیلتر، مخزن بزرگ، لامپ گرما و سایر تجهیزات نیاز دارد. خوشبختانه، بیشتر این هزینه ها فقط یک بار است. پس از تهیه ی اولیه امکانات، لاک پشت ها به مواد زیاد دیگری احتیاج نخواهند داشت.

۴- ماهی

ماهی اغلب حیوان خانگی ایده آل برای کودکان کوچک است. آنها نیاز به مراقبت و توجه کمی دارند و همچنین معمولاً به فضای زیادی احتیاج ندارند. آنها ساکت هستند و در صورت نیاز می توانند گوش شنوایی برای فرزند شما باشند. اگر به دنبال حیوان خانگی هستید که نیاز به کار و صرف وقت و هزینه ی زیاد ندارد، ممکن است این حیوان خانگی برای شما مناسب باشد.

با این حال، برخی ماهی ها ممکن است به توجه بیشتری نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، ماهی های گلدفیش نمی توانند مدت طولانی در تنگ های کوچک زندگی کنند و طول عمر معمولی آنها ده سال است. اگرچه برخی از آنها می توانند ۲۵ سال نیز زندگی کنند. آنها می توانند بسیار بزرگ شوند و برای زندگی بهتر نیاز به آکواریوم دارند. ماهی های بتا برای زندگی کامل به یک مخزن بزرگ یا آکواریوم احتیاج دارند.

۵- پرنده ها

پرندگان برای کودکان بزرگتر که علاقه ای به داشتن گربه یا سگ ندارند گزینه ی مناسبی به نظر می رسد. آنها به مراقبت و توجه کمی احتیاج دارند و همچنین بیشتر در قفس قرار دارند و مانند سگ ها نیازی به آموزش و پیاده روی ندارند. پرندگان نیز کاملاً دوست داشتنی هستند و می توانند سرگرم کننده کودکان باشند.

استفاده از طعمه نسبتاً ارزان قیمت ممکن است شروع خوبی برای کودکانی باشد که قبلاً پرندگان پرورش نداده اند. پرندگان گران تر (و باهوش تر) مانند کاکاتیل ها (عروس هلندی) و کاکادوها نیز حیوانات خانگی خوبی محسوب می شوند اما ممکن است نیاز به توجه بیشتری نسبت به طوطی ها یا قناری ها داشته باشند.

حتما بخوانید: چگونه با بچه ها بازی کنیم؟ آموزش ۸ تا از بهترین بازهای سرگرم کننده

۶- همستر

همسترها ناز و سرزنده هستند و به نگهداری کمی احتیاج دارند. آنها اولین گزینه ی مناسب حیوان خانگی برای کودکان بزرگتری هستند که قبلاً ثابت کرده اند، برای نگهداری از یک حیوان خانگی به اندازه ی کافی مسئولیت پذیر هستند. آنها به آن فضای زیادی احتیاج ندارند و شما نیازی به نگرانی در مورد تمیز کردن موهای حیوان خانگی خود از مبل خود ندارید. آنها گزینه مناسبی برای خانواده هایی هستند که حیوان خانگی می خواهند اما آماده نیستند که یک گربه یا سگ تهیه کنند.

اما همسترها برای همه خانواده ها مناسب نیستند. آنها بیشتر شبها فعال ند و به دلیل گاز گرفتن در هنگام سوءاستفاده در بین برخی افراد محبوب نیستند. این حیوانات کوچک کمی بیشتر از ماهی و لاک پشت به مراقبت تخصصی نیاز دارند. یکی از بزرگترین هزینه هایی که باید برای همستر انجام دهید قفس است که می تواند گران باشد اما فضای کمی را به خود اختصاص می دهد.

۷- گربیل

گربیل ها بزرگتر از همستر هستند و ترجیح می دهند به صورت جفت زندگی کنند. آنها بسیار اجتماعی هستند اما نیاز به حمل دقیق دارند و هرگز نباید آنها را با دم بلند کرد. گربیل ها حیواناتی فوق العاده تمیز هستند، بنابراین نیاز به تغییر ملافه های آنها نسبت به جوندگان دیگر کمتر است. این می تواند گزینه ی جذابی برای والدین باشد!

حتما بخوانید: آموزش ساخت انواع کاردستی برای کودکان

۸- حشرات و بندپایان

موجودات شش پا ممکن است اولین گزینه ای نباشد که هنگام انتخاب حیوانات خانگی مناسب برای کودکان به ذهن خطور می کند.

با این حال، داشتن مزرعه مورچه ها می تواند یک تجربه سرگرم کننده و آموزشی برای کودک باشد. برخی تأمین کنندگان و فروشندگان، زیستگاه هایی را به فروش می رسانند که به کودکان اجازه می دهد تا فعالیت های مورچه ها را به طور مستقیم مشاهده کنند. مورچه ها را می توان زنده و یا از تخم ها پرورش داد.

خرچنگ های هرمیت نمونه دیگری از خزنده ها هستند که اگر تحت نظر باشند به راحتی پرورش می یابند.

۹- خرگوش

خرگوش ها می توانند برای مدت زمان طولانی زندگی کنند – بین هشت تا ۱۲ سال – بنابراین خرید خرگوش های بامزه می تواند انتخاب عاقلانه ای باشد.

خرگوش ها جزو معروفترین حیوانات اهلی در انگلیس محسوب می شوند، اما ممکن است به مراقبت و توجه بیشتری نسبت به آنچه فکر می کنید، نیاز داشته باشند. آنها ممکن است نیاز به نظافت زیادی داشته باشند، به خصوص اگر موی بلند داشته باشند. اما یکی از مزایایی که شاید متوجه آن نباشید این است که خرگوش ها می توانند در خانه آموزش ببینند!

حتما بخوانید: ۳ بازی سرگرم کننده که بتوانید از کودک به راحتی نگهداری کنید!

خرگوش ها بسیار اجتماعی هستند و ترجیح می دهند با سایر خرگوش ها زندگی کنند، بنابراین سعی کنید برای خرگوش تان یک جفت انتخاب کنید. بسیاری از ارایه کنندگان، برای خرید حیوان خانگی دوم، تخفیف بیشتری ارائه می دهند.

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا