آموزش جذاب نقاشی به کودکان

نقاشی کودکانه: آموزش کامل با 20 ویدیوی رایگان و 40 نکته

bestkid b

نقاشی کشیدن به گفته آموزشگاه نقاشی در تهران فقط یک سرگرمی نیست، بلکه ابزاری برای پرورش خلاقیت و مهارتهای مختلف کودکان هم به حساب می آید. اگر متوجه شده اید فرزند دلبندتان استعداد نقاشی دارد و دقیقا نمی دانید باید چطور مسیر پرورش این استعداد را برای او هموار کنید، با مطلب امروز ما همراه شوید. ما همه نکات لازم درباره آموزش نقاشی به کودکان را در اختیارتان می گذاریم.

نکاتی که باید موقع آموزش نقاشی به کودکان در نظر داشت

1- درسهای نقاشی باید تا حد امکان ساده و سبک باشند

هر کدام از دروس آموزش نقاشی به کودکان باید دو تا سه مرحله داشته باشند. هر چیزی بیشتر از این مقدار جزو مجموعه مهارتهای بچه های بزرگتر از سنین ابتدایی به حساب می آید. پس اگر کودکتان هنوز در دوره ابتدایی است، باید از آموزشهای ساده برایش استفاده کنید.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

2- آموزش فرایند محور خلاقیت بچه ها را پرورش می دهد

برای آموزش نقاشی به کودکتان از پروژه های باز و فرایند محور استفاده کنید؛ یعنی کودک برای رسیدن به نتیجه مورد انتظار نیازی به پیروی از دستورالعملهای خاصی نداشته باشد. پروژه های فرایند محور به کودکان این آزادی را می دهند که وسایل رنگ آمیزی را کشف کنند و نقاشی هایشان را به همان روش خاص و منحصر به فرد خودشان بکشند.

3- وسایل نقاشی با کیفیت برای کودکتان تهیه کنید

برای اینکه فرزندتان نقاشی کشیدن را به صورت درست یاد بگیرد باید ابزار درست و با کیفیتی هم داشته باشد. براش های بی کیفیتی که قلم مویشان صاف حرکت نمی کند نمی توانند ابزار خوبی برای نقاشی کردن باشند.

4- به او یاد بدهید از وسایل نقاشی اش به خوبی نگهداری کند

اولین قانونی که کودکتان باید یاد بگیرد این است که بعد از هر جلسه نقاشی باید قلم مو را به خوبی بشوید. حفظ و مراقبت از ابزار نقاشی به او یاد می دهد که نسبت به وسایلش مسئول باشد.

5- موقع نقاشی کشیدن لباس مناسب بپوشید

به کودکتان یاد بدهید موقع نقاشی کردن با آبرنگ و گواش لباسی بپوشد که اگر هم لکه دار شد بشود به راحتی آن را شست یا لباس مخصوص نقاشی برایش کنار بگذارید که رنگی شدنش مهم نباشد.

6- برای نقاشی کردن یک محل مخصوص تعیین کنید

قبل از شروع آموزش نقاشی به کودکتان تصمیم بگیرید که جلسات آموزش کجا برگزار شوند. هیچ وقت اجازه ندهید کودکتان این قانون را زیر پا بگذارد و هر جا که دلش خواست نقاشی کند. همیشه به او یادآوری کنید که آنجا جاییست که نقاشی کشیدن مجاز است.

7- روی سطوح مختلف نقاشی بکشید

فقط به بوم نقاشی فکر نکنید. به کودکتان اجازه بدهید سنگ، چوب، مقوا، صنایع دستی چوبی قدیمی، چوب، کاغذ، پارچه، برگ، شاخه های درختها، سی دی های قدیمی، صدف های دریایی و حتی قوطیها و جعبه ها را رنگ کند. خودتان و کودکتان را محدود به چیزی نکنید. بیرون آمدن از چارچوبها باعث رشد خلاقیت کودکتان می شود.

8- روی آموزش ضربات قلم مو تمرکز کنید

می توانید دروس نقاشی را فقط حول محور قلم مو، ترکیب رنگ و ایجاد بافت بچرخانید. انتظار نداشته باشید که در هر جلسه کودکتان بتواند نقاشی خوبی بکشد. سالها لازم است که بچه ها فقط اصول اولیه را یاد بگیرند و زمان کافی برای کشف و امتحان کردن نحوه عملکرد رنگها را داشته باشند.

9- نقاشی اکشن را امتحان کنید

یادگیری باید فرایند سرگرم کننده ای باشد وگرنه بازدهی چندانی نخواهد داشت. کودکتان را مجبور نکنید که فقط طبق قاعده و تکنیک خاصی پیش برود. از تکنیکها و قواعد مختلف استفاده و چیز جدیدی خلق کنید. یکی از سبکهای خلاقانه و سرگرم کننده نقاشی اکشن (action painting) است. از کودکتان بخواهید سوژه مورد علاقه اش مثلا حیوانی که دوست دارد را بکشد و بعد شروع به پاشیدن رنگ به داخل و خارج آن کند. این نوع نقاشی هم خلاقانه است و هم سرگرم کننده.

10- از کثیف شدن اطراف نترسید

اگر نگران پاشیدن رنگ به اطراف هستید می توانید از قلم موهای کوچک استفاده کنید یا محل نقاشی را به نقطه ای منتقل کنید که پاشیدن رنگ در آن نگرانی نداشته باشد. مطمئن باشید که با کمی مدیریت می توانید همه چیز را کنترل کنید!

20 ویدیوی رایگان آموزش انواع نقاشی کودکانه

  • برای دانلود هر درس کافی ست روی آن کلیک کنید. اگر شروع به پخش کرد، روی علامت سه نقطه پایین سمت راست کلیک و گزینه Save را بزنید تا ذخیره شود.
  • برای دیدن فیلم ها وی پی ان خود را خاموش کنید. ضمنا هر لینکی کار نکرد در  بخش نظرات اعلام کنید تا سریعا به روز رسانی کنیم.
  • سه نوع آموزش داریم، می توانید از هر کدام که دوست دارید استفاده کنید یا از هر سه تا:

آموزش اول (از دبستان دخترانه نجمیه)

اگر در گوشی این صفحه را در حال نگاه کردن هستید، بهتر است گوشی را افقی نگه دارید. وی پی ان را هم خاموش کنید. بعد از پخش کردن هر ویدیو، علامت دانلود روی آن نمایش داده می شود که می توانید دانلود کنید:

آدرس پیج:

درس 1

درس 2

درس 3

درس 4

درس 5

درس 6

درس 7

درس 8

درس 9

درس 10

درس 11

درس 12 (به زودی)

آموزش دوم (نقاشی رنگ روغن-مدرسه دکتر حسابی)

آدرس پیج:

درس 1

درس 2

درس 3

درس 4

درس 5

درس 6 (به زودی)

خیلی جالب: ۱۰ تا از بهترین اپلیکیشن های بازی برای کودکان

آموزش سوم (نقاشی هایی که کودکان بیشتر دوست داشته اند)

1-نقاشی بچه رییس

 

۲- نقاشی گامبالو

 

۳- نقاشی پپا

 

۴- نقاشی چسب زخم فداکار

 

۵- نقاشی میمون خوشحال

 

۶- نقاشی جغد صورتی دانا

 

۷- نقاشی روز مادر

 

۸- نقاشی پونی صورتی

 

۹- نقاشی تمساح شیطون

 

۱۰- نقاشی بستنی مهربون

 

۱۱- نقاشی موشک بازیگوش

 

۱۲- نقاشی ابر تک شاخ مهربون

 

8 نقاشی پرطرفدارتر سایت که کودکان پسندیده اند

نقاشی گربه نقاشی خرس
نقاشی پرنده نقاشی خانه
نقاشی حیوانات تفسیر نقاشی کودک

20 نکته مهم تکمیلی درباره نقاشی کودکان (والدین و مربیان حتما بخوانند)

1- نقاشی کشیدن با اسفنج را امتحان کنید. به کودکتان بگویید اسفنج را به رنگ آغشته کند و با آن رنگین کمان بسازد. حتما از این روش خلاقانه خوشش می آید!

2- از یک شابلون استفاده کنید. آن را روی سطحتان بگذارید و با اسفنج داخل شابلون را رنگ کنید.

3- نایلونهای حبابدار را رنگ کنید! هر چیزی که فکر می کنید دور ریختنی است اما می توان روی آن را رنگ کرد را به کودکتان بدهید تا امتحانش کند.

4- رد خشکی آب روی وسایل مختلف را رنگ کنید. وقتی چیزی خشک می شود، اشکال جادویی جالبی در آن پیدا می شود!

5- بچه ها از کار با غلتکهای رنگ خوششان می آید، پس یک غلتک کوچک در اختیارش بگذارید و ببینید چه می کند!

6- از انگشتهای دست غافل نشوید! حتی اگر هیچ وسیله ای برای رنگ کردن نداشته باشید انگشتهای دست که هستند. این کار خلاقانه را حتما با کودکتان امتحان کنید.

7- سطوح بزرگ مثلا پنجره خانه را رنگ کنید.

8- یکی از روشهای مورد علاقه بچه ها که اصلا هم کثیف کاری ندارد، ریختن رنگ در یک کیسه زیپ دار است. کودکتان می تواند با آن سرگرم شود بدون اینکه جایی را کثیف کند.

9- با وسایل عجیب و غریب و غیر معمول نقاشی کنید مثلا قاشق و چنگال.

10- اشیاء گرد مثل توپ پلاستیکی یا تخم مرغ را رنگ کنید.

11- از کودکتان بخواهید سوژه هایی دوست دارد مثلا ماشین یا حیوانات مختلف را نقاشی کند.

12- ظروف آشپزخانه هم گزینه های خوبی برای رنگ کردن هستند.

13- با نی حبابهای رنگی درست کنید.

14- بچه ها از پاشیدن رنگ خوششان می آید. برای این کار از سرنگ استفاده کنید.

15- قطره چکان هم یکی دیگر از وسایل بدرد بخور برای پرورش خلاقیت بچه ها در نقاشی است و مهارت های حرکتی ریزشان را هم توسعه می دهد.

16- بشقابهای کاغذی هم گزینه خوبی برای رنگ آمیزی هستند.

17- از کودکتان بخواهید دست و پاهای خودش را رنگ کند! با این کار هم سرگرم می شود و هم از کلیشه ها دور می شود.

18- به دل طبیعت بروید و به کودکتان بگویید چیزهایی که می بیند را نقاشی کند.

19- بچه های نوپا و خردسال نقاشی روی چوب را خیلی دوست دارند.

20- ماکارونی ها را رنگ کنید و بعد آنها را به شکلهای مختلف دربیاورید و کاردستیهای جالب بسازید!

charbzaban

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا