آموزش کودکان

چطور و در چه سنی دستشویی رفتن را به کودک آموزش دهیم؟ با فیلم

bestkid b

مسلما داشتن یک کودک منظم و پاکیزه لذت بخش است. با این حال در مورد این که چقدر کودک را ترو تمیز میخواهید و چه هنگام این انتظار را از او دارید منطقی باشید.هر از چند گاهی کثیف شدن کاملا پذیرفتنی است وپاکیزه کردن کودک نباید به صورت یک تنبیه درآید. از طرف دیگر هر کودکی باید احساس غروری نسبت به بدن خودش پیدا کند وبیاموزد که چطور از آن مراقبت کند ، اگر خودتان الگوی مناسبی برای کودک باشید ، به کودک کمک خواهید کرد که عادت های خوبی را در زمینه پاکیزگی شخصی به دست آورد و هم چنین به این نتیجه برسد که شست وشو بسیار سرگرم کننده و مسرت بخش است.

مقدمه

توالت رفتن باید زمانی به بچه ها آموزش داده شود که  از لحاظ فیزیکی آمادگی پذیرش آن را داشته باشندآموزش توالت رفتن اگر چه ساده به نظر می رسد ولی اگر اصول  وقواعد آن رعایت نشود کار بسیار مشکلی خواهد بود . زمانی که می خواهید به فرزند خود توالت رفتن را بیاموزیدبه آن زیاد سخت نگیرید ،از مایعات کمک بگیرید و مدام به او یاد آوری کنیدکه بداند کاری را باید انجام دهد.

مطلب مشابه: آموزش مرحله به مرحله توالت رفتن به کودکان

بهترین زمان برای یادگرفتن این موضوع :بهترین زمان برای یادگرفتن اینکه بچه به دستشویی برود از سن ۱/۵ سالگی تا ۳ است ولی عمدتا در سن ۱/۵ تا ۲ سالگی این آموزش انجام می شود . بخش اصلی و عمده ی این آموزش تا ۶ هفته طول می کشد .

چرا برخی از کودکان سریع تر این موضوع را یاد می گیرند ؟ یکی از دلایل اینکه برخی از بچه ها این موضوع را سریع تر یاد می گیرند هماهنگی عضلات آنها می باشد.بعضی از بچه ها سریع تربه کنترل عضبلانی دست می یابند برخی دیگر دیرتر.

 

چه زمانی کودک آماده ی آموزش دیدن است؟

 • به خوبی راه برود تا تا لگن را پیدا کند
 • به شما بگوید نیاز به توالت دارد
 • از خیس بودن لباس احساس ناراحتی کند
 • می خواهد توالت برود تا تا والدین او را تشویق کنند
 •  شما را هنگام توالت رفتن دنبال نماید و کنجکاو است که چگونه از توالت استفاده میشود

برای توالت رفتن بچه باید این چند مورد را در نظر داشت

 • کنترل مثانه
 • آمادگی جسمانی
 • آمادگی تعلیمی

 آموزش توالت رفتن شبانه:

تصور نکنید چون کودک در طول روز قادر به کنترل ادرار خود است، شب ها نیز نباید جای خود را خیس کند. معمولأ کودک در ابتدا توالت رفتن روزانه را قبل از خیس نکردن شبانه فرا میگیرد. اکثر کودکان تا سن ۵ سالگی هنگام خواب جای خود را خیس می کنند. ده درصد کودکان هنوز در سنین مدرسه ابتدایی چنین خصوصیتی دارند.

 

 

نکاتی که در”آموزش توالت رفتن شبانه” باید از آنها اجتناب کرد:

 • او را مسخره، تحقیر و سرزنش نکنید. کنترل ادرار شبانه یک روند تکاملی است. کلیه تلاش های او را هرچند کوچک تشویق نمایید.
 • کودک خود را با نگاه داشتن در جای خیس یا اجبار به شستن ملحفه کثیف تنبیه نکنید. اگر کودک شما مضطرب باشد، کمتر احتمال دارد شب جای خود را خیس نکند.
 • شبها کودک خود را از مایعات محروم نکنید. سعی کنید در طول روز مایعات فراوانی مصرف نماید تا  شبها تشنه نباشد.

مطلب مشابه: ۱۰ مهارت مهم زندگی که باید قبل از ۱۰ سالگی به کودک تان بیاموزید!

toilet training

یک برنامه آموزشی فوری که که به عوامل مهم توالت رفتن کودک تاثیردارند عبارتند از:

۱- محیط بی محرک(یعنی کودک به توالت برده شود)

۲- الگوبرداری(از یک عروسک یا حتی والدین خصوصا برای فرزند شما که پسر است پدرشان می تواند کمک کننده جدی باشد)

۳- کوشش مکرر(مثلا به کودک مایعات داده شود و مکرر به توالت برده شود)

۴- توجه به پاسخهای مولفه ای(مثل مولفه لباس درآوردن، نشستن و غیره..)

۵- تقویت فوری پاسخهای درست

۶- پیدا کردن فوری پاسخهای نادرست(اشتباهات)

۷- تنبیه خفیف در برابر اشتباهات

۸- کنترل محرک(متداعی کردن مثانه پر با توالت) عمدتا این تمرین تاثیر بسیار خوبی دارد.

آموزش دستشویی رفتن در زمان مقاومت و امتناع کودک

در  مدت زمانی که دارید به فرزند خود توالت رفتن را آموزش می دهید سعی کنید صبور باشید و تشویق کردن کودک را از یاد نبرید . شما زمانیکه دارید به فرزند خود دستشویی رفتن را یاد می دهید ممکن است عصبانی شوید ولی هیچ وقت فرزند خود را به خاطر کاری که انجام داده یا نداده تنبیه نکنید با این کار فقط فرزند خود را تخریب می کنید .

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام دختر ۲ سال ۶ ماهه دارم الان ۴ ماهه سعی میکنم بره دستشویی ولی اصلا حاضر نیست پوشک ازش باز کنم از دستشویی نمی ترسه چند بار توی دستشویی پی پی کرده ولی اصلا جیش نمیکنه کاملا متوجه جیش و پی پی میشه یعنی میگه ولی میگه فقط توی مای بی بی جیش میکنم پی پی میکنم دستشویی تزیین کردم جایزه گذاشتم هیچی جواب نمیده حتی دعواش میکنم مدام میگه باید برم دستشویی کارم زشته اشتباه ولی نمیره چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا