روانشناسی نوجوانان پسر و دختر

معرفی ۴ راهکار آسان و عملی برای درمان افسردگی در نوجوانان +فیلم

همه افراد ممکن است در دوران کودکی با مشکلات و ترس هایی مواجه شده باشند که این مشکلات در نوجوانی و جوانی خود را به شکل افسردگی های مزمن و حاد نشان می دهد که باید برای درمان آن چاره اندیشید. به همین منظور در این پست با راهکارها و روشهایی برای درمان این بیماری در خدمت شما هستیم.

مقدمه:

امروزه افسردگی به یکی از بیماریهای رایج در کشور ما تبدیل شده است که اگر به شکل قاطع و اصولی از روند این بیماری جلوگیری نگردد ممکن است آثار زیان بار و غیر قابل جبرانی را در پی اشته باشد. شایعترین علامت افسردگی نوجوان، ناراحتی و غمگینی بی دلیل نوجوان است افسردگی می‌تواند شخصیت فرد را در دوران نوجوانی کاملا نابود کند. این بیماری باعث می‌شود تا فرد حس ناراحتی، ناامیدی و عصبانیت وحشتناکی را تجربه کند. افسردگی می‌تواند شخصیت فرد را در دوران نوجوانی کاملا نابود کند. این بیماری باعث می‌شود تا فرد حس ناراحتی، ناامیدی و عصبانیت وحشتناکی را تجربه کند. افسردگی می تواند شخصیت فرد را کاملا نابود کند و این بیماری در نوجوانان باعث می شود تا احساس ناراحتی، نا امیدی، گوشه گیری و عصبانیت شدید به وی دست یابد. برای درمان افسردگی نوجوانان هم والدین نقش اصلی را به عهده دارند و باید نکاتی را رعایت کنند تا حال فرزندشان بهبود یابد. در ادامه با راهکارهای درمان افسردگی آشنا می شوید.

حتما بخوانید: طول درمان افسردگی برای کودکان، نوجوانان و بزرگ سالان به ترتیب چقدر است؟

افسردگی علائمی دارد که از جمله مهم ترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. عدم داشتن تمرکز کافی در درس خواندن و کارهای روزمره
  2.  تمایل به خودکشی و مردن
  3. احساس سربار بودن، پوچی و بی ارزشی
  4. خستگی بی دلیل و بی حوصلگی
  5. گریه زیاد و بی قراری
  6. منزوی شدن و دوری از دیگران
  7. عملکرد ضعیف در مدرسه
  8. نا امیدی از آینده
  9. دردهای بی دلیل مثل سردرد یا دل درد
  10. و …

افسردگی-نوجوانان-۲

۴ راهکار برای درمان افسردگی در نوجوانان:

۱- درمان تدریجی افسردگی با متدهای ریلکسی

اکثر متخصصان برای درمان افسردگی و اضطراب ناشی از آن از تکنیک‌ها و متدهای ریلکسیشن استفاده می‌کنند. این متدها از جمله ساده‌ترین شیوه‌های درمانی در طب جایگزین هستند که از سوی درمانگر به بیمار آموزش داده می‌شود. بیمار با انجام این تکنیک‌ها می‌تواند با ریلکس کردن عضلات خود از میزان اضطراب و استرس واردشده به بدنش بکاهد. در تحقیقاتی که متخصصان در زمینه درمان افسردگی‌ها با شیوه‌های کششی انجام دادند، این نتیجه به دست آمد که استفاده از این متد در کنار سایر شیوه‌های درمانی روند درمان بیماری را بسیار تسریع می‌کند. به گفته متخصصان، اگرچه ممکن است این تکنیک‌ها تاثیرات فوری و آنی در درمان افسردگی نداشته باشند اما به مرور زمان موجب درمان و تسریع روند درمانی بیماری افسردگی به ویژه در کودکان و کهنسالان می‌شوند.

۲- هنر درمانی

به جرأت می توان گفت یکی از بهترین و مؤثر ترین روشهای درمان افسردگی هنردرمانی است. در شیوه هنردرمانی از انواع هنرهای بصری برای درمان افسردگی کمک گرفته می‌شود. در این شیوه افکار، اندیشه‌ها و احساسات بیمار به واسطه خلق آثار هنری و خلاقانه به درمانگر منتقل شده و متخصص برای درمان بیمار اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در این روش متدهای مختلفی از مکتب هنردرمانی مثل نقاشی‌درمانی، قصه‌درمانی، رنگ‌درمانی، تئاتردرمانی و دیگر متدهای هنردرمانی مورد استفاده درمانگران قرار می‌گیرد. این شیوه‌ها با کمک تکنیک‌هایی خاص، بیمار را دعوت به خلق اثر هنری کرده و به این وسیله روند درمانی را به سرانجام می‌رسانند.

افسردگی-نوجوانان-۱

۳-  انجام ماساژ ضد افسردگی

ماساژهای مخصوصی برای درمان افسردگی وجود دارند که تاثیر زیادی در روند درمان افسردگی در کودکان و بزرگسالان دارد. براساس یافته‌های متخصصان دریافت ماساژ از سوی درمانگران می‌تواند تاثیر زیادی بر هورمون استرس کورتیزول داشته باشد. از جمله مهم‌ترین هورمون‌هایی که تاثیر زیادی بر درمان افسردگی در کودکان و بزرگسالان دارندهورمون سروتونین و هورمون دوپامین  هستند . در حقیقت ماساژ می‌تواند میزان ترشح هورمون استرس را در بدن کاهش داده و انتقال هورمون سروتونین و هورمون دوپامین که برای ایجاد آرامش و ریلکسی اعصاب لازم است را در بدن تقویت کند.  علاوه بر ماساژدرمانی، تکنیک‌های دیگری چون ریلکسیشن، گوش سپردن به موسیقی‌های خاص و تمرینات تنفسی نیز از دیگر شیوه‌های طب مکمل و جایگزین است که برای درمان افسردگی کارایی بسیار زیادی دارد.

۴- قرار گرفتن در معرض نور خورشید

کمبود نور خورشید در محیط زندگی افراد باعث بروز افسردگی می شود. همان طور که در فصل‌های پاییز و زمستان است این بیماری در افراد تشدید می شود. برای درمان این نوع افسردگی متخصصان توصیه می‌کنند تا بیماران به‌صورت روزانه در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند. در حقیقت متخصصان معتقدند، به واسطه تاثیرات نور خورشید می‌توان این نوع از افسردگی را که در اصطلاح افسردگی فصلی نامیده می‌شود، درمان کرد. افسردگی‌های فصلی عموما با آغاز فصل پاییز در بیمار به‌وجود آمده و تا نیمه فصل بهار با بیمار همراه است. بهترین گزینه برای درمان این نوع افسردگی در معرض نور خورشید قرار گرفتن به‌ویژه در ساعت‌های آغازین روز است. کارشناسان طب مکمل معتقدند تابش نور خورشید در درمان بیمارانی که دچار انواع دیگر افسردگی هستند نیز پرفایده است. این شیوه یکی از تأییدشده‌ترین شیوه‌های درمانی در جهان است که برای دریافت افسردگی به بیماران توصیه می‌شود.

همچنین بخوانید : علائم ،دلایل ،پیشگیری و درمان موثر افسردگی کودکان

وظیفه والدین در این مواقع چیست؟

افسردگی-نوجوانان

در مواقع افسردگی نوجوانان ، والدین از همه نظر باید به فرزندان خود توجه کافی داشته باشند و بیشتر از پیش به آنها ابراز محبت نمایند تا درمان آنها روند سریعتری داشته باشد. از اینرو رعایت نکات زیر برای والدین ضروری می باشد:

۱- چنانچه به رفتار نوجوان خود شک کردید و علائم افسردگی را در وی مشاهده نمودید، با پزشک مشورت کنید. اگر او سالم باشد ضرر نمی‌کنید اما اگر افسردگی‌ داشته باشد ! باید برای درمان آن اقدام شود.

۲- رفتار والدین تأثیر مستقیمی در بهبود وضعیت نوجوان افسرده دارد. با فرزندتان مهربان باشید و به او اجازه دهید که احساسات و افکارش را با شما در میان بگذارد. روابط خوب و محکم با نوجوانتان به شما این امکان را می‌دهد که در همان مراحل اولیه افسردگی از حال او با خبر شوید و بتوانید سریعتر اقدام کنید. علائم افسردگی در نوجوانتان نباید شما را ناراحت کند و مهمتر این که رفتاری پرخاشگرانه با او نداشته باشید و هرگز او را مسخره نکنید.

۳- هر موقع احساس کردید نوجوانتان می خواهد با شما  درد و دل کند اجازه دهید با شما حرف بزند و مسائلش را به شما بگوید. اما در عین حال آنقدر در دسترس نباشید که وقتی برای تنها بودن و خلوت کردن نداشته باشد.

۴-  تحقیقات پزشکی نشان داده بچه‌هایی که زودتر می‌خوابند، خواب کافی داشته و کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند. متخصصان انجمن خواب آمریکا اعلام کرده اند۸ تا ۹ ساعت خواب برای نوجوان شما لازم است. پس برنامه‌ای بریزید که فرزندتان شبها زود و به موقع به خواب برود.

۵- پند و نصیحت و فرمان دادن در این مواقع جوابگو نیست و در عوض باید به مشکلات و احساسات فرزندتان گوش کنید و بفهمید که چه چیزهایی ذهن او را درگیر خودش کرده. درباره مشکلات خانواده هم به نحوی که بر آنها تاثیر منفی نداشته باشد و آنها را نگران نکند. صحبت کنید. در عین حال فرزند خود را تشویق کنید تا احساسات خود یا هر نگرانی دیگری که دارد را هر طور می‌خواهد با شما در میان بگذارد.

۶- زمینه ساز هنرهای مرد علاقه نوجوانتان شوید. مهارتهایی که می‌تواند به او انگیزه تلاش برای زندگی بدهد. مثلا اگر نقاشی یا ورزش خاصی را دوست دارد به او اجازه دهید در آن زمینه پیشرفت کند.

۷- آنچه که بیش از سایر کارها در افسردگی تأثیر منفی دارد پیش داوری و قضاوت بی‌موقع است. او را با انتظارات بیش از حد خود یا ایجاد دیگر مسئولیت‌های خانوادگی به زحمت نیندازید.

۸-  آنها را در قبال کسب موفقیت های هرچند کوچک تشویق کنید و بگذارید مغرور شود. این تشویق به او کمک می‌کند که استعداد خود را بشناسد و تلاش بیشتری برای کسب موفقیتهای بیشتر کند.

۹-  صحبت کردن در مورد موضوعاتی نظیر دوستان ناباب، انتخاب یک برنامه روزمره، مسائلی نظیر سیگار کشیدن، مواد مخدر و … تا حدی که امکان دارد و می‌تواند برای آنها مفید باشد، خالی از لطف نیست. دورادور او را تحت نظر داشته باشید و با دوستانش هم آشنا باشید.

۱۰- صرف مصرف داروهای ضد افسردگی دلیل بر این نمی شود که فرد افسرده را به حال خود رها کنید چون کسانی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند ممکن است بیشتر به خودکشی فکر کنند و لازم است رفتار و اخلاق او را زیر نظر داشته باشید و مراقب علائم میل به خودکشی باشید تا بتوانیدبا پزشک درمیان گذاشته و به موقع از بروز این اتفاق جلوگیری کنید. حتما ویدیوی زیر را هم تماشا کنید:

 

امیدواریم این نکات را همواره در نظر بگیرید و با اقدامات مؤثر و بجا از روند این بیماری جلوگیری بعمل آورید. دوستان گرامی جنانچه سؤال و یا ابهامی در مورد افسردگی نوجوانان دارند در بخش نظرات با ما در میان بگذارند تا به آن پاسخ دهیم.

shop
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن