سلامت نوزاد

علت مدفوع سبز نوزاد چیست+ جدیدترین روش درمان خانگی

bestkid b

هر کودکی در طی دو سال اول زندگی خود ممکن است حداقل یکبار مدفوع سبز داشته باشد و مادران هنگام مواجه با این موضوع به دنبال یافتن پاسخ و علت آن می گردند. البته لازم به ذکر است که مدفوع سبز تنها در کودکانی که شیر خشک مصرف می کنند وجود ندارد بلکه نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نیز می توانند مدفوع سبز داشته باشند. در ادامه به بررسی علت اصلی این موضوع خواهیم پرداخت.

مقدمه:

در ابتدای متن مادر این دسته از کودکان را از نگرانی در می آوریم و به آنها اطمینان خاطر میدهیم چون این یک امر طبیعی در این سنین است و به خاطر نوع ویتامین های دریافتی حاصل از تغذیه وی می باشد. به ‘فته متخصصین اطفال تا زمانی که این حالت در کودکان با نا Hرامی و بی قراری همراه نباشد مشکل خاصی وجود ندارد و جای نگرانی نیست.

ویدئو آموزشی:

همچنین بخوانید: علت مدفوع خونی در کودکان و جدیدترین روش درمان سریع آن چیست؟

مدفوع نوزاد در حالت عادی:

مدفوع نوزاد در صورت استفاده از شیر مادر شل و زرد خردلی رنگ است که بوی ترشیدگی (اسیدی) دارد و تا هنگامی که فقط از شیر مادر تغذیه کند و چیزی به جز آن نخورد همین طور است. نوزادی که از شیر خشک تغذیه می کند رنگ مدفوع زرد کم رنگ دارد و مدفوع او سفت و مختصری قلیایی یا خنثی است و بوی زیاد می دهد. تعداد ۴ تا ۷ نوبت دفع موفوع در نوزادان شیر مادرخوار طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد اما کودکانی که با شیر خشک تغذیه می کنند دفعات مدفوع کمتری دارند.

نوزاد-ناارام

مدفوع سبز نوزاد در ۶ هفته اول تولد نشانه چیست؟

اولین مدفوع نوزاد سیاه مایل به سبز تیره و چسبیده است و مکونیوم نام دارد که از مایع آمنیوتیک، مخاط، سلول های پوستی و چیزهای دیگر مصرف شده در دوران جنینی تشکیل شده است، این مدفوع بوی خاصی ندارد و رنگ سبز آن به دلیل پیگمان های صفراوی است. با گذشت چند روز از تولد کودک مدفوع او روشن تر می شود و سبز روشن تر می گردد و چسبندگی آن نیز کمتر می شود. این تغییر رنگ در مدفوع کودک نشادن دهنده خوب عمل کردن روده و معده و هضم شیر است. مدفوع نوزاد در شش هفته اول بدو تولد، سبز روشن است و دارای تکه های سفت صابونی شکل می باشد که این حالت طبیعی است. این تکه ها به رنگ سفید با پوشش زرد یا قهوه ای هستند که در مدفوع بیشتر نوزادان دیده می شوند و مربوط به لخته های کازئین هستند. یک متخصص اطفال با بیان اینکه تعداد ۴ تا ۷ نوبت دفع موفوع در نوزادان شیر مادرخوار طبیعی است، گفت: در شش هفته اول بدو تولد، ممکن است مدفوع نوزاد سبز روشن باشد که این حالت طبیعی است و برخلاف تصور عامه مردم ارتباطی با سرماخوردگی ندارد.

مهمترین دلایل سبز شدن مدفوع نوزاد:

مدفوع-نوزاد۱

همانطور که گفته شد رنگ سبز و قهوه‌ای مدفوع عادی است و اگر نوزاد به نظر سالم و خوب و در حال افزایش وزن است، هیچ جای نگرانی نیست، اما چه چیزهایی باعث ایجاد مدفوع سبز رنگ نوزاد می‌‌شود:

  • مصرف قطره آهن: مصرف قطره آهن سبب می شود که رنگ مدفوع نوزاد سبز شود.
  • مصرف شیر خشک: مصرف شیر خشک هم دلیل دیگری برای سبز بودن رنگ مدفوع نوزاد است و این بخاطر آهن موجود در شیرخشک اتفاق می افتد.
  • غذای کمکی: کودکان ۶ ماهه و بالاتر که خوردن غذای کمکی را شروع کرده اند بیشتر مدفوع سبز دارند که ویتامین های موجود در غذا مسبب این اتفاق هستند. در نتیجه، مدفوع از رنگ زرد خارج شده و به سبز پررنگ تبدیل میشود.
  • اشکالات خفیف: هنگامی که کودک بیمار باشد، تغییر رنگی در مدفوع نمایان می شود. تغذیه با شیر مادر را ادامه دهید. این بهترین راه برای درمان کودک است.
  • خوردن شیر زیاد: اگر کودک شیر زیاد، کم چرب و با قند بالا دریافت کند ممکن است مدفوع آبکی و سبز رنگ داشته باشد.
  • شیر کم چرب و با قند بالا: اگر روز پنجم مدفوع کودک به جای زرد، سبز شود، مانند دریافت شیر بیش از حد، ممکن است نشانه‌ای باشد که کودک نمی‌تواند به طور کامل سینه را تخلیه کند و از شیر کم چرب و با قند بالا استفاده می‌کند. در این حالت بر خلاف دریافت بیش از حد شیر، ممکن است وزن کودک کمتر از حد متوسط باشد.
  • حساسیت نسبت به غذا و یا دارو: هنگامی که یک کودک نسبت به داروهای مصرفی، رژیم غذایی مادر و یا رژیم غذایی خود کودک حساسیت نشان دهد، ممکن است باعث مدفوع سبزرنگ نوزاد شود. حتی ممکن است که خون در مدفوع مشاهده کنید که باز هم جای نگرانی نیست. حساسیت‌های غذایی اغلب در خانواده‌هایی با سابقه آلرژیک رخ می‌دهد. هنگامی که به این دلیل مدفوع تغییر رنگ پیدا کند، نشانه‌های فیزیکی مانند مشکلات پوستی (اگزما، جوش و تاول، تکه های خشک)، ناراحتی شکم (اسهال، استفراغ) یا مسائل تنفسی (گرفتگی، آبریزش بینی، خس خس، سرفه) نیز مشاهده می‌گردد.

حتماً بخوانید: علت یبوست کودکان زیر ۳ سال و جدیدترین روش درمان سریع خانگی آن چیست؟

خلاصه کلام:

اگر رنگ مدفوع نوزادتان سبز تیره است شیرخشک حاوی آهن به او داده اید و یا اگر نوزادتان شیر خودتان را تغذیه می کند و به او مکمل آهن می دهید احتمال دارد که رنگ مدفوع او سبز تیره گردد. این اتفاق در صورتی نگران کننده نیست که میل کودک به غذا کم نباشد . اما اگر کودکتان بی میل شد و مدفوع او سبز رنگ گشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

آماده پاسخگویی به سؤالات مرتبط شما در بخش نظرات هستیم.

ready-for-gif

سعید حیدری

محقق پرشکی برتر چندین دوره پیاپی در منطقه و دارای ده ها مقاله علمی (در لینکدین سرچ بفرمایید) در معتبرترین مجلات پزشکی دنیا. سوالات خود را دقیق (وخلاصه) مطرح کنید. نهایتا تا 10 ساعت بعد با دقت کامل پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا