نکات سلامتی مادران

علائم جنین پسر در سه تا پنج ماهگی (طبق تحقیقات جدید)

اینکه جنین پسر باشد یا دختر را می توان تا حدود زیادی از علائم مختلف متوجه شد. در این مطلب همه این علائم واضح را به شما معرفی می کنیم.

ماه سوم بارداری

در سه ماهگی شکم مادر کم کم شروع به بزرگ شدن می کند. در این ماه، رحم به اندازه یک پرتقال بزرگ رشد کرده است.

معمولاً این سؤال مطرح می شود که آیا فرزندم پسر است یا دختر؟ در این مطلب نشانه های پسر بودن جنین در سه ماهگی آورده شده است. اگر کنجکاو هستید بدانید که جنسیت فرزندتان چیست، در این مطلب همراه ما باشید.

حتما بخوانید: ۷ دعای بارداری برای سلامت جنین، پسر شدن و دعاهای کاربردی دیگر

پیش بینی جنسیت

بسیاری از افراد ادعا می کنند که می توانند از روی علایم و نشانه های مادر، به جنسیت جنین پی ببرند. در واقع حرف های آنها هیچ پشتوانه ی علمی ندارد اما در برخی مواقع پیش بینی ها به حقیقت می پیوندد!

به یاد داشته باشید که احتمال درست بودن پیش بینی ها در مورد جنسیت کودک، تنها در حدود ۵۰ درصد موارد به واقعیت می پیوندد. پس حدس زدن جنسیت از روی علایم بطور قطع درست نخواهد بود.

مطالعاتی در این زمینه انجام شده است اما در اکثر این مطالعات، اختلافات به حدی اندک است که نمی توانند به طور قطعی به شما بگویند پسر یا دختر دارید.

آزمایش ژنتیک و سونوگرافی تنها مواردی هستند که می توانند جنسیت جنین را بطور قطع مشخص کنند. اما برای اینکه بتوانید از ۳ ماهگی جنسیت فرزندتان را بدانید، به نکات زیر توجه کنید.

حتما بخوانید: جنین پسر در رحم: علائمی که نشان میدهد فرزند شما پسر است!

چگونه می توان به پسر بودن جنین پی برد؟

دانستن جنسیت جنین می تواند یکی از هیجان انگیزترین جنبه های بارداری باشد. جای تعجب نیست که روشهای مختلفی برای پیش بینی این مورد وجود دارد.

براساس فرهنگ عامه، همه چیز از موقعیت برجستگی گرفته تا شدت علائم، می تواند جنسیت جنین را نشان دهد.

در این مقاله، راه های شناسایی جنسیت جنین را توضیح می دهیم.

۱-باورهای رایج

افسانه های مختلفی در مورد پیش بینی جنسیت جنین وجود دارد. تحقیقات علمی از روشهای زیر برای تشخیص جنسیت پشتیبانی نمی کند.

 • بیماری صبحگاهی (حالت تهوع در صبح): بارداری بدون حالت تهوع یا بیماری صبحگاهی، احتمالا نشاندهنده ی آن است که فرزندتان پسر است.
 • وضعیت پوست و مو: احتمال دارد که هنگام حمل پسر، پوست مادر بدون جوش بماند. در حالی که جنین دختر، زیبایی مادر را قرض می گیرد و موجب جوش زدن پوست و از دست رفتن زیبایی آن می شود. مادرانی که فرزند پسر دارند نیز موهای بلندتر و براق تری خواهند داشت.
 • هوس های غذایی: اگر به دنبال غذاهای ترش یا شور هستید، به احتمال زیاد پسر دارید.
 • موقعیت شکم: پایین بودن برجستگی شکم نیز یکی از علائمی است که نشاندهنده ی پسر بودن جنین است.
 • تغییرات خلق و خوی: اگر پسر دارید، مستعد تغییر و تحولات خلقی نیستید. اما اگر فرزندتان دختر است، در طول بارداری با تغییرات خلق و خو مواجه خواهید شد.
 • رنگ ادرار: رنگ ادرار شما در دوران بارداری تغییر می کند و اگر تیره به نظر برسد، نشانگر این است که فرزندتان پسر است.
 • اندازه پستان: اگر جنین پسر باشد، سینه سمت راست بزرگتر از سینه سمت چپ خواهد بود.
 • پاهای سرد: سرد شدن پاها نشاندهنده ی پسر بودن جنین است.
 • افزایش وزن: اگر فرزند شما پسر باشد، اضافه وزن و چاقی بیشتر در ناحیه ی شکم دیده می شود. در حالیکه اگر فرزند دختر باشد، اضافه وزن ایجاد شده در کل بدن از جمله صورت خود را نشان می دهد.
 • اشتهای زیاد: گرسنگی های مکرر و اشتهای زیاد، نشاندهنده ی پسر بودن جنین است.
 • خط زیر ناف: برای اکثر خانم‌ ها یکی از نشانه‌ های بارداری، خط زیر ناف است که خط تیره ‌ای است که از موهای استخوان شرمگاهی تا ناف ادامه دارد. این خط به انگلیسی “linea nigra” نامیده‌ می شود. اگر این خط تا قفسه ی سینه امتداد داشته باشد، نشاندهنده ی پسر بودن فرزند است.

۲- اسکن کنید تا بفهمید پسر دارید یا دختر

اسکن به شما می گوید که آیا فرزند شما دختر است یا پسر. تعدادی از آزمایشات تعیین جنسیت به صورت نگاه کردن به اسکن در هفته ۱۲ ام بارداری است تا جنسیت جنین مشخص شود. توجه داشته باشید که در این مرحله سونوگرافی به اسکن شما برای تعیین جنسیت کودک نگاه نمی کند. این اسکن ها شامل موراد زیر هستند:

حتما بخوانید: تغذیه ماه اول بارداری برای پسر شدن (طبق جدیدترین تحقیقات)

۱- نظریه ناب

این روش شامل بررسی کردن اسکن هفته دوازدهم و یادداشت برداری از “زاویه برآمدگی” است. این کار با مقایسه زاویه لوله دستگاه تناسلی (قبل از اینکه دستگاه تناسلی به طور کامل تشکیل شود) و ستون فقرات کودک انجام می شود. دندان تناسلی (genital tubercle)، حفره ای در دستگاه تناسلی زنانه است.

“اساس این تئوری این است که این دندان تناسلی باعث ایجاد زاویه ای در قسمت تحتانی ستون فقرات می شود، اگر این زاویه کمتر از ۳۰ درجه باشد فرزند دختر است و اگر بیشتر از آن باشد فرزند پسر است.”

۲- تئوری جمجمه

این تئوری بیان می کند که بین شکل جمجمه دختر و جمجمه پسر در رحم تفاوت وجود دارد. اگر هم اکنون عکس اسکن خود را دریافت کرده اید، می توانید آن را بررسی کنید تا مشخص شود که فرزند شما دختر است یا پسر.

پیش فرض اصلی نظریه جمجمه این است که جنین پسر دارای سر مربعی تر و بزرگتر از جنین دختر است. بنابراین ممکن است این تفاوت ها در رحم مشاهده شود. تفاوتهای اصلی جمجمه ی پسر و دختر عبارتند از:

۱- سر پسرها مشخص تر و بزرگتر از سر دخترها است.

۲- خط گیجگاهی یا تمپورال که در دو طرف صورت روی حفره گیجگاهی قرار دارد و بالا برنده فک پایین است، در نوزاد پسر بیشتر حالت مربعی دارد.

۳- لبه ی حلقه ی چشم جنین دختر حالت تیزتر و پسر حالت گردتر دارد.

۴- استخوان گونه روی جمجمه پسر نسبت به دختر، برآمده تر و مشهودتر است.

۵- جمجمه فرزند پسر حالت مربعی دارد: درحالیکه جمجمه دختر گردتر است.

۶- پیشانی پسرها پایین تر و شیب بیشتری دارد.

تعیین جنسیت از روی خطوط ناحیه ی تناسلی

در سرویس سلامت همگانی، استفاده از ۳ خط (تعیین جنسیت از روی ناحیه ی تناسلی) در اسکن هفته‌ بیستم اصلی ‌ترین راه برای تعیین جنسیت کودک توسط پزشک است. این در واقع شیوه‌ ی امتحان شده ای است که سونوگرافی ها برای تعیین جنسیت جنین به کار می ‌برند. پس این یک روش اساسی برای تعیین اینکه جنسیت دختر یا پسر، قبل از تولد آنها است.

حتما بخوانید: آیا می توانیم به انتخاب خودمان بچه پسر یا دختر به دنیا بیاوریم؟ (جدیدترین تحقیقات)

هنگامیکه فرزند پسر است، به راحتی می توان در اسکن سه ماهه ی دوم، آلت تناسلی و بیضه ها مشخص است. در حالیکه ناحیه ی تناسلی دخترها به شکل ۳ خط سفید به نظر می رسد.

۳- تئوری رمزی (Ramzi Theory)

اگرچه این تنها یک تئوری ست و از نظر علمی ثابت نشده است اما نظریه یا روش رمزی ادعا می کند که از طریق محل قرار گرفتن جفت در رحم می توان جنسیت جنین را تشخیص داد.

براساس این نظریه اگر جفت در سمت راست قرار بگیرد، شما پسر دارید و اگر در سمت چپ قرار بگیرد، دختر دارید. به گفته طرفداران این روش، صحت آن در “۹۷٪ موارد” دقیق است.

۴- ضربان قلب

علاوه بر دیدن تصویر برداری کودک در هفته دوازدهم، باید صدای ضربان قلب آنها را نیز بشنوید و از سرعت تپش قلب جنسیت جنین را تشخیص دهید.

اعتقاد بر این است که ضربان قلب آهسته تر از ۱۴۰ ضربان در دقیقه نشان دهنده داشتن نوزاد پسر است، در حالی که ضربان قلب سریع تر نشان دهنده دختر بودن نوزاد است.

۳- علائم دیگری که نشاندهنده ی جنسیت جنین است عبارتنداز:

 • ابتلا به دیابت حاملگی : برخی تحقیقات نشان داده اند که مادران باردار مبتلا به دیابت حاملگی به احتمال زیاد پسر دارند. همانطور که می دانید، دیابت بارداری یک بیماری دوران بارداری است که در آن قند خون بالاتر از حد طبیعی قرار می گیرد. احتمال بروز این وضعیت در مادرانی که دختر دارند، کمتر است.
 • تست جنسیت با استفاده از جوش شیرین: آزمایش جوش شیرین بسیار ساده است و برخی افراد برای تشخیص جنسیت جنین از آن استفاده می کنند. این آزمایش به اینصورت انجام می شود که:

دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک فنجان بریزید و ادرار خود را روی آن بریزید.

 • اگر مخلوط مانند نوشابه کف کرد، احتمالا فرزندتان پسر است.
 • اگر هیچ واکنشی نشان داده نشد، به احتمال زیاد فرزند دختر دارید.
 • چرخش حلقه عروسی: حلقه خود را به یک نخ وصل کنید و آن را جلوی شکم خود نگه دارید. اگر حلقه به عقب و جلو برود، فرزند پسر است. اما اگر به صورت حلقه ای دور بزند، فرزند دختر است.
 • محلول Draino: با این روش متفاوت هم می توانید ادرار خود را آزمایش کنید. محلول Draino (محلول لوله بازکنی) را به ادرار خود اضافه کنید. اگر رنگ ادرار سبز شد فرزند شما دختر است و اگر آبی شد، فرزندتان پسر است.
 • کیت های پیش بینی جنسیت کودک: کیت هایی مانند Intelligender، ادعا می کنند می توانید جنسیت جنین را در اوایل ۱۲ هفتگی تشخیص دهند. این کیت ها از طریق تماس دادن ادرار با کریستالهایی که حاوی هورمون های خاصی هستند، می توانند جنسیت فرزند را تا حدودی مشخص کنند.
 • پوزیشن خواب: به نظر می رسد خوابیدن به پهلوی چپ، ترجیح کسانی است که بچه ی پسر دارند. بنابراین، اگر ترجیح می دهید در سمت چپ خود بخوابید و این کار را در اکثر ساعات خواب انجام می دهید، به احتمال زیاد فرزند پسر دارید. این در حالیست که مادرانی ک فرزند دختر دارند، کمتر به پهلوی چپ می خوابند.

آیا با توجه به این علایم، به جنسیت فرزندتان پی بردید؟

همانطور که در بالا هم اشاره شد، اکثر این نشانه ها تجربی هستند و پایه و اساس علمی ندارند. اگر می خواهید از جنسیت جنین خود بطور قطع اطمینان حاصل کنید، باید کمی صبور باشید.

Eileen Beard مشاور ارشد کالج آمریکایی پرستاران وماماها می گوید، مادران جدید – به ویژه آنهایی که برای اولین بار باردار هستند، می توانند نسبت به شایعات مربوط به بارداری حساس شوند. بسیاری از افراد به این باورها اهمیت داده و آنها را می پذیرند. این می تواند موجب استرس و نگرانی در این افراد شود که برای جنین خوب نیست.

حتما بخوانید: چکار کنیم فرزندمان پسر شود؟ (طبق جدیدترین تحقیقات پزشکی)

یکی از دلایلی که افراد به پیش بینی جنسیت نوزاد ادامه می دهند این است که بعضی اوقات این پیش بینی ها به وقوع می پیوندد. وقتی به شانس ۵۰/۵۰ توجه کنید، متوجه می شوید که این پیش بینی ها در ۵۰ درصد موارد تحقق میابند. بهترین و مطمئن ترین راه برای تشخیص جنسیت کودک، انجام سونوگرافی و آزمایشات مربوطه است. روش های گفته شده در این مطلب تا حدودی می توانند شما را به تشخیص جنسیت جنین نزدیک کنند.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام بالاخره بعد از ۵ ماه انتظار در سونو گرافی فهمیدم که فرزندان دوقلویم پسر هستن، علائمی که دارم الان:
  رنگ ادرارم زرد روشن، بسیار سرحال هستم، خون دماغ دارم جزئی، نفس تنگی دارم ،علامت وی داخل چشم راستم هست،کم می خوابم،شکمم رو به جلو رشد داره ، پهلوهایم خالی هستن،خیلی خوش اخلاق شده ام + حوصله دار، رنگ چهره ام سفید و روشن و زیباتر شده ام ،جوش نمیزنم، لپهایم قرمزشدن،حس میکنم هوشم زیادتر شده، ،موهای سر ام پف شده اند و قرمز و طلایی بسیار براق و زیبا شده اند،اینها علایم حتمی جنین پسر هستن من خودم نمیدونستم گیج شده بودم الان دیگه مطمئن شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا