سلامت کودکان

عوارض کوتریموکسازول در کودکان: روش مصرف اصولی و نکات مهم

کوتریموکسازول گاهی اوقات برای عفونت هایی با جدیت کمتر استفاده می شود. همچنین زمانی استفاده می شود که تست میکروسکوپی و کشت باکتری نشان دهد که عفونت به این دارو و ترکیبات آن حساس است.

کوتریموکسازول چیست؟

سپترین نام تجاری آنتی بیوتیک کوتریموکسازول است. این آنتی بیوتیک عمدتاً برای جلوگیری از عفونت های ناشی از ضعف سیستم ایمنی در کودکان، مورد استفاده قرار می گیرد.

کو-تریموکسازول برای بزرگسالان و کودکان مناسب است.

کوتریموکسازول گاهی اوقات برای عفونت هایی با جدیت کمتر استفاده می شود. همچنین زمانی استفاده می شود که تست میکروسکوپی و کشت باکتری نشان دهد که عفونت به این دارو و ترکیبات آن حساس است.

کوتریموکسازول آنتی بیوتیکی است که برای درمان عفونت های باکتریایی مانند عفونت مثانه، عفونت های پوستی یا عفونت قفسه سینه استفاده می شود. این دارو با کشتن یا متوقف کردن رشد عوامل ایجاد کننده ی عفونت عمل می کند. علاوه بر این، کوتریموکسازول در برابر عفونت های ناشی از ویروس ها مؤثر نیست.

کو-تریموکسازول از دو آنتی بیوتیک (تری متوپریم و سولفامتوکسازول) تشکیل شده است. سولفامتوکسازول متعلق به گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام سولفونامیدها است.

کوتریموکسازول به صورت قرص و شربت در دسترس است و همچنین می تواند بصورت تزریقی در بیمارستان داده می شود.

چه دوزهایی از کوتریموکسازول باید در کودکان استفاده شود؟

دوز مورد استفاده برای کودکان به وزن بدن آنها بستگی دارد.

  • استفاده از شربت در کودکان خردسال بالای ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم توصیه می شود.
  • از دوزهای توصیه شده ۶-۸ میلی گرم بر کیلوگرم یک بار در روز برای کودکان استفاده می شود.
  • نیمی از قرص استاندارد بزرگسالان ممکن است برای کودکان بالای ۱۰ کیلوگرم استفاده شود. همچنین یک قرص کامل برای کودکان ۱۰-۲۵ کیلوگرم، مورد استفاده قرار می گیرد (یک قرص معمولی حاوی ۴۰۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۸۰ میلی گرم تری متوپریم است)
  • اگر کودک نسبت به کوتریموکسازول حساسیت دارد، داپسون بهترین جایگزین برای آن است. بهتر است در مورد داروی جایگزین و دوز مصرفی آن، با پزشک مشورت کنید.

اگر فرزند شما بیمار است (استفراغ می کند) و ۳۰ دقیقه پس از مصرف یک دوز کوتریموکسازول استفراغ کرد، دوباره به او همان مقدار دارو را بدهید. اما اگر استفراغ بیشتر از ۳۰ دقیقه پس از مصرف دارو طول کشید، نیازی به مصرف دوز دیگری نیست. تا دوز بعدی صبر کنید و دارو را طبق نسخه ی پزشک ادامه دهید.

عوارض جانبی کوتریموکسازول چیست؟

۱-تهوع و استفراغ

برای کاهش یا جلوگیری از این علائم می توان داروهای ضد تهوع مصرف کرد. بهتر است از پزشک سوال کنید که عوارض استفراغ طولانی مدت (حدود چند روز) چیست و جه اقداماتی باید انجام داد.

۲- تاثیر بر مغز استخوان

بعضی از کودکان نسبت به کوتریموکسازول حساس هستند و این می تواند خود را با کاهش عملکرد مغز استخوان کودک نشان دهد. این بدان معناست که آنها ممکن است کم خونی (کاهش گلبول های قرمز)، کبودی یا خونریزی بیشتر از حد معمول داشته باشند و بیشتر مستعد ابتلا به عفونت قرار گیرند.

اگر کودک شما بطور غیر عادی خسته است و کبودی، خونریزی، تب بالا یا هرگونه علائم عفونت را دارد، در اصرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

این اتفاق زمانی تشدید می شود که کودک بهمراه کوتریموکسازول، از داروهای مرکاپتوپورین یا الوپورینول استفاده کند. در این زمان بهتر است آزمایش شمارش خون کودک به طور منظم انجام می شود و توصیه های فردی توسط پزشک انجام گیرد. در صورت مصرف داروهای دیگر، به پزشک اطلاع دهید تا از تداخل دارویی جلوگیری شود.

۳- واکنش آلرژیک

برخی کودکانی که از کوتریموکسازول استفاده می کنند، نسبت به دارو آلرژی دارند. این آلرژی ممکن است خفیف تا شدید باشد.

علائم یک واکنش آلرژیک خفیف شامل بثورات پوستی و خارش پوست، درجه حرارت بالا، لرز، قرمزی صورت، احساس سرگیجه یا سردرد است. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، لطفاً آنها را به پزشک یا پرستار گزارش دهید.

علائم حساسیت شدید آلرژی شامل هر یک از موارد فوق و همچنین مشکل در تنفس یا درد قفسه سینه است. اگر در بیمارستان هستید و فرزند شما علائم حساسیت شدید نشان می دهد، سریعاً به پزشک یا پرستار اطلاع دهید. اگر در خانه هستید و فرزندتان علائم حساسیت شدید را نشان می دهد، سریعاً با آمبولانس یا اورژانس تماس بگیرید.

۴- اسهال یا درد معده

لطفاً اگر فرزند شما اسهال یا درد معده دارد، به پزشک یا پرستار بگویید. از پزشک در مورد خطرات طولانی شدن این علایم سوال کنید. درصورت دیده شدن اسهال، نوشیدن مایعات زیاد توسط کودک اهمیت زیادی دارد.

۵- حساسیت به نور خورشید

در زمان مصرف کوتریموکسازول توسط کودک، باید از ضدآفتاب های خوب (SPF 50 یا بالاتر) استفاده کرد و هر وقت در خارج از منزل است از کلاه آفتابی استفاده نماید.

۶- تداخل با داروهای دیگر

برخی از داروها می توانند با کوتریموکسازول واکنش نشان دهند و این امر بر عملکرد آن تاثیر می گذارد. برای پیشگیری از تداخلات دارویی همیشه قبل از دادن داروی دیگر از جمله داروهای تجویز شده توسط پزشک خانواده (GP)، داروهای خریداری شده از داروخانه یا هر داروی گیاهی یا مکمل، ابتدا به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

نکات مهم

  • تمام داروها را در مکانی امن نگه دارید که کودکان نتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.
  • ممکن است لازم باشد که مصرف کوتریموکسازول قبل از شروع برخی از دوره های درمانی متوقف شود. لطفاً با پزشک، پرستار یا داروساز خود مشورت کنید.
  • اگر مصرف کوتریموکسازول متوقف شود، بسیار مهم است که این امر را به طور واضح در دفترچه ی مراقبت کودک خود علامت گذاری کنید و در صورت عدم بهبودی فرزندتان، به پزشک یا پرستار اطلاع دهید. در برخی موارد، کودکان برای جلوگیری از PCP (عفونت پنوموسیستیس کارینی) باید با داروهای دیگر درمان شوند.
  • اگر فرزند شما پس از مصرف دوز بالافاصله استفراغ می کند، به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است فرزند شما نیاز به مصرف داروی دیگری داشته باشد. بدون اطلاع پزشک یا پرستار، دوز دیگری به فرزندتان ندهید.
  • اگر دوزی از دارو را فراموش کردید، از مصرف دو دوز بصورت همزمان اجتناب کنید. اگر زمان مصرف دوز بعدی ست، دارو را طبق نسخه ی پزشک ادامه دهید و از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید.
  • اگر پزشک تصمیم به قطع درمان با کوتریموکسازول گرفت یا تاریخ انقضای دارو گذشت، سایر داروهای باقی مانده را به داروساز برگردانید. آن را در توالت یا سطل آشغال نریزید. در صورت عدم دسترسی به داروساز، در مورد روش از بین بردن داروهای فاسد یا بی مصرف، از او سوال کنید.

اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا