سلامت کودکان

علت اسهال در کودکان چیست و بهترین درمان دارویی آن کدام است؟

بزرگترها همواره به بچه ها یاد می دهند تا قبل از خوردن غذا یا هر خوراکی دیگری دستان خود را با آب و صابون بشویند. دلیل آنها برای اینکار جلوگیری از انتقال آلودگی ها و میکروب هاست که یکی از پیامدها و عارضه های این میکروب ها اسهال است که باعث ناخوشی کودکان می گردد. در ادامه به شما والدین عزیز خواهیم گفت که دلیل عمده اسهال در کودکان چیست و بهترین درمان دارویی آن کدام است.

مقدمه:

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل مراجعه شما نزد پزشک اطفال، اسهال آنها باشد. اما تنها دلیل اسهال، مسمومیت در اثر خوردن غذا یا آب آلوده نیست و دلایل متعددی در بروز این بیماری نقش دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. همه کودکان از همان لحظه بدو تولد تا سن ۱۲ سالگی و بالاتر در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند. آنچه که مهم است جبران آب از دست رفته بدن با خوردن مایعات فراوان است چرا که کم شدن آب بدن ناشی از اسهال می تواند برای کودکان خطرناک باشد.

ویدئوی آموزش درمان اسهال نوزادان و کودکان:

اسهال زمانی است که مدفوع نوزاد به شکل مایع و بسیار روان باشد و مقدار آن در برخی موارد بیش از حد معمول می‌شود و نوزاد به دفعات مکرر نیاز به دفع مدفوع پیدا می‌کند. همچنین ممکن است مدفوع وی به شکل مخاطی باشد. اسهال نوزادان در برخی موارد با استفراغ همراه است. بسیاری اوقات اسهال و استفراغ کودک، خود به خود پس از طی دوره‌ای بهبود می‌یابد. اما در این دوره آب و املاح بدن کم می‌شوند که باید این کمبود را با خوردن مایعات سالم جبران کرد.

مطلب مشابه: اطلاعات ضروری که درباره اسهال در نوزادان و درمان سریع آن باید بدانید!

نشانه های اسهال در نوزادان:

اسهال در همه کودکان به یک شکل نیست و ممکن است مدفوع او رنگ‌های مختلفی داشته باشد. کودکان نوپایی که رنگ اسهال‌شان سبز است باید مقدار زیادی مایعات ساده بنوشند. معمولاً اسهال در نوزادان با علائم زیر همراه است:

 1. بعضی نوزادان ممکن است در اثر اسهال رنگ پریده به نظر برسند.
 2. اسهال در کودکان با تب و استفراغ همراه است.
 3. نوزادی که اسهال دارد ممکن است ۵ تا ۱۰ مدفوع آبکی، شل در یک روز داشته باشد.
 4. مدفوع نوزادی که دچار اسهال شده است حاوی اجزای غذایی جامد است.
 5. اسهال نوزادان برای یکی دو هفته ادامه دار است و سپس به حالت اولیه باز میگردد.
 6. اسهال شدید ممکن است علائمی مثل تب، درد شکمی یا گرفتگی داشته باشد.

علائم کم آبی بدن نوزادان و کودکان

 •  نداشتن پوشک مرطوب در سه ساعت یا بیشتر
 • دهان و زبان خشک
 •  تب بالای ۳۹ درجه سانتی گراد
 •  گریه بدون اشک
 •  خواب آلودگی، عدم پاسخگویی یا تحریک پذیری

دلیل بروز اسهال در کودکان و نوزادان:

اسهال۱

  عفونت‌های ویروسی: هر مقدار ویروس (مانند روتاویروس و آنفولانزا) می‌تواند موجب ابتلا به اسهال و همچنین استفراغ، درد شکم، تب و لرز و درد نوزاد شود.
 عفونت‌های باکتریایی: باکتری‌ها مانند سالمونلا، شیگلا، استافیلوکوس، کامپیلوباکتر یا ای. کولی می‌توانند موجب اسهال گرفتن نوزاد شوند. اگر نوزاد شما به عفونت‌های باکتریایی مبتلا شده است، ممکن است دچار اسهال شدید همراه با انقباضات ماهیچه‌ای، مدفوع خونی و تب شود.
عفونت‌های گوش: در برخی موارد عفونت گوش (عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی) می‌تواند باعث ابتلا به اسهال شود. در این موارد، نوزاد بسیار گریان و ناراحت بوده و به روی گوش خود دست می‌کشد. همچنین ممکن است نوزاد استفراغ کرده و بی‌اشتها شود و همچنین ممکن است او به تازگی دچار سرماخوردگی شده باشد.
انگل: عفونت‌های انگلی هم ممکن است عامل ابتلا به اسهال باشند.
آنتی‌بیوتیک‌ها: اگر نوزاد شما در حال مصرف آنتی‌بیوتیک به اسهال مبتلا شود، این اسهال او مرتبط با دارویی است که مصرف می‌کند.
عدم تحمل غذایی یا حساسیت‌های غذایی: ممکن است نوزاد غذایی بخورد که هضم آن در روده برای او مشکل باشد. این غذاها برای هر فرد متفاوت است.   عدم تحمل لاکتوز: برخی نوزادان به خوردن شیر حساسیت بالایی دارند و لاکتوز موجود در شیر برای دستگاه گوارش آنها قابل تحمل نیست.
مواد افزودنی و رنگ‌های شیمیایی یا شکر: این مواد می‌توانند روده نوزادان را دچار مشکل کنند.
آلرژی‌های غذایی: آلرژی‌های غذایی علائم مختلفی دارند و اسهال مخاطی که گاهی اوقات با خون نیز همراه است یکی از این علائم است. عدم تحمل غذایی ممکن است تأثیر خود را در نقاط مختلف بدن مانند روده‌ها، پوست و دستگاه تنفسی بگذارد.
آلرژی به پروتئین شیر: این یک نمونه از علائم آلرژی‌های غذایی است. ممکن است نوزاد دچار اسهال شود یا صورت، بدن و ناحیه تحت پوشک او دچار بثورات پوستی شده و آب بینی او روان شده و دچار سرفه و خس‌خس سینه شود.

 نکته مهم!

شیرخوارانی که شیر خشک می خورند باید با مشورت پزشک از شیر خشک مناسب تری استفاده کنند، اما در مورد شیرخوارانی که شیر مادر می خورد، هیچ تفاوتی ندارد و نباید شیر مادر قطع شود.

همچنین بخوانید: آموزش درمان سریع اسهال کودکان در روش طب سنتی (جدیدترین متد)

درمانهای دارویی اسهال:

 •  واکسیناسیون: می توانید برای محافظت از نوزاد خود از روتا ویروس، شایع ترین علت اسهال ویروسی در کودکان، از واکسن تایید شده کمک بگیرید. در مورد واکسیناسیون کودک از دکتر نوزاد بپرسید.
 • داروهای بدون نسخه ای وجود دارند که می توانیدبا تهیه آنها به درمان اسهال کودکان کمک کنید مانند بیسموت ساسالسی سیالات (پپتو بیسمول و Kaopectate): در واقع Pepto-Bismol، خروجی مدفوع اسهال را در بزرگسالان و کودکان کاهش می دهد. همچنین می تواند برای جلوگیری از اسهال مسافرتی استفاده شود.
 • داروهایی مانند بیسموت (Pepto-Bismol)، آتاپولگیت (Kaopectate) و لوپرامید (Imodium)، به کاهش علائم اسهال کمک می کند.
 • لورامید یا ایمدویم: داروهای ضد انعقادی است که عبور مدفوع را کاهش می دهد. افراد با اسهال مزمن نباید این داروها را بدون مشورت با پزشک استفاده کنند.
 • داروهای ضدمیکروبی برای درمان اسهال کودکان محدود است. در برخی موارد اسهال شدید روزانه ۱۰ میلی گرم آزیترومایسین به مدت سه روز تجویز می شود. مصرف آزیترومایسین حتما باید با تجویز پزشک صورت گیرد. والدین باید حواسشان به این نکته باشد که تا حد ممکن از دادن داروهای شیمیایی به کودکان مخصوصا به صورت خودسر پرهیز کنند و فقط با کمک روشهای طبیعی کودک خود را درمان نمایند. پس پزشکان روشهای زیر را توصیه می کنند.
 • استفاده از ORS : بزرگ ترین خطری که کودکان را در صورت بروز اسهال و استفراغ تهدید می کند کم آبی بدن است. والدین باید در صورت دیدن علائم کم آبی در کودک به او محلول یا پودر ors بدهند. البته در صورت شدید بودن اسهال باید حتما به پزشک مراجعه شود.درمان-اسهال-نوزادان
 • بدون تجویز پزشک نباید بیش از دو روز خوددرمانی کرد و داروی ضد اسهال خورد. مصرف بیش از اندازه این داروها مشکل ساز شده و باعث یبوست می شود. در صورت داشتن تب یا اثر خون در مدفوع باید حتماً به پزشک مراجعه شود.

انواع اسهال در کودکان:

 1. اسهال خفیف: ۵ مدفوع مایع آبکی در روز
 2. اسهال متوسط: ۶ تا ۹ مدفوع آبکی و مایع در روز
 3. اسهال شدید: ۱۰ مدفوع مایع و آبکی یا بیشتر در روز

اسهال مزمن

به طور معمول اسهال بین یک تا سه روز طول می کشد و پس از آن حال فرد رو به بهبودی می یابد.  اما اسهال مزمن و طولانی مدت معمولا بیش از ۴ هفته به طول می انجامد. کودکان مبتلا به اسهال مزمن ممکن است به طور مداوم مدفوع شل و آبکی داشته باشند یا ممکن است مدفوع به طور مداوم شل و آبکی نباشند. اسهال مزمن ممکن است بدون انجام هیچ درمانی بهبود یابد یا ممکن است نشانه ای از یک بیماری مزمن یا اختلالی در بدن باشد که درمان آن بیماری یا اختلال منجر به کاهش اسهال در شخص شود.

اسهال۳

اسهال طولانی مدت در کودکان

مقدار کارکردن شکم نوزادان اهمیت زیادی دارد و ماداران باید بدانند شکل مدفوع و تعداد دفع نوزادان با انسان بالغ متفاوت است پس با شناخت اسهال طولانی مدت در کودکان می توان از سلامتی نوزادان و کودکان محافظت کرد. اسهال شدید می تواند کودکان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد:

اسهالی که در آن شخص در مدت زمان کوتاهی بهبودی کامل بدست می آورد، اسهال حاد نامیده می شود. اسهال حاد یک مشکل شایع است که معمولا برای مدت کوتاهی رخ می دهد و سپس به خودی خود از بین می رود.

سؤالات مرتبط خود را در بخش نظرات از کارشناسان ما بپرسید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن